Iranul exportă mai mult petrol prin Strâmtoarea Ormuz decât o făcea înainte de război (presă)
Iranul exportă mai mult petrol prin Strâmtoarea Ormuz decât înainte de începerea războiului, la 28 februarie, ceea ce indică faptul că menține controlul asupra acestei căi navigabile strategice, în timp ce tranzitul altor producători regionali rămâne practic paralizat, relatează ziarul american The Wall Street Journal (WSJ), care citează date de la firma de urmărire a petrolierelor Kpler, transmite joi EFE.
WSJ a informat că, de la începutul conflictului, șapte nave au încărcat țiței în largul coastei iraniene și că în ultimele șase zile volumul mediu încărcat a ajuns la 2,1 milioane de barili pe zi, adică peste cele aproximativ 2 milioane de barili exportate în februarie.
Între timp, alți producători din Golf - între care Arabia Saudită și Irak - și-au redus producția și caută rute alternative pentru a evita Strâmtoarea Ormuz, un coridor maritim prin care trece aproximativ o treime din aprovizionarea mondială cu petrol.
Creșterea recentă sugerează că transporturile iraniene nu înregistrează perturbări și că cererea chineză de țiței din Iran rămâne puternică.
Criza a început când Statele Unite și Israelul au lansat atacuri aeriene la începutul conflictului. Ca răspuns, Garda Revoluționară iraniană a avertizat că va ataca orice navă care traversează strâmtoarea și a lansat drone și rachete asupra producătorilor de petrol din Golf, descurajând o mare parte din flota comercială.
Temerile privind o blocadă completă a pasajului maritim sporesc volatilitatea pieței energetice. Prețul petrolului a ajuns la aproape 120 de dolari pe baril luni, înainte de a scădea sub 80 de dolari a doua zi, după ce președintele american Donald Trump a afirmat că războiul se va încheia 'foarte curând'.
Conform estimărilor JPMorgan Chase, dacă strâmtoarea ar rămâne blocată timp de două săptămâni, aprovizionarea cu țiței din Golf ar putea fi redusă cu aproximativ 3,8 milioane de barili pe zi, adică peste 3% din producția globală.
O mare parte din țițeiul iranian care încă traversează strâmtoarea pare să se îndrepte spre China la bordul unor petroliere din așa-numita 'flotă din umbră' - nave mai vechi folosite de Iran și Rusia, adesea sancționate de Statele Unite - pentru a transporta mărfuri pe ascuns.
De la începutul războiului, circa 15 nave au trecut prin strâmtoare, majoritatea aparținând acestei flote și transportând petrol iranian către China și India, potrivit ziarului, citând date de la Lloyd's List Intelligence.
Iranul avertizează: Așteptați-vă ca un baril de petrol să coste 200 de dolari
Iranul a avertizat miercuri că nu va fi posibilă scăderea prețurilor petrolului prin 'măsuri artificiale' și că, din cauza presiunii exercitate în Strâmtoarea Hormuz, este de așteptat ca prețul barilului de petrol să crească la 200 de dolari.
'Trebuie să știți că nu veți putea reduce prețul petrolului și al energiei prin măsuri artificiale. Odată cu extinderea războiului în regiune, v-am avertizat deja că vă puteți aștepta la un baril de petrol la 200 de dolari, deoarece prețul petrolului depinde de securitatea din regiune, iar voi sunteți sursa acestei insecurități', a declarat Ebrahim Zolfagari, purtător de cuvânt al Cartierului General Central din Khatam al-Anbia, într-un videoclip publicat de agenția de știri Tasnim.
Zolfagari, care coordonează armata regulată cu Garda Revoluționară, a adăugat că Iranul nu va permite ca 'niciun litru de petrol' să traverseze Strâmtoarea Ormuz în beneficiul Statelor Unite, Israelului sau partenerilor acestora. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Mexicul confiscă 24.400 de litri de metamfetamină
Autoritățile mexicane au interceptat 24.400 de litri de metamfetamină lichidă, fiind a doua cea mai mare captură a acestui drog realizată vreodată în țară, a anunțat luni Ministerul Securității, notează AFP. Substanța a fost descoperită într-o regiune în care operează puternicul cartel Sinaloa, fondat de Joaquin 'El Chapo
Negociatorul-șef iranian Ghalibaf afirmă că Strâmtoarea Ormuz va fi administrată de Iran
Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condițiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război și că această cale navigabilă va fi administrată de țara sa, potrivit agenției oficale de presă IRNA, citată de AFP. 'Toată lumea trebuie să știe că administrarea Strâmtori
Bolivia: Fostul președinte Evo Morales anunță o suspendarea barajelor rutiere în bastionul său
Fostul președinte bolivian Evo Morales a anunțat luni suspendarea barajelor rutiere din bastionul său din Chapare, ultimele încă active în țara andină, după mai bine de șapte săptămâni de contestare antiguvernamentală, notează AFP. 'Pentru moment, respectăm un armistițiu. Nu este vorba despre o capitulare', a declarat
Venezuela: Capturarea lui Maduro este un 'punct de cotitură' în relațiile cu Statele Unite, afirmă președinta interimară
Capturarea lui Nicolas Maduro pe 3 ianuarie în timpul unei operațiuni militare americane 'a marcat un punct de cotitură' în relația Venezuelei cu Statele Unite care avansează pe 'o cale bună', a afirmat luni președinta interimară, Delcy Rodriguez, citată de AFP. Sub conducerea lui Delcy Rodriguez, Caracasul și Washi
Trump amenință că nu va ajuta țările NATO dacă acestea o vor cere
Președintele american Donald Trump a amenințat luni țările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, justificându-și poziția prin faptul că acestea nu au susținut operațiunea sa militară împotriva Iranului, notează AFP. 'Am cheltuit toți acești bani. Iar apoi, când vrem să avem poate un pic de ajutor pentru un luc
Fostul ministru egiptean Nabil Fahmy a fost numit oficial la conducerea Ligii Arabe
Liga Arabă a aprobat oficial numirea diplomatului egiptean Nabil Fahmy la conducerea sa, în cursul unei reuniuni la Amman, în Iordania, a miniștrilor de externe ai organizației, a indicat aceasta luni într-un comunicat, notează AFP. Nabil Fahmy, care fusese numit secretar general în unanimitate în martie, îș
Hondurasul are în vedere achiziționarea de drone din #Ucraina
Președintele Hondurasului, Nasry Asfura, a declarat luni pentru AFP că are în vedere achiziționarea de drone din Ucraina pentru a securiza frontierele țării și pentru a desfășura operațiuni împotriva traficului de droguri. 'Cu tehnologia pe care o deține, Ucraina ne poate ajuta foarte mult să ne securizăm și mai bine frontierel
O companie aeriană groenlandeză, solicitată să ajute la supravegherea militară
Ministerul danez al Apărării a declarat luni că o companie aeriană locală din Groenlanda a fost selectată pentru a ajuta armata atât pentru transport, cât și pentru supraveghere, notează AFP. Ministerul a reamintit că Parlamentul danez a convenit să elimine treptat utilizarea avioanelor de transport de pasageri în favoarea un
R.Moldova ar putea primi încă 523 milioane de euro dacă va implementa reformele asumate (șefa Comisiei Europene)
Uniunea Europeană va debloca încă 523 milioane de euro pentru Republica Moldova până la sfârșitul anului dacă autoritățile de la Chișinău vor finaliza reformele asumate, a anunțat luni președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la finalul Summitului UE-Republica Moldova de la Bruxelles. Bruxellesul a promis, totodată, un nou pachet de sprij
Traficul prin Strâmtoarea Ormuz continuă, deși Iranul a anunțat reînchiderea rutei
Traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz continua luni în ritm mai susținut decât înaintea acordului de săptămâna trecută între Iran și Statele Unite, deși iranienii au anunțat sâmbătă că închid din nou ruta pe care se desfășurau înainte de conflict o cincime din transporturile mondiale de petrol și gaze, informeaz
Summitul UE-R.Moldova: Avem o cursă contra cronometru pe care vrem să o câștigăm (Maia Sandu)
Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul celui de-al doilea Summit de discuții UE-R. Moldova, îndemnând partenerii europeni ai Chișinăului și populația moldoveană să nu rateze această șansă care a apărut. În acest sens, Maia Sandu a subliniat: '
Pistorius pledează pentru o 'tranziție ordonată', în timp ce SUA planifică reduceri militare în Europa
Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, a pledat luni pentru acorduri clare privind planurile SUA de a-și reduce angajamentele militare în Europa, avertizând că o retragere dezordonată ar putea crea lacune periculoase în materie de capabilități, relatează dpa. 'Este nevoie de o tranziție ordonată, pentru că nimeni
Rubio, de marți într-un mini-turneu în țările Golfului, pe fondul negocierilor cu Iranul
Șeful diplomației americane Marco Rubio va pleca marți într-un mini-turneu în trei țări din Golf, pe fondul negocierilor cu Iranul destinate să pună capăt definitiv războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP. Secretarul de stat american, care va face prima vizită în Orientul Mijlociu de la începutul războiului
Guvernul Cehiei îl exclude pe președintele Petr Pavel din delegația la summitul NATO
Guvernul de la Praga a comunicat luni că nu îl va include pe președintele Petr Pavel în delegația Cehiei la summitul NATO de luna viitoare, transmite Reuters. Decizia este contrară tradiției și prefigurează o confruntare legală între premierul Andrej Babis si Pavel, fost general de carieră, comandant al armatei cehe și șef al
Volodomir Zelenski îi transmite lui Keir Starmer: 'Vei fi binevenit întotdeauna în #Ucraina!'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a mulțumit luni lui Keir Starmer - care își anunțase anterior demisia din funcția de premier al Regatului Unit - pentru sprijinul acordat și i-a transmis aprecierea poporului ucrainean, relatează EFE. 'Keir, vei fi întotdeauna binevenit în Ucraina', a scris Zelenski pe contu














