Coreea de Sud: Fostul președinte Yoon, condamnat la 30 de ani de închisoare pentru că a trimis drone în Coreea de Nord
Fostul președinte sud-coreean Yoon Suk-yeol a fost condamnat vineri la 30 de ani de închisoare pentru trimiterea de drone în Coreea de Nord cu scopul de a provoca Phenianul și a crea un pretext pentru impunerea legii marțiale în decembrie 2024, relatează AFP.
Fostul șef de stat, în vârstă de 65 de ani, fusese deja condamnat la închisoare pe viață în februarie pentru 'insurecție', tentativă de impunere a legii marțiale și trimiterea armatei în parlament pentru a-l reduce la tăcere. De asemenea, a fost condamnat la cinci ani de închisoare în ianuarie, într-un caz separat.
Mai mult, Yoon a fost acuzat că a ordonat desfășurarea de drone militare care transportau pliante de propagandă deasupra Phenianului în octombrie 2024, ceea ce a amplificat tensiunile dintre cele două țări.
Yoon Suk Yeol a fost 'condamnat la 30 de ani de închisoare' pentru aceste fapte, a declarat vineri pentru AFP un purtător de cuvânt al unui tribunal din Seul.
Fostul președinte a fost condamnat pentru tentativă de instigare la un incident armat care ar fi servit drept pretext pentru impunerea legii marțiale, o inițiativă menită să 'provoce o criză de securitate națională', au subliniat judecătorii într-o declarație separată.
El 'a intenționat să creeze baza juridică și justificarea necesare pentru declararea legii marțiale, provocând Coreea de Nord să comită acte armate sau echivalente împotriva armatei sau populației sud-coreene', au adăugat aceștia.
Conform instanței, operațiunea a mobilizat 'capacități militare în scopuri private' fără 'nicio legătură cu securitatea națională sau apărarea teritorială', deoarece Yoon 'credea că își poate folosi arbitrar puterile pentru câștig politic personal'.
Procurorii, care solicitaseră o pedeapsă de 30 de ani de închisoare, au susținut, de asemenea, că operațiunea a dus la scurgerea de informații clasificate, deoarece dronele s-au prăbușit pe teritoriul nord-coreean.
Împotriva tuturor așteptărilor, Coreea de Nord a reacționat cu reținere, avertizând doar că va riposta în cazul unor noi desfășurări de drone.
Acest lucru nu l-a împiedicat pe Yoon să încerce o lovitură de stat două luni mai târziu, justificând-o cu amenințări vagi, formulate, potrivit acestuia, de 'forțe antistatale' aflate în solda Coreei de Nord și prin faptul că Parlamentul, dominat de opoziție, a refuzat să-i adopte bugetul.
Cu toate acestea, un număr suficient de membri ai Parlamentului au reușit să se infiltreze în clădirea legislativului, care era înconjurată de soldați, și să adopte o rezoluție împotriva legii marțiale, forțându-l pe Yoon să dea înapoi. Episodul a declanșat o profundă criză politică.
Yoon Suk Yeol, pus sub acuzare în aprilie 2025 și în prezent închis, a făcut apel la condamnarea sa la închisoare pe viață, susținând că a acționat 'exclusiv pentru binele națiunii'.
Avocații săi au respins acuzațiile privind trimiterea de drone, declarând că nu a existat 'niciun ordin prealabil, nici nicio aprobare ulterioară' din partea clientului lor și au făcut referire la un 'act legitim de autoapărare' după ce Coreea de Nord a trimis baloane pline cu deșeuri către Coreea de Sud.
Ei au denunțat-o ca fiind un 'roman speculativ și mincinos'.
Zborurile de drone rămân un punct de tensiune în relațiile dintre cele două Corei, care, tehnic, sunt încă în război.
Actualul președinte sud-coreean Lee Jae-myung și-a exprimat regretul la începutul acestui an, după ce o anchetă a dezvăluit implicarea unor oficiali guvernamentali în trimiterea de drone civile în Coreea de Nord în ianuarie.
Phenianul a anunțat în special că a doborât o dronă echipată cu 'echipament de supraveghere' în apropierea orașului nord-coreean Kaesong, la câțiva kilometri de granița intercoreeană, și a promis un răspuns 'teribil' în cazul unei noi incursiuni.
'Deși nu a fost intenția guvernului nostru, ne exprimăm regretul pentru tensiunile militare inutile cauzate de acțiunile iresponsabile și imprudente ale anumitor persoane', a răspuns Lee Jae-myung.
Puternica soră a liderului nord-coreean Kim Jong Un, Kim Yo-jong, a spus că decizia președintelui sud-coreean de a-și exprima regretul a fost una 'înțeleaptă'.
Însă speranțele pentru o dezescaladare au dispărut după ce Phenianul, izolat diplomatic, a reluat desemnarea Sudului drept 'cel mai ostil' dușman al său.AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Mai multe proiectile au lovit insula iraniană Qeshm, în Strâmtoarea Ormuz
Mai multe proiectile au lovit duminică insula iraniană Qeshm, situată în Strâmtoarea Ormuz, a anunțat presa de stat iraniană, după reluarea ostilităților între Teheran și Washington, relatează AFP. 'Între 10 și 11 proiectile inamice au lovit insula Qeshm duminică după-amiază', a declarat Hossein Amir Teymouri, g
Israelul anunță organizarea de alegeri legislative pe 27 octombrie
Israelul va organiza alegeri legislative pe 27 octombrie, a anunțat duminică parlamentul israelian, relatează AFP și dpa. 'În condițiile în care actuala legislatură urmează să își încheie mandatul, iar alegerile sunt deja programate prin lege pentru 27 octombrie, fără a exista planuri de scurtare a mandatului Knesse
VIDEO Noul parlament sirian s-a reunit în prima sa ședință la Damasc
Noul parlament sirian s-a întrunit pentru prima dată duminică la Damasc, la 19 luni după înlăturarea de la putere a lui Bashar al-Assad, președintele sirian Ahmed al-Sharaa salutând cu această ocazie un 'nou capitol' pentru țara sa grav afectată de un lung război civil, relatează AFP și Reuters. După ce a ajuns la put
Premierul irakian Ali al-Zaidi se va întâlni cu președintele Trump săptămâna viitoare la Washington
Premierul irakian Ali al-Zaidi va merge luni în vizită în Statele Unite pentru a se întâlni cu președintele Donald Trump, prima sa călătorie oficială în străinătate de la preluarea mandatului, a anunțat duminică purtătorul de cuvânt al guvernului irakian, relatează AFP. Al-Zaidi a ajuns la putere în ap
Fâșia Gaza: Patru persoane, ucise într-un atac cu dronă israelian în orașul Gaza
Patru persoane au fost ucise duminică într-un atac cu dronă israelian în orașul Gaza, au anunțat Apărarea Civilă palestiniană și un spital din Fâșia Gaza, devastată de războiul dintre Hamas și Israel, relatează AFP. Apărarea Civilă, o agenție care operează sub autoritatea mișcării islamiste Hamas, a declarat că drona a vizat un atelier de pre
Armata americană anunță că Strâmtoarea Ormuz este 'deschisă' și navele tranzitează calea navigabilă
Armata americană a anunțat duminică că Strâmtoarea Ormuz este 'deschisă' și că navele circulă prin strâmtoare, în pofida anunțului făcut de Iran privind închiderea acestei căi navigabile strategice după o nouă reluar
România și alte 13 țări au semnat o declarație comună privind revendicările Beijingului în Marea Chinei de Sud
Revendicările maritime extinse ale Beijingului în Marea Chinei de Sud nu au nici un temei juridic, au declarat 14 țări, între care Statele Unite, Japonia, Filipine și România, într-o declarație comună publicată duminică, cu ocazia marcării împlinirii a zece ani de la o hotărâre istorică a unui tribunal internațional pe această temă, inform
Qatarul 'își rezervă dreptul deplin de a răspunde' la atacurile Iranului
Guvernul din Qatar - țară care alături de Pakistan joacă rolul de mediator între Washington și Teheran - a condamnat duminică cu fermitate 'noile atacuri' lansate de Iran împotriva teritoriului său și a altor țări din regiune și a avertizat că își rezervă 'dreptul de a riposta', relatează EFE. 'Qatar își rezervă drep
UPDATE #Ucraina: Volodimir Zelenski propune înlocuirea premierului Iulia Sviridenko
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat duminică că a propus înlocuirea premierului Iulia Sviridenko, relatează Reuters. 'Îi sunt recunoscător Iuliei pentru activitatea sa clară, constantă și eficientă în calitate de prim-ministru, pentru anii de activitate productivă în cadrul echipei Ucrainei, și i-am oferit
#Ucraina: Patru morți în urma noilor lovituri rusești, potrivit autorităților
Atacurile rusești au făcut patru morți în Ucraina în noaptea de sâmbătă spre duminică, au indicat autoritățile ucrainene, în timp ce Kievul solicită mai mult sprijin din partea aliaților săi pentru a-și asigura apărarea antiaeriană, relatează AFP. Lovituri rusești cu drone și artilerie s-au soldat cu trei morți în regiunea Dniprop
Republica Moldova: Vasile Tofan, de la investiții și antreprenoriat la candidat pentru funcția de prim-ministru
Vasile Tofan, candidatul desemnat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova, are peste 20 de ani de experiență în investiții, finanțe, consultanță strategică și antreprenoriat. În ultimii 15 ani a activat în cadrul fondului de investiții Horizon Capital, iar anterior a lucrat pentru companii internaționale și a fondat un startup în domeniul te
Strâmtoarea Ormuz, 'mai importantă' decât 'bombele atomice' (consilier al ghidului suprem iranian)
Consilierul militar al ghidului suprem iranian, Mohsen Rezai, fost șef al Gardienilor Revoluției, a declarat duminică că Strâmtoarea Ormuz, care cristalizează în prezent tensiunile cu SUA, capătă pentru Iran o importanță mai mare decât programul său nuclear, relatează France Presse. 'Această rută strategică este mai importantă decât
UE aduce un omagiu lui Lindsey Graham pentru sprijinul acordat Ucrainei
Senatorul american Lindsey Graham a lăsat 'un mare gol' după decesul său subit, a afirmat duminică președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, salutând susținerea acordată de aceasta Ucrainei în fața Rusiei, relatează AFP. 'Senatorul Graham s-a bătut până la capăt pentru a susține lupta Ucrainei pentru libertate și pentru
Zelenski și Netanyahu îi aduc un omagiu regretatului senator american Lindsey Graham
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu i-au adus duminică un omagiu veteranului senator american Lindsey Graham, în urma decesului său subit, la vârst
#Ucraina lovește alte 10 petroliere din 'flota fantomă' rusă în Marea Azov
Forțele armate ucrainene au lovit noaptea trecută, în Marea Azov, alte zece petroliere din așa-numita 'flotă fantomă' pe care Rusia o folosește pentru a eluda sancțiunile internaționale, precum și patru feriboturi, a anunțat duminică Statul Major ucrainean, citat de EFE. Rusia utilizează petrolierele pentru a transporta petrol și produse petrolie














