logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Brăila: Marcel Ciolacu spune că nu îl consideră traseist politic pe Mihai Tudose

Image

Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a declarat vineri, într-o conferinţă de presă la Brăila, că nu consideră că este "un traseist politic" fostul premier Mihai Tudose, care s-a reînscris în PSD Brăila pe 7 ianuarie, după ce anterior a fost la PRO România.

Liderul PSD a subliniat că nu îi consideră traseişti pe niciunul dintre cei care au plecat din partid către un alt partid de stânga, având în vedere perioada de convulsii în care a fost PSD.

"Domnul Tudose a venit astăzi acasă, ca să zic aşa. Nu consider că domnul Mihai Tudose a fost traseist politic. Consider că niciun coleg din partid, care a plecat tot către un partid de stânga, nu este traseist politic, dintr-un singur motiv: au fost mult prea multe convulsii în interiorul PSD-ului şi s-a ascuns o perioadă mult prea îndelungată adevărul, ca eu să-mi permit să pun vreo etichetă asupra unui fost coleg. Cu adevărat îi blamez pe cei care cu adevărat, dintr-o dată, după trei ani şi jumătate, după ce am pierdut puterea, din social-democraţi au devenit susţinători ai unui guvern de dreapta. Vreau să felicit organizaţia de la Brăila, şi, odată cu completarea echipei, sunt ferm convins că, deja statistic, se află în top 10 al PSD ca şi performanţe electorale şi nu numai. Organizaţia PSD de la Brăila, din punctul meu de vedere, este pregătită de orice fel de alegeri", a declarat Ciolacu.

Liderul PSD a precizat că, personal, trăieşte o "mare bucurie", prin faptul că echipa PSD Brăila s-a reîntregit prin venirea "acasă" a lui Mihai Tudose.

"Pentru mine este o bucurie ceea ce se întâmplă astăzi la Brăila. Bucuria este că, începând de astăzi, dumneavoastră sunteţi în echipă şi formulă completă. E un lucru mare. Sunteţi una dintre organizaţiile care ştiu să se respecte, ştiu să construiască. (...) Este normal să vorbesc despre Mihai Tudose, cum este normal să vorbesc şi despre Victor Ponta în alţi termeni în care s-a vorbit până acum, pentru că am o responsabilitate, avem nişte bătălii de dus şi trebuie să vă dau nişte explicaţii şi să vă spun şi eu ce simt. Mihai Tudose nu a făcut nimic rău acestui partid şi nu a făcut nimic rău României. Mihai Tudose a fost un prim-ministru foarte bun al acestei ţări. Ce s-a întâmplat, ce a hotărât partidul, eu ştiu un singur lucru: eu i-am fost alături primului ministru Mihai Tudose şi colegului meu de la început până la capăt şi am fost, la fel ca şi el, fără să mă laud singur, responsabil de acele şapte luni cât a stat în Guvernul României", a completat Ciolacu.

Întrebat cum comentează declaraţiile unor colegi social-democraţi care în discursurile lor au folosit termeni precum "trădători" sau "răni nevindecate", referindu-se mai mult sau mai puţin direct la revenirea sa în partid, Mihai Tudose a spus că, în cazul său, nu se poate vorbi despre trădare, pentru că toate deciziile luate au fost publice, ori "trădarea se face pe furiş".

"M-au uitat foarte atent la cine era fericit când am plecat, cine este nefericit că m-am întors, poziţia unora chiar mă bucură, nu doar din PSD, ci şi din exterior. Înseamnă că ceea ce fac e bine. Nu sunt un tip comod, cam spun ce am de spus. Asta cu trădarea... trădarea o faci aşa, pe furiş, eu am făcut gesturile foarte tranşant, foarte pe faţă, nu au aflat de la televizor că plec, nu au aflat de la televizor de ce plec, ci din discuţiile cu colegii. Mai mult, nici reîntoarcerea nu a fost făcută pe furiş, a fost declarată, vorbită. (...) Nu cred că am greşit când am plecat din PSD, am greşit că am plecat la PRO România pentru că, după ce l-am cunoscut pe domnul Ponta, am început să îl regret pe Dragnea", a declarat Tudose.

Preşedintele PSD Brăila, Ion Rotaru, a declarat că este un câştig pentru PSD întoarcerea în partid a lui Mihai Tudose, pe care a catalogat-o "întoarcerea fiului risipitor".

"Mihai Tudose a fost şi rămâne prietenul meu, chiar dacă am avut o perioadă de convulsii. La vremea respectivă, eu am spus că nu suntem adversari, suntem competitori, eram în alte echipe. Acum a revenit la patria mamă, îi mulţumesc că a venit, îi doresc succes. Am reîntregit echipa şi sunt convins că este un câştig pentru noi", a spus Rotaru. AGERPRES / (A - autor: Ecaterina Ignat, editor: Marius Frăţilă, editor online: Anda Badea)

Afisari: 8

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic 06-06-2025 22:45

Mircea Fechet, după vizita de lucru la Praid: Situația rămâne critică

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, afirmă după vizita de lucru efectuată vineri seara la Praid că situația rămâne critică, întrucât eroziunile din plafonul minei vechi s-au extins în ultimele zile. Fechet a scris vineri, într-o postare pe Facebook

Politic 06-06-2025 22:19

Bogdan Ivan: Praidul are nevoie de acțiune, nu de declarații

Ministrul Economiei, Bogdan Ivan, afirmă că pentru rezolvarea situației de la salina Praid este nevoie de acțiuni concrete, nu de declarații. 'Astăzi sunt din nou la Praid, alături de vicepremierul Tanczos Barna, Mircea Fechet, ministrul Medi

Politic 06-06-2025 19:27

MAE: Întrevedere a ministrului Hurezeanu cu secretarul general al OSCE

Ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, a avut o întrevedere vineri cu secretarul general al OSCE, Feridun H. Sinirlioglu, discuțiile fiind axate pe teme relevante pentru securitatea europeană, precum și pe chestiuni legate de funcționarea organizației - asigurarea bugetului, politica de resurse umane și mandatele misiunilor în teren, transmite MAE.

Politic 06-06-2025 14:40

Lege promulgată: Vaccinarea gratuită anti-HPV - extinsă la fete și băieți până la 26 de ani

Președintele Nicușor Dan a promulgat, vineri, legea prin care vaccinarea gratuită anti-HPV va fi asigurată pentru fetele și băieții cu vârsta cuprinsă între 11 și 26 de ani. Actul normativ are ca obiect de reglementare extinderea accesului la vaccinarea anti-HPV pentru toate categoriile de vârstă recomandate de Organizația Mondială a Sănătăți

Politic 06-06-2025 14:33

Legea privind instituirea în 2027 a 'Anului Ion I.C. Brătianu', promulgată

Președintele Nicușor Dan a promulgat, vineri, Legea pentru instituirea în 2027 a 'Anului Ion I.C. Brătianu'. 'Se instituie anul 2027 ca 'Anul Ion I. C. Brătianu' în România. Cu prilejul sărbătoririi 'Anului Ion I. C. Brătianu' se organizează evenimente menite să marcheze aspecte cu ocazia împlinirii a 100 de

Politic 06-06-2025 14:29

Lege promulgată: Ziua Națională a Libertății Religioase va fi aniversată pe 16 mai

Președintele Nicușor Dan a promulgat, vineri, legea care prevede instituirea pe 16 mai a Zilei Naționale a Libertății Religioase și a contribuției cultelor la viața societății românești. Potrivit actului normativ, cu acest prilej, Parlamentul, Administrația Prezidențială, Guvernul și autoritățile administrației publice locale pot să aloce fonduri din bug

Politic 06-06-2025 13:58

Președintele Nicușor Dan și Regele Spaniei vizitează, marți, Centrul de instruire întrunită de la Cincu

Președintele Nicușor Dan vizitează, marți, împreună cu Regele Spaniei Felipe al VI-lea Centrul de instruire întrunită ''Getica'' de la Cincu. Potrivit agendei șefului statului, această vizită va avea loc începând cu ora 10:20. Nicușor Dan a anunțat, miercuri, această

Viata Parlamentara 06-06-2025 13:57

Cameră/ Emisiuni la SRR și TVR dedicate educației pentru siguranța rutieră (proiect)

Societatea Română de Radiodifuziune și Societatea Română de Televiziune vor rezerva cel puțin 1% din timpul lor de emisie pentru emisiuni dedicate educației pentru siguranța rutieră, informării populației pentru protejarea împotriva tentativelor de fraudă, înșelătorie sau a informațiilor false, propun mai mulți deputați de la PNL într-un

Politic 06-06-2025 11:47

Lege promulgată: Modificarea sancțiunilor în domeniul materialelor pirotehnice

Președintele Nicușor Dan a promulgat, vineri, legea care modifică sancțiunile din domeniul materialelor pirotehnice, stabilind, între altele, pedepse cu închisoarea de la un an la cinci ani pentru prepararea, producerea, experimentarea, deținerea, transmiterea sub orice formă, depozitarea, distrugerea, comercializarea, folosirea de astfel de articole din

Politic 06-06-2025 11:43

Lege promulgată: Ziua națională a gastronomiei și vinului românesc - sărbătorită și în plan internațional, prin evenimente de diplomație

Președintele Nicușor Dan a promulgat, vineri, legea care prevede ca Ziua națională a gastronomiei să fie sărbătorită și în plan internațional, prin misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României, cu organizare de evenimente de diplomație publică și culturală care să pună în valoare specificul gastronomiei și vinului românesc.

Politic 06-06-2025 10:51

USR propune accize mai mari la tutun și alcool, cu fonduri direcționate pentru tratarea dependențelor

USR propune accize mai mari la tutun și alcool, cu fonduri direcționate pentru tratarea dependențelor. Pentru țigarete, USR susține o creștere de cel puțin 8,8% a accizei. Impactul estimat la buget ar fi de 1,46 miliarde de lei anual, conform unui comunicat transmis, vineri, de Uniunea Salvați România. ''Taxăm vici

Politic 06-06-2025 10:12

Predoiu: Guvernul rămâne un partener ferm al tuturor cultelor religioase recunoscute, în spiritul păcii și al unității

Guvernul României rămâne un partener ferm al tuturor cultelor religioase recunoscute, în spiritul păcii și al unității, a transmis premierul interimar Cătălin Predoiu cu ocazia Sărbătorii Sacrificiului. ''Cu ocazia Sărbătorii Sacrificiului, adresez urări de pace, sănătate și împliniri membrilor comunității musul

Politic 05-06-2025 23:30

Predoiu: În momentul de față, nu există o problemă de asigurare a plății pensiilor și salariilor

În momentul de față, nu există o problemă de asigurare a plății pensiilor și salariilor, a declarat joi prim-ministrul interimar, Cătălin Predoiu. El a fost întrebat, la Antena 3 CNN, dacă are garanția că până la finalul anului nu vor fi probleme financiare pentru asigurarea plății pensiilor și salariilor. '

Politic 05-06-2025 23:05

Predoiu: E nevoie urgentă de un guvern plin, cu miniștri care să-și impună voința administrativă

E nevoie urgentă de un guvern plin cu legitimitatea necesară, cu miniștri pe funcție cu un mandat dat de Parlament, clar, cu un program de guvernare, cu măsuri listate, care să-și impună voința administrativă până în cele mai mici unghere ale administrației românești, a declarat prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu. El a

Politic 05-06-2025 22:26

Predoiu: Salina Praid - problema numărul 1 a Guvernului interimar; urgența imediată e devierea cursului pârâului Corund

Situația de la Salina Praid este problema numărul unu acum pentru Guvernul interimar, iar urgența momentului este devierea cursului pârâului Corund, a declarat prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu. El a fost întrebat joi seară, la Antena 3 CNN, cu prezentarea unor imagini de la fața locului, despre intervențiile speciale