Ministrul Apărării: Bugetul de înzestrare e în afara măsurilor de austeritate
Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a declarat, vineri, că bugetul alocat înzestrării armatei nu va fi afectat de măsurile de austeritate, fiind vorba de cheltuieli agreate cu aliații NATO.
''Bugetul de înzestrare e în afara măsurilor de austeritate, cheltuielile de apărare și înzestrare sunt agreate cu aliații NATO. Acum mai puțin de două luni, la summitul de la Haga, toți aliații NATO au decis că trebuie să se echipeze mai bine, să cheltuiască mai mult pentru apărare, si aici vorbim și de cheltuielile cu personalul, pentru că degeaba te echipezi și înzestrezi și cumperi echipament de ultimă generație, însă cea mai importantă resursă în orice armată a lumii sunt militari și oamenii aceștia trebuie să fie bine motivați, bine pregătiți, bine înzestrați, să aibă un plan de carieră corect și aici trebuie să ne uităm și în partea asta de cheltuieli de apărare sunt și cheltuielile cu salariile militarilor'', a spus Moșteanu, înaintea festivităților de Ziua Marinei, organizate la Constanța.
El a punctat că procentul de 5% din PIB alocat apărării este structurat în două segmente - cheltuieli strict dedicate armatei și cheltuieli conexe.
''Am agreat cu aliații NATO că vom cheltui cu toții, până în 2035, 5% pentru apărare, împărțit în două segmente importante - 3,4% cheltuielile de apărare așa cum le vedem cu toții acum, dedicate armatei, sa spunem - cheltuieli de personal, cheltuieli de înzestrare și operaționalizare, și 1,5% în cheltuieli conexe militare și civile. Vorbim aici de infrastructuri pe care le utilizează și civilii și militarii, vorbim de infrastructură rutieră, infrastructură energetică, capacități de stocare energetică, de lupta cibernetică și protecție cibernetică'', a explicat Ionuț Moșteanu.
Întrebat dacă a venit la Constanța cu vești bune legate de înzestrarea Marinei Militare, acesta a punctat că ''ministrul nu e Moș Crăciun'' și nu vine cu ''trei rachete''.
''Ministrul nu e Moș Crăciun și nu vine cu bani și zice 'Ia uitați ce v-am adus eu aici, trei rachete și mai știu eu ce'. Există un plan de înzestrare a Armatei Române, câte a un plan multianual, pe mulți ani de zile, agreat cu aliații NATO și noi avem grijă ca acest plan să fie executat, să fie demarate proceduri de achiziție, semnate contracte'', a declarat Ionuț Moșteanu. AGERPRES/(A - editor: Cătălin Alexandru, editor online: Gabriela Badea)
Citeşte şi:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Parlament - învestire Guvern/Robert Alecu (neafiliat): Votul meu va fi împotrivă; singura soluție - întoarcerea la alegeri anticipate
Deputatul neafiliat Robert Alecu a declarat luni, în plenul Parlamentului, că nu va vota noul Guvern și că singura soluție onestă rămâne întoarcerea la alegeri anticipate. 'Astăzi ni se cere să acordăm un cec în alb, un cec pe care în cele din urmă îl vor plăti tot românii. Iar eu nu voi gira acest
Parlament - învestire Guvern/ Darău (USR): Guvernul propus - o coalizare a tot ce este mai rău
Executivul propus de premierul desemnat Adrian Veștea este 'o coalizare a tot ce este mai rău în politica românească', a declarat, luni, în plenul reunit, ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău (USR), în cadrul dezbaterii anterioare votului parlamentarilor cu privire la învestirea acestei formule de Cabinet.
Parlament - Învestire Guvern/Dumitru Manea: Acest guvern este rezultatul unui blat de cartier
Senatorul SOS România, Dumitru Manea, a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că Guvernul Veștea este unul 'antiromânesc' și reprezintă rezultatul unui 'blat de cartier'. 'Domnilor prezumtivi miniștri, sunteți un guvern antiromânesc, ca și cel de dinaintea dumneavoastră, ca și cei care s-au răzgândi
Parlament - învestire Guvern/ Răzvan Chiriță: : România are nevoie de stabilitate și predictibilitate
Liderul grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Chiriță, a declarat luni seara, în plenul reunit al Parlamentului, în cadrul ședinței de învestire a Cabinetului Veștea, că România traversează un moment dificil în care responsabilitatea trebuie să primeze în fața calculelor politice. În
Parlament - învestire Guvern/ Buzoianu (USR): Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD
Poporul nu a votat să fie subjugat de PSD, a afirmat, luni, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Guvernului Adrian Veștea, ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu (USR). 'Ce ne propune astăzi PSD? Să ardem casa. Ni se promite cu emoție în glas că vom construi un castel și, de fapt, vom primi o cocioabă
Parlament - învestire Guvern/Veștea: Intenția mea este de a debloca țara; au rămas 70 de zile pentru finalizarea PNRR
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că își dorește să deblocheze situația în care se află România, reamintind că au rămas 70 de zile până la finalizarea proiectelor PNRR. 'Am răspuns cu bună credință, ca orice român, acestei provocări. Intenția mea este de
Parlament - învestire Guvern/ A început votul
Votul în plenul reunit al Parlamentului, pentru învestirea Guvernului Veștea, a început. Anterior, miniștrii propuși de Veștea au fost audiați de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernul
Parlament - învestire Guvern/Kelemen: Azi există un singur câștigător; felicitări George Simion, ai dat șah și mat!
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că se încheie o epocă, susținând că sub cupola Parlamentului 'există astăzi un singur câștigător' - George Simion. 'Azi, 22 iunie, nu programul de guvernare este chestiunea cea mai importantă a zilei. Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană
Parlament - învestire Guvern/ Pambuccian (Minorități): Noi vom vota acest guvern
Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, a declarat, luni seară, că parlamentarii afiliați acestui grup vor vota pentru învestirea guvernului lui Adrian Veștea. 'Într-un minut, ce poți să spui? Vreau să spun de la bun început că noi vom vota acest guvern și vom vota acest guvern
Parlament - învestire Guvern/ Fenechiu: PNL nu va vota acest Guvern
Partidul Național Liberal nu susține formula guvernamentală care face obiectul procedurii de învestire, a declarat, luni, în plen, liderul senatorilor PNL Daniel Fenechiu. 'Partidul Național Liberal nu susține participarea persoanelor menționate în lista membrilor Guvernului la formarea noului guvern. Dimpotrivă, așa cum
Parlament - învestire Guvern/ Intotero (PSD): Guvernul propus - cea mai bună variantă în momentul actual
Deputatul PSD Natalia Intotero a declarat luni, în plenul reunit al Parlamentului, că guvernul condus de Adrian Veștea este cea mai bună variantă pentru momentul actual, fiind un cabinet 'orientat spre români'. 'Guvernul propus astăzi, din punctul meu de vedere, este cea mai bună variantă pentru momentul actual. Este un
Parlament - învestire Guvern/Simion: Eu și toți oamenii care nu sunt trădători părăsim această sală sinonimă cu trădarea
Președintele AUR, George Simion, a anunțat, luni seară, în plenul reunit al Parlamentului, la învestirea Cabinetului Veștea, că AUR 'nu trădează', iar toți cei din sală care nu sunt ''trădători'' vor părăsi încăperea. 'Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu
Parlament - învestire Guvern/Veștea: Voi respecta acest Parlament; cred în dialogul instituțional, în echilibrul puterilor în stat
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că va respecta Parlamentul, întrucât crede în dialogul instituțional și în echilibrul puterilor în stat. 'Îmi asum un angajament ferm față de dumneavoastră: voi respecta acest Parlament. Cred în dialogul instituțional, în echilibrul pu
Parlament - învestire Guvern/Veştea: Adevărata noastră problemă e o criză de încredere; misiunea acestui guvern - să reconstruim această încredere
Premierul desemnat, Adrian Veştea, a declarat, luni seară, că adevărata problemă pe care ţara o are acum este legată de o criză de încredere între cetăţean şi stat, punctând că misiunea guvernului său va fi de a reconstrui această încredere. "Trecem printr-o perioadă complexă, provocări economice serioase, tensiuni soci
Bolojan: Până la sfârșitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR
România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro din granturile Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a anunțat, luni, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan, la finalul ședinței de guvern unde a fost adoptat un memorandum prin care Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a fost mandatat pentru finalizarea ajustării PNRR.














