logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

SUA250/Donald Trump dă startul festivităților de Ziua Independenței, cu un discurs pe Muntele Rushmore

Image

Președintele american Donald Trump a dat vineri seară startul unui weekend aniversar dedicat celor 250 de ani de independență a SUA, a lăudat America, pe care a descris-o drept o națiune unică și puternică, ale cărei zile cele mai bune abia urmează, într-un discurs susținut vineri seară pe Muntele Rushmore, înainte de celebrarea de sâmbătă de la Washington, D.C, informează NBC News și The Hill.

Reuters remarcă faptul că pe Muntele Rushmore temperatura era de circa 18 grade Celsius, în condițiile în care, sâmbătă, Trump urmează să se adreseze unei mulțimi de pe National Mall înaintea unui spectacol masiv de artificii, pe fondul unui val de căldură puternic care a perturbat sărbătorile de 4 iulie în mare parte a țării.

În discursul său, Trump a oferit o perspectivă optimistă asupra viitorului, apărând în același timp cultura americană și atrăgând atenția în privința comunismului.

Trump: SUA sunt cea mai puternică țară de pe Pământ

'În această seară, ne adunăm în ajunul uneia dintre cele mai extraordinare zile din istoria lumii. Mâine (sâmbătă - n.r.) vom marca 250 de ani de independență glorioasă și 250 de ani de libertate americană maiestuoasă. Nimic asemănător', a spus el.

După cum anunțase secretarul de presă Karoline Leavitt, Trump a început prin a se concentra pe puterea Americii, numind SUA 'cea mai puternică țară de pe Pământ'.

'Prin harul lui Dumnezeu, Statele Unite ale Americii sunt cea mai de succes, cea mai realizată și cea mai excepțională națiune care a existat vreodată în istoria omenirii și este minunat să fiu președintele vostru', a spus el.

Trump s-a concentrat pe 'cultura' americană, ridiculizând încercările de a 'ne înstrăina de istoria noastră'.

Președintele american a invocat în repetate rânduri identitatea și cultura unică a Americii, spunând: 'Nu a mai existat niciodată așa ceva'.

'Nu putem uita niciodată că libertatea americană nu a dăinuit timp de 250 de ani doar datorită cuvintelor de pe hârtie. Libertatea a prevalat aici datorită culturii și caracterului oamenilor care au declarat-o, au apărat-o și au păstrat-o', a spus el.

Transmiterea acestui caracter, a spus el, este 'esența datoriei patriotice a fiecărui american'.

Însă, în ultimii ani, a adăugat președintele american, a existat 'o încercare incontestabilă de a schimba acest caracter excepțional pentru a ne scoate din minte spiritul american, a ne înstrăina de istoria noastră și a face imposibil chiar și răspunsul la întrebarea 'Ce înseamnă să fii american?''

'Așadar, în seara asta, să spunem clar și cu mândrie ce îi face pe americani atât de unici și extraordinari, îi vom reda țării noastre identitatea', a spus Trump, adăugând că, 'mai presus de orice, americanii iubesc libertatea'.

Președintele american a adăugat că: 'Nu trebuie să te naști aici, dar trebuie să iubești ceea ce am construit, trebuie să ne iubești țara'.

Trump avertizează: Comunismul este 'dușmanul'

Repetând un punct de vedere pe care l-a menționat des în ultima vreme, Trump a adus în discuție comuniștii, o etichetă pe care a aplicat-o mai multor democrați care candidează la alegerile de la jumătatea mandatului, în noiembrie 2026.

'Există acum o resurgență a amenințării comuniste în țara noastră, inclusiv din partea nou-veniților în țara noastră, care îmbrățișează idei total opuse modului nostru de viață și marelui nostru succes', a afirmat Trump.

El a numit comunismul 'o amenințare letală la adresa libertății americane', similar cu 11 septembrie; 'dușmanul Constituției'; 'dușmanul din 4 iulie 1776'; și 'dușmanul', în general.

Potrivit publicației The Hill, i-a atacat pe democrați numindu-i 'Partidul Comunist', spunând că sunt formați din imigranți ilegali, infractori 'și toți cei care nu vor să muncească'.

'Așadar, în ajunul acestei celei de-a 250-a aniversări a moștenirii americane, hotărâm și jurăm pentru ca toți să audă că cetățenii Statelor Unite ale Americii vor înfrânge rapid comunismul', a declarat Trump, spunându-le celor prezenți: 'Nu lăsați ca asta să vă ocupe prea mult timp'.

Președintele american a revenit apoi la alegerile din noiembrie, spunând că republicanii ar putea pierde doar 'dacă ne permitem să pierdem alegerile de la jumătatea mandatului' prin faptul că nu reușesc să anuleze obstrucționarea Senatului și să adopte SAVE America Act, un proiect de lege electoral important, primit cu aplauze puternice din partea celor prezenți la discursul lui Trump de pe Muntele Rushmore. Dacă Congresul face aceste două lucruri, a spus Trump, 'atunci nu vom pierde alegerile timp de 100 de ani' de acum încolo.

'Mâine, atingem o piatră de hotar ca nicio alta și sărbătorim cu inimile și cu sufletul', a declarat Trump, 'pentru că, după două secole și jumătate, știm că acesta nu este un sfârșit, ci doar începutul epocii de aur a Americii'.

Chiar înainte de a-și încheia discursul, Trump a menționat pe scurt războiul cu Iranul, spunând: 'Sunt nerăbdători să încheie un acord. Își doresc atât de mult să-l încheie. Le-am dat o săptămână liberă pentru o înmormântare pentru că suntem drăguți'.

Iranienii organizează funeralii naționale pentru fostul lider suprem Ali Khamenei, la patru luni după uciderea sa într-un atac israeliano-american.

'Ceea ce am creat în această țară nu este norma, este excepția'

'Ne amintim că ceea ce am creat în această țară nu este calea naturală a lumii, nu este norma, este excepția, este rar, este neprețuit și este cu adevărat miraculos. De-a lungul întregii istorii a umanității. Majoritatea oamenilor din majoritatea locurilor au trăit o viață chinuită de suferință, sărăcie, exploatare, violență și mizerie', a spus președintele american.

The Hill comentează că Trump s-a limitat în mare parte la a citi de pe teleprompter, rostind platitudini înălțătoare pe un ton monoton. Casa Albă a prezentat discursul drept inspirațional și optimist, dar care a oferit în același timp o 'mustrare aprigă' a comunismului.

'Identitatea unei națiuni este destinul unei națiuni, iar America are un destin unic, pentru că suntem un popor unic', a spus Trump, apoi a adăugat, în hohotele de râs ale celor prezenți: 'Din anumite motive, așa este aici'.

Trump a adus un omagiu celor patru președinți sculptați în piatra din spatele său, pe faimosul Munte Rushmore.

George Washington, primul președinte al țării; Thomas Jefferson, principalul autor al Declarației de Independență; Theodore Roosevelt, reprezentând expansiunea țării; și Abraham Lincoln, reprezentând conservarea Americii.

'Aceștia sunt bărbații care au declarat libertatea, ne-au câștigat libertatea, ne-au salvat libertatea și ne-au asigurat libertatea. Au fost oameni de acțiune, oameni ambițioși, oameni îndrăzneți, oameni ai destinului și oameni cu o inteligență cu adevărat deosebită', a spus Trump.

Discursul președintelui american a durat aproximativ 30 de minute. El a promis că declarațiile sale din 4 iulie din Washington, D.C. - care se confruntă un val de căldură record - vor depăși limitele unora dintre cele mai lungi declarații ale sale, ca o demonstrație de rezistență. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 181

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-07-2026 10:23

Mii de germani încearcă să blocheze conferința AfD de la Erfurt

În ciuda interdicțiilor poliției, mii de germani au ieșit sâmbătă în stradă la Erfurt, orașul din est unde partidul de extremă dreapta AfD (Alternativa pentru Germania) are programată timp de două zile conferința anuală, relatează Reuters și dpa. Forțele de ordine au anunțat că demonstrațiile rămân interzise pe mai mult

Politic Ex 04-07-2026 10:03

Drone ucrainene lovesc regiunea Leningrad și orașul Sankt Petersburg

Metropola rusă Sankt Petersburg, inclusiv portul de la Marea Baltică pe unde Rusia exportă petrol, și regiunea Leningrad din jur au fost lovite vineri noaptea de un atac masiv cu drone ucrainene, informează sâmbătă autoritățile locale, conform agenției Reuters. Guvernatorul din Sankt Petersburg, Alexandr Beglov, a comunicat doar despre u

Politic Ex 04-07-2026 08:30

Mii de iranieni se adună din zori la funeraliile ayatollahului Khamenei

Mii de iranieni începuseră să se adune sâmbătă în zori la Marea Mosalla din Teheran, marele sit islamic unde încep ceremoniile funerare pentru ayatollahul Ali Khamenei, fostul lider suprem ucis de loviturile aeriene în primele ore ale războiului declanșat în 28 februarie de SUA și Israel împotriva Iranului, relatează AFP.

Politic Ex 04-07-2026 08:12

UPDATE Rusia susține că a ocupat orașul Kostiantinivka din #Ucraina, Kievul dezminte

Președintele rus Vladimir Putin a sărbătorit ocuparea orașului Kostiantinivka din regiunea Donețk din estul Ucrainei, a declarat vineri seara purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de dpa. Potrivit reprezentantului său, șeful statului a afirmat că trupele rusești le-au provocat pierderi mari apărătorilor ucraineni.

Politic Ex 03-07-2026 21:37

Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA

Premierul israelian Benjamin Netanyahu și președintele american Donald Trump au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în urma unei discuții telefonice avute vineri, a anunțat biroul lui Netanyahu, potrivit AFP. Această discuție are loc pe fondul unor relatări privind tensiunile dintre cei doi lideri cu privire la efor

Politic Ex 03-07-2026 20:47

Olanda oferă găzduirea 'tribunalului special' pentru agresiunea rusă împotriva Ucrainei

Olanda și-a anunțat vineri disponibilitatea oficială de a găzdui viitorul 'tribunal special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei', impulsionat de Kiev și susținătorii săi cu intenția a-i judeca pe liderii politici și militari ruși de rang înalt, relatează agenția EFE. Într-o scrisoare adresată parlamentului olandez, guvernul d

Politic Ex 03-07-2026 20:01

Republica Moldova: Demisia premierului legată de efectele scandalului privind salariile exagerate la stat asupra imaginii guvernării (analiști)

Demisia premierului Alexandru Munteanu este o decizie care reflectă efectele scandalului privind salariile exagerate la întreprinderi de stat asupra imaginii guvernării, susțin analiști politici de la Chișinău, avertizând că o instabilitate prelungită ar putea influența negocierile de aderare la UE, dar ei totodată subliniază că formarea rapidă a unui nou guvern

Politic Ex 03-07-2026 20:00

Presiunea SUA asupra Groenlandei 'rămâne puternică', spune premierul groenlandez

Presiunea americană 'rămâne puternică', dar Groenlanda 'nu va fi niciodată de vânzare', a declarat vineri premierul groenlandez Jens Frederik Nielsen, la Forumul Economic Aix-en-Provence, solicitând 'parteneriate majore' cu țări 'care împărtășesc valori democratice', relatează AFP. Groenlanda, un teritori

Politic Ex 03-07-2026 19:38

Von der Leyen admite că există 'probleme tehnice' în implementarea noului sistem al UE de control la frontiere

Președinta Comisiei Europene (CE), Ursula von der Leyen, a declarat vineri că executivul european lucrează împreună cu statele membre pentru a rezolva problemele tehnice ale noului sistem al Uniunii Europene de control la frontiere, sistem pe care companii aeriene și aeroporturi au cerut să fie suspendat în lunile iulie și august din cauza timpilor de așteptare p

Politic Ex 03-07-2026 19:34

#Ucraina propune Poloniei 'măsuri anticriză' pentru a detensiona relațiile

Ucraina a propus vineri Poloniei o serie de 'măsuri anticriză' destinate să dezamorseze recentele tensiuni în relațiile dintre cele două țări, legate de divergențele lor asupra unor evenimente din perioada celui de-al Doilea Război Mondial, relatează AFP. Criza între Ucraina și Polonia, unul dintre principalii susținători ai Kievului de la

Politic Ex 03-07-2026 19:09

Von der Leyen cere să se găsească noi venituri pentru bugetul UE aferent perioadei 2028-2034

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat vineri liderii statelor UE să găsească noi surse de venituri pentru cadrul financiar multianual pe șapte ani aferent perioadei 2028-2034, avertizând că, în caz contrar, vor trebui să aleagă între a crește contribuțiile naționale la bugetul comunitar și a accepta o reducere de până la

Politic Ex 03-07-2026 18:26

Polonia manifestă rezerve față de noi angajamente financiare pentru #Ucraina la summitul NATO

Polonia nu se va grăbi să se alăture unor noi angajamente de ajutor militar de zeci de miliarde de euro pentru Ucraina, a avertizat vineri premierul polonez Donald Tusk, după ce surse diplomatice au decl

Politic Ex 03-07-2026 17:59

Rusia a închis puncte feroviare la frontiera cu UE: țările baltice consideră că nu este vorba de o escaladare

Liderii celor trei țări baltice au confirmat vineri închiderea temporară de către Rusia a punctelor feroviare a frontierei cu Estonia și Letonia, dar au declarat că această măsură nu trebuie interpretată ca un posibil pas către o escaladare suplimentară a tensiunilor cu regiunea, ci mai degrabă ca un semn că presiunea europeană asupra economiei ruse funcționează, relat

Politic Ex 03-07-2026 17:55

Cancelarul german Friedrich Merz cere recunoașterea efortului economic al aliaților ca reacție la criticile președintelui Trump

Cancelarul german Friedrich Merz a evidențiat și a cerut recunoașterea efortului economic al aliaților europeni în contribuția lor la NATO ca răspuns la criticile președintelui american Donald Trump, care a calificat drept 'ridicole' cheltuielile pentru apărare ale unor parteneri, transmite vineri EFE. 'Am convenit asupra celor 5% și