logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Merz se întâlnește luni cu liderii națiunilor de la Marea Nordului, cu care va discuta în principal despre securitate

Image

Cancelarul german Friedrich Merz se va întâlni luni cu liderii națiunilor europene riverane Mării Nordului la un summit convocat inițial din motive economice și energetice, dar care se va concentra acum mai ales pe securitate, în urma disputei cu președintele american Donald Trump privind Groenlanda, teritoriu autonom în cadrul Regatului Danemarcei, informează EFE.

Lideri și miniștri ai energiei din Belgia, Danemarca, Franța, Regatul Unit, Irlanda, Luxemburg, Olanda, Norvegia și, pentru prima dată, din Islanda și din NATO, împreună cu Comisia Europeană (CE), sunt invitați la al treilea summit al Mării Nordului, care va avea loc în orașul port Hamburg.

Deocamdată, președintele francez Emmanuel Macron și prim-ministrul britanic Keir Starmer nu au în vedere să călătorească în Germania pentru summit, dar este de așteptat ca miniștrii lor să o facă.

Merz a declarat joi, la Bruxelles, că 'securitatea Mării Nordului, succesul economic și strategia portuară' vor fi subiectele abordate de participanții la reuniune, într-un context în care este necesară 'creșterea rezilienței Uniunii Europene' (UE), în special în ceea ce privește 'competitivitatea și apărarea'.

'Trebuie să ne concentrăm asupra tuturor zonelor din NATO, inclusiv asupra nordului', a adăugat cancelarul german, care a făcut aceste declarații pe marginea reuniunii extraordinare a șefilor de stat și de guvern din UE, convocată ca răspuns la amenințările lui Trump de a impune tarife vamale împotriva celor opt țări europene care au desfășurat temporar aproximativ 30 de soldați în Groenlanda.

Trump a revenit ulterior asupra acestor amenințări și a renunțat la utilizarea forței pentru a prelua controlul asupra Groenlandei, după ce a ajuns la un acord preliminar la Davos cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.

Fără a mai conta pe SUA

'În nordul Europei trăim vremuri foarte dificile din punct de vedere al securității; cea mai evidentă provocare este Rusia', dar acum 'există dificultatea suplimentară că nu ne putem baza pe SUA, o țară care, în anumite privințe, a început să se comporte ca un rival', a explicat pentru EFE Marcel Dirsus, expert la Institutul pentru Politica de Securitate din Kiel.

De aceea, Merz a subliniat înainte de întâlnirea din nordul Germaniei necesitatea ca europenii să facă mai mult pentru a-și spori capacitățile militare, un mesaj pe care l-a repetat de când Trump și-a reînnoit interesul pentru controlarea Groenlandei.

'Acum alocăm cu toții mai mulți bani (apărării). Știm, din păcate, că trebuie să facem acest lucru dacă vrem să ne apărăm', a afirmat cancelarul german.

Un summit cu Mette Frederiksen

Merz, împreună cu prim-ministrul danez Mette Frederiksen, care trebuie acum să negocieze cu Washingtonul și NATO cum să garanteze securitatea Groenlandei pentru a-l mulțumi pe Trump, și omologul său belgian, Bart De Wever, vor susține o conferință de presă după summit, care se desfășoară, de asemenea, concomitent cu întâlnirea miniștrilor energiei din țările invitate.

Când întâlnirea a fost anunțată, în urmă cu aproape două săptămâni, principalul obiectiv al guvernului german era intensificarea cooperării regionale privind extinderea energiei eoliene offshore, dezvoltarea infrastructurii energetice pe bază de hidrogen și realizarea de progrese concrete în implementarea proiectelor transfrontaliere.

'Summitul Mării Nordului trebuia să abordeze probleme precum energia eoliană offshore, dar acum a căpătat o dimensiune geopolitică', deoarece 'episodul Groenlanda demonstrează că există o dependență', a explicat pentru EFE Rafael Loss, expert în securitate la prestigiosul think tank European Council on Foreign Relations (ECFR).

'Europenii depind de Statele Unite pentru securitate. Și acum există riscul unei dependențe sporite în chestiuni energetice, cu promisiuni de achiziții de gaze naturale lichefiate din Statele Unite', a adăugat el.

EFE remarcă faptul că, după depășirea dependenței de gazele rusești, de la care Germania achiziționa cândva peste 50% din necesarul utilizat pentru economia sa, se estimează că în prezent un sfert din achizițiile de gaze ale Berlinului provin din Statele Unite. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 761

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 30-05-2026 21:59

Forțele americane spun că au tras asupra unei nave de marfă care încerca să ajungă în Iran

Forțele armate americane au anunțat sâmbătă că au scos din uz o navă de marfă sub pavilion gambian care încerca să ajungă într-un port iranian, lovind sala motoarelor cu o rachetă, relatează AFP. Conform Comandamentului SUA pentru Orientul Mijlociu (Centcom), atacul a avut loc vineri după ce nava Lian Star nu a respectat soma

Politic Ex 30-05-2026 21:08

Administrația Trump își anulează noua regulă privind cererile de rezidență permanentă

Administrația SUA a renunțat la intenția anunțată pe 22 mai de a le cere solicitanților de rezidență permanentă să efectueze demersurile în țara lor de origine, a relatat New York Times, în urma unui val de indignare publică, conform AFP. Departamentul pentru Securitate Internă, responsabil pentru problemele de imigrare, a precizat

Politic Ex 30-05-2026 20:41

Trump vrea să susțină un discurs în loc de concertele programate cu ocazia aniversării Statelor Unite

Confruntat cu retragerea a tot mai mulți artiști programați inițial să concerteze la celebrarea celei de-a 250-a aniversări a independenței SUA, președintele Donald Trump a anunțat sâmbătă că ia în considerare anularea concertelor și susținerea unui discurs la Washington, mergând până la a se compara cu un Elvis Presley 'fără chitară',

Politic Ex 30-05-2026 20:02

VIDEO Turcia: Liderul destituit al opoziției, Ozgur Ozel, a atras mii de persoane la o manifestație la Ankara

Liderul destituit al opoziției din Turcia, Ozgur Ozel, a demonstrat sâmbătă că încă poate beneficia de un sprijin puternic, atrăgând o mulțime de mii de persoane la Ankara, în ciuda unei hotărâri judecătorești care l-a înlăturat din funcție și care a dat o lovitură adversarilor președintelui Recep Tayyip Erdogan, relatează Reuters.

Politic Ex 30-05-2026 18:52

SUA plănuiesc o retragere mai rapidă a trupelor din Europa, susține o publicație germană

SUA intenționează să accelereze retragerea trupelor sale din bazele militare din Europa și își va prezenta propunerile aliaților din NATO luna viitoare, a relatat sâmbătă ziarul german Welt am Sonntag, citând o sursă neidentificată din Pentagon, conform Reuters. Washingtonul a anunțat în mai planuri de a retrage 5.000 d

Politic Ex 30-05-2026 18:43

Compania rusă Rosatom susține că o dronă ucraineană a lovit centrala nucleară de la Zaporojie

Compania nucleară de stat rusă Rosatom a anunțat sâmbătă că o dronă ucraineană a lovit centrala nucleară de la Zaporojie, controlată de Rusia, cea mai mare din Europa, fără a provoca daune echipamentelor esențiale, dar lăsând o gaură în peretele sălii turbinelor, relatează Reuters. 'În această după-amiază, o dronă d

Politic Ex 30-05-2026 13:38

AUKUS va dezvolta vehicule submarine fără pilot, spune șeful Pentagonului

Statele Unite, Marea Britanie și Australia lucrează împreună pentru a dezvolta vehicule submarine fără pilot (UUV), în cadrul pactului lor trilateral de apărare AUKUS, a declarat sâmbătă secretarul american al apărării, Pete Hegseth, transmite Reuters. Programul face parte din așa-numitul 'Pilon Doi' al AUKUS, menit s

Politic Ex 30-05-2026 11:00

BTA/ Diplomați ai ONU, invitați în Bulgaria pentru Eurovision 2027

Reprezentanta permanentă a Bulgariei la Organizația Națiunilor Unite, ambasadoarea Ghergana Karadjova, i-a invitat pe toți diplomații statelor membre ONU să viziteze Bulgaria în 2027, când aceasta va găzdui Concursul Eurovision, a anunțat Reprezentanța Permanentă a Bulgariei la New York pentru BTA. Misiunea diplomatică a organizat

Politic Ex 30-05-2026 09:57

SUA: Trump renunță la controlul asupra Centrului Kennedy după ce un judecător i-a blocat planurile

Președintele american Donald Trump a anunțat vineri că va 'colabora cu Congresul pentru a-i transfera' controlul asupra Centrului Kennedy, o celebră sală de spectacole din Washington, după ce a suferit un eșec în justiție, transmite AFP. Trump, foarte criticat de adversarii săi pentru preluarea acestei instituții culturale, vrea

Politic Ex 30-05-2026 09:32

Hegseth: SUA vor un echilibru stabil în Asia, în care niciun stat nu își poate impune hegemonia

Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a declarat sâmbătă, în cadrul Dialogului Shangri-La din Singapore, că există motive 'legitime de alarmă' în fața întăririi militare a Chinei, dar dând asigurări că Statele Unite vor un 'echilibru stabil' în Asia-Pacific și refuză orice 'hegemonie', transmite AFP

Politic Ex 29-05-2026 21:58

Kazahstanul a propus să preia stocul iranian de uraniu îmbogățit, anunță directorul general al AIEA

Kazahstanul a propus să preia stocul de uraniu înalt îmbogățit al Iranului dacă Washingtonul și Teheranul ajung la un acord privind programul nuclear iranian, a declarat vineri pentru Financial Times directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, consemnează AFP. Directorul general al AI

Politic Ex 29-05-2026 21:28

Rusia ''nu a amenințat niciodată și nu amenință statele europene'', spune Putin

Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că ''Rusia nu a amenințat niciodată și nu amenință statele europene'', după ce acestea au acuzat Moscova că este responsabilă pentru prăbușirea unei drone peste un bloc de locuințe din Galați, transmite AFP. ''Tot ceea ce ele fac este doar să continue confruntarea cu Rusi

Politic Ex 29-05-2026 20:31

Rusia pregătește un nou atac aerian masiv asupra Ucrainei, anunță Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat vineri că Rusia ''pregătește un nou atac masiv'' împotriva Ucrainei, după ce Moscova le-a cerut deja diplomaților străini să părăsească Kievul, capitala ucraineană deja puternic bombardată weekendul trecut, relatează agențiile AFP și DPA. ''Dispunem de informații

Politic Ex 29-05-2026 20:15

Oficialii iranieni văd un 'amestec de minciuni și adevăruri' în declarația lui Trump despre un acord cu Iranul

Mesajul de vineri al președintelui american Donald Trump referitor la un proiect de acord care să încheie războiul între SUA și Iran pe care l-ar examina chiar acum este un 'amestec de minciuni și adevăruri', au declarat oficiali iranieni agenției de presă iraniene Fars, potrivit AFP și Reuters. Un memorandum de înțel

Politic Ex 29-05-2026 19:58

Putin susține că Rusia are mijloacele de a distruge pe oricine atacă exclava Kaliningrad

Rusia are toate mijloacele necesare la dispoziția sa pentru a distruge pe orice încearcă să atace exclava rusă Kaliningrad, a declarat vineri președintele rus Vladimir Putin, răspunzând unei afirmații a ministrului lituanian de externe Kestutis Budrys potrivit căreia NATO ar trebui să-i arate Moscovei că este capabilă să pătrundă în Kaliningrad, rel