Demisie Iohannis/ Kelemen Hunor: A fost ales acum 10 ani cu speranțe uriașe; lasă o societate tensionată
Liderii coaliției de guvernare nu au știut de demisia lui Klaus Iohannis din funcția de președinte al României până luni dimineață, a declarat liderul UDMR, Kelemen Hunor, el considerând că, în urmă cu 10 ani, Klaus Iohannis a fost ales cu speranțe uriașe, iar acum lasă în urmă o societate tensionată, furioasă.
'N-am avut discuții foarte aplicate pe acest subiect. Astăzi, când a anunțat conferința de presă, era clar că va avea ceva de comunicat, ceva important. Și atunci ne-am gândit că asta urmează să se întâmple. Dar am fost surprinși. Da, nu am știut până astăzi dimineața. Este în acest moment trecutul. Nu vreau să rămânem ancorați în trecut, trebuie să ne întoarcem spre viitor. Sigur, acum mai bine de 10 ani a fost ales cu mari așteptări, cu speranțe uriașe. În momentul în care pleacă, domnul președinte Iohannis lasă o societate destul de tensionată, furioasă, dacă vreți, dar este și o șansă pentru noi, pentru coaliție, să ne concentrăm asupra campaniei și asupra viitorului', a afirmat Kelemen Hunor la Parlament.
Potrivit acestuia, în demersul președintelui a contat, probabil, inițiativa de suspendare depusă la Parlament, care ar fi trecut doar cu sprijinul unor parlamentari PNL sau PSD.
'Eu nu cred că ar fi trecut această inițiativă de suspendare, doar în cazul în care cei din PNL sau cineva din PSD l-ar fi votat. Nu cred că cineva ar fi ieșit să voteze suspendarea președintelui din coaliție, indiferent ce supărări erau într-o parte sau în altă parte. Deci, noi, acum o săptămână, acum 10 zile, când am discutat de suspendare în coaliție, că știam de această inițiativă, era clar că nu are majoritate. Acum, sigur, eu nu știu ce e în PNL, ce e în PSD, dar eu nu cred că ar fi trecut această suspendare', a explicat Kelemen Hunor.
Președintele UDMR a spus că majoritatea trebuie să meargă mai departe.
'Au fost alegeri parlamentare anul trecut, oamenii au avut opțiunea foarte clară, există o majoritate, majoritatea funcționează, trebuie să meargă mai departe. Alegerile prezidențiale au fost anulate și urmează alegeri prezidențiale, nu parlamentare. Totuși, trebuie să păstrăm cât de cât rațiunea, dacă nu vrem să aruncăm toată țara în aer', a arătat Kelemen Hunor.
Întrebat dacă Klaus Iohannis ar fi trebuit să-ți dea demisia mai devreme, el a răspuns: 'Avea șansa în decembrie. Știți foarte bine punctul meu de vedere. Începând din 23 decembrie, dacă nu mă înșel, sau 22, când a fost ales președintele Senatului, nu mi-am schimbat punctul de vedere, dar, iarăși, eu nu îl mai critic pe Iohannis - că și-a dat demisia, că a fost cum a fost. Este în spatele nostru mandatul lui, nu este în fața noastră. Nu am fost și niciodată nu voi fi omul care mai trage un glonț într-un leu care nu mai are putere', a subliniat liderul UDMR.
Referitor la candidatul la prezidențiale, Kelemen Hunor a reafirmat că actuala coaliție nu dorește să schimbe nimic în această privință.
'Dacă dumneavoastră (jurnaliștii - n.r.) credeți că coaliția dorește să schimbe ceva, vă înșelați. Nu. Coaliția are un candidat unic, stabilit prin protocol, validat de toate partidele. Și, în momentul în care se schimbă ceva, lucrurile se vor complica. Nu, nu trebuie să schimbăm nimic. Cea mai mare greșeală este să faci strategie de la o zi la alta, să schimbi tacticile politice. Și, din acest punct de vedere, nu avem voie să facem greșelile anului trecut. Mă rog, cei care au făcut greșelile, eu nu eram în coaliție', a argumentat el.
Întrebat dacă situația actuală ajută partidele extremiste, având în vedere că se apropie și campania, Kelemen Hunor a menționat: 'Nu îi ajută cu nimic. Deci, nu vor candida împreună USR și AUR, bănuiesc eu. Împreună au depus această solicitare de suspendare, dar nu vor candida împreună. (...) Sigur, este un moment când tensiunea se mai eliberează, dar nu cred că trebuie să înțelegem prin cheia de a ajuta pe cineva'.
Liderul UDMR a mai spus că demisia lui Klaus Iohannis nu se răsfrânge asupra activității Guvernului și asupra economiei.
'În niciun fel. Guvernul funcționează, are stabilitate parlamentară și, sigur, sunt alte chestiuni, alegerile prezidențiale care trebuie făcute. Aici toată lumea așteaptă. Toată lumea așteaptă aceste alegeri și știm și noi, știți și dumneavoastră, foarte mulți investitori mari așteaptă alegerile din mai. Dar asta nu e din cauza demisiei lui Iohannis, că și ieri, și alaltăieri, și în decembrie, după anularea alegerilor de anul trecut, situația este la fel. Deci, societatea aștepta demisia lui Iohannis, da? Din decembrie', a adăugat el.
Răspunzând unei întrebări, Kelemen Hunor a evidențiat că extremismul are la bază o cauză mai veche.
'Este o cauză veche. Deci, nu există un singur vinovat. E o chestiune foarte veche, care nu e de azi, nu e de ieri. S-au adunat foarte multe frustrări. Există și un trend, cel puțin în țările vestice, și nu numai, unde apar astfel de nemulțumiri. Deci, sunt multe cauze. Nu se poate rezolva problema asta într-o singură propoziție. România nu a scăpat de acest val. România are, și nu numai România, câteva state din regiune, bineînțeles un alt istoric. Noi nu avem o tradiție democratică și fără tradiție democratică treci mai greu printr-o astfel de perioadă', a opinat liderul UDMR. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Florin Marin, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan anunță pierderea autorizațiilor în cazul proiectelor speculative cu energie electrică
Proiectele speculative din domeniul energiei electrice, care ocupă capacități în rețea fără a fi implementate, să își piardă autorizațiile, iar proiectele care dispun de finanțare să poată fi realizate într-un timp cât mai scurt, potrivit premierului Ilie Bolojan. Șeful Executivului a anunțat că miercuri a semnat o prop
Cancelaria premierului propune ANRE creșterea substanțială a garanției financiare pentru dezvoltatorii ce solicită racordarea la rețea
Cancelaria prim-ministrului a trimis către Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) o serie de propuneri în cadrul dezbaterii publice privind modificarea regulilor pentru racordarea la rețeaua electrică, între acestea fiind și cea referitoare la creșterea mai consistentă a garanției financiare. Potriv
Premierul Bolojan - convorbire cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei; invitație pentru o vizită oficială la București
Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut, miercuri, o convorbire telefonică cu Peter Magyar, premierul ales al Ungariei, pe care l-a felicitat pentru rezultatul obținut la alegeri atât în nume personal, cât și în numele Guvernului României. Potrivit unui comunicat al Guvernului, în cadrul discuției, cei doi oficia
Camera Deputaților/ USR cere sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă
USR a depus o sesizare, miercuri, la Biroul permanent, prin care solicită sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă pentru 'afirmații cu caracter injurios' în ședința de plen din 8 aprilie. 'În cadrul ședinței de plen a Camerei Deputaților din data de 8 aprilie 2026, domnul Dan Tanasă, deputat al Alianței pentru Unirea Ro
Deputatul Marius Budăi (PSD): România a intrat în recesiune tehnică
Deputatul Marius Budăi, prim-vicepreședintele organizației județene Botoșani a Partidului Social Democrat (PSD), susține că 'România a intrat în recesiune tehnică'. Parlamentarul social-democrat arată, printr-un comunicat de presă transmis miercuri, că 'această situație este consecința directă a politicii de austeritate promovate de pre
Camera Deputaților/Proiect USR: Toate facturile emise consumatorilor vor fi calculate la cursul BNR
Deputatul USR Cezar Drăgoescu a propus un proiect de lege prin care toate facturile emise de operatorii economici pentru bunuri și servicii cu prețuri exprimate în euro sau în alte valute să fie calculate la cursul BNR din ziua precedentă emiterii facturii. Inițiatorul susține că această măsură ar elimina costurile suplimentare pe care români
Andrei Baciu s-a întâlnit cu secretarul general adjunct al ONU; AI schimbă tehnologia și arhitectura puterii în societate
Vicepreședintele Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera Deputaților, Andrei Baciu, s-a întâlnit săptămâna trecută, la sediul Națiunilor Unite, cu secretarul general adjunct al ONU, Amandeep Singh Gill, cei doi discutând despre noua realitate generată de inteligența artificială.
Camera Deputaților: Parlamentarii USR critică PSD și PNL pentru absenteismul din plen
Parlamentarii USR au criticat miercuri PSD și PNL pe motiv că ar folosi sistemul hibrid pentru ședințele de plen 'pentru a-și asigura majoritatea', indiferent dacă deputații sunt sau nu prezenți. În plenul Camerei Deputaților de miercuri și-au înregistrat prezența 162 de deputați, ședința desfășurându-se în format mixt. Au avut
PACE - Întâi România anunță deschiderea listei de semnături pentru moțiunea de cenzură
Senatorul PACE - Întâi România Ninel Peia a anunțat, miercuri, deschiderea listei de semnături pentru moțiunea de cenzură intitulată 'Progresismul ucide România - Guvernul Bolojan a adus foamea și frigul în casele românilor!'. 'Dragi români, astăzi, începem asaltul asupra guvernului progresist Bolojan
Grindeanu: România are nevoie urgent de o resetare care să schimbe actuala direcție greșită a țării
România are nevoie 'urgent' de o resetare pentru a schimba actuala direcție a țării, care este 'greșită', a transmis, miercuri, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, lider al PSD. 'Trei vești proaste pentru economie ne arată clar și concret de ce România are nevoie urgent de o resetare care să schimbe actuala direcț
Guvern: Ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban
România va acorda un ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban, constând în 15 tone de alimente, corturi și cazarmament. Potrivit unui comunicat al Guvernului, decizia a fost luată de Comitetul Național pentru Situații de Urgență, convocat de prim-ministrul Ilie Bolojan, și răspunde solicitării de sprijin umanitar primită de Româ
Ministrul de Externe - convorbire cu omologul pakistanez; au discutat despre perspectivele de redeschidere a Strâmtorii Ormuz
Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a avut marți o convorbire telefonică cu viceprim-ministrul și ministrul de externe al Pakistanului, Mohammad Ishaq Dar, context în care s-a discutat despre negocierile de la Islamabad și perspectivele de redeschidere a Strâmtorii Ormuz. 'România este afectată de conflictele din Ori
Kelemen Hunor despre o reconciliere în coaliție: Până în ultima clipă totul este posibil
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că există șanse reale de reconciliere între PSD și PNL în cadrul coaliției de guvernare, subliniind că 'până în ultima clipă, totul este posibil'. Întrebat la Parlament dacă vede posibilă o împăcare între PNL, condus de Ilie Bolojan, și PSD, condus de
Kelemen Hunor: Colaborarea România-Ungaria rămâne esențială, așteptăm noul program de guvernare
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că menținerea unei colaborări solide între guvernele României și Ungariei este importantă, subliniind totodată că așteaptă prezentarea viitorului program de guvernare al Budapestei după alegerile desfășurate duminică. El a precizat că a discutat cu Peter Magyar, liderul partidului Tisza, și
Parlament/Peiu: Moțiunea de cenzură nu se va raporta la certurile din coaliție, ci la prestația guvernului Bolojan
Moțiunea de cenzură inițiată de AUR nu va avea legătură cu tensiunile din coaliție sau cu eventualele nemulțumiri ale PSD, ci va viza întreaga activitate a Guvernului Bolojan, a declarat marți liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. El a precizat că a discutat prin mesaje cu parlamentarii grupului PACE - Întâi România.







