Daniel Funeriu: Voi merge până la capăt cu candidatura la prezidențiale; exclud orice negociere de retragere
Daniel Funeriu, care a anunțat că va candida independent la alegerile prezidențiale din luna mai, a exclus sâmbătă posibilitatea de a se retrage din cursa electorală și și-a exprimat dorința ca în turul al doilea de scrutin să se confrunte cu primarul Capitalei, Nicușor Dan.
'Exclud orice negociere de retragere pentru nu știu ce post. Exclud acest lucru. Exclud orice negociere de retragere. Voi merge până la capăt cu această candidatură. Pentru că, așa cum vă spuneam, cred că este momentul să punem pe masă probleme mari ale României și să venim cu soluții ale acestor probleme. Exclud orice negociere de retragere pentru orice altă funcție. Exclus. Doi, merg până la capăt, (...) ca să supun aceste idei cu care vin în viața publică, să le supun electoratului', a afirmat Daniel Funeriu, sâmbătă, într-o emisiune la Digi 24.
El a solicitat Curții Constituționale a României să îi lase să candideze pe toți candidații care 'nu au decizie în instanță', pentru că președintele României trebuie să aibă 'o legitimitate democratică'.
'Nu poți să fii președinte la masa verde, cum a vrut Kosovo să învingă România la fotbal. Președintele, pentru a conduce țara, trebuie să aibă legitimitate democratică. Și voturile pe care le-a luat Georgescu (...) au fost pentru că nu a avut competiție serioasă', a opinat Funeriu.
Daniel Funeriu s-a definit ca fiind un candidat suveranist, în spiritul Constituției și s-a pronunțat împotriva 'sistemelor defecte' și pentru 'sisteme corecte'.
El susține că 'soluțiile' pe care le propune îl diferențiază de Călin Georgescu.
'Soluțiile, pe de o parte, și veți vedea programul meu și oamenii care sunt lângă mine, și mă mai diferențiază ceva în mod esențial - sunt, fără niciun fel de dubiu, atlantist NATO, Uniunea Europeană și sloganul meu va fi și este 'Cu fața spre vest'. Mă mai diferențiază ceva, nu doar de domnul Georgescu, dar, în opinia mea, și de ceilalți candidați: bilanțul. Ce au făcut în viața publică', a adăugat Funeriu.
Referitor la primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, care și el și-a exprimat intenția de a candida la prezidențiale, Funeriu a spus că vrea o finală cu acesta.
'Îl cunosc pe Nicușor Dan din 1987, când el era la lotul (olimpiadei - n.r.) de matematică, eu eram la lotul de chimie. (...) Ne întâlneam pe la tabere. (...) Este o competiție electorală în care ne prezentăm în fața românilor, cum spuneam, cu bilanțul fiecăruia, cu personalitatea fiecăruia, cu echipa fiecăruia, cu proiectul fiecăruia, iar electoratul va decide. Obiectivul meu este să reduc șansele celorlalți candidați la a câștiga Președinția României la zero. (...) Orice candidat este liber să se alăture, să inițieze o discuție pentru a se alătura candidaturii mele. Sunt pregătit pentru a avea discuții cu orice alți candidați care se regăsesc în proiectul meu', a mai spus fostul ministru al Educației.
El a precizat că are un proiect, o echipă 'remarcabilă' și că fondurile sale pentru campania electorală vor fi cunoscute chiar în timpul cursei electorale.
'Dacă partidele ar veni cu un guvern în care sunt oameni de calitatea celor care mi s-au alăturat mie în acest demers, România ar duce-o foarte bine. Să vă dau câteva exemple: pe Justiție - domnul Agustin Zegrean, fost președinte al Curții Constituționale, pe tot înseamnă economie-taxe - domnul Gabriel Biriș, sănătate, un domeniu esențial, Radu Lupescu', a detaliat Funeriu.
Despre Crin Antonescu, candidatul actualei majorități parlamentare, Daniel Funeriu consideră 'că această coaliție nu vrea să câștige alegerile prezidențiale prin nominalizarea lui Antonescu'.
'Antonescu este un om care are vorbele la el, dar o țară nu se conduce prin vorbe. Și apropo, ar fi bine să aibă vorbele și în alte limbi de circulație internațională. Am văzut că nu prea le are', a spus Funeriu. AGERPRES/(AS - autor: Livia Popescu, editor: Andreea Rotaru, editor online: Anda Badea)
Sursa foto: Daniel P. Funeriu/Facebook
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Adrian Veștea: Poziția mea nu se schimbă - nu îmi depun mandatul
Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat marți dimineața, după expirarea ultimatumului dat de conducerea PNL, că poziția lui nu se schimbă și nu își va depune mandatul. 'Poziția mea nu se schimbă: nu îmi depun mandatul, indiferent de presiunile care se fac asupra mea. Am acceptat această responsabilitate cu deplină asumare și
Neamț/Laurențiu Leoreanu: PNL rămâne unit; domnul Veștea are obligația morală să-și depună mandatul
Președintele filialei PNL Neamț, Laurențiu Dan Leoreanu, a declarat, marți, că Adrian Veștea are obligația morală să își depună mandatul de prim-ministru. 'Biroul Politic Național al PNL a decis aseară, târziu, să nu susțină candidatura lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. Rezultatul votului a fost unul clar și fă
Ultimatumul dat de PNL lui Adrian Veștea a expirat
Ultimatumul dat de conducerea PNL liberalului Adrian Veștea pentru a-și depune mandatul primit de la președintele Nicușor Dan de a forma Guvernul a expirat marți dimineața la ora 10:00. Biroul Politic Național al PNL i-a cerut luni seara premierului desemnat Adrian Veștea să își depună mandatul. 'Având în v
Ludovic Orban: Președintele Nicușor Dan trebuie să revoce de urgență mandatul acordat lui Adrian Veștea
Președintele Nicușor Dan trebuie să revoce de urgență mandatul acordat lui Adrian Veștea, a declarat marți dimineața liderul Forța Dreptei, Ludovic Orban. 'Partidul Național Liberal a hotărât în forurile statutare, în mod democratic, cu o majoritate largă, că nu susține învestirea unui guvern condus de premierul des
Remus Pricopie: Adrian Veștea ar trebui să își depună mandatul
Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative, Remus Pricopie, a declarat marți că premierul desemnat, Adrian Veștea, ar trebui să își depună mandatul iar președintele Nicușor Dan să convoace consultări cu partidele parlamentare, 'în spiritul și litera Constituției', pentru 'detensionarea situației și reconstruirea încre
Abrudean: Nu poți vota un Guvern format pe încălcări ale deciziilor propriului partid
PNL are obligația să nu gireze formarea unui Guvern care se va afla sub semnul lipsei de legitimitate și al încălcării principiilor democratice, a declarat, luni, președintele Senatului, Mircea Abrudean, după decizia Biroului Politic Național al partidului de a nu susține Guvernul Adrian Veștea. 'Partidul Național Liberal a decis &ic
Bolojan: PNL nu susține Guvernul Veștea având în vedere că desemnarea s-a făcut fără consultarea partidului
Partidul Național Liberal a decis să nu susțină instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, având în vedere că desemnarea acestuia s-a făcut cu încălcarea spiritului democrației parlamentare și fără consultarea partidului, iar liberalii care vor vota un astfel de executiv își vor pierde calitatea de membri ai formațiunii, a anunțat, luni se
Ilie Bolojan: PNL îi solicită președintelui României să reia consultările cu partidele
Partidul Național Liberal îi solicită președintelui Nicușor Dan să reia consultările cu partidele politice în vederea formării unui guvern susținut 'într-o manieră transparentă', a declarat, luni seara, liderul PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan. 'Considerăm că, în perioada următoare, dat fiind situa
Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni seara, după încheierea ședinței BPN al PNL, că nu își va depune mandatul. 'Tocmai ce s-a încheiat ședința Biroului Politic Național, alături de deputații și senatorii PNL, primarii și președinții CJ, în urma căreia mi-am spus punctul de vedere. Vreau să fie foarte clar
Sighiartău: Decizie PNL - grupurile parlamentare să nu susțină Guvernul Veștea; premierul desemnat să își depună mandatul
Conducerea PNL a decis, luni, să nu susțină Guvernul Veștea și i-a dat premierului desemnat termen ca până marți dimineață să-și depună mandatul. 'Vot pentru ca Adrian Vestea să își depună mandatul până mâine la ora 10:00. Pentru 39, 13 împotrivă , 3 abțineri',
Veștea: Doresc guvernul format din toate partidele proeuropene -USR, UDMR, PSD și PNL și minoritățile
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat că își dorește ca guvernul pe care-l va propune spre validare în Parlament să fie format din reprezentanți ai partidelor pro-europene, respectiv USR, UDMR, PSD și PNL, plus grupul minorităților din Parlament. El a răspuns astfel, întrebat ce ministere va dori să păstreze pentru libe
Robert Sighiartău susține organizarea unui congres, pentru a stabili fără echivoc direcția PNL
Deputatul Robert Sighiartău, membru al Biroului Politic Național al PNL, a propus convocarea unui congres care să stabilească 'fără echivoc' direcția partidului. Mesajul a fost transmis, luni, în cadrul Biroului Politic Național al PNL, întrunit după ce prim-vicepreședintele PNL Adrian Veștea a fost desemnat premier.
Veștea a plecat din ședința PNL: Nu am o rezoluție finală, trebuie să ajung într-un platou de televiziune
Premierul desemnat Adrian Veștea a plecat, luni, din ședința Biroul Politic Național al PNL și a spus că încă nu are o rezoluție din partea conducerii liberalilor, dar trebuie să ajungă într-un platou de televiziune, precizând că nu își depune mandatul în cazul în care va fi respins de liberali. 'Nu există o rezoluție da
SGG solicită RA-APPS clarificări privind baza legală a atribuirii anumitor imobile
Secretarul general al Guvernului, Dan Reșitnec, anunță continuarea demersurilor de verificare și clarificare a situației unor imobile aflate în administrarea RA-APPS, în urma informațiilor apărute după publicarea listei proprietăților instituției. Potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES, în cadrul analizei efectuate împreună
Întâlnire a premierului desemnat cu UDMR/ Botond Csoma: Ne-a propus să facem parte din Guvern
Liderul deputaților UDMR, Botond Csoma, a precizat că a existat luni o întâlnire a reprezentanților formațiunii cu premierul desemnat, Adrian Veștea, în care liberalul le-a propus să facă parte din Guvern. ''Ne-a propus să facem parte din Guvern. A fost o întâlnire foarte scurtă, de 10 - 15 minute, pentru că domnul Veștea













