Program de guvernare/ Creșterea performanței spitalelor prin reducerea numărului de paturi cu spitalizare continuă cu peste 20%

Creșterea performanței spitalelor prin reducerea numărului de paturi cu spitalizare continuă cu peste 20% până în 2030, plata în funcție de performanță pentru medici, optimizarea sporurilor la personalul din spitale în funcție de numărul de servicii medicale acordate, dar și creșterea numărului de instrumente administrative pentru managerii unităților sanitare și introducerea de criterii de performanță pentru șefii de secție sunt măsuri cuprinse în programul de guvernare.
Programul de guvernare prevede la capitolul sănătate și realizarea de consorții de spitale și achiziții comune pentru materiale primare la nivel județean/ regional/ național, creșterea bazei de plătitori la Casa de Asigurări și descurajarea acordării de concedii medicale 'fictive' prin controale asupra medicilor și beneficiarilor de concedii și eliminarea scutirii CASS pentru toate concediile medicale.
Alte măsuri privesc creșterea cu 20% a bazei de contribuabili a CASS, prin eliminarea excepțiilor, creșterea cu peste 5% prin aplicarea CASS la pensiile mari, reducerea centrelor de permanență din mediul urban.
Documentul mai prevede că sistemele private de sănătate care vor dori contract cu CNAS să aibă obligația ca minim 80% din personalul angajat să fie angajați cu normă întreagă, rezidenții în sistem privat să fie plătiți parțial de unitatea medicală și să se desfacă contractul de muncă pentru personalul medical care desfășoară în timpul programului de lucru din sistemul public activități medicale în alte unități sanitare.
Alte măsuri se referă la convertirea unităților sanitare cu grad redus de ocupare și servicii medicale ineficiente în ambulatorii sau spitale de recuperare și paleație, creșterea ponderii medicamentelor generice și respectarea ghidurilor de tratament, eficientizarea instituțiilor subordonate Ministerului Sănătății - direcțiile de sănătate publică, Institutul Național de Sănătate Publică, reorganizarea și eficientizarea Institutului Național de Transfuzie Sanguină și a centrelor județene.
În ceea ce privește măsurile de dezvoltare, programul prevede construirea/ modernizarea și dotarea centrelor comunitare medicale integrate în mediul rural și orașe mici, inclusiv servicii de telemedicină, de stomatologie și de farmacie comunitară, dezvoltarea asistenței medicale primare respectiv a medicinii de familie dar și definirea și finanțarea unui pachet de instalare și de retenție pentru medici, farmaciști și asistenți medicali în mediul rural.
Revizuirea pachetelor de servicii minimale și de bază, implementarea de măsuri pentru stimularea serviciilor de prevenție și pentru evitarea spitalizărilor nenecesare, acordarea unei bonificații, a unei locuințe de serviciu și a unui buget de practică medicilor de familie, în colaborare cu autoritățile locale, prelungirea, la cerere, a perioadei de activitate a medicilor de familie pensionabili, cu avizul autorității locale, sunt alte măsuri prevăzute în document.
Alte prevederi ale programului de guvernare se referă la dezvoltarea asistenței ambulatorii de specialitate, creșterea finanțării serviciilor medicale ambulatorii de specialitate și a cabinetelor cu practică independentă, extinderea programului de lucru al ambulatoriilor de specialitate.
În ceea ce privește dezvoltarea asistenței medicale spitalicești, programul prevede continuarea și finalizarea investițiilor în spitale și clădiri noi din PNRR și spitalele regionale Iași, Cluj-Napoca, Craiova, identificarea posibilității extinderii rețelei de spitale regionale și investiții în alte spitale și clădiri noi, din împrumuturi externe sau alte surse, inclusiv în parteneriat public-privat.
Optimizarea (reducerea) numărului de paturi contractabile la nivel național, normativ nou de personal în spitale, introducerea de indicatori de performanță la nivel de secție/compartiment și individual, dezvoltarea serviciilor de asistență medicală pentru pacienții critici (infarct miocardic, AVC, poli-traumă, arși etc), a îngrijirilor paliative, a serviciilor de anestezie și terapie intensivă și dezvoltarea unui program de chirurgie robotică sunt prevăzute în programul de guvernare al coaliției.
Potrivit documentului, medicina de urgență trebuie dezvoltată, iar parcul auto înnoit.
Referitor la politica în domeniul medicamentului, programul prevede modificarea modului de evaluare și prioritizare a introducerii la compensare a medicamentelor (HTA), o nouă politică de preț a medicamentelor, încurajarea dezvoltării industriei farmaceutice autohtone prin implementarea unor stimulente de natură economică, mai ales pentru producerea de materii prime și medicamentele critice.
Accelerarea derulării programelor naționale de screening, dezvoltarea rețelei județene de centre de prevenire, consiliere (ambulatorii) și combatere a adicțiilor (spitalizare), cu prioritate pentru copii și adolescenți, creșterea accesului la contracepția de urgență, dezvoltarea centrelor de îngrijire a persoanelor vârstnice și îngrijirile la domiciliu și a îngrijirilor paliative, implementarea Planului național de îngrijiri paliative, creșterea finanțării pentru minim 4.000 de paturi de paliație, dezvoltarea de centre publice de paliație pentru copii sunt alte prevederi din programul de guvernare.
De asemenea, este prevăzută finalizarea Registrului Profesioniștilor din Sănătate, simplificarea accesului în rezidențiat pentru specialitățile deficitare, încurajarea revenirii profesioniștilor români din domeniul medical din diaspora prin debirocratizarea recunoașterii profesionale, inclusiv a calificărilor profesionale suplimentare, dar și dezvoltarea asistenței medicale comunitare și a medicinii școlare.
În ceea ce privește digitalizarea în sistemul medical se are în vedere elaborarea și implementarea Strategiei Naționale de Digitalizare și e-Sănătate, realizarea registrelor naționale pentru principalele boli pentru planificarea programelor naționale și a investițiilor și pentru decizii bazate pe dovezi în domeniul politicilor de sănătate, realizarea unei noi platforme informatice a Asigurărilor de Sănătate (PIAS) pentru facilitarea accesului pacienților, debirocratizare și eliminarea fraudelor.
Tot la capitolul digitalizare, programul de guvernare prevede operaționalizarea Dosarului Electronic de Sănătate (DES), extinderea reglementărilor în domeniul telemedicinii și a serviciilor asociate, prin asigurarea unor norme de reglementare specifice, dar și a resurselor financiare necesare implementării acestui important palier din domeniul sanitar, dar și realizarea unui sistem național de securitate cibernetică și protecției datelor din sănătate. AGERPRES/(AS - redactor: Roberto Stan, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Ședință de guvern - joi; stabilirea mecanismului național privind decizia reintroducerii controalelor la frontierele interne, pe agendă
Guvernul va aproba în ședința de joi un proiect de hotărâre pentru stabilirea mecanismului național de luare a deciziei de reintroducere a controalelor la frontierele interne, precum și pentru modificarea și completarea HG nr. 1152/2014 privind organizarea, funcționarea și compunerea Centrului Național de Conducere a Acțiunilor de Ordine Publică.
Alfred Simonis: Am găsit echilibru și deschidere din partea premierului și a miniștrilor cu privire la investiții
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, a declarat miercuri că a găsit 'echilibru și deschidere' din partea premierului și a miniștrilor de resort cu privire la investiții, iar în următoarele două săptămâni se va face o analiză pentru a vedea cum pot fi suplimentați banii pentru a continua marile investiții din România.
Gorghiu: CSM nu este sindicat; avem nevoie de dialog real
Deputatul PNL Alina Gorghiu, fost ministru al Justiției, intervine în disputa dintre Guvern și magistrați și spune că este nevoie de dialog real, nu de revendicări de tip 'nu schimbăm nimic' atunci când totul se schimbă. ''Suntem într-un moment crucial pentru societate - inclusiv pentru justiție. Avem nevoie de dialog real, nu
Nicușor Dan spune că vizita în SUA ar putea fi la începutul anului viitor: Trebuie pregătită foarte bine
Președintele Nicușor Dan a anunțat, miercuri, că vizita sa oficială în Statele Unite ale Americii ar putea avea loc la începutul anului viitor, adăugând că trebuie pregătită foarte bine, inclusiv pe partea economică. 'În primul rând, în luna septembrie, după cum știți, este această Adunare Generală ONU, la care se î
Ludovic Orban ar putea face parte din Administrația Prezidențială (surse)
Ludovic Orban ar putea face parte din Administrația Prezidențială, au precizat, miercuri, surse politice. Ludovic Orban este președintele partidului Forța Dreptei, care l-a susținut pe Nicușor Dan în campania prezidențială. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Ghiță, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Nicușor Dan: Există război hibrid al Rusiei în Europa; România poate să ofere R. Moldova expertiză tehnică
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că există un război hibrid al Rusiei în Europa, menționând că, în perspectiva alegerilor parlamentare din Republica Moldova, România poate să ofere țării vecine expertiză tehnică pe multe componente, cum ar fi securitatea cibernetică. 'Din nou mă întorc la acele comunicate din 18
Fifor: Fiecare proiect - discutat mai întâi în coaliție, cu miniștrii de resort, și apoi se comunică public decizia
Președintele PSD Arad, deputatul Mihai Fifor, a declarat, miercuri, că decizia partidelor din arcul guvernamental a fost ca fiecare proiect să fie discutat mai întâi în coaliție, cu miniștrii de resort, și abia apoi să se comunice public decizia finală, conținutul pachetului 2 de măsuri fiscale o să depindă de rectificarea bugetară, iar investițiile locale
Nicușor Dan spune că va numi șefii SRI și SIE în următoarele săptămâni, după o discuție cu partidele
Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, că îi va numi pe șefii SRI și SIE în următoarele săptămâni, după ce va avea o discuție cu reprezentanții partidelor, menționând că are pe listă 3 - 4 nume. Întrebat, la o conferință de presă, când vor fi numiți șefii serviciilor secrete, SRI și SIE, Nicușor Dan a spus: 'După
Nicușor Dan, despre Cătălin Drulă: Cineva cu expertiză pe transporturi e bine venit în competiția la Primăria Capitalei
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că s-a întâlnit cu fostul lider al USR Cătălin Drulă pentru a discuta în special despre transportul din București, menționând că acesta îndeplinește profilul de primar al Capitalei. 'Am discutat cu domnul Drulă foarte multe lucruri legate în special de transportul din Bucure
Nicușor Dan anunță că va participa la multe ședințe ale CSM
Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că va participa, de-a lungul mandatului, la multe ședințe ale Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și va avea teme foarte bine pregătite. 'O să particip de-a lungul mandatului la multe ședințe CSM cu subiecte pe care le voi pregăti foarte bine', a arătat preș
Nicușor Dan: După analiza a 74 de cereri de pensionare ale magistraților, o întrebare către CSM: ce e această debandadă?
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că din analiza a 74 de cereri de pensionare ale magistraților care i-au fost trimise, rezultă o întrebare către CSM: 'ce este cu această debandadă?', menționând că majoritatea cererilor nu indică o dată precisă de pensionare. 'Din analiza acestor 74 de cerere de pensionare, ne rezultă o în
Nicușor Dan: Este total aberant ca în legea actuală pensia pe care o ia magistratul să fie cât salariul
Președintele Nicușor Dan a afirmat, miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că este total aberant ca în legea actuală, pensia pe care o ia magistratul care alege să iasă din sistem să fie cât salariul. El a spus că a primit, până în prezent, 76 de cereri de pensionare de la magistrați. Dintre aceștia, doi au retras cererile iar &
Ședința coaliției: Pachetul 2 de măsuri de reformă urmează să fie aprobat după rectificarea bugetară (surse)
Coaliția de guvernare a stabilit miercuri ca pachetul 2 de măsuri de reformă să fie aprobat după rectificarea bugetară, în cursul lunii august, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice. Potrivit acestora, în discuție pentru a intra în pachetul 2 sunt, pe de o parte, măsuri care vizează 'tăieri de sinecuri și privilegi
Cătălin Drulă: Am vorbit cu Nicușor Dan despre continuarea proiectelor pentru București
Deputatul USR Cătălin Drulă a anunțat că s-a întâlnit, miercuri, cu președintele Nicușor Dan, cu care a discutat despre continuarea proiectelor pentru București. 'M-am văzut azi cu președintele Nicușor Dan și am vorbit despre continuarea proiectelor pentru București. După ani de zile în care guvernanții au lăsat orașul fă
Moșteanu atrage atenția asupra unui videoclip fals potrivit căruia premierul anunță intrarea în război
Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a atras atenția, miercuri, că pe rețelele sociale circulă un videoclip fals potrivit căruia premierul Ilie Bolojan anunță că România intră în război. Ministrul a îndemnat populația să se informeze doar din surse credibile. 'Zilele acestea circulă pe rețelele soc