logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Bogdan Șchiop (FNSA): Conflictul colectiv de muncă rămâne deschis; se face o reformă în mod brutal

Imagine din galeria Agerpres

Conflictul colectiv de muncă rămâne deschis, a anunțat luni Bogdan Șchiop, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrație.

Mai mulți reprezentanți ai sindicatelor din administrație au avut luni, la Palatul Victoria, o întâlnire cu premierul Ilie Bolojan pe tema pachetului de măsuri privind reforma din domeniul administrației.

La finalul întâlnirii, liderul FNSA a precizat că i-a sesizat prim-ministrului ''că se face o reformă în mod brutal, o reformă care nu ține cont de realități''.

''Din punctul nostru de vedere nu a fost o discuție destul de lungă pentru că am avut multe lucruri de sesizat, iar dânșii, momentan, nu prea au avut niște argumente în contrabalans la ceea ce am sesizat noi. Am obținut angajamentul din partea domnului prim-ministru că vor mai exista discuții, însă nu va renunța la adoptarea pachetului de măsuri privind administrația locală prin ordonanță de urgență sau prin răspunderea Guvernului. Însă, a promis că vor mai exista discuții cu sindicatele. Este lucrul pe care l-am sesizat - faptul că nu au stat la discuții și faptul că se face o reformă în mod brutal, o reformă care nu ține cont de realități, nu ține cont de adevăratele căi prin care se sifonează banii bugetului'', a declarat Bogdan Șchiop.

Întrebat cum vor proceda sindicaliștii din administrație în continuare, liderul FNSA a răspuns: ''Conflictul colectiv de muncă rămâne deschis, doar că nu se vor mai grăbi să adopte, cel puțin asta ne-au spus, prin asumarea răspunderii, urgent. Nici noi nu știm, pentru că în pachetul de măsuri inițial au zis că vor reduce posturile cu 25%, după care, după-masă, 40%. Nu mai înțelege nimeni nimic. Nu ne-au dat un procent, urmează discuții, nu neapărat pe procent, pentru că nu o să fim de acord, așa cum am sesizat, atâta vreme cât banii se sifonează pe alte căi sau risipa bugetului în sectorul administrație se face pe alte căi. Nu suntem de acord și nu o să acceptăm reduceri de personal''.

În context, acesta a fost întrebat și dacă le-au fost prezentate simulările făcute de Ministerul Dezvoltării din care ar rezulta că în cazul unei reduceri cu 10% a personalului din administrație se poate ajunge la concedierea a 13.000 de persoane din sistemul administrației publice locale.

''Nu, deocamdată nu, și dacă discutăm de 13.000 de persoane care trebuie concediate vreau să vă zic că în sectorul administrație, în primul rând, cei care cumulează pensia cu salariul sunt în jur de 10.000. Despre aceia nu se zice nimic, cei veniți din alte sisteme, care au încă o sursă de venit, și totul se îndreaptă împotriva salariaților. Funcționari care au intrat prin concurs, care reprezintă, într-adevăr, un corp, indiferent ce se spune, statul român are în instituții oameni, cei care au rămas pregătiți, oameni care fac, trei persoane, munca a cinci persoane, pentru că sistemul este subdimensionat, în condițiile în care nevoile populației și complexitatea acestora a devenit tot mai mare în ultimii ani'', a susținut liderul sindical.

Potrivit acestuia, în urma măsurilor avute în vedere de Guvern ''nu o să plece sinecurile''.

''Vă spun cel mai bun exemplu: uitați-vă la toate primăriile de municipii, primăriile de orașe mari, că polițiile locale sunt conduse de foștii șefi ai polițiilor județene sau municipale, care s-au pensionat, că s-au 'rupt' pentru țara asta. Țara le-a mulțumit, s-au pensionat cu un sistem de privilegii și, culmea, săptămâna următoare au fost angajați la Primărie. Ei se îndreaptă, fără niciun fel de analiză, asupra salariaților simpli, asta e problema dureroasă, asta nu este reformă'', a punctat Bogdan Șchiop.

El a dat ca exemplu și banii alocați de primării pentru susținerea unor cluburi sportive, cum ar fi echipa de handbal CSM București.

''Plătim cu zeci de mii de euro sau cu mii de euro un sportiv de acolo, dar de banii ăia nu ne atingem, ăia trebuie să rămână, dăm afară un salariat - și așa o să fie foarte mari probleme cu toate creșterile astea care vor urma, cu măririle de taxe - și îi facem șomeri și cu șomerii ăia salvăm România. Serios?'', a comentat sindicalistul.

Bogdan Șchiop a afirmat că din informațiile pe care le au sindicaliștii impactul bugetar al măsurilor avute în vedere de Guvern ar fi de 2,5 miliarde de lei.

''Ei și-au propus impactul prin reducerea de posturi, 2,5 miliarde de lei. Acum, dacă facem calculul, să zicem la șase luni, dai afară 40.000, 30.000, 20.000, după ce plătești șomaj, după ce nu se mai încasează tot felul de contribuții. Nu știu care va fi marea economisire'', a arătat el.

Conform liderului FNSA, premierul Ilie Bolojan ar urma să aibă în această săptămână o întâlnire cu reprezentanții structurilor asociative locale, adică Asociația Municipiilor, Asociația Orașelor, Asociația Consiliilor județene din România, după care vor fi din nou discuții cu sindicatele.


Luni, câteva mii de angajați din administrația publică locală au protestat în București față de măsurile de reducere a personalului în acest domeniu, anunțate de Guvern. AGERPRES/(A, AS - redactor: Daniel Florea, editor: Andreea Rotaru, editor online: Gabriela Badea) 

Citeşte şi:

Premierul - consultări cu sindicaliștii din administrație; a insistat asupra necesității unei planificări corecte a personalului

Angajații din administrația publică ce protestează împotriva măsurilor luate de Guvern au ajuns la Palatul Parlamentului 

Protestatarii au plecat din Piața Victoriei pentru a picheta Palatul Parlamentului 

Mii de angajați din administrația publică protestează în Piața Victoriei

Afisari: 383

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 16-08-2026 11:10

Petrișor Peiu (AUR): Datoria guvernamentală a crescut cu 57 de miliarde de lei pe primele cinci luni din 2026

Datoria guvernamentală a crescut cu 57 de miliarde de lei pe primele cinci luni din 2026, această creștere accelerată reprezentând un indicator real care ilustrează prăbușirea economiei, semnalează, într-un comunicat transmis duminică, liderul grupului senatorial AUR, Petrișor Peiu. 'Adevărata măsură a prăbușirii statului: &ici

Politic 15-08-2026 15:06

Președintele CCR respinge 'ferm' orice speculație privind discutarea cauzelor în afara cadrului strict legal

Președinta Curții Constituționale a României, Simina Tănăsescu, a transmis, sâmbătă, că respinge 'ferm și categoric' orice speculație privind discutarea cauzelor aflate pe rolul Curții în afara cadrului strict legal.

Politic 15-08-2026 11:48

Nicușor Dan, de Ziua Marinei: Modernizarea Forțelor Navale rămâne o prioritate pentru România

Modernizarea Forțelor Navale, fie că este vorba de reînnoirea flotei, de capacitățile de deminare sau de capabilitățile de supraveghere și protecție a infrastructurii maritime, rămâne o prioritate pentru România, a declarat, sâmbătă, președintele Nicușor Dan. În mesajul transmis de Ziua Marinei Române, citit

Politic 15-08-2026 11:10

VIDEO Radu Miruță: România trebuie să facă tot ceea ce trebuie ca pacea să nu fie pusă la încercare

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a afirmat, sâmbătă, de Ziua Marinei, că România trebuie să facă tot ceea ce trebuie astfel încât pacea să nu fie pusă la încercare, adăugând că țara noastră este în prima linie de apărare a Uniunii Europene.  

Politic 15-08-2026 10:47

VIDEO Bolojan: Marina este o promisiune că România își va apăra granițele

Marina română nu este doar o instituție care formează oameni și caractere, ci și o promisiune că în aceste vremuri, oricât ar fi de tulburi apele în jurul nostru, țara își va apăra granițele, a declarat, sâmbătă, la Constanța, premierul interimar Ilie Bolojan.  

Politic 15-08-2026 10:29

Nicușor Dan: Marea Neagră, un spațiu în care România își proiectează viitorul

În ultimii ani, Marea Neagră a devenit o zonă crucială pentru securitatea Europei și un spațiu în care România își afirmă interesele strategice și își proiectează viitorul, afirmă președintele Nicușor Dan, într-un mesaj transmis, sâmbătă, de Ziua Marinei. 'În ziua Adormirii Maicii Domnului, v

Politic 14-08-2026 23:17

Miruță: Peste 100 de drone, descoperite de radare în proximitatea spațiului aerian românesc în ultimele 96 de ore

Intensitatea atacurilor de pe frontul din Ucraina, în zona graniței cu România, a fost fără precedent în ultima perioadă, iar radarele MApN au descoperit, în proximitatea spațiului aerian românesc, peste 100 drone în ultimele 96 de ore, anunță ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță. 'Ieri și astăzi, a

Politic 14-08-2026 22:17

Bolojan, mesaj după victoria lui Popovici: Performanța adevărată se construiește cu răbdare, nu arzând etape

Premierul interimar Ilie Bolojan salută victoria înotătorului David Popovici la Campionatele Europene de natație, arătând că performanța adevărată se construiește cu răbdare și foar

Politic 14-08-2026 21:46

Fifor: CCR să explice întâlnirea din biroul lui Abrudean dintre președintele Curții și premierul interimar

Deputatul PSD Mihai Fifor solicită Curții Constituționale a României (CCR) să lămurească în ce împrejurări s-a produs o întâlnire între premierul interimar Ilie Bolojan și președintele CCR, Simina Tănăsescu, desfășurată în biroul președintelui Senatului, Mircea Abrudean, în condițiile în care, adaugă acesta, peste trei zi

Politic 14-08-2026 21:07

Claudiu Manda, către premierul Ilie Bolojan: Poate că este timpul să faceți și dumneavoastră un sacrificiu. Plecați

Secretarul general al PSD, eurodeputatul Claudiu Manda, îl acuză pe premierul Ilie Bolojan că, în cele peste 100 de zile de la adoptarea moțiunii de cenzură de către Parlament, a aruncat România 'dintr-o criză în alta' și îi cere să plece din funcție. Acesta menționează, într-o postare pe Facebook, că România s

Politic 14-08-2026 18:55

Grindeanu: Bolojan și gașca useristă au dezvoltat o tulburare obsesiv-compulsivă pentru PSD

Președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, susține că premierul interimar Ilie Bolojan și USR au dezvoltat o 'tulburare obsesiv-compulsivă' pentru PSD. 'Este clar. Bolojan și gașca useristă au dezvoltat o tulburare obsesiv-compulsivă pentru PSD. Ați spoliat românii, ați prăbușit economia și ați sufocat firmele. Opriți-vă! Terminați &i

Politic 14-08-2026 18:05

MAE/ Atenționare de călătorie: Croația - incendii de vegetație ce afectează în special zona coastei Mării Adriatice

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau călătoresc pe teritoriul Republicii Croația că în această perioadă țara se confruntă cu masive incendii de vegetație ce afectează în special zona coastei Mării Adriatice - județul Split-Dalmația, localitatea Omis. Din cauza incendiilor, pot exista te

Politic 14-08-2026 15:52

Peste 760 de posturi la creșele construite cu bani din PNRR, scoase la concurs

Executivul a aprobat vineri un memorandum care prevede scoaterea la concurs a 768 de posturi pentru personalul care va deservi 34 de creșe construite în mai multe județe din banii PNRR sau de la bugetul de stat. Potrivit unui comunicat al Guvernului, a fost aprobată scoaterea la concurs a posturilor vacante necesare funcționării unui număr de 34 de creșe

Politic 14-08-2026 15:50

Cseke Attila: Mai trebuie lăsat din orgolii pentru a se putea forma un guvern

Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a declarat, vineri, la Blaj, că 'mai trebuie lăsat din orgolii' și 'mai puține declarații contondente' pentru a se ajunge la o soluție în vederea învestirii unui nou guvern. 'După câte rețin eu, cred că rețin bine, UDMR are cam vreo 6% în Parl

Politic 14-08-2026 15:33

Guvern: Memorandumuri de cooperare cu Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite pentru combaterea criminalității și terorismului

Guvernul a aprobat vineri semnarea unor acorduri de cooperare cu Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită care vizează combaterea criminalității și terorismului. Astfel, conform unui comunicat al Guvernului, a fost aprobat Memorandumul cu tema 'Finalizarea negocierilor și semnarea Acordului între Guvernul României și Guvernul Emiratelor Arabe Un