logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Prezidențiale2025/Elena Lasconi: Nicușor Dan e foarte încăpățânat; Ponta 'probabil așteaptă să fie invalidat' Călin Georgescu

Imagine din galeria Agerpres

Președintele USR, Elena Lasconi, și-a reiterat joi intenția de a candida la alegerile prezidențiale din luna mai, menționând că are susținerea partidului și că sunt false informațiile privind un sprijin din partea europarlamentarului Vlad Voiculescu pentru Nicușor Dan.

'Nicușor Dan este un tip foarte încăpățânat și când spun asta mă refer la faptul că atunci când îi intră ceva în cap merge pe linia aceea indiferent care ar fi consecințele. Eu cred că el ar trebui să cântărească și în niciun caz eu. Dacă vă aduceți aminte, a cerut mai multor partide susținere și de asemenea în campania de prezidențiale a fost și i-a susținut pe mai mulți, inclusiv din zona suveranistă. Mă refer la George Simion, la care s-a dus personal, după care a făcut declarații. L-a susținut inclusiv pe Mircea Geoană. S-a pozat cu Marcel Ciolacu, cu Nicolae Ciucă. Primul a fost Ciucă, după ce i-au făcut așa o campanie mizerabilă la Primăria Capitalei. Dar a făcut asta. Nu știu ce planuri are pentru România. Am văzut doar declarații la televizor', a precizat Lasconi, într-o emisiune la Antena 3.

Calificarea în turul al doilea al alegerilor prezidențiale reprezintă 'o validare foarte clară', a precizat ea.

Pe de altă parte, președintele USR a admis că are un 'bazin electoral comun' cu primarul Capitalei, Nicușor Dan, și candidează 'pe același culoar' cu acesta.

'Se fac, practic, două luni de când Nicușor Dan și-a anunțat candidatura. A căutat susținerea unor partide. Până acum nu a primit nicio susținere. El a spus că se bazează pe un sondaj făcut în decembrie, pe care l-a văzut doar el. Dacă ar fi să dăm crezare acelor sondaje, trebuie să vă reamintesc că, anul trecut, pe vremea asta, Mircea Geoană era sus de tot, iar la alegeri a fost pe nicăieri. (...) În cazul în care Nicușor Dan nu se retrage, vom merge în fața alegătorilor și vom spune care ne sunt planurile pentru România. Eu știu ce reprezint, dar abia aștept să aflu ce reprezintă și Nicușor', a afirmat lidera USR.

Elena Lasconi a apreciat că sunt 'false' informațiile legate de faptul că europarlamentarul Vlad Voiculescu, lider al USR București, l-ar susține pe Nicușor Dan.

'Cred că este o mare șopârlă... dacă nu sunt mai multe șopârle, că am văzut tot felul de informații false, cum că și domnul Bolojan ar fi susținut de USR pentru o candidatură, ceea ce este fals. Vorbim despre fake news-uri. Am vorbit cu Vlad Voiculescu despre altă speță și mi-a comunicat și acest lucru, că a fost întrebat și el de mai mulți jurnaliști. Nu este adevărat. Inclusiv Vlad Voiculescu mă susține pe mine', a precizat ea.

În ceea ce privește o candidatură a lui Victor Ponta la prezidențiale, Elena Lasconi a declarat că nu o 'încurcă deloc' un astfel de demers. Ea a opinat că, în ciuda faptului că a deținut multe funcții importante, Ponta 'nu pare să se maturizeze'.

Victor Ponta 'probabil așteaptă să fie invalidat Călin Georgescu', pentru a lua o 'bucată din partea suveranistă', a opinat Lasconi.

'Pe mine nu mă încurcă Victor Ponta deloc. El tot dorește prietenie cu politica, pentru că a încercat de mai multe ori să vină pe scena politică. În 2020, cu partidul lui, Pro România, nu a reușit să intre în Parlament și după aia s-a evaporat acest partid. În PSD nu a reușit să intre de Ciolacu. Victor Ponta nu prea reușește să se maturizeze, asta e părerea mea personală. A fost prim-ministru social-democrat, dar a făcut alianțe cu liberalii. Ba era cu chinezii în admirație, ba acum este suveranist și e cu Trump. Nu reușește să se hotărască ce este, de fapt. Asta e părerea mea. (...) Probabil așteaptă să fie invalidat Călin Georgescu, probabil ca să ia o bucată din partea suveranistă, dar acolo e aglomerație mare, pentru că mai este și domnul Simion, este și doamna Șoșoacă, și ne-am putea trezi și cu alți candidați surpriză', a declarat Elena Lasconi. AGERPRES/(A - redactor: Irinela Vișan, editor: Andreea Rotaru, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 1101

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 13-02-2026 18:25

Oana Țoiu: NATO rămâne angajată să își consolideze postura de descurajare și apărare pe Flancul estic

Alianța Tratatului Atlanticului de Nord rămâne angajată să își consolideze postura de descurajare și apărare pe Flancul estic și România are un rol-cheie în regiune, a transmis, vineri, ministrul de Externe, Oana Țoiu. Aceasta s-a întâlnit, alături de ambasadorul României la NATO, Dan Neculăescu, cu secretarul

Politic 13-02-2026 17:25

Ciucu: Au lăsat să treacă doar măsurile care au afectat populația, după care au blocat reformele necesare

Liberalii trebuie să fie lângă Ilie Bolojan, transmite primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, susținând că prim-ministrul a salvat partidul 'de la un dezastru cu o cifră' la alegerile din noiembrie 2024. În opinia sa, Ilie Bolojan este 'tocat zi de zi' în media, în mod cu 'totul nedrept'. Dacă ar fi fost aplica

Politic 13-02-2026 17:00

Bolojan: Anul trecut, în jur de 50 de milioane de euro a fost ajutorul pe care România l-a acordat Ucrainei

Prim-ministrul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că ajutorul pe care România l-a acordat Ucrainei, anul trecut, a fost în jur de 50 de milioane de euro, printr-o alocare bugetară la NATO. 'Unul din lucrurile vehiculate este că, în timp ce există o dificultate financiară în România, noi susținem Ucraina cu sume foarte mari. Aces

Politic 13-02-2026 16:29

Bolojan, despre amânările CCR: Sunt nesănătoase din toate punctele de vedere pentru încrederea publică

Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, referitor la amânarea deciziei CCR în cazul pensiilor magistraților, că 'aceste amânări sunt nesănătoase din toate punctele vedere pentru încrederea publică', menționând că e foarte probabil să aibă ca efect constatarea de către Comisia Europeană că țara noastră nu a îndeplinit acest angaj

Politic 13-02-2026 16:09

Bolojan: Săptămâna viitoare ar trebui să avem reforma administrației publice și măsurile de relansare adoptate

Săptămâna viitoare ar trebui să avem pachetul privind reforma administrației publice și pe cel referitor la măsurile de relansare economică adoptate, a declarat vineri prim-ministrul Ilie Bolojan. 'Suntem într-o coaliție de patru partide și gândiți-vă că, pentru a putea pune în practică aceste măsuri, e nevoie de o masă critică &ici

Politic 13-02-2026 16:08

MApN: Miruță - întrevedere cu omologul din Luxemburg; discuții privind evoluțiile recente ale mediului de securitate

Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, s-a întâlnit vineri, la Munchen, cu omologul său din Marele Ducat al Luxemburgului, Yuriko Backes, cu care a discutat despre evoluțiile recente ale mediului de securitate. Potrivit unui comunicat al MApN transmis AGERPRES, dialogul, care a avut loc în marja Conferinței de Securitate de la Munchen, a

Politic 13-02-2026 15:35

Bolojan: Toate deciziile luate au fost pe baza unor decizii de coaliție, de comun acord

Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, referitor la afirmațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, că toate măsurile luate au fost pe baza unor decizii în coaliție, de comun acord, însă ceea ce a făcut 'destul de mult rău' în toată această perioadă a fost lipsa de convergență între ceea ce se stabilește și ceea ce se declară în public.

Politic 13-02-2026 15:34

Predoiu - întrevedere cu însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei SUA: Statele Unite - principalul partener strategic al României

UA reprezintă principalul partener strategic al României și un aliat de încredere, cu care se va colabora în aceeași manieră 'consolidată' pentru identificarea unor răspunsuri comune la prioritățile de pe agenda bilaterală de lucru, a declarat, vineri, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, la întâlnirea de lucru cu însărci

Politic 13-02-2026 15:20

Oana Țoiu - întâlnire cu vicepreședinta Google Europa

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, s-a întâlnit, vineri, cu vicepreședinta Google pentru Europa, Annette Kroeber-Riel, în marja Conferinței de Securitate de la Munchen. 'Într-o lume tot mai interconectată, infrastructura digitală și inovația în AI, dar și soluțiile de cloud securizate și competențele digitale sunt piloni

Politic 13-02-2026 14:51

Bolojan: 'Băieții deștepți', în mare parte, ne-au blocat sistemul energetic

'Băieții deștepți', în mare parte, au blocat sistemul energetic prin investiții de tip speculativ, a declarat, vineri, prim-ministrul Ilie Bolojan, care a subliniat că este nevoie de modificări de regulamente care să nu mai permită astfel de lucruri. 'Am făcut foarte multe lucruri nelalocul lor în acești ani. Noi producem, să spunem, &i

Politic 13-02-2026 14:32

Ilie Bolojan: Anul acesta va fi de reașezare a economiei

Premierul Ilie Bolojan a declarat că anul acesta va fi unul de reașezare a economiei, proces care ar urma să devină vizibil din a doua jumătate a anului, pe baza măsurilor deja adoptate și a celor care vor fi implementate în perioada următoare, în special pe componenta de energie și pe cea economică. Ilie Bolojan a fost întrebat despre faptul

Politic 13-02-2026 12:48

Năsui: Intrarea în recesiune nu e vina lui Bolojan; când reduci deficitul, tai o sursă nesustenabilă de creștere

Deputatul USR Claudiu Năsui transmite că intrarea oficială a României în recesiune nu este vina premierului Ilie Bolojan. 'Prin reducerea deficitului, se taie una dintre sursele nesustenabile de creștere și e normal să scadă activitatea economică', scrie fostul ministru al Economiei, vineri, pe Facebook. '

Politic 13-02-2026 12:24

Ciolacu susține că datele INS sunt o 'manipulare grosolană' care 'demonstrează disperarea actualului premier'

Fostul prim-ministru Marcel Ciolacu a susținut vineri că datele publicate de Institutul Național de Statistică care indică recesiune tehnică sunt o 'manipulare grosolană', care 'demonstrează disperarea actualului premier'. 'Au coafat, după doi ani, datele din 2024, transformând creșterea economică în recesiune d

Politic 13-02-2026 12:14

Întrevedere Andrei Muraru - ambasadorul SUA desemnat în România: Relația bilaterală - solidă și orientată pe rezultate concrete

Relația bilaterală dintre România și SUA este 'solidă' și orientată spre rezultate concrete, a transmis ambasadorul României la Washington, Andrei Muraru, după întrevederea pe care a avut-o cu Darryl Nirenberg, ambasadorul desemnat al SUA la București. Cei doi oficiali au avut un schimb de opinii asupra temelor priori

Politic 13-02-2026 11:29

Cseke Attila: Îmbunătățim procesul de eficientizare energetică a clădirilor, atestăm noi auditori energetici

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) organizează o nouă sesiune de examen pentru atestarea auditorilor energetici pentru clădiri, în condițiile în care România se confruntă cu un deficit în acest domeniu, a anunțat vineri ministrul Cseke Attila. 'Organizăm, la Ministerul Dezvoltării,