Ciolacu: Nu sunt un mare fan Hurezeanu; e posibil să fie o schimbare pe zona de contact mai direct cu SUA

Premierul Marcel Ciolacu declară că nu este un 'mare fan' al ministrului Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, și că acesta este 'un diplomat de excepție', dar 'de modă veche'.
'Nu sunt un mare fan Hurezeanu. Dar știe și domnia sa. Cred că nici domnia sa nu e mare fan Ciolacu. Propunerea ministrului de Externe a fost făcută de către PNL. Domnul Hurezeanu este un diplomat, ca să zic așa, dar fără să îl jignesc, de modă veche. E un tip de diplomat cu ștaif într-o zonă de diplomație foarte bună de adaptat în Europa. Nu este în dinamica diplomației care se impune acum cu Statele Unite ale Americii. Acesta este adevărul. Asta nu înseamnă că domnul Hurezeanu nu este un diplomat de excepție', a spus Ciolacu, pentru Gândul.
Premierul a precizat că este posibil să existe 'o nouă abordare' la Ministerul Afacerilor Externe în ce privește 'un contact mai direct' cu Statele Unite. Pe de altă parte, a menționat că nu este vorba despre 'a schimba' o anumită persoană.
'Este posibil să fie o nouă abordare la Ministerul de Externe în zona de un contact mai direct cu SUA. Există o abordare de acest fel. Nu de a schimba pe cineva în mod deosebit. De a te adapta, ca și stat, la noi cerințe diplomatice. (...) Luați un pic calendarul și veți vedea când a fost numit domnul Hurezeanu, când a început administrația Trump. Încă nu se lucrează instituțional direct', a mai spus Ciolacu.
El a subliniat că Statele Unite ale Americii sunt 'cel mai important' partener strategic al României.
'Securitatea României este în primul și în primul rând dependentă de parteneriatul strategic cu Statele Unite și apartenența la NATO, ca să fiu foarte clar. Asta nu înseamnă că nu respectăm Comisia Europeană, Uniunea Europeană, unde mergem liberi, unde am accesat 100 de miliarde de euro. Sunt două lucruri distincte. Dar nici nu putem pica în această capcană de a alege, care e o tâmpenie, pentru că nu pune nimeni pe nimeni să aleagă. Că nu l-a chemat președintele Macron pe domnul Bolojan să îi spună 'Alege între America și UE'. Nu am auzit așa ceva', a arătat Ciolacu.
Premierul și-a exprimat convingerea că președintele SUA, Donald Trump, este singurul care poate să 'grăbească' pacea din Ucraina.
'Eu cred în Donald Trump că va face pace cât mai rapid în Ucraina. Este singurul om - lucru pe care i l-am spus și la telefon - care poate să facă, să grăbească pacea din Ucraina. Eu îmi doresc pace în Ucraina. Eu am spus foarte clar că nu sunt de acord să trimitem trupe în Ucraina. Crin Antonescu a spus foarte clar că niciodată nu va fi de acord cu trimiterea de trupe în Ucraina. (...) Noi suntem membri NATO. Am înțeles, ne înarmăm și european, nu e nicio problemă. Noi, momentan, avem un program de înzestrare a Armatei Române în parteneriat cu SUA și cu industrii din SUA și din cadrul UE. Companii mari din SUA produc și pe teritoriul Europei. Îmi doresc în acest program comun cu UE cât mai multe capabilități militare să se producă pe teritoriul României și să cumpărăm licențe pentru a le produce pe teritoriul României, atât pentru nevoia Armatei Române, cât și pentru export', a mai precizat Ciolacu. AGERPRES/(A - redactor: Irinela Vișan, editor: Florin Marin, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Siegfried Mureșan: Protecția copiilor pe internet ține de ordine publică și siguranță națională; copiii pot fi victime
Protecția copiilor în mediul online ține de ordinea publică și siguranța națională, copiii pot fi amenințați, radicalizați, instigați la acte de violență, pot fi victime ale multor forme de violență, a transmis europarlamentarul Siegfried Mureșan, marți, la dezbaterea cu tema ''Protejăm copiii în mediul online''.
Sondaj INSCOP: 32,2% dintre români ar vota cu AUR la parlamentare, 14,7% cu PSD, 13,5% cu PNL
Aproape o treime (32,2%) dintre români ar vota cu AUR, 14,7% cu PSD, iar 13,5% cu PNL, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, potrivit unui sondaj de opinie realizat de INSCOP Research.
Ludovic Orban: Prioritatea viitorului guvern trebuie să fie măsurile de stimulare a creșterii economice
Liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban, afirmă că prioritatea viitorului guvern trebuie să fie măsurile de stimulare a creșterii economice. ''Sigur că sunt necesare tăieri de cheltuieli publice, dar cea mai sănătoasă modalitate de reducere a deficitului este asigurarea unei creșteri economice susținute. Abordările contabile nu dau rezult
USR propune o evaluare obiectivă a institutelor de cercetare și plafonarea sporurilor salariale disproporționate
Uniunea Salvați România (USR) propune o evaluare obiectivă a institutelor de cercetare, acordarea finanțării în funcție de rezultate și plafonarea legală a sporurilor salariale ''disproporționate''. Săptămâna aceasta, reprezentanți ai institutelor de cercetare vor fi invitați pentru o ședință specială de consu
Nicoleta Pauliuc: România vrea un cadru clar, modern și ferm pentru protejarea copiilor online
Grupul senatorilor PNL va depune în Parlament un proiect legislativ privind protecția minorilor în domeniul serviciilor online care prevede că minorii sub 16 ani vor putea accesa platformele online și crea conturi doar cu acordul părinților, a anunțat, marți, președinta Comisiei pentru apărare, senatoarea Nicoleta Pauliuc. '
Nicușor Dan: Este nevoie ca instituțiile, inclusiv Serviciile, să se preocupe de problema marii evaziuni fiscale
Președintele Nicușor Dan a declarat marți că avem o problemă cu marea evaziune fiscală și că este nevoie ca instituțiile, inclusiv Serviciile secrete, să se preocupe de această chestiune, arătând că se discută dacă este nevoie ca Strategia Națională de Apărare să fie modificată în acest sens. El a fost întrebat dacă va mai co
Marius Budăi: România este printre ultimele țări din UE care încă nu aplică impozitarea progresivă
Deputatul PSD Marius Budăi a declarat marți că România este printre ultimele țări din Uniunea Europeană care încă nu aplică un sistem de impozitare progresiv. ''Într-o Europă care merge spre solidaritate fiscală, România pare că vrea să rămână blocată în trecut! Suntem printre ultimele țări din Uniun
Nicușor Dan anunță că va avea o discuție cu directorul general al SG RECOVER despre PNRR
Președintele Nicușor Dan a declarat că va avea o discuție telefonică, marți, cu directorul general al SG RECOVER - Task Force pentru Redresare și Reziliență din cadrul Secretariatului General al Comisiei Europene, Celine Gauer. ''Noi suntem într-un grup de țări care au deficit excesiv. E adevărat că noi avem deficitul cel mai mar
Nicușor Dan: Marți - o nouă întâlnire cu reprezentanții partidelor; miercuri - conferință de presă
Președintele Nicușor Dan a declarat că marți va avea o nouă discuție cu reprezentanții partidelor pro-occidentale și a precizat că miercuri va susține o conferință de presă. ''Mâine o să fie o conferință pe care nu am mai făcut-o de mult, în care să vă răspund la toate întrebările. Și eu, cu ocazia asta, vă spun și pe
Senat: Proiectul referitor la limitarea accesului la jocurile de noroc, pe ordinea de zi a Comisiei juridice
Comisia juridică ar putea acorda, marți, raport propunerii legislative a USR prin care Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) este obligat să aibă pe site un buton de autoexcludere pentru cei care vor să își blocheze accesul. Senatul a aprobat, pe 26 mai, în plen, prelungirea termenului de analiză și vot, de la 45 la 60 de
Premierul Predoiu: Italia și România dau împreună voce unei Europe coerente, hotărâte și solidare
Italia și România dau împreună voce unei Europe coerente, hotărâte și solidare, a declarat prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu în cadrul participării, luni seară, la ceremonia organizată cu ocazia Zilei Naționale a Republicii Italiene. 'Permiteți-mi, mai întâi, să adresez, în numele Guvernului
Nicușor Dan - întâlniri la Vilnius cu Volodimir Zelenski și Mark Rutte
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit luni cu omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski și cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, în marja Summitului B9 și al Țărilor Nordice. 'Poporul ucrainean continuă să dea dovadă de mare curaj apărând valorile noastre comu
VIDEO Nicușor Dan: România și Polonia simt aceeași mare amenințare din partea Rusiei
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: România și Polonia sunt două țări mari în Flancul estic și, indiferent de cine a câștigat în Polonia, simt aceeași mare amenințare din partea Rusiei și sunt obligate să colaboreze, a declarat luni președintele Nicușor Dan.
VIDEO Nicușor Dan: O să merg la summitul de la Odessa din 11 iunie
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Președintele Nicușor Dan a declarat luni că va participa, cel mai probabil pe 11 iunie, la Summitul de la Odessa, unde va avea discuții 'mai tehnice' privind susținerea Ucrainei.
VIDEO Nicușor Dan: Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea în 2026
Vilnius - Trimisul special al AGERPRES, Oana Ghiță, transmite: Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea anul viitor, existând eforturi în această direcție, a declarat, luni, președintele Nicușor Dan.