Senat: Prețurile la energie electrică și gaze naturale rămân plafonate (proiect adoptat); schimb de replici în plen
Prețurile la energie electrică și gaze naturale rămân plafonate în aceleași condiții ca și în prezent, pentru perioada 1 aprilie 2025 - 30 iunie 2025 (energie electrică), respectiv pentru 1 aprilie 2025 - 31 martie 2026 (gaze naturale) - după expirarea prevederilor actuale de plafonare, prevede un proiect legislativ adoptat, luni, de Senat, ce are drept obiect de reglementare aprobarea OUG nr.6/2025 privind instituirea unui cadru legal pentru plafonarea prețurilor plătite de clienții finali pentru energie electrică și gaze naturale.
Proiectul a fost adoptat cu 71 de voturi 'pentru', trei 'împotrivă' și 47 de abțineri.
Potrivit raportului favorabil întocmit de comisiile de specialitate, prin acest proiect se reglementează continuarea plafonării prețurilor la energie electrică și gaze naturale în aceleași condiții ca și în prezent, pentru termenele menționate. Totodată, sunt aduse modificări și completări OUG nr. 27/2022 pentru clarificarea procedurilor de decontare a sumelor datorate furnizorilor de energie electrică și gaze naturale pentru schema de plafonare în vigoare pentru perioada 31 martie 2024 - sfârșitul schemei de plafonare sub OUG 27/2022. Totodată, prin modificările aduse Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, se dispun măsuri ce au rolul de a asigura lichiditate și predictibilitate în piața angro de energie electrică.
Proiectul de act normativ are drept scop instituirea următoarelor măsuri temporare: acordarea unor măsuri de sprijin similare cu cele incluse în OUG nr.27/2022, respectiv facturarea prețurilor finale facturate, compensarea diferenței de la buget, pentru consumatorii de energie electrică, în perioada 1 aprilie 2025 - 30 iunie 2025; acordarea unor măsuri de sprijin similare cu cele incluse în OUG nr.27/2022 privind măsurile aplicabile clienților finali din piața de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022 - 31 martie 2023, respectiv plafonarea prețurilor finale facturate și compensarea diferenței, pentru consumatorii de gaze naturale, în perioada 1 aprilie 2025 -31 martie 2026, se precizează în expunerea de motive.
Un amendament admis la proiect prevede că, 'în cazurile în care Republica Moldova nu poate să își asigure consumul național de energie electrică prin producție proprie, producătorii de energie electrică au obligația să încheie contracte bilaterale, în limita cantităților disponibile, cu furnizori de energie electrică desemnați de către Guvernul Republicii Moldova în acest sens, la prețul de referință prevăzut în ordonanță, la care se adaugă costul certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră, după caz. Energia electrică vândută în aceste condiții acoperă exclusiv necesarul de consum al consumatorilor finali din Republica Moldova'.
În cadrul dezbaterilor din plen, senatoarea USR Violeta Alexandru a afirmat că această schemă de plafonare este o 'manipulare' a Guvernului, care 'plafonează niște costuri, niște prețuri care sunt mari oricum de la poarta producătorilor de stat din energie'.
'Să încetăm cu manipularea cum vine Guvernul și face bine populației și să o spunem pe de-a dreptul: prețurile sunt deja mari când ei vorbesc despre plafonare. Nu există nicio informație, nicio gândire, nicio viziune, nicio comunicare pentru populație, ce se întâmplă după aceste trei luni de zile în care se prelungește schema de plafonare (...). Este o schemă populistă, prin care Guvernul se laudă că are grijă de populație', a afirmat Alexandru.
Senatorul AUR Petrișor Peiu a susținut, la rândul său, că Guvernul se ambiționează să meargă cu o schemă 'ipocrită', bazată pe o 'mare minciună'.
'Guvernul are, astăzi, 5 miliarde de lei neplătiți către furnizori (...). Guvernul a dovedit că nu poate să susțină această schemă până astăzi, dar vrea să o prelungească. Cred că Guvernul se păcălește și vine cu această ordonanță care rezolvă problema comunicării politice a campaniei electorale, dar nu rezolvă problema de fond, pentru că Guvernul se ambiționează să meargă cu o schemă ipocrită, bazată pe o mare minciună. Banii aceia nu există', a punctat Peiu.
În replică, senatorul PSD Daniel Zamfir a susținut că mecanismul de plafonare este 'singurul' care îi protejează pe cetățeni de această 'fluctuație'.
Proiectul de lege pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.6/2025 privind măsurile aplicabile clienților finali din piața de energie electrică în perioada 1 aprilie 2025 - 30 iunie 2025, respectiv măsurile aplicabile clienților finali din piața de gaze naturale în perioada 1 aprilie 2025 - 31 martie 2026, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul energiei va fi dezbătut și supus votului plenului Camerei Deputaților, for decizional în acest caz. AGERPRES/(A, AS - redactor: Sorinel Peneș, editor: Florin Marin, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Întrevedere a ministrului Oana Țoiu cu comisarul european Michael McGrath: România - apărător al principiilor democratice
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a avut o întrevedere cu comisarul european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorului, Michael McGrath, cu ocazia vizitei acestuia în România, context în care șefa diplomației române a subliniat angajamentul țării noastre față de principiile democratice. Potrivit
Daniel Băluță către premierul Bolojan: Banii Guvernului sunt, la fel ca și cei ai Sectorului 4, banii românilor
Președintele PSD București, Daniel Băluță, i-a transmis vineri premierului Ilie Bolojan că banii Guvernului sunt, la fel ca și cei ai Sectorului 4, banii românilor. Reacția acestuia vine după ce premierul a declarat într-un interviu la Europa FM că primarul Sectorului 4 își face reclamă cu ''lucrările la pasajul din centru pe banii Gu
Nicușor Dan: Responsabilii politici să se preocupe mai mult de problemele structurale, mai puțin de zgomot și lozinci
Responsabilii politici trebuie să se preocupe mai mult de problemele structurale și mai puțin de zgomot și lozinci, a transmis, vineri, președintele Nicușor Dan, ca reacție la datele publicate de Institutul Național de Statistică (INS), potrivit cărora țara noastră a încheiat anul trecut în recesiune tehnică. Într-o
RECTIFICARE Guvern: Proiect de ordonanță de urgență privind proceduri simplificate pentru investitori
În știrea cu titlul ''Guvern: Proiect de ordonanță de urgență privind proceduri simplificate pentru investitori'', difuzată vineri, la ora 19:16, pe fluxurile Politic și București şi pe site-ul www.agerpres.ro, în paragraful al șaptelea se va citi corect ''numărul de membri (...) va fi red
Oana Țoiu: NATO rămâne angajată să își consolideze postura de descurajare și apărare pe Flancul estic
Alianța Tratatului Atlanticului de Nord rămâne angajată să își consolideze postura de descurajare și apărare pe Flancul estic și România are un rol-cheie în regiune, a transmis, vineri, ministrul de Externe, Oana Țoiu. Aceasta s-a întâlnit, alături de ambasadorul României la NATO, Dan Neculăescu, cu secretarul
Ciucu: Au lăsat să treacă doar măsurile care au afectat populația, după care au blocat reformele necesare
Liberalii trebuie să fie lângă Ilie Bolojan, transmite primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, susținând că prim-ministrul a salvat partidul 'de la un dezastru cu o cifră' la alegerile din noiembrie 2024. În opinia sa, Ilie Bolojan este 'tocat zi de zi' în media, în mod cu 'totul nedrept'. Dacă ar fi fost aplica
Bolojan: Anul trecut, în jur de 50 de milioane de euro a fost ajutorul pe care România l-a acordat Ucrainei
Prim-ministrul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că ajutorul pe care România l-a acordat Ucrainei, anul trecut, a fost în jur de 50 de milioane de euro, printr-o alocare bugetară la NATO. 'Unul din lucrurile vehiculate este că, în timp ce există o dificultate financiară în România, noi susținem Ucraina cu sume foarte mari. Aces
Bolojan, despre amânările CCR: Sunt nesănătoase din toate punctele de vedere pentru încrederea publică
Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, referitor la amânarea deciziei CCR în cazul pensiilor magistraților, că 'aceste amânări sunt nesănătoase din toate punctele vedere pentru încrederea publică', menționând că e foarte probabil să aibă ca efect constatarea de către Comisia Europeană că țara noastră nu a îndeplinit acest angaj
Bolojan: Săptămâna viitoare ar trebui să avem reforma administrației publice și măsurile de relansare adoptate
Săptămâna viitoare ar trebui să avem pachetul privind reforma administrației publice și pe cel referitor la măsurile de relansare economică adoptate, a declarat vineri prim-ministrul Ilie Bolojan. 'Suntem într-o coaliție de patru partide și gândiți-vă că, pentru a putea pune în practică aceste măsuri, e nevoie de o masă critică &ici
MApN: Miruță - întrevedere cu omologul din Luxemburg; discuții privind evoluțiile recente ale mediului de securitate
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, s-a întâlnit vineri, la Munchen, cu omologul său din Marele Ducat al Luxemburgului, Yuriko Backes, cu care a discutat despre evoluțiile recente ale mediului de securitate. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRES, dialogul, care a avut loc în marja Conferinței de Securitate de la Munchen, a
Bolojan: Toate deciziile luate au fost pe baza unor decizii de coaliție, de comun acord
Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, referitor la afirmațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, că toate măsurile luate au fost pe baza unor decizii în coaliție, de comun acord, însă ceea ce a făcut 'destul de mult rău' în toată această perioadă a fost lipsa de convergență între ceea ce se stabilește și ceea ce se declară în public.
Predoiu - întrevedere cu însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei SUA: Statele Unite - principalul partener strategic al României
UA reprezintă principalul partener strategic al României și un aliat de încredere, cu care se va colabora în aceeași manieră 'consolidată' pentru identificarea unor răspunsuri comune la prioritățile de pe agenda bilaterală de lucru, a declarat, vineri, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, la întâlnirea de lucru cu însărci
Oana Țoiu - întâlnire cu vicepreședinta Google Europa
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, s-a întâlnit, vineri, cu vicepreședinta Google pentru Europa, Annette Kroeber-Riel, în marja Conferinței de Securitate de la Munchen. 'Într-o lume tot mai interconectată, infrastructura digitală și inovația în AI, dar și soluțiile de cloud securizate și competențele digitale sunt piloni
Bolojan: 'Băieții deștepți', în mare parte, ne-au blocat sistemul energetic
'Băieții deștepți', în mare parte, au blocat sistemul energetic prin investiții de tip speculativ, a declarat, vineri, prim-ministrul Ilie Bolojan, care a subliniat că este nevoie de modificări de regulamente care să nu mai permită astfel de lucruri. 'Am făcut foarte multe lucruri nelalocul lor în acești ani. Noi producem, să spunem, &i
Ilie Bolojan: Anul acesta va fi de reașezare a economiei
Premierul Ilie Bolojan a declarat că anul acesta va fi unul de reașezare a economiei, proces care ar urma să devină vizibil din a doua jumătate a anului, pe baza măsurilor deja adoptate și a celor care vor fi implementate în perioada următoare, în special pe componenta de energie și pe cea economică. Ilie Bolojan a fost întrebat despre faptul



