logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Aproape 290 de nominalizări la Premiul Nobel pentru Pace 2026, printre care probabil și Donald Trump

Image

Circa 287 de candidați vor fi luați în considerare pentru Premiul Nobel pentru Pace 2026, a declarat joi secretarul Comitetului Nobel norvegian, Kristian Berg Harpviken, precizând că președintele american Donald Trump se va număra probabil printre cei nominalizați, relatează Reuters.

Printre cei nominalizați în acest an, 208 sunt persoane fizice și 79 sunt organizații, a declarat Harpviken, adăugând că au existat multe nominalizări noi comparativ cu anul trecut.

'Întrucât sunt nou în funcție, unul dintre lucrurile care m-a surprins într-o oarecare măsură este cât de mult se reînnoiesc membrii listei de la an la an', a spus într-un interviu Harpviken, care deține funcția de secretar al Comitetului Nobel norvegian din ianuarie 2025.

În pofida numărului de conflicte în creștere la nivel mondial și a cooperării internaționale sub presiune, premiul rămâne relevant, a adăugat el.

'Premiul pentru Pace este chiar mai important într-o perioadă precum cea în care trăim', a spus el.

Liderii Cambodgiei, Israelului și Pakistanului au declarat ca l-au nominalizat pe Trump pentru premiul din acest an.

Nominalizările lor ar fi fost făcute în primăvara și vara anului 2025 și, prin urmare, sunt valabile, având în vedere că termenul limită este de 31 ianuarie.

Nu există nicio modalitate de a verifica dacă ei au procedat așa cum au declarat în condițiile în care nominalizările rămân secrete timp de 50 de ani, iar Harpviken a refuzat să spună joi dacă Trump a fost nominalizat.

O nominalizare nu reprezintă o aprobare din partea organismului care acordă premiul.

Pe lângă membrii comitetului, mii de persoane din întreaga lume pot propune nume: membri ai guvernelor și parlamentelor, actuali șefi de stat, profesori universitari de istorie, științe sociale, drept și filosofie și foști laureați ai Premiului Nobel pentru Pace, printre alții.

Separat, Harpviken a exprimat îngrijorarea comitetului cu privire la starea de sănătate a laureatei Premiului Nobel pentru Pace din 2023, activista iraniană pentru drepturile omului Narges Mohammadi, condiția acesteia înrăutățindu-se după ce a suferit un atac de cord în închisoare. Susținătorii ei au declarat miercuri că viața ei este în pericol iminent.

'Sora ei a putut să o viziteze ieri în închisoare, iar relatările care au apărut după aceea sunt de fapt destul de alarmante în ceea ce privește starea ei de sănătate. Vedem că există multă presiune internațională în prezent. Sperăm că autoritățile iraniene vor acorda atenție acestui lucru și o vor elibera pentru a putea beneficia de tratament medical adecvat', a spus Harpviken.

Printre posibilii nominalizați pentru premiul din acest an se numără Lisa Murkowski, senatoarea americană pentru Alaska, și Aaja Chemnitz, membră a parlamentului danez aleasă din Groenlanda, potrivit parlamentarului norvegian care le-a nominalizat pe amândouă.

'Împreună au lucrat neobosit pentru a construi încredere și pentru a asigura o dezvoltare pașnică a regiunii arctice de-a lungul multor ani', a declarat parlamentarul Lars Haltbrekken.

Groenlanda s-a aflat în centrul atenției în acest an ca urmare a eforturilor președintelui Trump de a achiziționa insula de la aliatul NATO, Danemarca.

Premiul Nobel pentru Pace 2026 va fi anunțat pe 9 octombrie, iar ceremonia va avea loc pe 10 decembrie. Laureata de anul trecut a fost Maria Corina Machado, lidera opoziției din Venezuela. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Moise, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)

Sursa foto: REUTERS

Afisari: 287

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 15-07-2026 00:32

#Ucraina: Trei morți în atacuri rusești asupra unor nave în sudul țării și în Marea Neagră (Kiev)

Atacuri rusești asupra unei nave civile într-un port din regiunea Odesa, în sudul Ucrainei, și asupra altor două vase care navigau în Marea Neagră s-au soldat marți cu cel puțin trei morți, au anunțat autoritățile ucrainene, relatează AFP. 'În cursul serii, inamicul a lansat un nou atac împotriva instalațiilor

Politic Ex 14-07-2026 23:01

Armata americană anunță că a lansat o nouă serie de atacuri împotriva Iranului

Armata americană, care se pregătește să reia blocada porturilor iraniene, a anunțat marți că a lansat o nouă serie de lovituri împotriva Iranului pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP. Atacurile au fost reluate la ora 15:00, ora Washingtonului (19:00 GMT), potrivit unui mesaj pe X al Com

Politic Ex 14-07-2026 22:33

Franța: Emmanuel Macron i-a decernat Legiunea de Onoare lui Keir Starmer

Emmanuel Macron i-a decernat Legiunea de Onoare, cea mai prestigioasă decorație franceză, premierului britanic Keir Starmer, care este demisionar și va fi înlocuit pe 20 iulie la Downing Street de Andy Burnham, transmite AFP. Președintele francez i-a înmânat această decorație luni, în timp ce Keir Starmer se afla la Par

Politic Ex 14-07-2026 21:49

UE condamnă declarațiile unui ministru sârb despre epurarea etnică și afirmă că 'nu își au locul în Europa'

Uniunea Europeană a condamnat marți declarațiile ministrului sârb al administrației, Snezana Paunovic, care a afirmat că ar fi procedat la o 'epurare etnică' a Kosovo dacă ar fi fost la putere în timpul conflictului din anii 1990, relatează AFP. De la sfârșitul războiului din Kosovo, în care circa 13.000 de persoane au murit, ma

Politic Ex 14-07-2026 20:53

Trump anunță că trupele americane se vor retrage din Irak până pe 30 septembrie

Armata americană se va retrage complet din Irak până pe 30 septembrie, a declarat marți premierul irakian Ali al-Zaidi în timpul unei întâlniri cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, relatează dpa. 'Nu considerăm că mai avem nevoie de prezență militară acolo', a spus Trump la Casa Albă, adăugând că Statele Uni

Politic Ex 14-07-2026 20:24

China acuză SUA că au aruncat Orientul Mijlociu într-o 'prăpastie' prin lansarea războiului împotriva Iranului

Reprezentantul Chinei în Consiliul de Securitate al ONU, Sun Lei, a acuzat marți Statele Unite că au aruncat Orientul Mijlociu 'într-o prăpastie' prin lansarea războiului împotriva Iranului, relatează AFP. În timpul unei discuții despre rebelii houthi din Yemen, reprezentantul permanent adjunct, Sun Lei, a declarat că 'State

Politic Ex 14-07-2026 20:00

Trump/ agresiune sexuală: Președintele i-a plătit scriitoarei Jean Carroll 5,6 milioane de dolari; mai are să îi plătească 83 de milioane

Președintele american Donald Trump i-a plătit scriitoarei fostă jurnalistă Jean Carroll daune morale de 5,6 milioane de dolari, după ce el a fost condamnat definitiv într-un proces civil pentru agresiune sexuală și defăimare, dar mai are să-i plătească încă 83,3 milioane de dolari, în urma unei alte hotărâri de asemenea definitive într-un alt pr

Politic Ex 14-07-2026 19:47

Un avion de recunoaștere rusesc, interceptat de forțele aeriene poloneze deasupra Mării Baltice

Avioane de luptă poloneze au interceptat marți un avion de recunoaștere rusesc deasupra apelor internaționale din Marea Baltică, a anunțat ministrul polonez al apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, într-o conferință de presă, relatează AFP. 'Este prima încercare a Rusiei după mult timp de a se apropia de frontiera noastră maritimă pentru a obser

Politic Ex 14-07-2026 19:30

Trump renunță la taxa pentru tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz, înlocuind-o cu acorduri comerciale cu state din Golf

Președintele american Donald Trump a anunțat marți, pe rețeaua sa Truth Social, că renunță la ideea, făcută publică luni, de a taxa cu 20% din valoarea încărcăturii toate navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, înlocuind-o cu acorduri de comerț și investiții cu

Politic Ex 14-07-2026 19:24

Parchetul European investighează folosirea fondurilor europene de către companiile premierului ceh Andrej Babis

Procurorii din cadrul Parchetului European (EPPO) au deschis o investigație privind folosirea fondurilor europene de către companii deținute anterior de actualul premier populist ceh Andrej Babis, relatează marți website-ul de știri Seznam Zpravy, citat de Reuters. Andrej Babis, în vârstă de 71 de ani, și-a construit un imperiu de afaceri c

Politic Ex 14-07-2026 18:48

Israelul alocă 434 milioane de dolari pentru crearea a 34 de noi colonii în Cisiordania

Cabinetul de securitate israelian a aprobat un buget de 1,3 miliarde de șekeli (434 milioane de dolari) pentru crearea a 34 de noi colonii în Cisiordania ocupată, a declarat marți ministrul de finanțe Bezalel Smotrich, politician de extremă dreapta, amplificând tensiunile legate de teritoriul considerat central pentru un potențial stat palestinian, transm

Politic Ex 14-07-2026 18:41

#Ucraina va primi anul acesta primele avioane franceze Rafale, finanțate din asistența financiară europeană

Primele 4 din cele 16 avioane de vânătoare franceze Rafale contractate de Ucraina vor fi livrate înainte de sfârșitul anului în curs, achiziția acestor avioane și a unor sisteme antiaeriene franco-italiene SAMP/T urmând să fie finanțată din împrumutul de 90 de miliarde de euro oferit Ucrainei de către statele UE, potrivit unei foi

Politic Ex 14-07-2026 18:29

#Ucraina: Parlamentul a acceptat demisia premierului Iulia Sviridenko, în cadrul unei remanieri guvernamentale cerute de Zelenski

Premierul ucrainean Iulia Sviridenko a demisionat oficial marți, primind aprobarea Parlamentului, în cadrul unei remanieri guvernamentale cerute de președintele Volodimir Zelenski, relatează AFP. 'Rezoluția care aprobă demisia Iuliei Sviridenko a fost adoptată', a anunțat Parlamentul ucrainean pe site-ul său. Anunțată duminică de Z

Politic Ex 14-07-2026 18:06

Israel: Armata SUA a anulat retragerea avioanelor de realiamentare de pe aeroportul Ben Gurion (presă)

Armata SUA a anulat planurile de retragere a avioanelor de realimentare de pe aeroportul internațional Ben Gurion din Tel Aviv, ca răspuns la escaladarea conflictului cu Iranul, transmite dpa, citând media israeliene de marți. Conform site-ului ynet.news, 33 de avioane de realimentare americane ocupă sloturi

Politic Ex 14-07-2026 17:40

Trump amenință că va ataca în Iran misteriosul munte al Târnăcopului

Președintele american Donald Trump a indicat luni Muntele Târnăcopului ('Pickaxe Mountain') din Iran, un complex militar subteran puternic fortificat în apropierea uzinei nucleare de la Natanz, drept o potențială țintă pentru bombardamentele forțelor aeriene americane, dar nu prea este clar ce se află acolo, relatează marți agenția dpa.