logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Prezidențiale2025/ Lasconi: Faptul că am văzut o mână de trădători oportuniști, asta nu înseamnă că ei reprezintă USR

Imagine din galeria Agerpres

Președinta USR, Elena Lasconi, a declarat miercuri că Biroul Național al partidului nu are puterea să numească un candidat la prezidențiale, subliniind că nu se retrage din cursă și că cei care o contestă sunt 'o mână de trădători oportuniști', o 'gașcă' ce nu reprezintă partidul.

'Am luat act de decizia Biroului Național. Biroul Național, conform statutului, nu are puterea să numească un candidat, ci Congresul. Să nu uităm că delegații la congres au votat peste 94 - 95% anul trecut susținerea mea pentru candidatură la prezidențiale. Eu sunt născută pentru lupte grele, cele ușoare nu și nici măcar nu știu cum arată. Nu mă retrag, voi continua lupta, pentru că aici nu este vorba doar despre USR, este vorba despre România. USR, în continuare, este partidul care este la sufletul meu, pentru că eu cred în valorile USR, în principiile USR. De asta am intrat, dar faptul că am văzut o mână de trădători oportuniști, asta nu înseamnă că ei reprezintă USR. USR este format din peste 20.000 de membri', a afirmat Lasconi, într-o conferință de presă organizată la sediul USR.

Ea a spus că aceia care i-au cerut retragerea din cursă nu reprezintă vocea nici măcar a USR, menționând că este păcat că printre ei s-a aflat Dominic Fritz.

'În rest, am văzut foarte mulți looseri, colegi de-ai mei care au candidat la primării și au pierdut și care într-un fel îmi datorează locul pe care-l ocupă acum în Parlament. Nu aștept recunoștință și loialitate. Eu mi-am luat un câine', a adăugat Lasconi.

Întrebată pe cine suspectează de această 'trădare', Lasconi l-a indicat pe liderul deputaților USR, Ionuț Moșteanu.

'Pe pierzătorul Ionuț Moșteanu. A pierdut Primăria Pitești și acum, probabil, există promisiuni din partea lui Nicușor să fie el candidatul la Primăria Capitalei sau poate Drulă. Nu știu ce târguieli se fac, pentru că asta mi se pare că dă o direcție de lipsă de respect față de oameni, de voturile oamenilor. Oamenii nu sunt niște saci de cartofi pe care să-i muți dintr-o parte în alta că vrei tu să faci asta. Eu cred că înțelept era să rămânem în luptă, să fim în luptă', a mai spus Lasconi.

Ședința Biroului Național în care i-a fost retras sprijinul a fost un abuz, a apreciat ea, menționând însă că a dat o decizie ca ședințele acestui for să se desfășoare miercurea.

Lasconi a precizat că i s-a tăiat finanțarea campaniei.

'Am un program foarte plin, pentru că e făcut înainte cu o săptămână, sunt foarte multe dezbateri, voi continua să merg la ele. Înțeleg că mi-au tăiat și finanțarea și atunci vreau să apelez la inimile voastre și la mințile voastre pentru că sistemul este mai corupt ca niciodată. Dacă vă aduceți bine aminte ce s-a întâmplat anul trecut, după anularea alegerilor s-au schimbat și regulile jocului, în sensul că au găsit candidații potriviți ai sistemului și eu voi continua să lupt, pentru că știu pentru ce lupt. Niciunul dintre cei patru care în toate sondajele par să fie înaintea mea n-o să fie președintele bun pentru femeile din această țară, niciunul n-o să lupte cum știu să lupt eu pentru persoanele vulnerabile, niciunul n-o să lupte pentru tinerii din țara asta, pentru oamenii de bună credință din țara asta', a mai afirmat Elena Lasconi.

Biroul Național al USR a decis miercuri să convoace o ședință de Comitet Politic pentru a vota susținerea, la alegerile prezidențiale din luna mai, a candidatului independent Nicușor Dan. Anunțul a fost făcut, într-o conferință de presă, de vicepreședintele USR Dominic Fritz, alături de mai mulți membri ai conducerii partidului.

El a precizat că în ședința Biroului Național al USR au fost doar două voturi împotrivă și că Elena Lasconi a participat la discuții.

'Din păcate, ea vrea să continue pe acest drum și noi nu o vom putea susține. Apelul nostru este de susținere a lui Nicușor Dan', a mai spus Fritz.

Dominic Fritz a menționat că joi va avea loc Comitetul Politic informal în care se va lua decizia. AGERPRES/(A - redactor: Alina Novăceanu, editor: Florin Marin, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citeşte şi:

 

Prezidențiale2025/ Lasconi: Categoric, nu mă retrag

 

Prezidențiale2025/Dominic Fritz (USR): Convocăm Comitetul Politic să votăm susținerea unui independent la prezidențiale

Afisari: 889

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 15-04-2026 20:58

Bolojan anunță pierderea autorizațiilor în cazul proiectelor speculative cu energie electrică

Proiectele speculative din domeniul energiei electrice, care ocupă capacități în rețea fără a fi implementate, să își piardă autorizațiile, iar proiectele care dispun de finanțare să poată fi realizate într-un timp cât mai scurt, potrivit premierului Ilie Bolojan. Șeful Executivului a anunțat că miercuri a semnat o prop

Politic 15-04-2026 20:46

Cancelaria premierului propune ANRE creșterea substanțială a garanției financiare pentru dezvoltatorii ce solicită racordarea la rețea

Cancelaria prim-ministrului a trimis către Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) o serie de propuneri în cadrul dezbaterii publice privind modificarea regulilor pentru racordarea la rețeaua electrică, între acestea fiind și cea referitoare la creșterea mai consistentă a garanției financiare. Potriv

Politic 15-04-2026 19:07

Premierul Bolojan - convorbire cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei; invitație pentru o vizită oficială la București

Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut, miercuri, o convorbire telefonică cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei, pe care l-a felicitat pentru rezultatul obținut la alegeri atât în nume personal, cât și în numele Guvernului României. Potrivit unui comunicat al Guvernului, în cadrul discuției, cei doi oficia

Politic 15-04-2026 14:01

Camera Deputaților/ USR cere sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă

USR a depus o sesizare, miercuri, la Biroul permanent, prin care solicită sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă pentru 'afirmații cu caracter injurios' în ședința de plen din 8 aprilie. 'În cadrul ședinței de plen a Camerei Deputaților din data de 8 aprilie 2026, domnul Dan Tanasă, deputat al Alianței pentru Unirea Ro

Politic 15-04-2026 13:29

Deputatul Marius Budăi (PSD): România a intrat în recesiune tehnică

Deputatul Marius Budăi, prim-vicepreședintele organizației județene Botoșani a Partidului Social Democrat (PSD), susține că 'România a intrat în recesiune tehnică'. Parlamentarul social-democrat arată, printr-un comunicat de presă transmis miercuri, că 'această situație este consecința directă a politicii de austeritate promovate de pre

Politic 15-04-2026 12:32

Camera Deputaților/Proiect USR: Toate facturile emise consumatorilor vor fi calculate la cursul BNR

Deputatul USR Cezar Drăgoescu a propus un proiect de lege prin care toate facturile emise de operatorii economici pentru bunuri și servicii cu prețuri exprimate în euro sau în alte valute să fie calculate la cursul BNR din ziua precedentă emiterii facturii. Inițiatorul susține că această măsură ar elimina costurile suplimentare pe care români

Politic 15-04-2026 12:22

Andrei Baciu s-a întâlnit cu secretarul general adjunct al ONU; AI schimbă tehnologia și arhitectura puterii în societate

Vicepreședintele Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera Deputaților, Andrei Baciu, s-a întâlnit săptămâna trecută, la sediul Națiunilor Unite, cu secretarul general adjunct al ONU, Amandeep Singh Gill, cei doi discutând despre noua realitate generată de inteligența artificială.

Politic 15-04-2026 12:16

Camera Deputaților: Parlamentarii USR critică PSD și PNL pentru absenteismul din plen

Parlamentarii USR au criticat miercuri PSD și PNL pe motiv că ar folosi sistemul hibrid pentru ședințele de plen 'pentru a-și asigura majoritatea', indiferent dacă deputații sunt sau nu prezenți. În plenul Camerei Deputaților de miercuri și-au înregistrat prezența 162 de deputați, ședința desfășurându-se în format mixt. Au avut

Politic 15-04-2026 12:00

PACE - Întâi România anunță deschiderea listei de semnături pentru moțiunea de cenzură

Senatorul PACE - Întâi România Ninel Peia a anunțat, miercuri, deschiderea listei de semnături pentru moțiunea de cenzură intitulată 'Progresismul ucide România - Guvernul Bolojan a adus foamea și frigul în casele românilor!'. 'Dragi români, astăzi, începem asaltul asupra guvernului progresist Bolojan

Politic 15-04-2026 11:51

Grindeanu: România are nevoie urgent de o resetare care să schimbe actuala direcție greșită a țării

România are nevoie 'urgent' de o resetare pentru a schimba actuala direcție a țării, care este 'greșită', a transmis, miercuri, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, lider al PSD. 'Trei vești proaste pentru economie ne arată clar și concret de ce România are nevoie urgent de o resetare care să schimbe actuala direcț

Politic 15-04-2026 09:40

Guvern: Ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban

România va acorda un ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban, constând în 15 tone de alimente, corturi și cazarmament. Potrivit unui comunicat al Guvernului, decizia a fost luată de Comitetul Național pentru Situații de Urgență, convocat de prim-ministrul Ilie Bolojan, și răspunde solicitării de sprijin umanitar primită de Româ

Politic 14-04-2026 20:28

Ministrul de Externe - convorbire cu omologul pakistanez; au discutat despre perspectivele de redeschidere a Strâmtorii Ormuz

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a avut marți o convorbire telefonică cu viceprim-ministrul și ministrul de externe al Pakistanului, Mohammad Ishaq Dar, context în care s-a discutat despre negocierile de la Islamabad și perspectivele de redeschidere a Strâmtorii Ormuz. 'România este afectată de conflictele din Ori

Politic 14-04-2026 16:04

Kelemen Hunor despre o reconciliere în coaliție: Până în ultima clipă totul este posibil

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că există șanse reale de reconciliere între PSD și PNL în cadrul coaliției de guvernare, subliniind că 'până în ultima clipă, totul este posibil'. Întrebat la Parlament dacă vede posibilă o împăcare între PNL, condus de Ilie Bolojan, și PSD, condus de

Politic 14-04-2026 15:44

Kelemen Hunor: Colaborarea România-Ungaria rămâne esențială, așteptăm noul program de guvernare

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că menținerea unei colaborări solide între guvernele României și Ungariei este importantă, subliniind totodată că așteaptă prezentarea viitorului program de guvernare al Budapestei după alegerile desfășurate duminică. El a precizat că a discutat cu Peter Magyar, liderul partidului Tisza, și

Politic 14-04-2026 15:16

Parlament/Peiu: Moțiunea de cenzură nu se va raporta la certurile din coaliție, ci la prestația guvernului Bolojan

Moțiunea de cenzură inițiată de AUR nu va avea legătură cu tensiunile din coaliție sau cu eventualele nemulțumiri ale PSD, ci va viza întreaga activitate a Guvernului Bolojan, a declarat marți liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. El a precizat că a discutat prin mesaje cu parlamentarii grupului PACE - Întâi România.