logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Iranul afirmă că a primit noi propuneri din partea Washingtonului

Image

Iranul a primit 'noi propuneri' din partea SUA în vederea discuțiilor pentru a pune capăt într-un mod durabil războiului din Orientul Mijlociu, a anunțat sâmbătă Consiliul suprem al securității naționale de la Teheran, adăugând că negociatorii iranieni nu vor face 'niciun compromis', potrivit France Presse.

O încetare a focului de două săptămâni în războiul din Orientul Mijlociu, declașant prin ofensiva israeliano-americană împotriva Iranului la 28 februarie, a intrat în vigoare pe 8 aprilie.

Discuții între Iran și SUA au avut loc în 11 aprilie la Islamabad pentru a încerca să se pună capăt într-un mod durabil conflictului, fără rezultat, și cele două țări încearcă să-și reia negocierile prin medierea Pakistanului.

'În ultimele zile, în cadrul prezenței la Teheran a comandantului armatei pakistaneze, care acționează ca mediator, americanii au prezentat noi propuneri. Iranul le examinează în prezent și nu le-a răspuns încă', a declarat Consiliul securității, citat de agenția de presă oficială Irna.

'Echipa de negociere iraniană nu va face niciun compromis și va apăra din toate puterile sale interesele națiunii iraniene și prețiosul sânge vărsat în acest război pentru a păstra independența și mândria Iranului', a adăugat instituția citată.

Dacă Donald Trump asigură că un acord de pace este 'foarte aproape', viceministrul de externe iranian a făcut cunoscut că nici o dată nu a fost încă stabilită pentru noi discuții.

Războiul a făcut mii de morți și zdruncină economia mondială în special din cauza blocării de către Iran a strategicei strâmtori Ormuz prin care tranzitează de obicei o cincime din petrolul brut și din gazul natural lichefiat mondiale.

După ce a deschis să redeschidă strâmtoarea, Iranul a anunțat sâmbătă că reia'controlul strict' asupra acesteia, ca reacție la menținerea blocadei americane asupra porturilor iraniene.

De la începutul conflictului, Iranul a instituit de fapt taxe pentru tranzitarea acestei rute vitale pentru economia mondială.

Un control pe care Republica islamică intenționează să-l mențină 'până la încheierea definitivă a războiului și instaurarea unei păci durabile în regiune', potrivit Consiliului securității iranian.

'Atât timp cât inamicul va căuta să perturbe trecerea navelor și să recurgă la metode precum blocada navală, Republica islamică Iran va considera aceasta ca pe o încălcare a încetării focului și va împiedica redeschiderea limitată și în anumite condiții' a strâmtorii, a avertizat acesta.

Aceasta înseamnă 'cerința plății taxelor aferente serviciilor de securitate, de siguranță și protecție a mediului'. AGERPRES/(AS-editor: Lilia Traci, edior online: Andreea Preda)

Afisari: 810

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 11-08-2026 12:44

Thailanda suspendă achizițiile de arme după atacul armat cu victime dintr-o școală

Premierul thailandez Anutin Charnvirakul a suspendat marți emiterea de permise pentru achiziția de arme de foc și a anunțat că permisele existente vor fi revizuite, după ce un adolescent de 14 ani a ucis nouă oameni cu un pistol, informează Reuters. Anutin l-a delegat pe un adjunct al său răspunzător de problemele legale să pregătească urgent

Politic Ex 11-08-2026 12:42

Rebelii Houthi atacă o navă în sudul Mării Roșii și ucid trei membri ai echipajului (presă)

Rebelii șiiți houthi din Yemen au atacat marți cu o rachetă o navă în apropierea strâmtorii Bab al-Mandeb din sudul Mării Roșii, ucigând trei membri ai echipajului, a relatat rețeaua de televiziune yemenită pro-guvernamentală Al-Jumhuriya, informează EFE. Canalul, condus de Forțele Naționale de Rezistență - parte a forțelor c

Politic Ex 11-08-2026 12:32

SUA/social-media: Undă verde continuării a mii de procese în care Meta și alte companii sunt acuzate că încurajează dependența

O curte de apel din SUA a dat undă verde, luni, continuării a mii de procese în care Meta Platforms, Google (deținut de Alphabet), TikTok (deținut de ByteDance) și Snapchat (deținut de Snap Inc.) sunt acuzate că și-au conceput produsele astfel încât să creeze dependență în rândul utilizatorilor tineri, informează Reuters.

Politic Ex 11-08-2026 11:52

Prizonieri și oficiali ucraineni acuză Rusia de tortură și abuzuri sexuale în timpul detenției

Oficiali și foști prizonieri ucraineni au acuzat luni Rusia de tortură sistematică a prizonierilor de război și a deținuților civili, de interzicerea comunicațiilor în detenție și de aplicarea de șocuri electrice, bătăi și abuzuri sexuale asupra deținuților, transmite Reuters. Rusia a respins acuzațiile aduse la o reuniune neoficială a C

Politic Ex 11-08-2026 11:47

Iranul acuză ''dependența compulsivă'' a SUA de sancțiuni

Iranul a acuzat Statele Unite că au devenit ''dependente'' de sancțiuni și că au recurs la acestea din cauza incapacității de a avansa pe căile diplomatice, ca răspuns la declarațiile secretarului american al trezoreriei, Scott Bessent, care a dat asigurări că Washingtonul ''sufocă'' Teheranul prin presiunea economică, informează marți

Politic Ex 11-08-2026 11:34

Trump dă asigurări că relația sa cu Netanyahu este foarte bună, în pofida dezacordurilor privind Gaza

Președintele SUA, Donald Trump, a dat luni asigurări că relația sa cu premierul israelian Benjamin Netanyahu rămâne ''foarte bună'', după ce acesta din urmă a respins ultima foaie de parcurs americană privind

Politic Ex 11-08-2026 11:17

Un fost comisar european consideră că în Ceuta a existat un atac hibrid pe care Bruxelles-ul trebuie să îl investigheze

Fostul comisar european pentru piața internă, Thierry Breton, a declarat luni că sosirea ilegală a mii de oameni din Maroc în exclava spaniolă Ceuta la sfârșitul lunii iulie ''îndeplinește toate criteriile unui atac hibrid'', a cărui origine trebuie investigată și descoperită de Bruxelles prin intermediul reglementărilor UE privind s

Politic Ex 11-08-2026 10:50

Administrația Trump vrea mai multă transparență în ce privește ingredientele produselor alimentare

Administrația președintelui american Donald Trump a prezentat luni un proiect care urmărește să impună o mai mare transparență industriei alimentare în ce privește ingredientele conținute în produse, informează AFP. Până în prezent, producătorii din SUA puteau adăuga ingrediente noi fără supravegherea autorităților sani

Politic Ex 11-08-2026 10:42

Polonia este interesată de fondurile SAFE neutilizate de alte țări

Polonia este interesată de fondurile din instrumentul SAFE (Security Action For Europe) neutilizate de alte țări, a anunțat marți viceministrul apărării polonez Pawel Zalewski, transmite Reuters. În martie 2025, Comisia Europeană a prezentat planul ReARM Europe (ulterior redenumit ReARM Readiness 2030), care prevede mobilizarea a pâ

Politic Ex 11-08-2026 10:12

Turcia a adoptat o lege istorică pentru reintegrarea combatanților PKK

Deputații turci au adoptat luni o lege istorică ce deschide calea către reintegrarea combatanților Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), etapă majoră a procesului de pace vizând încheierea a peste patru decenii de gherilă, transmite AFP.  Textul, intitulat oficial ''Legea privind consolidarea solidarității națio

Politic Ex 11-08-2026 09:44

Vietnamul a început construirea celei mai mari fregate anti-submarin produse de această țară

Vietnamul a început construirea a ceea ce a descris ca fiind cea mai mare și cea mai avansată fregată anti-submarin produsă de această țară, a relatat cotidianul Quan Doi Nhan Dan, citat marți de Reuters. Nava, care este construită la șantierul Song Thu al Ministerului Apărării vietnamez, va fi dotată cu armament și echipamente militare

Politic Ex 11-08-2026 09:43

Trump a semnat un nou ordin executiv vizând reducerea numărului de vaccinuri recomandate copiilor

Președintele SUA, Donald Trump, a făcut noi pași luni în vederea scăderii drastice a numărului de vaccinuri recomandate în copilărie și a cerut ca vaccinurile combinate să fie divizate în doze separate, administrate în vizite medicale diferite, relatează dpa. Printr-un nou ordin executiv, administrația Trump a anunțat c

Politic Ex 11-08-2026 09:39

Un aparat de zbor a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova

Un aparat de zbor, cu caracteristici similare dronei Gheran-3 (Shahed-238), a survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova în noaptea de luni spre marți, în contextul atacurilor aeriene rusești asupra regiunii Odesa din Ucraina, transmite Moldpres. Potrivit Serviciului Operații Aeriene din cadrul Armatei Naționale, apa

Politic Ex 11-08-2026 09:15

Trump a plecat din Turcia după summitul NATO cu un zbor secret, din cauza amenințării iraniene (media)

Președintele SUA, Donald Trump, a părăsit Turcia în secret la bordul unei aeronave militare de dimensiuni mai mici, după summitul NATO de luna trecută, din cauza unei amenințări iraniene, potrivit relatărilor din presa americană preluate marți de dpa. Trump a fost filmat în timp ce urca la bordul avionului prezidențial Boeing 747 l

Politic Ex 11-08-2026 08:52

#Ucraina: Cel puțin nouă persoane au murit în atacurile efectuate de forțele ruse luni noaptea

Atacurile efectuate de forțele ruse în Ucraina în noaptea de luni spre marți s-au soldat cu cel puțin nouă morți, dintre care șase în regiunea Zaporojie, din sud-estul țării, au anunțat autoritățile locale, citate de AFP și Reuters. În orașul Zaporojie, ''șase persoane au fost ucise și 19 au fost rănite''