logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Un atac cibernetic 'extrem de îngrijorător' afectează clasa politică din Germania

Imagine din galeria Agerpres

Amploarea 'extrem de îngrijorătoare' a atacului cibernetic asupra aplicației de mesagerie Signal ridică mari semne de întrebare cu privire la securitatea comunicațiilor în cadrul Parlamentului german, a declarat vineri pentru AFP un responsabil parlamentar de la Berlin, după ce un atac cibernetic de anvergură a afectat de asemenea mediile diplomatic, militar și presa din Germania.

Parchetul federal german a declarat că desfășoară o anchetă pentru 'suspiciuni de spionaj' încă din februarie.

Rusia este considerată suspectul nr.1, în timp ce Berlinul, principalul furnizor de ajutor militar pentru Kiev, acuză Moscova că desfășoară de ani de zile o campanie de atacuri cibernetice, de spionaj și sabotaje împotriva Germaniei, ceea ce Kremlinul evident dezminte.

'Amploarea recentului atac cibernetic împotriva aplicației Signal, atât cât se știe în această etapă, este extrem de îngrijorătoare. La ora actuală, nimeni nu poate spune cu certitudine că integritatea comunicațiilor deputaților este în continuare garantată', a declarat Konstantin von Notz, parlamentar din partea Verzilor în Bundestag (camera inferioară) și expert în probleme de securitate națională.

'Este imperativ să se obțină rapid certitudinea cu privire la cine a fost afectat, în special datele care au fost efectiv compromise', afirmă el într-un e-mail trimis AFP.

Spargerea mesageriei Signal s-a făcut prin 'phishing', un tip de infracțiune cibernetică în care atacatorii se dau drept o organizație sau o persoana de încredere pentru a obține sau pentru a-l determina pe destinatar să dezvăluie date cu caracter personal, să dea clic pe un link corupt sau să-și furnizeze parola.

Jurnaliști, diplomați și militari din Germania au fost de asemenea vizați de acest atac cibernetic, însă guvernul condus de cancelarul conservator Friedrich Merz a refuzat până în prezent să ofere informații cu privire la amploarea problemei.

Două partide - social-democrații, aflați la putere la Berlin împreună cu conservatorii, și Die Linke (de extrema stângă), în opoziție, au recunoscut că 'câțiva' dintre membrii lor au fost vizați de acest atac.

'Trebuie să ne așteptăm ca numărul real al persoanelor afectate să continue să crească în următoarele zile', a avertizat Von Notz, cerând serviciilor de informații și poliției să 'sporească sensibilizarea publicului'.

Făcând apel la o anchetă 'extrem de riguroasă', acesta nu a spus în ce măsură partidul său este afectat de acest atac cibernetic.

Întrebați într-o conferință de presă cu privire la atacul cibernetic și implicațiile sale, purtători de cuvânt al guvernului au răspuns în termeni vagi.

Astfel, o purtătoare de cuvânt a Ministerului de Interne german a declarat că atacul cibernetic a început în februarie, este 'încă în desfășurare' și 'probabil este efectuat de un actor statal'. Un avertisment în acest sens a fost transmis la 6 februarie, apoi un al doilea, în 17 aprilie.

Acest atac, a recunoscut ea, vizează 'politicieni, armata, corpul diplomatic și jurnaliști de investigație'.

Scandalul a luat amploare începând de miercuri, când săptămânalul Der Spiegel, citând surse anonime, a dezvăluit că președinta Bundestagului, Julia Klockner, personalitate marcantă a conservatorilor, a fost victima unui astfel de atac phishing.

Klockner este membră a comitetului executiv al CDU (Uniunea Creștin-Democrată), ai cărui membri - inclusiv Friedrich Merz - comunică într-un grup de discuții în Signal, precizează Der Spiegel.

Un purtător de cuvânt al cancelariei germane, Sebastian Hille, a declarat presei vineri că 'comunicațiile guvernului federal, ale cancelarului federal și miniștrilor federali sunt securizate'.

Von Notz consideră totuși că trebuie de 'reamintit' guvernului 'necesitatea unei consolidări urgente a securității informatice în Germania', reproșându-i 'lipsuri, din păcate, masive', întrucât o reformă constituțională destinată să consolideze serviciile de securitate germane trenează de luni de zile.

Guvernul german nu a acuzat oficial Rusia de atacul cibernetic în curs, dar, potrivit președintelui comisiei parlamentare de supraveghere a Bundestagului, Marc Henrichmann, aceasta ar fi chiar autoarea.

'Recenta tentativă de phishing lansată din Rusia împotriva unor politicieni și jurnaliști germani este un semnal de alarmă pentru noi toți', a declarat el într-un e-mail trimis AFP.

Moscova a fost acuzată de numeroase atacuri cibernetice în mai multe țări occidentale. Oficiali germani au fost vizați în mod regulat, cum s-a întâmplat în 2015, când au fost afectate computerele din Bundestag și serviciile cancelarului Angela Merkel. AGERPRES/(AS-editor: Lilia Traci, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 688

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 21-08-2026 14:55

Giorgia Meloni, dezamăgită de Trump, după ce a sperat că abordările lor comune îi vor ajuta să colaboreze ușor

Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, a declarat, într-un interviu publicat vineri de New York Times, că a crezut că urma să colaboreze mai ușor cu președintele american Donald Trump, dată fiind asemănarea dintre pozițiile lor politice conservatoare, dar experiența a arătat că nu a fost așa, inclusiv în urma schimbului lor de replici din iunie, câ

Politic Ex 21-08-2026 14:42

UE își reafirmă solidaritatea cu Ucraina cu ocazia celei de a 35-a aniversări a independenței țării

Uniunea Europeană își reafirmă solidaritatea cu Ucraina, în contextul în care data de 24 august va marca cea de a 35-a aniversare a independenței Ucrainei, potrivit unui comunicat de presă difuzat vineri de executivul european. 'Această ocazie întruchipează curajul, rezistența și reziliența ucrainenilor în faț

Politic Ex 21-08-2026 14:14

Aviația israeliană a întreprins noi bombardamente în sudul Libanului

Avioane de luptă israeliene au întreprins o serie de lovituri aeriene în zona Nabatieh din sudul Libanului în primele ore la dimineții de vineri, țintind vecinătatea înălțimilor strategice Ali al-Taher, au declarat surse de securitate libaneze, transmite dpa. Atacurile aeriene au fost însoțite de bombardamente de

Politic Ex 21-08-2026 13:55

Kremlinul, supărat pe Zelenski că a interzis desenul animat rusesc 'Mașa și ursul'

Kremlinul a condamnat vineri decizia președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a interzice difuzarea în țara sa a serialului de desene animate rusesc 'Mașa și ursul', pe motiv că acesta reprezintă o amenințare la adresa securității naționale a Ucrainei, informează EFE. 'Faptul că Ucraina i-a declarat război (serialului de desene a

Politic Ex 21-08-2026 13:22

Șefa CPI avertizează asupra 'dispariției statului de drept internațional' după sancțiunile SUA

Preşedinta Curţii Penale Internaţionale (CPI), Tomoko Akane din Japonia, a avertizat vineri cu privire la "dispariţia statului de drept internaţional" după ce a fost vizată de sancţiuni din partea SUA, relatează AFP. 'Anticipasem, într-o oarecare măsură, sancțiunile care mi-au fost impuse de data aceasta, așa că nu sunt surprinsă', a pr

Politic Ex 21-08-2026 13:09

China și Indonezia convin să întărească relațiile în domeniile militar, al mineralelor, energiei și tehnologiei

China și Indonezia au convenit vineri să întărească legăturile militare și cooperarea în domeniile mineralelor, energiei și tehnologiei, în contextul în care Jakarta încearcă să mențină un echilibru în relațiile cu Beijingul și cu Washingtonul pe fondul tensiunilor economice și geopolitice, inclusiv în Marea Chinei de Sud, transmite

Politic Ex 21-08-2026 12:42

Iranul afirmă că trebuie să depășească 'sancțiunile nedrepte', în contextul intensificării presiunii economice americane

Președintele parlamentului iranian, Mohammed Baqer Qalibaf, a declarat vineri că Iranul trebuie să facă planuri pentru a depăși 'sancțiunile nedrepte', la o zi după ce secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a anunțat cele mai dure sancțiuni impuse vreodată Iranului, relatează Reuters. Bessent a declarat joi că măsurile vor fi detaliate luni, suger&

Politic Ex 21-08-2026 12:34

Polonia, 'foarte dezamăgită' după ce Israelul a abandonat ancheta privind uciderea unui voluntar polonez în Gaza

Ministerul de Externe polonez s-a declarat 'foarte dezamăgit' și l-a convocat pe ambasadorul israelian la Varșovia după ce Israelul a decis să nu deschidă proceduri penale în cazul atacului din 2024 asupra unui convoi de voluntari în Gaza în care un cetățean polonez a fost ucis, transmite vineri Reuters. Damian Sobol, un voluntar orig

Politic Ex 21-08-2026 11:01

Rusia a arestat nouă persoane pentru atacuri planificate și spionaj în numele Ucrainei (presă)

Autoritățile ruse au arestat opt persoane pentru planificarea unui atac asupra unei întreprinderi din regiunea Moscova și au reținut separat un cetățean străin pentru că a explorat clădiri guvernamentale și infrastructură strategică, au relatat vineri agențiile de presă ruse, citate de Reuters. Primele arestări au vizat opt persoane despre care s-a desco

Politic Ex 21-08-2026 10:33

Trump i-a acordat un interviu călduros fostului său intermediar devenit inamic Michael Cohen (Reuters)

Președintele american Donald Trump a avut joi o reuniune publică plină de căldură cu Michael Cohen, fostul său intermediar devenit inamic, a cărui mărturie în instanță a contribuit la condamnarea liderului de la Casa Albă în 2024 în procesul Stormy Daniels pentru cumpărarea tăcerii acesteia, relatează Reuters. Cohen, care solicită grațierea,

Politic Ex 21-08-2026 10:27

SUA și Rusia o acuză pe Baerbock că și-a depășit autoritatea în alegerea viitorului secretar general al ONU

Rusia și Statele Unite au acuzat-o pe președinta Adunării Generale a ONU, Annalena Baerbock, că și-a depășit autoritatea în procesul de selecție a viitorului secretar general al ONU și că s-a amestecat în sarcinile Consiliului de Securitate al ONU, relatează vineri dpa. Rusia este 'îngrijorată de rolul pe care PGA (președintele Adunării G

Politic Ex 21-08-2026 09:51

Rusia, dispusă să asculte noi idei pentru pacea în Ucraina, dar cu respectarea 'realităților de pe teren' (Riabkov)

Rusia este deschisă să asculte noi propuneri privind modul de a se ajunge la o reglementare a conflictului din Ucraina, a declarat viceministrul adjunct de externe Serghei Riabkov, reiterând însă că orice propuneri ar trebui să reflecte 'realitățile de pe teren', transmite Reuters. Într-un interviu apărut vineri pe platforma online Ne

Politic Ex 21-08-2026 09:15

Trump a semnat un memorandum vizând creșterea substanțială a lansărilor spațiale comerciale din SUA

Președintele american Donald Trump a semnat joi un memorandum care vizează să contribuie la creșterea substanțială a numărului de lansări spațiale comerciale din Statele Unite, inclusiv prin dispoziția dată agențiilor guvernamentale să examineze terenuri federale pentru noi situri de lansare în spațiu și reintrare în atmosferă, transmite vineri Reuters.

Politic Ex 21-08-2026 09:03

Republica Moldova: Foști ofițeri de investigații, găsiți vinovați de interceptări ilegale ale unor activiști, jurnaliști și politicieni

Cinci foști ofițeri de investigații au fost găsiți vinovați joi, de Judecătoria Chișinău, pentru încălcarea inviolabilității vieții personale și violarea dreptului la secretul corespondenței, după ce ar fi dispus și efectuat măsuri speciale de investigație în privința unor activiști civici, jurnaliști, membri ai unor partide politice și reprezentanți ai societăți

Politic Ex 21-08-2026 08:40

#Ucraina anunță că drone rusești au avariat un punct de trecere a frontierei cu Republica Moldova

Drone rusești au avariat în cursul nopții de joi spre vineri un punct de trecere a frontierei cu Republica Moldova în regiunea Odesa din sudul Ucrainei, a anunțat vineri Serviciul de Grăniceri ucrainean, relatează Reuters. Traficul pasagerilor și al vehiculelor a fost oprit prin punctul de control Tabacu (Tabaki) și este deviat către alte puncte de