Alegeri în BIHOR: Şapte candidaţi pentru CJ şi şapte pentru Primăria Oradea; în judeţ, un primar - la al nouălea mandat
La alegerile locale şi europarlamentare care se vor desfăşura concomitent, duminică, 9 iunie, în Bihor vor fi deschise, în total, 659 de secţii de votare, iar numărul total de alegători din judeţ este de 496.577.
Pe lângă cei şapte candidaţi pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean şi tot atâţia pentru funcţia de primar al municipiului Oradea, îşi vor disputa pe 9 iunie voturile bihorenilor şi cel mai longeviv primar din judeţ, în faţa celui de-al nouălea mandat, Ioan Mărcuş, în comuna Sântandrei, sau preşedintele Partidului Patrioţii Poporului Român (PPR), deputatul bihorean Mihai Lasca, pentru conducerea CJ.
Din partea PNL, liderul organizaţiei judeţene, Ilie Bolojan, candidează pentru un nou mandat de preşedinte al Consiliului Judeţean, după trei mandate ca primar al municipiului Oradea, iar preşedintele PNL Oradea, Florin Birta, candidează pentru un nou mandat ca edil al municipiului Oradea.
Actualul vicepreşedinte al CJ, liberalul Călin Gal, candidează pentru funcţia de primar în cea mai bogată comună a judeţului, Sânmartin (ce cuprinde staţiunile Băile Felix şi 1 Mai), împotriva PSD-istului Cristian Laza, primarul comunei, care şi-a depus candidatura pentru al treilea mandat. Lui Călin Gal i-a fost rezervat însă un loc şi pe lista de consilieri judeţeni, în caz de nereuşită, ca să-şi păstreze funcţia actuală dacă PNL îşi conservă majoritatea.
Celălalt vicepreşedinte al CJ, Mircea Mălan (PNL) nu a dorit să candideze pentru alte funcţii în judeţ, rămânând pe lista de candidaţi pentru consilieri judeţeni în viitorul CJ.
Pe 9 iunie, PNL Bihor va avea candidaţi la 97 de primării, din cele 101 UAT-uri. În unele localităţi sunt edili veterani precum în Sântandrei (Ioan Mărcuş, în funcţie din 1990, care va candida pentru al nouălea mandat), Vârciorog (Vasile Cociuba, la ultimele două scrutinuri fără contracandidat), Aştileu (Vasile Lazăr), Oşorhei (Ioan Gligor) sau Ştei (Iulian Balaj).
PSD va avea candidaţi la 95 de primării. La funcţia de primar al municipiului Oradea candidează consilierul Adrian Madar, iar la CJ Bihor, şeful interimar al organizaţiei judeţene, Aurel Mohan. Şi-au stabilit ca obiectiv dublarea numărului de consilieri municipali de la 3 la 6, iar cel de consilieri judeţeni, de la 6 la 9. De asemenea, PSD Bihor vrea să-şi sporească zestrea de primari de la 28 la peste 30.
Potrivit candidatului UDMR Bihor la preşedinţia CJ, Cseke Attila, uniunea are candidaţi de primar în peste jumătate din localităţi. Din partea UDMR, la Primăria Oradea candidează deputata Biro Rozalia. Obiectivul lor este de a păstra cei 21 de primari din judeţ, inclusiv cele 6 mandate din CJ Bihor şi cele 4 din Consiliul Local Oradea.
Sub sigla Alianţei Dreapta Unită, candidaţii USR vor încerca să intre de această dată în CJ şi CL Oradea, prin juristul Alex Orjan, candidat pentru preşedinţia CJ ,şi fostul subprefect Daniel Palaghianu pentru funcţia de primar.
Din partea Partidului Patrioţii Poporului Român (PPR), deputatul jurist Mihai Lasca, preşedintele PPR, va candida pentru funcţia de preşedinte al CJ Bihor, luptând "pentru respectarea drepturilor, libertăţilor şi integrităţii românilor", iar antreprenorul Boroş Andrei-Cristian-Bogdan, pentru funcţia de primar al municipiului Oradea.
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) i-a desemnat pe ing. Ciprian-Mircea Blejan, pentru funcţia de preşedinte al CJ Bihor şi pe Costel Moza, candidat pentru funcţia de primar.
Preşedintele filialei judeţene a Alianţei Maghiare din Transilvania (AMT), economistul Habinyak Istvan, va fi candidatul formaţiunii pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean, iar preşedintele executiv al AMT, ing. Csomortanyi Istvan, va fi candidatul pentru funcţia de primar al municipiului Oradea. AGERPRES/(AS - autor: Eugenia Paşca, editor: Irina Poenaru, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolojan: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creșterilor prețurilor la carburanți, dimpotrivă
Premierul Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, că o prelungire a războiului din Orientul Mijlociu și efectele blocării transportului de țiței și produse derivate din zona Golfului Persic determină o creștere economică mai mică peste tot în lume, cu inflație în ascensiune la nivel global, iar Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creșterilor la ca
Ziua NATO/Geoană: E un moment de reflecție asupra rolului pe care Alianța îl joacă într-o lume marcată de incertitudini
NATO rămâne un pilon esențial al securității euroatlantice, capabil să se reinventeze și să răspundă ferm unui mediu strategic tot mai imprevizibil, a declarat sâmbătă fostul secretar general adjunct al Alianței, Mircea Geoană. Acesta a transmis un mesaj la împlinirea a 77 de ani de la înființarea Organizației Tratatulu
Mircea Abrudean: 77 de ani de la înființarea NATO; unitatea Alianței este esențială
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidențiat, sâmbătă, într-un mesaj transmis cu prilejul împlinirii a 77 de ani de la înființarea NATO, că unitatea Alianței Nord-Atlantice este esențială pentru a răspunde provocărilor de securitate și pentru a proteja valorile care ne definesc. 'Securitate, solidaritate și
USR: Sancțiuni pentru ocuparea abuzivă a locurilor destinate încărcării vehiculelor electrice (proiect)
Staționarea unui vehicul pe un loc destinat încărcării mașinilor electrice, cu excepția celor aflate în proces de încărcare, constituie contravenție, prevede un proiect USR de modificare a Codului rutier. Menit să sprijine posesorii de mașini electrice prin eliminarea ocupării abuzive a locurilor de lângă stațiile de &i
Dacian Cioloș - de luni, consilier prezidențial
Dacian Cioloș va fi, de luni, 6 aprilie, consilier prezidențial. Decretul semnat de președintele Nicușor Dan a fost publicat vineri în Monitorul Oficial al României. 'Președintele României decretează: Articol unic - Începând cu data de 6 aprilie 2026, domnul Dacian-Julien Cioloș se numește &icir
Timiș: Europarlamentarul Grapini declară că PUSL trebuie să devină un ''veritabil barometru al guvernării'
Europarlamentarul Maria Grapini, președinte al Biroului Politic Național al Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), a declarat vineri, într-o conferință de presă la Timișoara, că își asumă misiunea de a transforma formațiunea într-un 'veritabil barometru al guvernării'. Eurodeputatul a evidențiat necesitatea unei im
VIDEO Dogioiu: Finanțele și avocații evaluează condițiile unui apel în cazul Pfizer; se încearcă și o negociere cu compania
Ministerul de Finanțe evaluează în acest moment ce are de făcut în privința cazului Pfizer, împreună cu avocații, atât cei din țară, cât și cu echipa de avocați comună cu statul polonez, dacă e cazul, și care sunt condițiile unui apel cu șanse, iar în același timp se încearcă o negociere cu compania, a declarat purtătorul de
VIDEO Dogioiu: Guvernul a aprobat OUG care completează cadrul legal pentru stabilirea ariilor naturale protejate
Guvernul a aprobat vineri un proiect de ordonanță de urgență pentru a completa cadrul legal necesar pentru stabilirea concretă a ariilor naturale protejate și habitatelor naturale, a anunțat purtătorul de cuvânt al Executivului, Ioana Dogioiu.
VIDEO Ioana Dogioiu: Guvernul a aprobat ordonanța privind reducerea temporară a accizei la motorină
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat vineri că Executivul a adoptat actul normativ privind reducerea temporară a nivelului accizei pentru motorină și instituirea contribuției de solidaritate asupra veniturilor din comercializarea țițeiului și a produselor energetice obținute din prelucrarea țițeiului extras de pe teritoriul Români
Predoiu, de ziua Jandarmeriei: Misiunea ei este în beneficiul cetățenilor, pentru liniștea comunităților
Jandarmeria Română este o instituție fundamentală a statului, iar misiunea ei este, în ultimă instanță, în beneficiul cetățenilor, pentru siguranța acestora, pentru liniștea comunităților, pentru apărarea ordinii de drept, pentru protejarea unui spațiu public în care viața democratică să poată funcționa normal, a declarat, vineri, ministrul Af
Ședință extraordinară de guvern - vineri; va fi aprobată reducerea accizei la motorină
Guvernul urmează să aprobe, vineri, într-o ședință extraordinară, reducerea accizei la motorină. Astfel, potrivit agendei anunțate de Executiv, va fi aprobat un proiect de ordonanță de urgență privind reducerea temporară a nivelului accizei aplicabil motorinei și instituirea contribuției de solidaritate asupra veniturilor din comercializ
Abrudean: Obținerea avizului favorabil de la Comitetul pentru Investiții - moment de referință pentru aderarea României la OCDE
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a salutat, vineri, primirea de către România a penultimului aviz favorabil, al 24-lea, pentru aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE). 'România obține penultimul aviz favorabil pentru aderarea la OCDE! România a primit Avizul formal al Comitetului pentru Investiții a
Proiect USR/Șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă Poliției Rutiere permisul sau talonul mașinii
Deputatul USR Alexandru Dimitriu propune, printr-un proiect de lege depus în Parlament, ca șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă fizic permisul și talonul mașinii. Inițiativa sa vine în contextul digitalizării administrației publice și al posibilității ca Poliția Rutieră să verifice existența documentelor în bazele oficiale de date,
MAE/ Atenționare de călătorie: Ungaria - interdicție de circulație aplicabilă vehiculelor de peste 7,5 tone
Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care desfășoară activități de transport de marfă, care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Ungaria în perioada Paștelui Catolic cu privire la instituirea unei interdicții de circulație aplicabilă vehiculelor de marfă și ansamblurilor de vehicule cu masa maximă autorizată
Oana Țoiu: Aderarea la OCDE nu este doar o țintă diplomatică, ci și un proces transformator pentru România
Aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) nu este doar o țintă diplomatică, ci și un proces transformator pentru România, a declarat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 'Lucrăm pentru politici publice mai bune, pentru o economie modernă și pentru un stat care să ofere șanse și prosperitate cet










