logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE Premierul Pedro Sanchez afirmă că guvernul spaniol se opune războiului și nu va fi complice de teama represaliilor

Imagine din galeria Agerpres

Prim-ministrul Spaniei, Pedro Sanchez, a declarat miercuri că poziția executivului său față de conflictul armat din Orientul Mijlociu declanșat de atacurile Statele Unite și Israelului împotriva Iranului se rezumă 'la două cuvinte', care sunt 'Nu războiului', sloganul devenit popular odată cu războiul din Irak din 2003, informează EFE.

Premierul spaniol a amintit că SUA 'ne-au atras deja' în războiul din Irak din 2003, care a declanșat, în opinia sa, 'cel mai mare val de nesiguranță' din Europa după căderea Zidului Berlinului, într-o declarație în care a apărat poziția guvenului pe care îl conduce față de actualul conflict armat din Orientul Mijlociu.

Acel război 'care, teoretic, s-a spus atunci că se duce pentru a elimina armele de distrugere în masă ale lui Saddam Hussein, a aduce democrația și a garanta securitatea globală', a afirmat premierul Sanchez, 'a produs efectul opus', generând mai multă insecuritate, terorism și afectând economia globală.

'Acesta a fost cadoul trioului din Azore către europenii de atunci: o lume mai nesigură', a concluzionat el în declarațiile sale oficiale fără întrebări, făcând referire la foștii conducători George W. Bush (SUA), Tony Blair (Regatul Unit) și Jose Maria Aznar (Spania).

Pedro Sanchez a mai afirmat că Spania nu va fi 'complice la ceva rău pentru lume', cum este actualul război din Orientul Mijlociu, 'doar de frica represaliilor din partea cuiva', făcând aluzie la amenințările SUA de a întrerupe comerțul cu Spania din cauza poziției Madridului față de conflict.

Referitor la actualul conflict, premierul Spaniei a estimat că trebuie să ne pregătim pentru posibilitatea 'ca războiul să fie lung' și a adăugat că guvernul pe care îl conduce va menține aceeași poziție 'clară și fermă' pe care o are față de Ucraina și Fâșia Gaza și care se traduce printr -'nu distrugerii dreptului internațional care ne protejează pe toți'.

În acest sens, el a susținut că guvernul analizează scenarii și posibile măsuri pentru a ajuta gospodăriile, lucrătorii, întreprinderile și persoanele independente pentru a atenua impactul economic al conflictului din Orientul Mijlociu.

'Avem capacitatea, precum și voința politică, și o vom face împreună cu agenții sociali, așa cum am făcut în timpul pandemiei, a crizei energetice sau, recent, a crizei tarifare', a adăugat premierul Spaniei.

Adresându-se cetățenilor spanioli prinși în conflict le-a comunicat că 'pot fi siguri că îi vom ajuta și că îi vom aduce acasă'.

În regiune se află aproximativ 30.000 de spanioli - rezidenți, turiști și persoane care se deplasaseră în zonă din motive de muncă.

Marți a revenit în Spania un prim grup de cetățeni, în timp ce alții părăsesc zona pe alte căi. AGERPRES/(AS - redactor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Anda Badea)

 

Citeşte şi:

 

LIVE UPDATE Evoluţii în conflictul militar din Orientul Mijlociu: ziua a cincea

Afisari: 1220

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-08-2026 09:41

SUA: Alegătorii îi preferă pe democrați în detrimentul republicanilor în probleme economice, în premieră în ultimul deceniu (sondaj Reuters/Ipsos)

Americanii îi preferă pe democrați în detrimentul republicanilor ca administratori mai buni ai economiei pentru prima dată în aproape un deceniu, într-un sondaj Reuters/Ipsos, care constată, de asemenea, că nivelul lor de aprobare față de performanța președintelui Donald Trump a scăzut la 35%. Obținute printr-un sondaj

Politic Ex 04-08-2026 08:54

Locuitorii din Gaza consideră că planul de pace al lui Trump contrastează cu realitatea sumbră a continuării violențelor

Palestinieni din Fâșia Gaza au declarat luni că promovarea de către președintele american Donald Trump a unui acord menit să dezarmeze Hamas și să pună capăt războiului este deconectată de realitatea lor din ce în ce mai neagră, după ce Israelul a ucis 18 persoane într-una dintre cele mai sângeroase zile de la armistițiul de anul trecut, relat

Politic Ex 04-08-2026 08:44

Rusia: Cinci morți în urma unui atac cu drone în regiunea Moscovei

Un atac cu drone a ucis cinci persoane în regiunea Moscovei, a anunțat marți dimineață guvernatorul Andrei Vorobiev, relatează AFP. 'În această dimineață, forțele de apărare aeriană au respins un atac cu drone asupra regiunii Moscovei', a scris oficialul pe Telegram, precizând că mai multe incendii au izbucnit în zona industrial

Politic Ex 04-08-2026 08:23

O navă cargo, lovită de un 'proiectil necunoscut' în Strâmtoarea Ormuz (agenția maritimă britanică)

O navă cargo a fost lovită de un 'proiectil necunoscut' în Strâmtoarea Ormuz, în largul coastei Omanului, a anunțat luni agenția maritimă britanică UKMTO, fără a menționa eventuale victime sau pagube materiale, relatează dpa și AFP. Incidentul a avut loc la aproximativ 37 de kilometri nord-est de orașul omanez Khasab, potrivit UKMTO.

Politic Ex 04-08-2026 07:55

'Consiliul de Pace' al lui Trump liniștește Israelul după îngrijorările sale legate de planul pentru Gaza

'Consiliul de Pace' al președintelui american Donald Trump, însărcinat cu implementarea celei de-a doua faze a planului de pace pentru Gaza, l-a asigurat luni pe premierul israelian Benjamin Netanyahu că armata israeliană nu se va retrage din Gaza înainte de dezarmarea 'completă' a Hamas, relatează AFP. Ulterior, mișcarea palestinia

Politic Ex 03-08-2026 21:57

VIDEO Trump susține că au loc discuții cu Iranul 'chiar acum'

Președintele american Donald Trump a declarat luni că Statele Unite poartă discuții cu Iranul 'chiar acum', avertizând că oferă Teheranului o 'ultimă șansă', relatează AFP.

Politic Ex 03-08-2026 21:07

Zelenski o revocă pe ambasadoarea Ucrainei în SUA

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a revocat-o luni din funcție pe ambasadoarea sa în Statele Unite, Olha Stefanișina, o decizie așteptată încă de la remanierea guvernamentală din luna iulie și care survine în contextul în care Kievul insistă pe lângă Washington pentru obținerea unor noi rachete Patriot, necesare pentru a contraca

Politic Ex 03-08-2026 20:56

Reuniune, marți, la Casa Albă privind reglementarea în domeniul inteligenței artificiale

Reprezentanți ai companiilor din domeniul inteligenței artificiale sunt așteptați marți la Casa Albă pentru a discuta despre un mecanism de autoreglementare anunțat la începutul lunii iunie, a indicat un oficial guvernamental pentru AFP, fără a da alte detalii. Întâlnirea are loc în urma semnării, pe 2 iunie, de către președintele Donald Trump

Politic Ex 03-08-2026 20:26

Trump le cere companiilor petroliere să scadă prețurile la benzină și îl critică pe directorul Chevron

Președintele SUA, Donald Trump, le-a cerut din nou luni companiilor petroliere să reducă prețurile la benzină pentru consumatorii americani, criticându-l pe directorul executiv al Chevron, Mike Wirth, pentru că nu a recunoscut eforturile administrației sale de a sprijini industria petrolieră, relatează Reuters. Trump și-a exprimat nemulț

Politic Ex 03-08-2026 20:00

Spania își reafirmă suveranitatea asupra Ceuta după afluxul masiv de migranți în exclavă

Spania a subliniat luni că suveranitatea sa asupra exclavei Ceuta este ''incontestabilă'', după ce zeci de mii de migranți au pătruns ilegal pe acest teritoriu nord-african din Maroc, relatează AFP. Madridul s-a abținut să critice Rabatul în privința afluxului masiv de migranți de săptămâna trecută, interpretat de u

Politic Ex 03-08-2026 19:41

Trump: Iranul trebuie să aleagă între un ''acord'' și o ''capitulare totală''

Președintele american Donald Trump a avertizat luni că blocada navală impusă de SUA împotriva Iranului va fi ridicată numai în cazul unui ''acord'' sau al unei ''capitulări totale'' a Teheranului, relatează agențiile AFP și EFE. El a insistat că sunt în desfășurare negocieri între SUA și

Politic Ex 03-08-2026 19:26

Jay Clayton a depus jurământul în calitate de director al Comunității de informații a SUA

Jay Clayton a depus luni jurământul în calitate de director al Comunității naționale de informații a SUA, supervizând 18 agenții de informații americane, a anunțat Biroul directorului informațiilor naționale, relatează Reuters. El își asumă rolul care a rămas vacant după plecarea din post a lui Tulsi Gabbard, după un ma

Politic Ex 03-08-2026 18:30

Guvernul Ungariei reziliază un contract imobiliar de 300 de miliarde de forinți încheiat în mandatul lui Orban

Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul de la Budapesta reziliază un contract imobiliar în valoare de 300 de miliarde de forinți (circa 820 de milioane de euro) încheiat în timpul mandatului predecesorului său, fostul prim-ministru Viktor Orban, informează MTI. Magyar a arătat într-un

Politic Ex 03-08-2026 18:26

Frontul a rămas stabil în iulie în războiul Rusia-Ucraina (analiză AFP)

Linia frontului a evoluat puțin în iulie în Ucraina, cu avansuri rusești marginale, confirmând pierderea de elan a trupelor Moscovei în ultimele luni, potrivit unei analize a AFP plecând de la datele Institutului pentru studiul războiului (ISW). Armata rusă a avansat mai puțin de 40 km2 în total în iul

Politic Ex 03-08-2026 18:08

Rusia susține că a atacat în Marea Neagră alte patru nave comerciale cu transporturi pentru #Ucraina

Armata rusă a atacat luni două nave comerciale în portul ucrainean Nikolaiev și alte două în Marea Neagră, potrivit Ministerului rus al Apărării, relatează agenția EFE. ''Ca rezultat al atacurilor cu drone au fost lovite două nave care descărcau echipamente militare în portul Nikolaiev și alte două nave comerciale car