Guvernul a aprobat modificări la impozitele locale; noi reduceri pentru imobile vechi, persoane cu dizabilități
Guvernul a adoptat, vineri, ordonanța de urgență care prevede reduceri ale impozitelor locale pentru clădirile vechi, precum și diminuarea unor taxe și impozite locale pentru persoanele cu dizabilități și reprezentanții legali ai acestora.
Potrivit unui comunicat al Executivului, actul normativ aprobat de Guvern include mai multe modificări în domeniile fiscal și energie, precum și completări sau revizuiri ale unor acte normative.
Astfel, potrivit celor aprobate, impozitele locale pentru clădirile vechi vor fi reduse cu 15% pentru clădirile cu o vechime cuprinsă între 50 și 100 de ani și cu 25% pentru clădirile cu o vechime de peste 100 de ani. Aceste valori se aplică de la 1 ianuarie a anului fiscal de referință.
'Dacă s-au efectuat lucrări de renovare majoră, anul finalizării se actualizează la anul recepției lucrărilor. Renovarea majoră include obligatoriu lucrări de intervenție asupra structurii de rezistență a clădirii (reconstrucție, consolidare, modernizare, modificare sau extindere etc.) și alte lucrări pentru îmbunătățirea performanței energetice și a calității arhitectural-ambientale. Anul terminării se actualizează dacă valoarea clădirii crește cu cel puțin 50% față de valoarea inițială, la finalizarea lucrărilor', prevede actul normativ.
Totodată, pentru anul 2026, autoritățile publice locale vor putea reveni asupra hotărârilor prin care au fost stabilite cotele adiționale la impozitele și taxele locale, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, în sensul reducerii acestora, dar nu sub cota standard de impozitare prevăzută de lege.
Impozitele și taxele locale plătite într-un cuantum mai mare de contribuabili se regularizează în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, sumele respective urmând să fie considerate în contul obligațiilor fiscale restante sau viitoare ori să fie restituite celor îndreptățiți, conform reglementărilor legale în vigoare, arată Guvernul.
De asemenea, ordonanța de urgență prevede reducerea taxelor și impozitelor locale datorate de persoanele cu dizabilități și de reprezentanții legali, respectiv cu 50% în cazul clădirii folosite ca domiciliu, aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav și a reprezentanților legali, pe perioada îngrijirii, supravegherii și întreținerii acestora, și cu 25% în cazul clădirii folosite ca domiciliu, aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap accentuat și a reprezentanților legali.
Aceleași cote de reducere se aplică și în cazul terenului aferent clădirilor, în aceste situații.
Totodată, vor fi aplicate reduceri ale impozitului pe mijloacele de transport cu capacitate cilindrică mai mică de 2.000 cmc, deținute de persoanele cu dizabilități, respectiv de 50% pentru cele aflate în proprietatea persoanelor cu handicap grav sau a reprezentanților legali ai acestora și de 25% pentru cele aflate în proprietatea persoanelor cu handicap accentuat sau a reprezentanților legali ai acestora. Aceste reduceri se vor aplica pentru un singur mijloc de transport pentru fiecare persoană.
Reducerea impozitului pe clădiri și pe terenurile aferente acestora, precum și pe mijloacele de transport, va fi acordată pe baza documentelor justificative valabile la 31 decembrie a anului fiscal anterior și în funcție de luna în care acestea au fost depuse la organul fiscal local, în cazul celor care nu au beneficiat de scutire în anul fiscal anterior, începând cu luna următoare.
'De reducerea taxelor și impozitelor locale în cotele stabilite astăzi de Guvern vor beneficia peste 70% din totalul persoanelor cu dizabilități din România', arată Executivul.
Guvernul a stabilit, în cazul bazelor sportive construite de către terți și administrate de asociații și fundații, că acestea pot fi scutite de la plata impozitelor și taxelor locale, prin decizia autorităților locale, dar într-o anvelopă de reducere de 5% față de impozitele și taxele încasate în cursul anului precedent. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Harghita: Viktor Orbán critică actuala conducere a Ungariei: FIDESZ trebuie să construiască o coaliție a libertății
Fostul premier ungar Viktor Orbán a criticat dur sâmbătă, la Universitatea de Vară de la Băile Tușnad, actuala conducere a Ungariei, pe care o acuză de 'abuz de putere', precizând că, în perioada următoare, principala misiune a partidului FIDESZ nu este recâștigarea puterii, ci organizarea unei 'coaliții largi a libertății'.
Rogobete: Guvernul alege să lovească într-unul dintre pilonii importanți ai apărării statului - sistemul de sănătate
Guvernul alege să lovească într-unul dintre cei mai importanți piloni ai apărării statului - sistemul de sănătate prin blocarea angajărilor și reducerea veniturilor personalului medical, susține deputatul PSD Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătății. El a adăugat că este momentul ca Ilie Bolojan 'să facă un pas în spate'.
Raluca Turcan: În loc să contribuie la corectarea proiectul legii salarizării, PSD preferă să îl saboteze politic
Deputata PNL Raluca Turcan susține că PSD preferă să saboteze politic proiectul legii salarizării, în loc să contribuie la corectarea acestui proiect pe care 'l-a tergiversat ani la rând'. Fostul ministru al muncii consideră că președintele PSD, Sorin Grindeanu, dă dovadă de 'o rea-credință greu de imaginat și de lipsa celei mai element
Țoiu: Armata, poliția aeriană NATO vor continua să monitorizeze frontiera terestră, Dunărea și Marea Neagră
Granițele și suveranitatea noastră nu sunt negociabile, iar armata, poliția aeriană NATO vor continua să monitorizeze frontiera terestră, Dunărea și Marea Neagră, deoarece armata noastră identifică frecvent riscuri, a declarat ministrul interimar al afacerilor externe, Oana Țoiu. 'Zona de impact și resturile dronei sunt analizate în prezent, dar mode
Nicușor Dan: O nouă dronă - doborâtă la 10 kilometri vest de Sfântu Gheorghe
O nouă dronă a fost doborâtă la 10 kilometri vest de localitatea Sfântu Gheorghe, a anunțat președintele Nicușor Dan. 'În această dimineață, la ora 8:30, o nouă dronă a fost doborâtă în spațiul aerian românesc, la 10 km vest de localitatea Sfântu Gheorghe (Deltă). Drona a fost doborâtă de un pilot român
Predoiu: Am depus proiectul privind integritarea pentru deblocarea situației; are amendamente ce nu reflectă viziunea mea
Ministrul interimar al Justiției Cătălin Predoiu a precizat, vineri, că a depus la Parlament în calitate de senator proiectul legii privind integritatea pentru a debloca situația și nu a pierde un jalon din Planul Național de Redresare și Reziliență, menționând că a trebuit să includă în el și amendamentele partidelor, chiar dacă unele dintre ele
Grindeanu: Vizita președintei Indiei, una cu adevărat istorică în țara noastră în ultimii 30 de ani
Vizita președintei Indiei, Droupadi Murmu, primită vineri la Parlament, este una cu adevărat istorică în țara noastră în ultimii 30 de ani, a declarat președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu. 'Am avut astăzi onoarea de a o primi în Parlamentul României pe doamna Droupadi Murmu, o vizită cu adevărat istoric
Abrudean și Grindeanu - întrevedere cu președinta Republicii India: Discuții privind consolidarea Parteneriatului Extins
Președinții celor două Camere ale Parlamentului, Mircea Abrudean și Sorin Grindeanu, au avut, vineri, o întrevedere oficială cu președinta Republicii India, Droupadi Murmu, discuțiile vizând consolidarea Parteneriatului Extins dintre România și India, în perspectiva aniversării, în anul 2027, a 80 de ani de relații diplomatice bilaterale
Dronă doborâtă la Buzău/Oana Țoiu: Securitatea consolidată este calea către pace la granița noastră
Calea către o securitate consolidată este calea către pace la granița României, a transmis, vineri, pe X, ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu. 'Astăzi, la 11:02, un pilot român de pe o aeronavă militară F-16 a doborât o dronă care a intrat în spațiul nostru aerian fără autorizație - este prima dată când
Grindeanu: Îi transmit lui Bolojan că PSD nu va vota niciodată o lege a salarizării care sărăcește românii
PSD nu va vota niciodată o lege a salarizării care aduce austeritate și sărăcește românii, a reiterat vineri liderul formațiunii, Sorin Grindeanu, președintele Camerei Deputaților. 'Îi transmit lui Ilie Bolojan că PSD nu va vota niciodată o lege a salarizării care aduce austeritate și sărăcește românii, o lege care distru
AUR: Drona doborâtă la Padina - o reușită tactică a militarilor, dar un eșec strategic al guvernării
Alianța pentru Unirea Românilor solicită Guvernului și conducerii MApN să prezinte cronologia completă a lanțului de comandă al operațiunii de doborâre a dronei la Padina și să explice motivul pentru care neutralizarea nu a fost posibilă mai aproape de frontieră. AUR consideră că doborârea dronei este o 'reușită tactică a militarilor'
MAE: România a aderat la Tratatul de Prietenie și Cooperare în Asia de Sud-Est
România a aderat, vineri, la Tratatul de Prietenie și Cooperare în Asia de Sud-Est, după demersurile diplomatice ale Ministerului Afacerilor Externe pe lângă statele membre ale ASEAN în ultimii doi ani. Potrivit MAE, ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a semnat Instrumentul de Aderare la acest tratat. 'Ce
Abrudean crede că este puțin probabil ca legea salarizării să intre pe agenda sesiunii extraordinare
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, consideră că, așa cum arată lucrurile acum, este puțin probabil ca proiectul legii salarizării să intre în dezbatere în această sesiune extraordinară, adăugând că nu este nicio problemă să mai fie o sesiune, pentru că această lege trebuie adoptată. 'Eu cred că sunt șanse mari să treacă toate cele c
Burnete: Discuțiile pe legea salarizării - reluate săptămâna viitoare; nu e un blocaj; fac apel la sindicate să participe la dialog
Consilierul prezidențial Radu Burnete a declarat, vineri, că discuțiile între partidele politice privind legea salarizării vor fi reluate săptămâna viitoare și, în măsura în care există un compromis între cele patru partide, este posibil să fie organizată o altă sesiune extraordinară a Parlamentului în care să fie depus acest proiect, el m
Dronă doborâtă în Buzău/Ciolacu: Mă bucur că intervenția Forțelor Aeriene Române a fost una promptă și pe deplin justificată
Președintele Consiliului Județean (CJ) Buzău, Marcel Ciolacu, a transmis vineri, la scurt timp după ce o aeronavă a Forțelor Aeriene Române a doborât o dronă deasupra unei zone din apropierea comunei Padina, că intervenția a fost una promptă și pe deplin justificată. Fostul premier al României a precizat că intervenția a avut loc într-o












