logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Prezidențiale2025/ Ponta spune că va candida: E bine să avem mai mulți candidați care să vrem schimbarea sistemului

Imagine din galeria Agerpres

Deputatul PSD Victor Ponta a declarat, miercuri, că va candida la alegerile prezidențiale, menționând că el va face 'ceea ce e bine pentru votanții PSD', iar 'conducerea partidului va decide ceea ce e bine pentru ea'.

Ponta a menționat că votanții au dreptul să aleagă dintre mai mulți candidați, iar, în acest moment, 'schimbarea în România nu poate fi adusă doar de candidatura lui Georgescu'.

'Opinia mea este foarte clară: în România trebuie să candideze oricine are drepturi și nu încalcă Constituția. Și asta cred eu că ar trebui să candideze toată lumea și ar trebui să-și aleagă oamenii președintele, ceea ce, probabil, se va întâmpla în luna mai, dacă nu se reia turul al doilea', a afirmat Ponta, la Parlament.

Întrebat dacă a luat o decizie în privința candidaturii sale la Președinție, Ponta a spus: 'Binențeles că am luat decizia'. Întrebat dacă va candida, el a răspuns: 'Bineînțeles'.

Chestionat dacă va părăsi PSD, Ponta a replicat: 'Conducerea PSD va decide ceea ce e bine pentru conducere, eu fac ceea ce e bine pentru votanții PSD'.

Întrebat dacă confirmă cu subiect și predicat că își va depune candidatura, Victor Ponta a adăugat: 'Vă confirm că nu voi lăsa votanții fără candidat'.

'Nu știu ce vor face (cei din conducerea PSD - n.r). Este treaba lor ce fac. Eu cred, încă o dată, că votanții, și cei ai PSD și cei ai PNL și cei care nu votează PSD și PNL, au dreptul să aleagă dintre mai mulți candidați și eu cred că în acest moment schimbarea în România nu poate fi adusă doar de candidatura domnului Georgescu și e bine să avem mai mulți candidați care să vrem schimbarea sistemului', a arătat el.

Întrebat dacă va candida ca independent, Ponta a răspuns: 'Cu siguranță nu voi candida din partea PSD - PNL'.

În legătură cu informațiile apărute în publicația Bloomberg conform cărora administrația lui Donald Trump ar exercita presiuni asupra României pentru a permite candidatura lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale, deputatul PSD a spus că el este pro-american.

'Eu cred că America exercită o influență pozitivă asupra României. Noi suntem suverani dacă poporul decide și dacă politicienii decid în interesul României. Până acum, în ultimii ani, liderii țării au decis în interesul lor personal și al altor țări, nu în interesul României și asta trebuie să se schimbe. (...) Eu cred că e foarte bun parteneriatul României cu Statele Unite ale Americii și cred că democrația care a învins în America trebuie să învingă și în România. Da, în America este democrație, în România nu și va fi și în România', a menționat Ponta.

Întrebat dacă sunt elemente care să ducă la invalidarea candidaturii lui Georgescu, acesta a spus: 'Nu sunt judecător la Curtea Constituțională și nu pot să vorbesc cu numele lor'.

'Pot să spun un singur lucru: cred că românii au dreptul să-și aleagă președintele dintre toți cei care au dreptul legal de a candida', a subliniat Ponta.

În opinia sa, 'partidele politice care au condus până acum România trebuie să se reformeze radical sau altfel vor fi scoase din Parlament de către votanți, nu de către un președinte sau de către o decizie''. ''Da, trebuie să se reformeze pentru că mesajul românilor a fost foarte clar: nu mai vor partidele actuale, în forma actuală', a completat Victor Ponta.

Întrebat în legătură cu faptul că face parte dintr-un partid clasic, el a răspuns: 'De fiecare dată, de exemplu în 2010, atunci când PSD a pierdut alegerile, am adus o schimbare și o reformă'. 'Cred că e nevoie ca partidele clasice să se reformeze în continuare și cred că asta înțeleg toți membrii săi', a adăugat Victor Ponta.

El a mai spus că este de acord că România trebuie să-și reia suveranitatea.

'Și eu sunt de acord cu ce a spus Elon Musk și România trebuie să-și reia suveranitatea, în sensul în care liderii săi, de la domnul Iohannis la toată echipa din jurul lui, au condus România pentru interesele altora, nu ale românilor', a explicat Ponta. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 756

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 13-03-2026 16:05

Premierul Bolojan spune că interconectarea rețelelor energetice cu țările vecine e importantă în cazuri de crize

Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, în timpul unei vizite în Bihor, că interconectarea rețelelor de energie electrică și de gaz cu țările din regiune este importantă pentru susținerea reciprocă în caz de crize. Întrebat de jurnaliști de ce România ar alege Ucraina pentru a depozita gaze naturale, în contexul exploatăr

Politic 13-03-2026 15:54

Bolojan: Constructorii de pe calea ferată Cluj-Oradea au patru luni pentru a recupera întârzierile

Premierul Ilie Bolojan a avertizat, vineri, constructorii care lucrează la electrificarea și reabilitarea liniei de cale ferată Cluj-Napoca - Oradea - Episcopia Bihor că au la dispoziție un termen de patru luni pentru a intensifica lucrările pe tronsoanele critice, în caz contrar existând riscul unor corecții financiare de până la 200 de milioane de euro.

Politic 13-03-2026 15:37

Premierul Bolojan: Nu putem anula creșterea prețurilor la carburanți, dar putem atenua impactul

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, în timpul unei vizite în județul Bihor, că Guvernul va urmări evoluția prețurilor carburanților pentru a 'atenua, într-o anumită formulă, impactul' acestora, dar a subliniat că nu pot fi anulate scumpirile. Premierul a spus că, din cauza conflictului din Orientul Mijlociu și perturbării lanțul

Politic 13-03-2026 14:09

Buda (PNL): Încercarea de a-l schimba din funcție pe premierul Bolojan e proiectul aripii dragniste din PSD

Europarlamentarul liberal Daniel Buda a declarat vineri că încercările repetate de a-l schimba din funcție pe premierul Ilie Bolojan ar reprezenta un proiect al 'aripii dragniste' din PSD. 'Aripa Dragnea încearcă să blocheze reformele României! Problema reală a PSD este 'filonul dragnist', care este în ascensiune la

Politic 13-03-2026 13:57

Țuțuianu (AEP): Din cei 26 de competitori electorali la alegerile locale parțiale, doar 13 se califică pentru rambursarea cheltuielilor

Președintele AEP, Adrian Țuțuianu, a declarat vineri că, dintre cei 26 de competitori electorali care au participat la alegerile locale parțiale, doar 13 îndeplinesc condițiile pentru rambursarea cheltuielilor, suma totală validată în acest scop depășind 5,4 milioane de lei. 'Avem 26 de competitori electorali și 13 competitori

Politic 13-03-2026 13:08

Falcă (PNL Arad): Suntem din nou în relația corectă cu SUA și nu mai există semne de întrebare

Președintele PNL Arad, europarlamentarul Gheorghe Falcă, spune că după aprobarea solicitării SUA de a folosi baze militare din țara noastră 'nu mai există semne de întrebare' privind relația 'corectă' cu americanii, el criticând totodată poziția unor parlamentari ai Opoziției care nu au susținut cererea venită de la partenerul strategic.

Politic 13-03-2026 12:29

Țuțuianu face un apel la Parlament să suplimenteze bugetul AEP pentru Registrul electoral

Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a declarat vineri că instituția are nevoie de o suplimentare de a bugetului pe acest an pentru asigurarea mentenanței Registrului electoral, menționând că face un apel către partidele parlamentare pentru a adopta, la dezbateri, un amendament în acest sens. '

Politic 13-03-2026 12:24

Mircea Abrudean: Coaliția cred că mai rezistă; nu-mi doresc ca PSD să iasă de la guvernare

Președintele Senatului României, Mircea Abrudean (PNL), a declarat vineri, pentru AGERPRES, că este încrezător că, în ciuda unor declarații și a unor tensiuni în spațiul public, coaliția de guvernare va rezista și că PSD va rămâne la guvernare, iar bugetul pe 2026 va trece 'fără probleme' de votul Parlamentului.

Politic 13-03-2026 11:59

Țuțuianu: 1.130 concedii medicale la AEP în perioada 2023 - februarie 2026; În anii electorali oamenii nu se îmbolnăvesc

Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a declarat vineri că a analizat situația concediilor medicale din instituție și a constatat că, în perioada 2023 - februarie 2026, angajații au avut în total 1.130 de concedii medicale, menționând că, în anii electorali, numărul acestora scade semnificativ.

Politic 13-03-2026 11:54

Țuțuianu (AEP): Avem foarte multe solicitări să spunem identitatea donatorilor la campania lui Nicușor Dan

Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a declarat vineri că au fost foarte multe solicitări care vizează identitatea donatorilor pentru campania electorală a președintelui Nicușor Dan, menționând că a făcut publice toate datele, atât cât permite legea. 'Am văzut, acum două săptămâni,

Politic 13-03-2026 11:27

Țuțuianu: Reorganizarea AEP va duce la o structură mai eficientă, asigură stabilitatea instituției; va fi ultima până în 2030

Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu, a anunțat vineri reorganizarea instituției, precizând că numărul de posturi din aparatul central va fi redus de la 280 la 223, iar în structurile teritoriale vor fi desființate 112 posturi. 'Nu doresc doar o reorganizare pentru a reduce niște costuri, ci vreau să

Politic 13-03-2026 11:23

Camera Deputaților/ Iulian Lorincz (USR) a depus sesizare la CNCD împotriva social-democratului Adrian Câciu

Deputatul USR Iulian Lorincz a anunțat vineri că a depus sesizare la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) împotriva deputatului PSD Adrian Câciu, 'în urma derapajelor inacceptabile ale acestuia din ședința de miercuri a Comisiei pentru politică externă'. 'În Comisia de politică externă,

Politic 13-03-2026 11:16

MAE/ Atenționare de călătorie: Germania - prelungirea controalelor temporare la frontierele terestre

Ministerul Afacerilor Externe informează vineri cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Germania asupra faptului că autoritățile acestei țări au decis prelungirea controalelor la frontierele terestre pentru o perioadă de șase luni, începând cu data de 15 martie 2026. Potrivit unui

Politic 13-03-2026 09:16

Fifor: Avem un Guvern paralizat de ideile fixe ale unui singur om; premierul-frână trebuie să plece

Deputatul PSD Mihai Fifor a declarat vineri că premierul Ilie Bolojan ar trebui să plece din fruntea Guvernului, acuzându-l că se ceartă cu toată lumea, respinge inițiativele partenerilor din coaliția de guvernare și ia 'decizii abuzive' de unul singur. 'Când tragi linie și aduni după 'reforma' lui Bolojan, bila

Politic 13-03-2026 07:43

Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei

Președintele Comisiei de politică externă a Senatului, social-democratul Titus Corlățean, a anunțat că și-a depus candidatura la funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei. 'Am luat o decizie. Am reflectat ceva timp înainte de asta. Mi-am depus candidatura la poziția de secretar general adjunct al Consiliului Europei.