Volodimir Zelenski a sosit la Casa Albă pentru a obține de la Donald Trump rachete Patriot
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit marți la Casa Albă pentru a încerca să obțină de la Donald Trump acordul său pentru achiziționarea unui lot de rachete interceptoare Patriot, vitale pentru apărarea antiaeriană a Kievului, relatează AFP.
Întâlnirea, care nu va fi deschisă presei, intervine într-un moment în care Ucraina și Rusia își intensifică loviturile cu rază lungă de acțiune, iar eforturile diplomatice americane se află într-un punct mort, la peste patru ani de la de la declanșarea invaziei ruse.
'Proritatea noastră absolută este apărarea împotriva rachetelor balistice', a declarat Volodimir Zelenski pe platforma X, anunțându-și sosirea în SUA.
Iunie, potrivit ONU, a fost cea mai sângeroasă lună pentru civilii ucraineni din aprilie 2022, Rusia înmulțindu-și atacurile cu rachete balistice, deosebit de greu de interceptat, împotriva orașelor și așezărilor ucrainene.
Doar sistemele americane Patriot sunt capabile să le doboare, dar Ucraina duce o lipsă acută de rachete interceptoare PAC-3. O penurie care s-a agravat după războiul declanșat de SUA împreună cu Israelul împotriva Iranului, în februarie.
Moscova intenționează să-și multiplice atacurile prin desfășurarea unor lansatoare balistice suplimentare în apropierea frontierei cu Ucraina și așteaptă, în luna august, noi livrări de acest tip din Coreea de Nord, a declarat pentru AFP un înalt oficial ucrainean.
'Este crucial ca Washingtonul să autorizeze cumpărarea unui lot de rachete Patriot', a adăugat acesta. Aceeași sursă a refuzat să precizeze câte rachete solicita Kievul, indicând pur și simplu: 'suficiente pentru a putea intercepta ceea ce folosește Putin într-o lună'.
'Mult va depinde de starea de spirit a președintelui Trump', a recunoscut același responsabil ucrainean.
Doar în iulie, Moscova a lansat 120 de rachete balistice și antinavă de mare viteză împotriva Ucrainei, dintre care doar 35 au fost interceptate, potrivit Forțelor aeriene ucrainene.
Cu titlu de comparație, Rusia a lansat între 250 și 320 de rachete balistice pe parcursul întregului an 2024, potrivit estimărilor experților.
Relațiile între Volodimir Zelenski și Donald Trump au fost mult timp tensionate, uneori învolburate, dar președintele american a dat dovadă de mai multă complezență față de omologul său ucrainean în ultimele săptămâni.
Trump și Zelenski se vor întâlni chiar în ziua omagierii preconizate pentru senatorul Lindsey Graham, fervent susținător al Ucrainei, care a decedat pe 11 iulie, la vârsta de 71 de ani.
De la revenirea sa la putere, Donald Trump a întrerupt în mare parte livrările directe de arme americane către Kiev, preferând programul PURL, care permite europenilor să cumpere arme de la SUA pentru a le transfera apoi către Ucraina.
În cadrul precedentei întâlniri la Washington, în octombrie 2025, Volodimir Zelenski nu a reușit să-l convingă pe Donald Trump să furnizeze Ucrainei rachete de croazieră Tomahawk.
În cursul unei reuniuni rămasă multora în memorie, în februarie 2025, cei doi președinți au avut o dispută în fața camerelor de filmat în Biroul Oval, Donald Trump acuzându-l atunci pe Volodimir Zelenski de ingratitudine și că 'se joacă cu al Treilea Război Mondial'.
Președintele american și-a schimbat ulterior atitudinea și, cu ocazia ultimei lor întâlniri de la începutul lunii iulie, în Turcia, a apreciat că omologul său ucrainean face 'o treabă formidabilă'.
Trump și-a exprimat, de asemenea, dorința de a permite Ucrainei să producă rachete Patriot.
După întâlnirea de la Casa Albă și ceremonia în onoarea lui Lindsey Graham la Catedrala din Washington, Volodimir Zelenski este așteptat la Capitoliu la sfârșitul zilei pentru o întâlnire cu senatori atât republicani, cât și democrați.
Președintele ucrainean ar urma să îi îndemne pe congresmeni să adopte un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, pe care Lindsey Graham l-a susținut și pe care Donald Trump l-ar fi aprobat recent.
Volodimir Zelenski a purtat săptămâna trecută o discuție telefonică cu emisarii lui Donald Trump - Steve Witkoff și Jared Kushner - pentru a 'redinamiza diplomația'.
Relațiile între Moscova și Washington s-au răcit în ultimul timp, după inițiative ale SUA care au dus, între altele, la summitul din august 2005 între președinții american Donald Trump și rus Vladimir Putin în Alaska.
În cursul unei întâlniri la Manila săptămâna trecută, șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, l-a avertizat pe omologul său american Marco Rubio împotriva continuării livrărilor de arme către Ucraina, amintește AFP. AGERPRES/(AS-editor: Lilia Traci, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
ONU este alarmată de situația care se 'deteriorează rapid' în Cisiordania
Un oficial ONU de rang înalt a transmis marți un semnal de alarmă cu privire la 'deteriorarea rapidă' a situației din Cisiordania ocupată, denunțând 'escaladarea' violențelor, în special cea comisă de coloniștii israelieni împotriva palestinienilor, relatează AFP. 'În ultima săptămână, escaladarea violenț
Președintele Kazahstanului îi transmite lui Putin îngrijorarea Chinei și a Occidentului cu privire la războiul din Ucraina
Apelul președintelui Kazahstanului, Kassîm-Jomart Tokaiev, de a pune capăt războiului din Ucraina odată pentru totdeauna s-a răspândit ca un foc în paie, venind exact în momentul în care liderul ucrainean Volodimir Zelenski se află în vizită în Statele Unite, relatează marți EFE. Până acum, nimeni nu a îndr
SUA: Omagiu adus senatorului american Lindsey Graham la Washington, în prezența lui Zelenski și Netanyahu
Funeraliile senatorului american Lindsey Graham, un apropiat al președintelui Donald Trump, au început marți la Capitoliul din Washington cu o ceremonie în timpul căreia vicepreședintele JD Vance a adus un omagiu unui om cu principii care 'iubea oamenii din toate categoriile sociale', relatează AFP. 'Era imposibil să nu-l iubești pe Lin
Tribunalul Constituțional din Polonia oprește recunoașterea căsătoriilor între persoane de același sex încheiate în UE
Tribunalul Constituțional din Polonia a decis împotriva recunoașterii căsătoriilor între persoane de același sex încheiate în Uniunea Europeană, relatează dpa. Curtea a decis marți că regulamentul relevant emis de ministrul de interne Marcin Kierwinski este neconstituțional. Constituția Poloniei definește căsătoria ca fii
Ungaria: Parlamentul a votat înființarea unui nou organism anticorupție
Parlamentul Ungariei a votat înființarea unei noi agenții care sprijină aplicarea legii în lupta împotriva corupției, relatează marți dpa. Noua Autoritate Națională pentru Recuperarea Activelor (NVVH) a fost aprobată de parlamentari cu 143 de voturi pentru și 47 împotrivă. Voturile împotrivă au venit din partea part
Comisia Europeană solicită executarea imediată a mandatelor de arestare restante emise de CPI
Uniunea Europeană și-a reafirmat marți sprijinul pentru Curtea Penală Internațională (CPI) și a îndemnat toate țările să pună în executare imediat mandatele de arestare aflate în vigoare, făcând referire la vizita premierului israelian Benjamin Netanyahu la Washington pentru o întrevedere cu președintele american Donald Trump, informează EFE.
Mafia încearcă să achiziționeze drone asemănătoare celor folosite în războiul din #Ucraina (procurorul-șef din Palermo)
Procurorul-șef din Palermo, Maurizio de Lucia, a declarat marți că mafia caută să cumpere drone militare precum cele folosite în războiul din Ucraina, relatează agenția de presă Ansa. 'Am descoperit arme prezentate ca având originea în Salento (regiunea Apulia), dar care proveneau, de fapt, din Balcani, din fosta Iugoslavie', a declar
Oligarhul moldovean Veaceslav Platon se opune extrădării din Marea Britanie,susţinând că este persecutat politic
Oligarhul moldovean Veaceslav Platon luptă să evite extrădarea din Marea Britanie pentru acuzaţii legate de o presupusă reţea de spălare de bani în valoare de 22 de miliarde de dolari, susţinând marţi, în faţa unui tribunal din Londra, că urmărirea sa penală ar avea motivaţii politice, relatează Reuters. Platon (53 de ani)
Premierul polonez Donald Tusk cere încetarea infracțiunilor motivate de ură împotriva ucrainenilor
Premierul Donald Tusk a cerut marți încetarea atacurilor xenofobe împotriva ucrainenilor din Polonia, după ce o serie de infracțiuni motivate de ură au fost relatate în presă în ultimele săptămâni, pe fondul tensiunilor sporite dintre Varșovia și Kiev, relatează Reuters. Tusk a făcut aceste declarații după ce un videoclip distribu
Avioane americane au utilizat baze israeliene pentru a lovi Iranul, potrivit Israelului
Avioane militare americane, care au lovit Iranul săptămâna trecută, au decolat de la baze israeliene, a declarat ministrul israelian apărării Israel Katz, care a reiterat că țara sa este pregătită să riposteze dacă ar fi atacată, relatează AFP. Această declarație intervine în timp ce premierul Benjamin Netanyahu se află la Washington pentru a discu
Autorul atacului de la Berlin jurase credință grupării Stat Islamic într-un video (media)
Autorul atacului de la Gay Pride din Berlin jurase credință grupării Stat Islamic într-un video difuzat sâmbătă, chiar în ziua faptelor, a relatat marți ziarul Bild, citând surse anonime din do
Statele din Golf susțin un plan care permite Iranului să perceapă taxe voluntare în Strâmtoarea Ormuz
Omanul a obținut sprijinul țărilor din Golf pentru un proiect care ar permite Teheranului să perceapă redevențe voluntare pentru utilizarea Strâmtorii Ormuz, a declarat marți pentru Reuters o sursă din regiune. Această inițiativă urmărește să pună capăt perturbărilor intervenite în tranzitul hidrocarburilor ca urmare a conflictului între SUA,
Noul guvern al Ungariei creează un birou pentru recuperarea activelor presupus delapidate de Orban
Parlamentul Ungariei a aprobat marți cu o amplă majoritate crearea Oficiului Național de Recuperare a Activelor (NVVH), o inițiativă care vizează recuperarea fondurilor presupus delapidate în timpul guvernării anterioare, a ultranaționalistului Viktor Orban, informează EFE. Proiectul de lege, propus de partidul de guvernământ Tisza al prim-ministru
Kremlinul afirmă că atacul Ucrainei împotriva unei nave iraniene trebuie considerat un atac asupra Iranului
Kremlinul a afirmat marți că un atac ucrainean împotriva unei nave iraniene din Marea Caspică trebuie considerat un atac asupra Iranului însuși și arată cât de important este să fie eliminată ceea ce acesta numește amenințarea venită dinspre Kiev, transmite Reuters. Ministerul de externe de la Teheran a condamnat sâmbătă atacul respecti












