logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Predoiu, întâlnire cu ambasadorul SUA la București: Schimbul de informații cu partenerul american este esențială

Image

Schimbul de informații cu partenerul american este esențial și relația dintre SUA și România se bazează pe interese și valori comune, pe un angajament ferm față de statul de drept și pe o viziune asemănătoare pentru un viitor sigur și prosper, a declarat miercuri ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, după întrevederea cu Darryl Nirenberg, ambasadorul Statelor Unite ale Americii la București.

'Consolidarea cooperării cu autoritățile americane de aplicare a legii nu poate fi decât benefică pentru eficiența operațiunilor noastre comune, care se circumscriu priorităților naționale, respectiv contracararea crimei organizate, a traficului de droguri, de ființe umane și de arme, a criminalității informatice, a terorismului și a migrației ilegale. În acest context, schimbul de informații este esențial', a subliniat Cătălin Predoiu.

În cadrul discuțiilor, cei doi demnitari au exprimat aprecierea pentru excelenta cooperare derulată de Ministerul Afacerilor Interne cu autoritățile americane, dorința de consolidare a Parteneriatului Strategic dintre România și SUA, precum și deschiderea pentru extinderea domeniilor și a modalităților de colaborare cu instituțiile americane.

Dialogul a evidențiat importanța activităților desfășurate în comun, cu accent pe componenta de combatere a criminalității organizate transfrontaliere și a migrației ilegale, acestea fiind două dintre temele de maxim interes pentru autoritățile de la Washington și București.

'În acest context, au fost discutate aspectele agreate în cadrul discuțiilor pe care Predoiu le-a avut cu ocazia vizitei din luna februarie 2026 la Washington. Propunerile avansate de partea română pentru consolidarea cooperării cu autoritățile de aplicare a legii din SUA demonstrează angajamentul părții române pentru destructurarea rețelelor infracționale care, prin acțiunile lor desfășurate inclusiv pe teritoriul României, pun în pericol siguranța cetățenilor. În acest context, a fost reiterat obiectivul de a avea o cooperare intensificată cu partea americană, printr-un schimb consolidat de informații', informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne transmis AGERPRES.

Un alt subiect de interes l-a reprezentat combaterea traficului de persoane, fiind astfel evidențiate progresele înregistrate, consemnate, de altfel, și de Raportul Departamentului de Stat al SUA privind Traficul de Persoane - TIP Report.

De asemenea, Predoiu a menționat importanța cooperării cu partenerii americani în domeniul combaterii abuzurilor și exploatării sexuale a minorilor în mediul online, inclusiv prin implementarea componentei dedicate acestui segment din cadrul Parteneriatului-cadru privind Protecția Copilului, ce reprezintă un angajament pe termen lung, destinat sprijinirii prevenirii și combaterii traficului de minori.

'Consolidarea cooperării RO-USA este un deziderat comun, părțile evidențiind că atât SUA, cât și România împărtășesc aceleași priorități privind combaterea criminalității organizate, combaterea migrației ilegale, securizarea frontierelor, combaterea traficului de persoane, combaterea traficului de droguri, combaterea terorismului și combaterea amenințărilor hibride. Securitatea frontierelor și aplicarea fermă a legislației în domeniul imigrației reprezintă priorități permanente pentru România, mai ales în actualul context internațional, cu riscuri complexe', precizează MAI.

Totodată, a fost discutată și oportunitatea consolidării pilonului economic dintre cele două părți, cu accent pe energie, comerț și investiții americane în România, aspecte care aduc cu sine și o componentă crescută de securitate.

'Având deja o prezență economică solidă în România și ținând cont de legăturile noastre tradiționale, SUA reprezintă un partener economic firesc. Dintr-o altă perspectivă, aceste legături economice puternice constituie o bază solidă pentru o cooperare și mai strânsă în domeniul securității, pentru că, astăzi, totul este interconectat cu securitatea. Prezența ambasadorului Nirenberg la București va impulsiona relațiile bilaterale', a apreciat Predoiu.

El a susținut că prioritățile MAI și ale Guvernului României în domeniul ordinii și siguranței publice sunt aceleași cu ale Administrației SUA în domeniul ordinii și siguranței publice: combaterea crimei organizate, a traficului de droguri, de persoane, a migrației ilegale, a criminalității informatice și a terorismului, ceea ce creează o sinergie naturală a acțiunilor concrete de cooperare.

'Recentele contacte avute la Washington, la FBI, DHS, DOJ și la nivelul Comunității de Informații, respectiv discuțiile purtate în aceste întâlniri, vor impulsiona cooperarea noastră bilaterală pentru creșterea siguranței cetățenilor și a țărilor noastre', a spus Predoiu. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Alexandru Florea, editor: Antonia Niță, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Sursa foto:Cătălin Predoiu/Facebook.com

Citeşte şi:

VIDEO Premierul a discutat cu noul ambasador american la București despre consolidarea parteneriatului cu SUA

Afisari: 485

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 07-06-2026 17:19

Ministrul Miruță infirmă că 6 nave petroliere ar fi operat în Portul Constanța, fiind pe listele de sancțiuni ale UE/SUA

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, ministru interimar al Transporturilor, a infirmat, duminică, informațiile apărute în mediul online și în o parte a presei potrivit cărora 6 nave petroliere aflate pe listele de sancțiuni ale UE/SUA ar fi operat în portul Constanța. ''Se vorbește mult, uneori se acuză și mai m

Politic 07-06-2026 16:30

Premierul desemnat Eugen Tomac anunță că începe consultările cu partidele parlamentare; luni - cu PNL, USR și PSD

Premierul desemnat Eugen Tomac a anunțat că va începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obținerii susținerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe care urmează să-l propună. Potrivit programului transmis duminică de echipa sa de comunicare, premierul desemnat Eugen Tomac

Politic 07-06-2026 14:29

Rogobete: Consumul fizic și emoțional la care sunt supuși medicii este real, nu trebuie ignorat

Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rogobete (PSD) a transmis condoleanțe familiei tânărului medic rezident care a decedat la Spitalul Floreasca, subliniind că munca în medicina de urgență este una dintre cele mai solicitante forme de exercitare a profesiei medicale, iar consumul fizic și emoțional la care sunt supuși zilnic cei care luptă pentru viața

Viata Parlamentara 07-06-2026 12:41

Proiect USR: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea

Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept,

Politic 07-06-2026 11:38

Țărnea (MAE): Nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), Andrei Țărnea, a transmis că ''nicio țară UE nu a participat la festivalul susținătorilor Rusiei de la Sankt Petersburg'', el adăugând că UE și statele membre reprezintă valori incompatibile cu regimuri care duc războaie ilegale de cucerire împotriva unor vecini suverani.

Politic 06-06-2026 20:14

Ministrul Apărării: Cu siguranță românii pot să aibă încredere în Armata României; militarii fac minuni cu ce au la dispoziție

Ministrul Apărării Naționale (MApN), Radu Miruță, a declarat sâmbătă, la Constanța, după analiza situației generate de exploziile unor drone marine în Portul Constanța și în largul Mării Negre, că românii pot avea în continuare încredere în Armata României, afirmând că militarii 'fac minuni cu ceea ce au la di

Politic 06-06-2026 19:15

VIDEO Nicușor Dan afirmă că raportul privind anularea alegerilor din 2024 va fi prezentat într-un termen rezonabil

Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, la Constanța, că își dorește, la fel ca mulți cetățeni, clarificarea și închiderea subiectului privind anularea alegerilor din 2024, însă nu poate avansa deocamdată un termen pentru prezentarea raportului complet asupra acestui caz. 'Dacă mă întrebați, există multe

Politic 06-06-2026 18:08

VIDEO Nicușor Dan anunță că va discuta cu Volodimir Zelenski despre incidentul cu drona maritimă din Portul Constanța

Președintele României, Nicușor Dan, susține că va discuta direct cu președintele Ucrainei, Volodimir Zeleski, pe tema dronei maritime ucrainene care a explodat, vineri, în Portul Constanța. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru în care a fost analizat incidentul provocat de dronele marine ucrainene care au explodat

Politic 06-06-2026 17:55

VIDEO Nicușor Dan: MApN și MAI vor suplimenta misiunile de cercetare în Marea Neagră, în cursul acestei veri

Președintele Nicușor Dan anunță că Ministerul Apărării Naționale (MApN) și Ministerul Afacerilor Interne (MAI) vor intensifica, pe perioada verii, misiunile de cercetare și recunoaștere a eventualelor pericole, astfel încât litoralul românesc să fie în siguranță. El a declarat, la finalul unei ședințe de lucru &ici

Politic 06-06-2026 16:50

VIDEO Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă

Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă.

Politic 06-06-2026 16:35

Bolojan: Proiectele din PNRR finalizate, dar neracordate la energie electrică, ar putea fi considerate recepționate

Proiectele de investiții finanțate prin PNRR și finalizate, dar neracordate încă la rețeaua electrică, ar putea fi considerate ca recepționate într-o procedură intermediară, înainte de recepția finală, în acest sens urmând să fie formulată, săptămâna viitoare, o propunere de modificare legislativă, a anunțat sâmbătă, la Deva,

Politic 06-06-2026 16:04

Bolojan: Luni - întâlnire a conducerii PNL cu premierul desemnat, Eugen Tomac

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, sâmbătă, că echipa de conducere a partidului se va întâlni luni cu Eugen Tomac, după care va fi convocat Biroul Politic Național pentru a decide în legătură cu ''atitudinea'' pe care liberalii o vor avea față de premierul desemnat. ''Am fixat pentru luni

Politic 06-06-2026 13:40

Bolojan, în vizită la centrala Mintia: Vor începe testele de interconectare dintre centrală și stația electrică

Premierul interimar Ilie Bolojan a făcut, sâmbătă, o vizită la centrala Mintia, unde a avut discuții cu reprezentanții companiei Mass Global Energy Rom despre stadiul și calendarul de implementare al proiectului în care au fost investiți peste 1,2 miliarde de euro, investiție ajunsă la un grad de realizare de 83%, informează Guvernul.

Politic 06-06-2026 12:49

Bolojan: Toate creșele care se finalizează vor putea angaja personal și vor funcționa din toamnă

Toate creșele care se finalizează în această perioadă vor putea angaja personal, plătit din bugetul de stat, astfel încât să poată funcționa din toamnă, a anunțat, sâmbătă, la Simeria, premierul interimar Ilie Bolojan. El a participat la inaugurarea unei creșe construită prin Programul guvernamental ''Sfân

Politic 06-06-2026 11:57

Președintele AUR Bihor cere parlamentarilor bihoreni să-și asume public Guvernul Tomac, dacă îl votează

Președintele AUR Bihor, Ciprian Blejan, le solicită senatorilor și deputaților aleși în județ să anunțe public, înaintea votului din Parlament, dacă vor susține Guvernul condus de Eugen Tomac și să își asume politic această opțiune, pe care el o consideră a fi ''o formulă politică prezentată în mod fals drept soluție tehnică''.