logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Franța nu va intra în negocieri privind controlul armamentului nuclear, considerând că situația sa este 'foarte specifică'

Image

Franța nu este dispusă să intre în negocieri cu SUA și Rusia privind controlul armelor nucleare, întrucât consideră că situația sa este 'foarte specifică' în virtutea faptului că, din punctul de vedere al numărului focoaselor nucleare de care dispune, arsenalul său este mult în urma celui deținut de fiecare dintre cele două principale puteri nucleare și obiectivul Franței nu este de a recupera această diferență, ci de a avea o 'suficiență strictă', relatează agenția EFE.

Aceasta este poziția Parisului prezentată de purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe francez, Pascal Confavreux, care nu a ezitat să acuze Rusia pentru eșecul prelungirii Tratatului pentru reducerea armelor nucleare strategice (Noul START sau START III), ce expiră pe 5 februarie.

Însă, când a fost întrebat dacă Franța ar accepta să se alăture unui sistem de control al armelor de tipul tratatului START, așa cum a sugerat Rusia, același purtător de cuvânt francez a răspuns că țara sa nu ar accepta acest lucru, motivând că Franța are 'o poziție care este foarte specifică'.

Deși sprijină ideea 'controlului armamentelor strategice între statele dotate' cu arme nucleare, abordarea Franței în ceea ce privește acest arsenal este una de 'strictă suficiență', adică nu dorește să intre într-o 'logică de paritare' numerică cu marile puteri nucleare, a mai justificat oficialul francez.

Dimensiunea arsenalului nuclear francez nu este nicidecum comparabilă cu cea a Statelor Unite și a Rusiei, așadar Franța, care deține aproximativ 290 de focoase nucleare, nu se va alătura negocierilor privind controlul armelor strategice, a concluzionat el.

Mai devreme joi, Rusia l-a avertizat pe președintele american Donald Trump că semnarea unui nou tratat de dezarmare nucleară, în urma expirării tratatului START III pe 5 februarie, va fi un proces 'lung și dificil', după ce fostul președinte rus Dmitri Medvedev a subliniat că, înaintea încheierii unui astfel de tratat, 'este necesară o normalizare elementară a relațiilor ruso-americane', ceea ce din punctul de vedere al Moscovei implică și respectarea de către SUA a 'intereselor fundamentale de securitate' ale Rusiei.

Președintele rus Vladimir Putin a propus Statelor Unite în septembrie anul trecut prelungirea cu un an a limitelor privind armamentul strategic prevăzute în Tratatul START III, dar nu a primit încă niciun răspuns, potrivit Kremlinului. 'Noi încă așteptăm, dar termenul de expirare se apropie. Nu avem niciun răspuns din partea SUA' la propunerile formulate de Rusia, a semnalat purtătorul de cuvânt al președinției ruse, Dmitri Peskov.

Rusia a suspendat pe 21 februarie 2023 aplicarea tratatului START III, motivând că Statele Unite au furnizat Ucrainei armament cu rază lungă de acțiune care a fost folosit împotriva bazelor strategice ruse. În urma acestei decizii, specialiștii occidentali nu au mai putut să inspecteze instalațiile rusești.

Tratatul plafonează pentru fiecare dintre cele două cele mai mari puteri nucleare numărul armelor nucleare strategice la 1.550 de focoase și 700 de sisteme de lansare, numere cumulate pentru toate componentele triadei nucleare, adică forțele terestre, navale și aeriene.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Anda Badea)

 

Sursa foto: Pascal Confavreux/x

Afisari: 380

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 03-06-2026 23:32

VIDEO SUA: Rubio este îngrijorat de riscul unei 'escaladări' a războiului din Ucraina

Șeful diplomației americane, Marco Rubio, s-a arătat îngrijorat miercuri de riscul unei 'escaladări' în războiul dintre Rusia și Ucraina, după atacul cu drone ucrainene care a lovit instalații energetice și militare din Sankt Petersburg, în Rusia, notează AFP.

Politic Ex 03-06-2026 23:11

VIDEO/ UE pregătită să reia negocierile de aderare cu #Ucraina

Uniunea Europeană a deschis miercuri calea pentru reluarea oficială a negocierilor de aderare cu Ucraina, blocate până în prezent de un veto ungar, a aflat AFP de la oficiali europeni.

Politic Ex 03-06-2026 22:48

VIDEO Iran: Nu există 'niciun progres tangibil' în negocierile cu Statele Unite (Araghchi)

Ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, a afirmat miercuri seară că nu există 'niciun progres tangibil' în negocierile cu Statele Unite pentru a pune capăt războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unui interviu acordat unei televiziuni libaneze și raportat de agenția Tasnim, scrie AFP. 'Au fost schimbate mesaje cu pri

Politic Ex 03-06-2026 21:59

Ungaria a ajuns la un acord cu #Ucraina privind restabilirea drepturilor minorității maghiare

Ucraina s-a angajat să restabilească deplin drepturile educaționale, lingvistice, culturale și politice ale minorității maghiare din regiunea Transcarpatia, dar chiar și în aceste condiții Ungaria nu va sprijini negocieri accelerate pentru aderarea Ucrainei la UE, a anunțat miercuri premierul ungar Peter Magyar, citat de agențiile MTI și Reuters.

Politic Ex 03-06-2026 20:43

Trump va participa la summitul NATO în Turcia, confirmă Rubio și cere o reformă profundă a organizației

Președintele american Donald Trump va participa la următorul summit NATO, care se va desfășura în Turcia pe 7 și 8 iulie, a declarat miercuri secretarul american de stat Marco Rubio, care a susținut că Alianța are nevoie de o reformă profundă, relatează agențiile AFP și EFE. 'Președintele însuși va participa la următorul summit al NATO. Suntem

Politic Ex 03-06-2026 19:58

Marco Rubio dă asigurări că președintele Donald Trump nu are 'tulburări cognitive'

Secretarul de stat american Marco Rubio a apărat miercuri, în timpul unei audieri în Congres, capacitățile cognitive ale președintelui Donald Trump, respingând îngrijorările în legătură cu acest subiect, relatează AFP. 'Voi spune doar atât: s-ar putea să nu vă placă politicile sale, s-ar putea să nu vă placă deciziile pe

Politic Ex 03-06-2026 19:52

Kaja Kallas spune că Rusia este 'panicată' din cauza atacurilor cu drone ucrainene

Rusia este 'panicată' din cauza recentelor atacuri cu drone ucrainene, inclusiv cele care au lovit orașul Sankt Petersburg, a declarat miercuri pentru AFP șefa politicii externe a Uniunii Europene, Kaja K

Politic Ex 03-06-2026 19:50

ONU: Germania nu reușește să fie aleasă membru nepermanent în Consiliul de Securitate, pierzând în fața Portugaliei și Austriei

Germania a înregistrat miercuri primul eșec în calitate de candidat pentru un loc de membru nepermanent în Consiliul de Securitate al ONU, fiind învinsă de Portugalia și de Austria, care au obținut sprijinul Adunării Generale pentru cele două locuri ce vor reveni Europei în perioada 2027-2028, transmite AFP. Consiliul de Securitat

Politic Ex 03-06-2026 19:26

#Ucraina: Zelenski cere urgent bani pentru noi sisteme Patriot și rachete interceptoare

Ucraina are nevoie urgentă de noi fonduri din partea aliaților săi pentru a grăbi achiziționarea unor noi sisteme antiaeriene americane Patriot și de noi rachete interceptoare pentru aceste sisteme, a declarat miercuri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, la o conferință de presă comună la Kiev cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, relatează agenția EFE.

Politic Ex 03-06-2026 19:15

NATO: SUA cer aliaților europeni și Canadei să își crească rapid contribuția la forțele aeriene și navale

Statele Unite așteaptă de la aliații europeni din NATO și de la Canada să își crească rapid numărul de aparate de zbor cu și fără pilot și de nave militare cu care vor contribui la planurile de apărare ale Alianței, pe măsură ce Washingtonul își retrage capacitățile în aceste domenii, a indicat miercuri generalul american Alexus Grynkewich, comandantul supr

Politic Ex 03-06-2026 18:59

Rusia este 'tot mai disperată' în fața Ucrainei, spune Mark Rutte

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat miercuri, în timpul unei vizite la Kiev, că Rusia este 'tot mai disperată' în fața Ucrainei, care 'continuă să reziste ferm' la mai bine de patru an

Politic Ex 03-06-2026 18:53

#Ucraina va trimite experți antidronă în România și în țările baltice, anunță Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat miercuri, la o conferință de presă comună la Kiev cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, că Ucraina va trimite grupuri de experți în apărare aeriană antidrone în România și în statele baltice pentru a le ajuta să își protejeze teritoriul în fața incursiunilor dronelor folosite î

Politic Ex 03-06-2026 18:27

Kuweitul neagă că teritoriul său a fost folosit pentru a ataca Iranul

Ministerul de Externe al Kuweitului a negat miercuri că teritoriul sau spațiul său aerian ar fi fost folosit ca bază pentru a ataca Iranul, în urma loviturilor americane asupra unui petrolier iranian și a insulei Qeshm din Golf, relatează AFP. Kuweitul 'neagă categoric că teritoriul sau spațiul său aerian ar fi fost folosit pentru orice act ostil &ic

Politic Ex 03-06-2026 18:14

Comisia pentru Afaceri Externe a PE salută 'eforturile solide de reformă' ale Republicii Moldova, în ciuda 'interferențelor' Rusiei

Eurodeputații din Comisia pentru Afaceri Externe salută angajamentul Republicii Moldova față de drumul său spre aderarea la Uniunea Europeană, avertizând în același timp asupra faptului că interferențele străine coordonate de Rusia continuă. Într-un text adoptat miercuri cu 58 de voturi pentru, 16 împotrivă și 3 abțineri, Comisia pentru

Politic Ex 03-06-2026 18:07

Ministrul de finanțe israelian anunță extinderea cu peste 2.000 de locuințe noi a trei colonii din Cisiordania

Ministrul de finanțe israelian, Bezalel Smotrich, a anunțat miercuri o extindere majoră, cu peste 2.000 de locuințe, a trei colonii evreiești din Cisiordania ocupată, transmite Reuters. Smotrich a declarat că un comitet de planificare a aprobat construirea a 2.162 de noi locuințe evreiești: 1.006 într-o nouă colonie lângă Ierusalim, 922 în ap