logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Deputatul Alexandru Dimitriu (USR): Lia Savonea ar trebui amendată de CCR

Image

Deputatul USR Alexandru Dimitriu, fost secretar de stat în Ministerul Justiției, consideră că președinta Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, ar trebui amendată de CCR, deoarece a depus o expertiză contabilă cu doar o zi înainte de termenul de pronunțare.

'Savonea ar trebui amendată de CCR. Depunerea unei expertize contabile cu doar o zi înainte de termenul de pronunțare reprezintă o conduită care contravine flagrant principiului bunei-credințe procesuale. Un asemenea demers nu servește aflării adevărului și nici bunei administrări a justiției, ci produce, în mod previzibil, un singur efect: amânarea soluționării cauzei. Dacă astfel de practici rămân nesancționate, se transmite un mesaj periculos: că tergiversarea deliberată a actului de justiție este tolerată, mai ales atunci când vine din partea celor care, prin funcția lor, ar trebui să fie primii garanți ai corectitudinii și loialității procedurale', scrie viceliderul deputaților USR, vineri, pe pagina sa de Facebook.

El invocă prevederile Codului de procedură civilă conform cărora: drepturile procesuale trebuie exercitate potrivit scopului pentru care au fost recunoscute de lege, nu ca instrumente de blocaj, tergiversare sau presiune asupra instanței.

Atunci când un act de procedură este utilizat 'într-un moment procedural vădit inoportun, exclusiv pentru a provoca amânarea, ne aflăm în fața unui veritabil abuz de drept', în sensul art. 12 alin. (2) CPC, adaugă Dimitriu.

'Indiferent de calitatea persoanei care formulează un astfel de demers, regulile sunt aceleași pentru toți. Nimeni nu este mai presus de principiul bunei-credințe. Tocmai de aceea, o asemenea conduită ar trebui analizată prin prisma art. 187 și 188 CPC, inclusiv sub aspectul aplicării unei amenzi judiciare, ca sancțiune pentru exercitarea abuzivă a drepturilor procesuale. Justiția, inclusiv contenciosul constituțional, nu pot funcționa pe baza manevrelor procedurale de ultim moment, ci pe respectarea strictă a bunei-credințe. Orice abatere de la acest principiu, indiferent de autor, compromite credibilitatea instituțiilor și încrederea publicului în actul de judecată', scrie deputatul USR.

Alexandru Dimitriu a menționat, pentru AGERPRES, că potrivit art. 187 din Codul de procedură civilă, instanța poate aplica amendă judiciară și poate obliga la despăgubiri pe cel care, cu rea-credință, exercită drepturile procedurale ori îndeplinește acte de procedură în mod abuziv, precum și în cazul formulării unor cereri vădit netemeinice, introduse cu scop șicanator sau pentru tergiversarea procesului.

'Iar Legea de organizare a CCR 47/1992 spune că procedura jurisdicțională prevăzută de prezenta lege se completează cu regulile procedurii civile, în măsura în care ele sunt compatibile cu natura procedurii în fața Curții Constituționale. Compatibilitatea se hotărăște exclusiv de Curte', a precizat deputatul.

În același timp, USR consideră ca fiind 'inadmisibilă' amânarea pentru a patra oară a deciziei CCR.

'A 4-a amânare a deciziei CCR pe tema pensiilor speciale ale magistraților. O amânare de aproape o lună. INADMISIBIL!', a scris USR, pe Facebook.

Curtea Constituțională a României a amânat, vineri, pentru data de 11 februarie, deliberările în cazul noului proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților.

Instanța supremă, condusă de Lia Savonea, a anunțat joi că a realizat o expertiză, cu ajutorul unui expert contabil, care ar arăta faptul că prin aplicarea proiectului Guvernului pensia de serviciu a magistraților va fi mai mică decât cea pe contributivitate, document ce a fost trimis pe masa judecătorilor CCR.

Noul proiect de modificare a pensiilor magistraților adoptat de Guvern prevede creșterea etapizată a vârstei de pensionare la 65 de ani. Cuantumul pensiei nu poate depăși 70% din indemnizația netă primită în ultima lună de activitate.

Proiectul a primit aviz negativ din partea Consiliului Superior al Magistraturii. Judecătorii și procurorii au solicitat ca pensia lor să fie aproape la același nivel cu ultimul salariu încasat, în timp ce premierul Ilie Bolojan a insistat ca pensia să nu fie mai mare de 70% din ultimul salariu net încasat. AGERPRES/(AS - redactor: Irinela Vișan, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 653

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 19-02-2026 10:40

Ramona Bruynseels (AUR): Propunerea de reducere a normei de hrană pentru militari și polițiști - periculoasă pentru România

Propunerea de reducere a normei de hrană pentru militari și polițiști este nedreaptă și periculoasă pentru România, afirmă deputata AUR Ioana Ramona Bruynseels. 'România asistă, stupefiată, la o nouă demonstrație de cinism administrativ. În loc să reducă risipa, sinecurile și privilegiile politice, guvernarea a găsit o țintă mult mai como

Politic 19-02-2026 08:37

AnulBrâncuși/Mircea Abrudean: Părintele sculpturii moderne încă ne arată că infinitul este despre istorie, toleranță și armonie

Părintele sculpturii moderne încă ne arată că infinitul este despre respectarea trecutului și valorilor noastre autohtone, despre istorie, toleranță și armonie, afirmă președintele Senatului, Mircea Abrudean, de Ziua Națională Brâncuși. 'Brâncuși ne-a învățat ce e veșnicia. Și iubirea de țară. Nu a uitat niciodată că e român c

Politic 19-02-2026 05:30

Ședință de guvern - modificări la legislația privind deșeurile de echipamente electrice și electronice, pe agendă

Guvernul va aproba în ședința de joi un proiect de lege pentru modificarea și completarea OUG nr. 5/2015 privind deșeurile de echipamente electrice și electronice. Prin proiectul de act normativ se propune asigurarea transpunerii complete a Directivei (UE) 2024/884 a Parlamentului European și a Consiliului din 13 martie 2024, prin modifi

Politic 18-02-2026 22:54

Grindeanu: Profilul șefilor de servicii secrete - să știe arhitectura statului român foarte bine

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, că nu-și dorește ca viitorii directori SRI și SIE să transforme serviciile secrete în anexe ale unor partide sau ale unor ONG-uri. Grindeanu a fost întrebat, la Digi 24, ce opțiuni are PSD în privința conducerii serviciilor secrete. 'Eu vă spun cum ve

Politic 18-02-2026 22:36

Grindeanu, despre relația cu Bolojan: Nu suntem cu inimioare trimise pe grupuri de WhatsApp

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că are o relație instituțională cu premierul Ilie Bolojan, adăugând că 'nu suntem cu inimioare trimise pe grupuri de WhatsApp'. Grindeanu a fost întrebat, la postul Digi 24, cum l-ar caracteriza pe premierul Ilie Bolojan, în contextul în care președintele UD

Politic 18-02-2026 22:20

Grindeanu, despre întâlnirea de la Cotroceni: Toată lumea a fost preocupată de a rezolva lucruri și de a debloca anumite subiecte

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, că la întâlnirea dintre liderii partidelor din coaliție și șeful statului, de la Palatul Cotroceni, toată lumea a fost 'preocupată să rezolve lucruri și să deblocheze anumite subiecte'. Grindeanu a fost întrebat, la postul Digi 24, ce s-a discutat la înt&a

Politic 18-02-2026 22:07

Grindeanu: Anul acesta ar trebui să se termine în jur de 250 de kilometri de autostradă; sunt pesimist

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că anul trecut ritmul în care au fost construite autostrăzi a încetinit și că este pesimist cu privire la cei aproximativ 250 de kilometri care ar trebui finalizați anul acesta. 'PSD cere să încercăm să-i ajutăm pe românii cu venituri mici. Îi ajutăm și prin acest

Politic 18-02-2026 22:03

Ministrul Apărării: La militari nu se taie pensiile; pensia medie în MApN e de 5.008 lei

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a dat asigurări, miercuri seară, că pensiile militarilor, soldele și indemnizațiile acestora nu scad, el arătând că pensia medie în MApN este de 5.008 lei. Declarația acestuia vine în contextul deciziei Curții Constituționale privind reducerea pensiilor magistraților și creșterea vârstei

Politic 18-02-2026 20:05

Bolojan: Proiectul privind aplicarea impozitului progresiv nu este de actualitate

Proiectul privind aplicarea impozitului progresiv nu este de actualitate în condițiile în care România are o situație bugetară complicată iar Finanțele se concentrează pe 'combaterea evaziunii fiscale, pe încasarea taxelor, pe digitalizare', a declarat miercuri prim-ministrul Ilie Bolojan. El a fost întreb

Politic 18-02-2026 19:49

Bolojan: Avem pregătit proiectul privind cumulul pensiei cu salariul la stat; va fi adoptat în zilele următoare

Proiectul privind cumulul pensiei cu salariul la stat este pregătit și în zilele următoare îl veți vedea adoptat de Guvern, a declarat miercuri prim-ministrul Ilie Bolojan. 'Avem acest proiect pregătit și în zilele următoare îl veți vedea adoptat de Guvern. După modelul care se aplică la magistrați, în condiți

Politic 18-02-2026 19:43

Bolojan: În martie ne propunem să venim cu proiecte care să aplice principiul stabilit de CCR în cazul pensiilor magistraților

Guvernul își propune ca în luna martie să vină cu proiecte de legi care să pună în practică și în cazul angajaților care țin de Ministerul de Interne, zona de Apărare, zona de ordine publică și siguranță națională principiul stabilit de Curtea Constituțională prin proiectul privind pensiile magistraților, a declarat miercuri premierul Ilie Bol

Politic 18-02-2026 18:55

Bolojan: În două-trei săptămâni vom afla dacă am pierdut fondurile aferente jalonului privind pensiile magistraților

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că imediat ce proiectul privind pensiile magistraților va deveni lege, prin promulgare și publicare în Monitorul Oficial, Guvernul va continua dialogul cu Comisia Europeană, astfel încât România să nu piardă cele 230 de milioane de euro, granturi din PNRR, fonduri aferente acestui jalon.

Politic 18-02-2026 18:09

Senat/Abrudean, după incidentul din plen: Situațiile de acest tip nu vor fi tolerate și vor fi tratate cu fermitate

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a solicitat Comisiei juridice să analizeze situația privind incidentul din ședința de plen de miercuri și să acționeze în conformitate cu prevederile Regulamentului privind Deontologia parlamentară, abateri și sancțiuni. 'Referitor la incidentul petrecut în ședința de Plen a Senatului Ro

Politic 18-02-2026 17:38

Senat/Comisia pentru apărare a început dezbaterile la legea apărării naționale; Pauliuc: Noua lege - o necesitate strategică

Comisia de apărare a Senatului a început, miercuri, dezbaterile asupra proiectului legii apărării naționale a României. Președinta comisiei, Nicoleta Pauliuc, a subliniat că, în actualul context regional de securitate, acest act normativ reprezintă o 'necesitate strategică'. 'Într-un context regional de secu

Politic 18-02-2026 17:24

Oana Gheorghiu: Digitalizarea în sine nu este un scop, ci un instrument

Vicepremierul Oana Gheorghiu a pledat, miercuri, pentru accelerarea digitalizării administrației publice, astfel încât interacțiunea cetățenilor cu statul să devină cât mai 'prietenoasă'. 'Digitalizarea nu este despre tehnologie, este în primul rând despre oameni. Și cred că digitalizarea în sine