logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ministrul groenlandez al resurselor minerale salută reacția țărilor europene în fața tarifelor vamale americane

Image

Unul dintre miniștrii cei mai importanți ai guvernului groenlandez, Naaja Nathanielsen, a salutat sâmbătă reacția țărilor europene vizate de noile amenințări tarifare ale lui Donald Trump în legătură cu problema insulei, informează AFP.

Foto: Naaja Nathanielsen / LinkedIn
''Sunt uimită să văd primele reacții ale țărilor vizate. Sunt recunoscătoare și plină de speranță că diplomația și alianțele vor prevala'', a declarat Naaja Nathanielsen, ministru al resurselor minerale într-un mesaj postat pe LinkedIn.

Președintele american a amenințat că va impune noi tarife vamale asupra importurilor provenite din opt țări europene - Danemarca, Norvegia, Suedia, Franța, Germania, Regatul Unit, Olanda și Finlanda - care au trimis militari în Groenlanda râvnită de Trump.

Mai mulți lideri europeni, printre care președintele francez Emmanuel Macron și prim-ministrul norvegian Jonas Gahr Store, au calificat aceste amenințări drept ''inacceptabile''. Uniunea Europeană a atenționat contra unei ''spirale periculoase''.

''Aceste țări, care se angajează în acest joc foarte periculos, și-au asumat un risc inacceptabil'', a scris Donald Trump pe Truth Social, amenințând să le impună noi tarife vamale până când ''un acord va fi încheiat pentru vânzarea completă și integrală a Groenlandei''.

După revenirea sa la putere, președintele american a afirmat de mai multe ori că vrea să impună controlul SUA asupra acestei insule arctice ce aparține în prezent Danemarcei, susținând că vrea să contracareze astfel avansarea Rusiei și a Chinei în Arctica.

Naaja Nathanielsen a declarat că a aflat despre planurile lui Donald Trump la revenirea sa de la o manifestație din Nuuk, capitala groenlandeză, la care au participat mii de persoane ce se opun preluării insulei de către SUA.

Potrivit celui mai recent sondaj de opinie publicat în ianuarie 2025, circa 85% dintre groenlandezi se opun preluării Groenlandei de către SUA și doar 6% s-au declarat pentru.

Franța, Suedia, Germania și Norvegia, la care s-au raliat apoi Țările de Jos, Finlanda, Slovenia și Regatul Unit, au trimis săptămâna aceasta pe insulă personal militar pentru o misiune de recunoaștere ce se înscrie în cadrul exercițiului danez ''Arctic Endurance'' organizat cu aliați ai NATO.

Mai mulți experți văd în această desfășurare militară a europenilor un ''semnal strategic'' la adresa Washingtonului. AGERPRES/(AS - redactor: Adriana Matcovschi, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 610

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 16-02-2026 18:50

Zelenski anunță discuții cu partenerii privitoare la energie în Franța, în această săptămână

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat luni convorbiri cu statele partenere în Franța în această săptămână care se vor axa pe energie, după săptămâni de pene masive din cauza atacurilor rusești, relatează dpa. Întâlnirea în formatul așa-numit Ramstein va include țările din grupul G7, parte

Politic Ex 16-02-2026 18:02

Aleksei Navalnîi, comemorat în Rusia și în alte țări la doi ani de la moarte

La doi ani după moartea disidentului rus Aleksei Navalnîi, mulți oameni din Rusia și din alte țări l-au comemorat luni pe liderul opoziției ruse, relatează dpa. Mai multe rude, între care și mama sa, au depus flori la mormântul său din Cimitirul Borisovskoie din Moscova.  

Politic Ex 16-02-2026 18:00

India, interesată de achiziționarea unor avioane Rafale suplimentare pentru forțele sale navale

India și-a manifestat interesul față de achiziționarea unor avioane militare Rafale pentru forțele sale navale, în plus față de comanda de 114 aparate deja comandate, a anunțat luni Palatul Elysée, confirmând astfel o informație difuzată de publicația La Tribune Dimanche, informează AFP. Potrivit publicației citate, India i-

Politic Ex 16-02-2026 17:17

Teheranul consideră că poziția americană privind dosarul nuclear iranian a devenit 'mai realistă'

Guvernul iranian a apreciat luni, în ajunul unor noi convorbiri cu Washingtonul, că SUA și-au relaxat poziția privind dosarul nuclear, relatează AFP. 'Având în vedere discuțiile' care au avut loc la începutul lui februarie în Oman, 'putem ajunge, cu prudență, la concluzia că poziția americană privind c

Politic Ex 16-02-2026 16:24

Ierusalimul va fi extins în zone din Cisiordania pentru prima dată în aproape 60 de ani (media)

Orașul Ierusalim urmează să fie extins în Cisiordania pentru prima dată în ultimii aproape 60 de ani printr-un nou proiect de colonizare, au relatat luni media israeliene, citate de DPA. Potrivit website-ului de știri ynet, sute de noi locuințe vor fi construite în apropierea unei colonii din Ierusalimul de Est, ce a fost pre

Politic Ex 16-02-2026 15:18

La alegerile legislative din Columbia, vor exista primele candidaturi impulsionate de inteligența artificială

La alegerile legislative din Columbia din 8 martie vor exista candidaturi fără precedent, susținute de inteligență artificială (IA), care promit să aducă în Senat și Camera Reprezentanților un model de 'democrație digitală participativă' bazat pe consensul comunitar și pe trasabilitatea prin intermediul tehnologiei blockchain, informează luni EFE.

Politic Ex 16-02-2026 15:10

Finlanda va înființa un centru de comandă al NATO în Laponia pentru consolidarea securității în Arctica

Un centru de comandă multinațional al Forțelor Terestre Avansate ale NATO (FLF, după acronimul în limba engleză) urmează să fie amplasat în Rovaniemi, capitala Laponiei, a anunțat luni ministrul apărării finlandez, Antti Hakkanen, citat de EFE. 'Este un pas înainte în consolidarea capacității de descurajare și apăra

Politic Ex 16-02-2026 15:02

UE va participa la reuniunea inaugurală a 'Consiliului pentru pace', fără a deveni membră a noii structuri

Un comisar european va participa în această săptămână la reuniunea inaugurală a 'Consiliului pentru pace', inițiativă lansată recent de către președintele american Donald Trump, fără ca Uniunea Europeană să adere pentru moment la noua structură, a anunțat luni blocul comunitar european, transmit AFP și Reuters. Comisarul eu

Politic Ex 16-02-2026 14:43

Rubio afirmă că SUA nu încearcă să impună numănui un acord de pace în războiul din #Ucraina

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat luni, la Budapesta, unde s-a deplasat după vizita în Slovacia, că Washingtonul caută ca Moscova și Kievul să pună capăt războiului în Ucraina, dar nu intenționează să 'impună nimănui un acord' și nici 'să forțeze' acceptarea unui pact pe care vreuna dintre părți nu și-l dorește, relatează

Politic Ex 16-02-2026 14:16

Scandalul Epstein: Percheziții la Institutul Lumii Arabe de la Paris, vizându-l pe Jack Lang

Autoritățile franceze au întreprins luni dimineață percheziții în special la Institutul Lumii Arabe (IMA) în cadrul anchetei care îl vizează pe Jack Lang, președintele demisionar al instituției și fost ministru al culturii, pentru legăturile sale financiare prezumtive cu infractorul sexual condamnat Jeffrey Epstein, transmite AFP, care citează

Politic Ex 16-02-2026 14:15

Polonia ar trebui să 'înceapă munca' pentru dezvoltarea apărării sale nucleare, declară președintele Karol Nawrocki

Președintele polonez Karol Nawrocki este de părere că țara lui ar trebui să înceapă dezvoltarea apărării sale nucleare, dată fiind amenințarea reprezentată de Rusia, a relatat duminică Politico. Într-un interviu acordat postului de televiziune Polsat, Nawrocki s-a descris drept 'un mare susținător al aderării Poloniei la proiec

Politic Ex 16-02-2026 14:13

Germania prelungește controalele la frontieră cu încă șase luni

Germania va prelungi cu șase luni controalele la frontiere, a anunțat luni Ministerul de Interne de la Berlin, considerându-le necesare în pofida criticilor venite din partea țărilor vecine până la punerea în aplicare a unei 'politici migratorii europene funcționale', informează AFP. Instituite în septembr

Politic Ex 16-02-2026 14:09

IA contra IA: Cursa pentru detectarea imaginilor false în plin tsunami digital

Internetul este inundat de fotografii, videoclipuri și meme-uri, multe dintre ele greu de distins de realitate și, pentru a încerca să contracareze această 'avalanșă', în tsunamiul digital au apărut numeroase instrumente și aplicații care permit utilizatorilor să detecteze - aparent cu un grad ridicat de fiabilitate - imagini create cu ajutorul in

Politic Ex 16-02-2026 13:52

Rubio afirmă la Budapesta că Trump îi urează succes lui Orban în alegeri

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat luni, la Budapesta, că președintele SUA, Donald Trump, își dorește ca aliatul său ungar, premierul naționalist Viktor Orban, să aibă succes în alegerile parlamentare programate pentru 12 aprilie, relatează AFP și Reuters. 'Vă pot spune cu certitudine că președintele Trump este

Politic Ex 16-02-2026 13:50

Kremlinul: Principalele probleme privind #Ucraina, inclusiv teritoriile, pe agenda discuțiilor de la Geneva

Kremlinul a anunțat luni că 'problemele principale', inclusiv aspectele sensibile legate de teritorii, fac parte din agenda discuțiilor de pace privind Ucraina, preconizate să aibă loc săptămâna aceasta la Geneva, potrivit Reuters. Discuțiile tripartite, între Rusia, Ucraina și SUA, sunt programate pentru marți și miercuri la Geneva î