Bolojan: Ne dorim adoptarea simultană a pachetelor privind reforma administrației și relansarea economică (FOTO/VIDEO)
Prim-ministrul Ilie Bolojan a afirmat, vineri, în cadrul Consiliului Național Tripartit, că măsurile cuprinse în proiectele de lege privind reforma administrativă și relansarea economică vor fi adoptate simultan, întrucât aplicarea reformei administrative va crea spațiul fiscal necesar pentru implementarea soluțiilor de relansare economică.
Potrivit unui comunicat al Guvernului, reprezentanții Executivului și cei ai sindicatelor și patronatelor au avut, vineri, la Palatul Victoria, consultări pe tema proiectelor de lege privind reforma administrativă și relansarea economică, creșterea investițiilor și competitivității, în cadrul reuniunii Consiliului Național Tripartit pentru Dialog Social, coordonată de premierul Ilie Bolojan.
''Ne dorim adoptarea celor două pachete legislative înainte de aprobarea bugetului pentru 2026'', a menționat șeful Executivului.
Premierul a prezentat principalii indicatori macroeconomici ai proiectului de buget pentru acest an: ținta de deficit bugetar de 6,2% pe cash, investiții de 7% din PIB, în condițiile închiderii proiectelor finanțate prin PNRR până la sfârșitul lunii august, o rată ridicată de absorbție a fondurilor europene și o țintă a inflației de 4% la finalul anului, precizează sursa citată.

Foto: gov.ro
În același context, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a prezentat principalele noutăți ale proiectului privind reforma administrativă și a subliniat că ''în aplicarea noilor prevederi vor fi luate în considerare reducerile de cheltuieli de personal făcute în cursul anului trecut de către autoritățile publice''.
''Prim-ministrul a dat exemplul învățământului preuniversitar. Având în vedere măsurile de reducere a cheltuielilor aplicate anul trecut, în cursul acestui an nu vor fi implementate soluții suplimentare de optimizare bugetară'', se arată în comunicat.

Foto: gov.ro
De asemenea, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a prezentat măsurile de relansare economică, stimularea investițiilor și competitivității, menționând că ''soluțiile dedicate IMM-urilor din acest program sunt complementare celor luate anul trecut''.
.jpeg)
Foto: gov.ro
În comunicat se menționează că reprezentanții patronatelor ''au apreciat mesajul de stabilitate în economie pe care îl transmit cele două proiecte guvernamentale, măsurile de stimulare economică și de susținere a sectoarelor strategice, de încurajare a exporturilor''.
''Aceștia au arătat că trebuie făcute în continuare demersuri pentru reducerea cheltuielilor de funcționare ale statului, pentru debirocratizare și pentru susținerea IMM-urilor și a proiectelor din domeniile energie și infrastructură digitală'', precizează sursa citată.
.jpeg)
Foto: gov.ro
Pe de altă parte, reprezentanții sindicatelor ''au criticat măsurile de reducere a cheltuielilor de personal cuprinse în pachetul privind reforma administrativă și au argumentat că, în prezent, sistemul administrației publice este subdimensionat, iar media de vârstă a angajaților este ridicată''.
De asemenea, aceștia au solicitat un dialog real cu autoritățile privind aplicarea măsurilor și pentru introducerea altora menite să contribuie la întinerirea și profesionalizarea corpului funcționarilor publici.
.jpeg)
Foto: gov.ro
În cadrul consultărilor au mai fost abordate teme privind decontarea către furnizorii de energie a sumelor rezultate din diferența dintre prețul de piață și cel din mecanismul de compensare, investițiile în sectorul energetic, relansarea pieței forței de muncă, dimensionarea corectă a poliției locale, problemele din sectoarele sănătate, educație și transport local, se mai spune în comunicat. AGERPRES/ (AS - redactor: Daniel Florea, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
* Dan Șucu (Concordia): Sunt multe industrii care simt în clipa de față mugurii unei crize
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Sorin Grindeanu: Parlamentul a evitat, cu votul PSD, pierderea a 5,8 miliarde de euro din PNRR
Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat, joi că Parlamentul a evitat, cu votul PSD, pierderea a 5,8 miliarde de euro din PNRR și a facilitat accesarea a 16,7 miliarde de euro din Programul SAFE. 'Parlamentul a evitat - cu votul PSD - pierderea a 5,8 miliarde euro din PNRR și a facilitat accesarea a 16,7 miliarde de euro din programul
AUR a lansat platforma suspeND.ro unde poate fi urmărită evoluția inițiativei de suspendare a președintelui Nicușor Dan
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) anunță că a lansat platforma suspeND.ro prin care va prezenta stadiul demersului de suspendare a președintelui Nicușor Dan. AUR susține că Nicușor Dan trebuie suspendat pentru că nu propune un nume de prim-ministru, așa cum prevede Constituția. 'Ali
Mihai Ghigiu: Amendamentele PSD fac din Strategia biodiversității 2026 - 2030 un document mai bun
Strategia pentru conservarea biodiversității 2026 - 2030, așa cum a fost aprobată și amendată în Parlament, este 'mai bună' decât proiectul propus de Ministerul Mediului, a declarat, joi, deputatul PSD Mihai Ghigiu, care a completat că țintele asumate nu încalcă angajamentele pe termen lung asumate de România în fața Comisiei Europene.
Senat: Strategia națională privind biodiversitatea - adoptată în forma Camerei Deputaților; merge la promulgare
Senatul a adoptat, joi, proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naționale și a Planului de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030 în aceeași formă cu cea din Camera Deputaților. S-au înregistrat 79 voturi pentru, 30 împotrivă și 13 abțineri. Proiectul va merge la promulgare, după perioada de două zile &icir
Ședință de guvern/Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice - pe ordinea de zi
Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice, programul de sprijin pentru românii din diaspora care doresc să își deschidă afaceri în România 'Diaspora Investește Acasă' și bugetele de venituri și cheltuieli pe anul 2026 pentru mai multe instituții, printre care Poșta Română și Societatea CUPRUMIN Abrud, sunt p
Bolojan: Vom aproba în maximum două săptămâni un memorandum pentru angajarea personalului din creșele inaugurate
Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că Guvernul va aproba în maximum două săptămâni un memorandum pentru angajarea personalului din creșele care vor fi inaugurate în perioada următoare, în așa fel încât ele să devină operaționale din toamna acestui an. Bolojan a participat, împreună cu ministrul interimar
Proiectul privind Strategia națională pentru conservarea biodiversității - dezbătut din nou în Senat
Proiectul de lege privind Strategia națională pentru conservarea biodiversității urmează să fie din nou dezbătut, joi, în plenul Senatului, după ce a fost modificat 'suplimentar' în plenul Camerei Deputaților. Miercuri, președintele Senatului, Mircea Abrudean, a precizat că 'există amendamente suplimentare și va fi nevo
Senat: Decontare accelerată către furnizorii de energie electrică a sumelor aferente energiei cu prețuri plafonate
Senatul a adoptat, miercuri, în plen o propunere legislativă de modificare a ordonanțelor cu schemele de compensare/plafonare a prețurilor la energie electrică/gaze naturale pentru a accelera decontarea de către stat a sumelor aferente energiei cu prețuri plafonate. Propunerea legislativă inițiată de senatorii PNL Mircea Abrudean, Daniel
USR: PSD face totul pentru ca România să piardă miliarde de euro din PNRR
Parlamentarii USR au votat în plenul Camerei Deputaților proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naționale și a Planului de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030, deși au criticat modificările aduse de PSD. Potrivit unui comunicat de presă al formațiunii, votul favorabil a fost necesar pentru a evita blocarea unui jalon din Planul Național
Camera Deputaților/Strategia națională pentru conservarea biodiversității - adoptată de plen
Plenul Camerei Deputaților a adoptat, miercuri, proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naționale și a Planului de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030, cu amendamente. Au votat 'pentru' 177 de deputați, 79 au votat 'împotrivă' și au fost 11 abțineri. Deputații din Comisia juridică au
Guvern: Testarea independentă a sistemului e-Terra a mai parcurs o rundă de evaluare
Testarea independentă a sistemului e-Terra, realizată de Serviciul de Telecomunicații Speciale, Directoratul Național de Securitate Cibernetică și Cyberint, a mai parcurs o rundă de evaluare, un număr limitat de aspecte tehnice urmând să fie corectate înainte ca aplicația să fie expusă public. Potrivit unui comunicat al Guvernului
Șipoș: USR strânge semnături pentru a contesta la CCR legea ANI; două articole sunt toxice
USR va strânge semnături pentru a contesta la Curtea Constituțională proiectul privind integritatea, pe motiv că are două articole 'toxice', introduse de PSD și AUR, care 'contravin statului de drept', a declarat, miercuri, liderul senatorilor USR, Sorin Șipoș, după adoptarea proiectului de către Senat, ca for decizional.
Senat/ Proiectul legislativ privind integritatea - adoptat de plen
Senatul a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, propunerea legislativă privind modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, fiind înregistrate 105 voturi 'pentru', opt împotrivă și șapte abțineri. Proiectul a fost adoptat cu amendamentele PSD și AUR, contestate de
Abrudean: Dacă România va fi penalizată din cauza modificării unor legi, PSD să își asume responsabilitatea
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a afirmat că, în cazul în care, în urma proiectelor amendate și adoptate de Parlament în sesiunea extraordinară, România va fi penalizată sau nu va primi fondurile europene alocate din cauza acestor modificări, PSD trebuie să își asume întreaga responsabilitate.
Pîslaru: Suspendarea în instanță a HG privind fondurile norvegiene, cerută de PSD, e de natură să blocheze implementarea acestora
Ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a afirmat miercuri că suspendarea solicitată de PSD în instanță a unei hotărâri de guvern privind fondurile norvegiene este de natură să blocheze implementarea acestora. 'Printre hotărârile care au fost suspendate de către PSD la Curtea de








