logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Parlament - buget2025/ Bugetul Ministerului Sănătății - aprobat de Comisiile de buget-finanțe

Imagine din galeria Agerpres

Comisiile parlamentare de buget-finanțe au aprobat, marți, bugetul Ministerului Sănătății și cel al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate pe anul 2025, cu 25 voturi ''pentru'' și 19 ''împotrivă''.

Parlamentarii au adoptat un amendament propus de AUR la bugetul Ministerului Sănătății prin care se alocă suma de 35.125.000 lei pentru relocare și un nou ansamblu medical la Institutul Clinic Fundeni.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat că bugetul MS și cel al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate sunt 'cele mai mari bugete alocate sănătății până în acest moment' și arată 'un interes evident și o preocupare de fapt a Guvernului' pentru ca sistemul de sănătate să poată să realizeze două activități importante: accesul la servicii medicale și dezvoltarea unor investiții 'ambițioase fără precedent' în România în toate județele țării.

El a spus că în anul 2025 din bugetul Ministerului Sănătății se va asigura continuitatea în implementarea activităților din cadrul programelor naționale de sănătate publică, respectiv protejarea sănătății populației împotriva principalelor boli transmisibile, asigurarea diagnosticului radiologic al bolilor transmisibile în vederea implementării măsurilor de limitare a răspândirii acestor, de testare a persoanelor infectate HIV/SIDA și asigurarea tratamentului antiretroviral al bolnavilor cu infecție confirmată, precum și tratamentele necesare profilaxiei post expunere.

Rafila a arătat că vor continua programele și în cazul tuberculozei, realizarea activității organe țesuturi și celule de origine umană, realizarea screening-urilor neonatale pentru diagnosticul mai multor afecțiuni rare, testarea genetică a gravidelor și a persoanelor din grupele la risc pentru boli genetice. 'În anul 2025 se continuă tratarea pacienților critici prin programele de acțiuni prioritare, se va asigura tratamentul în străinătate al bolnavilor care necesită acordarea de servicii medicale care nu sunt disponibile în România, inclusiv în cazul marilor arși', a adăugat ministrul.

El a precizat că, în cadrul propunerii pentru anul 2025, s-a solicitat creșterea bugetului pentru mai multe programe naționale de prevenire, supraveghere și control - infecție HIV/SIDA, tuberculoză, securitate transfuzională, de sănătate a femeii și copilului.

Ministerul Sănătății propune susținerea unor cheltuieli de investiții în infrastructură și dotarea unităților sanitare din subordine.

'Au fost prevăzute fonduri în sumă de 700.000.000 lei pentru dotarea secțiilor ATI cu echipamente și aparatură de înaltă performanță, pentru reducerea mortalității infantile prin dotarea cu echipamente medicale, efectuarea unor lucrări de intervenție, având în vedere vechimea unităților sanitare și cerințele de conformare a acestora', a mai spus el.

În timpul dezbaterilor, deputatul USR Emanuel Ungureanu a protestat, afișând o pancartă cu mesajul 'Rafila a distrus Planul național de combatere a cancerului'.

Președinta Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, Valeria Herdea, a spus că bugetul pentru acest an este de 77,2 miliarde lei, iar anul trecut plățile efectuate au fost de 73,5 miliarde lei.

'Esențial este că avem nevoie să ne sprijiniți la acest capitol, avem obligații restante de plată în valoare de 5,6 miliarde de lei, din care 1,4 miliarde lei pentru servicii medicale și medicamente tocmai ca urmare a faptului că a crescut numărul de pacienți prin depistare precoce și acces la tratament, 4,2 miliarde pentru concedii medicale. (...) Estimăm că va fi nevoie de sprijin pentru asistența medicală de prespital în așa fel încât să putem sprijini spitalele să se poată dezvolta', a adăugat ea.

Conform proiectului de buget, Ministerului Sănătății i s-au alocat 30,338 miliarde lei credite de angajament, în creștere cu 13,19% față de anul trecut, și 27,98 miliarde lei credite bugetare, în creștere cu 35,11%. Cheltuielile de personal sunt de 2,82 miliarde lei, iar cu bunuri și servicii - 5,86 miliarde lei. AGERPRES/(AS - redactor: Alina Novăceanu, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Andreea Preda)

 

Citiţi şi:

 

* LIVE UPDATE Parlament - buget2025/ Proiectele legii bugetului de stat şi bugetului asigurărilor sociale de stat pe 2025 în comisii

Afisari: 952

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 06-08-2026 22:51

MAE: Autoritățile germane au pus în executare un mandat de arestare pe numele unui cetățean român acuzat de spionaj

Ministerul Afacerilor Externe a informat, joi seara, că autoritățile germane au pus în executare un mandat de arestare, emis de Curtea Federală de Justiție din Rheine (Renania de Nord-Westfalia), prin care a fost arestat un cetățean român acuzat de spionaj. 'Cu referire la arestarea unui cetățean român în Germania a

Politic 06-08-2026 21:55

Ministrul Oana Țoiu - convorbire cu omologul din Kazahstan

Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a discutat joi, în cadrul unei convorbiri telefonice, cu omologul său din Kazahstan, Yermek Kosherbayev, despre cele mai recente evoluții privind încărcările de petrol prin Consorțiul Conductei Caspice (Caspian Pipeline Consortium - CPC), în contextul incidentelor recente cu drone din Marea Neagră.

Politic 06-08-2026 17:21

Guvernul a aprobat o hotărâre privind Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice

Guvernul a aprobat, în ședința de joi, o hotărâre pentru aprobarea Planului de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice. Conform unui comunicat al Executivului, Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice este un document-cadru care stabilește măsurile naționale de prevenire, pregăti

Viata Parlamentara 06-08-2026 17:17

Camera Deputaților se reunește în sesiune extraordinară în zilele de 11 și 12 august

Biroul permanent al Camerei Deputaților a aprobat, joi, convocarea unei sesiuni extraordinare în zilele de 11 și 12 august, pe ordinea de zi fiind trei proiecte de lege și o propunere legislativă. Pe ordinea de zi aprobată de conducerea Camerei Deputaților se află proiectul de lege privind completarea Legii nr. 7/2023 privind susținerea

Politic 06-08-2026 16:44

VIDEO Bolojan: Sunt optimist că, în baza a ceea ce a făcut acest Guvern, ratingul României va fi de menținere

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că este optimist că ratingul de țară va fi unul de menținere, cu o perspectivă de stabilitate în perioada următoare. El a amintit, într-o conferință de presă, la Palatul Victoria, că agențiile de rating au în vedere la evaluare cifrele, stabilitatea politică și perspectiva pen

Politic 06-08-2026 15:55

VIDEO Bolojan: Cel puțin în zilele următoare, nu vom avea consumatori industriali afectați

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat joi că, cel puțin în următoarele zile, nu vor exista consumatori industriali afectați, atâta timp cât Grupul 2 de la Cernavodă va fi în funcțiune. 'În ceea ce privește aspectele legate de compensații, în această conjunctură în care ne găsim, în mome

Politic 06-08-2026 15:45

VIDEO Bolojan: A fost aprobat programul 'Diaspora investește acasă'; bugetul este de 100 de milioane de euro

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat joi că Guvernul a aprobat programul 'Diaspora investește acasă', care va fi pus în practică de Banca de Investiții și Dezvoltare, program ce are un buget de 100 de milioane de euro. 'Un alt punct de pe ordinea de zi a fost legat de aprobarea programului 'Diaspora investește acas

Politic 06-08-2026 15:27

Guvernul lansează platforma digitală WorkinRomania.gov.ro pentru facilitarea angajării lucrătorilor străini

Guvernul a lansat joi platforma oficială WorkinRomania.gov.ro, destinată angajatorilor și agențiilor de plasare a lucrătorilor străini. Această platformă online concentrează într-un singur loc gestionarea procedurilor esențiale pentru accesul străinilor pe piața muncii din România, oferind termene mai scurte și posibilitatea urmăririi în timp real a

Politic 06-08-2026 14:50

VIDEO Guvernul a adoptat o hotărâre care aprobă planurile de pregătire pentru riscuri

Guvernul a adoptat o hotărâre care aprobă planurile de pregătire pentru riscuri, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan, la Palatul Victoria. 'Am adoptat o hotărâre care aprobă planurile de pregătire pentru riscuri. E un plan general care are în vedere mai multe riscuri: de la cutremure, de la războaie, pandemii, incl

Politic 06-08-2026 13:27

Sorin Grindeanu: Parlamentul a evitat, cu votul PSD, pierderea a 5,8 miliarde de euro din PNRR

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat, joi că Parlamentul a evitat, cu votul PSD, pierderea a 5,8 miliarde de euro din PNRR și a facilitat accesarea a 16,7 miliarde de euro din Programul SAFE. 'Parlamentul a evitat - cu votul PSD - pierderea a 5,8 miliarde euro din PNRR și a facilitat accesarea a 16,7 miliarde de euro din programul

Politic 06-08-2026 12:34

AUR a lansat platforma suspeND.ro unde poate fi urmărită evoluția inițiativei de suspendare a președintelui Nicușor Dan

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) anunță că a lansat platforma suspeND.ro prin care va prezenta stadiul demersului de suspendare a președintelui Nicușor Dan. AUR susține că Nicușor Dan trebuie suspendat pentru că nu propune un nume de prim-ministru, așa cum prevede Constituția. 'Ali

Viata Parlamentara 06-08-2026 12:17

Mihai Ghigiu: Amendamentele PSD fac din Strategia biodiversității 2026 - 2030 un document mai bun

Strategia pentru conservarea biodiversității 2026 - 2030, așa cum a fost aprobată și amendată în Parlament, este 'mai bună' decât proiectul propus de Ministerul Mediului, a declarat, joi, deputatul PSD Mihai Ghigiu, care a completat că țintele asumate nu încalcă angajamentele pe termen lung asumate de România în fața Comisiei Europene.

Viata Parlamentara 06-08-2026 12:14

Senat: Strategia națională privind biodiversitatea - adoptată în forma Camerei Deputaților; merge la promulgare

Senatul a adoptat, joi, proiectul de lege privind aprobarea Strategiei naționale și a Planului de acțiune pentru conservarea biodiversității 2026-2030 în aceeași formă cu cea din Camera Deputaților. S-au înregistrat 79 voturi pentru, 30 împotrivă și 13 abțineri. Proiectul va merge la promulgare, după perioada de două zile &icir

Politic 06-08-2026 10:33

Ședință de guvern/Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice - pe ordinea de zi

Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice, programul de sprijin pentru românii din diaspora care doresc să își deschidă afaceri în România 'Diaspora Investește Acasă' și bugetele de venituri și cheltuieli pe anul 2026 pentru mai multe instituții, printre care Poșta Română și Societatea CUPRUMIN Abrud, sunt p

Politic 06-08-2026 10:19

Bolojan: Vom aproba în maximum două săptămâni un memorandum pentru angajarea personalului din creșele inaugurate

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, joi, că Guvernul va aproba în maximum două săptămâni un memorandum pentru angajarea personalului din creșele care vor fi inaugurate în perioada următoare, în așa fel încât ele să devină operaționale din toamna acestui an. Bolojan a participat, împreună cu ministrul interimar