logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina: 'Declarație de intenție' a liderilor Franței, Marii Britanii și Ucrainei privind desfășurarea unei forțe multinaționale

Image

Liderii Franței, Marii Britanii și Ucrainei au semnat marți la Paris o 'declarație de intenție' privind desfășurarea viitoare a unor forțe multinaționale ca garanție de securitate pentru Ucraina, după ce se va ajunge la un armistițiu, informează AFP și Reuters.

Președintele francez Emmanuel Macron a explicat că semnarea de garanții de securitate angajate pentru Ucraina, inclusiv desfășurarea unei forțe militare multinaționale, va descuraja noi agresiuni asupra Ucrainei.

 

 


Aceste 'garanții de securitate' asigură că Ucraina nu va fi forțată să se predea și că orice acord de pace nu va fi încălcat în viitor, a declarat Macron presei după o întâlnire a așa-zisei 'coaliții a voinței', care cuprinde țări aliate cu Ucraina.

Președintele Consiliului UE, Antonio Costa, a afirmat la rândul său UE este pregătită să sprijine un 'acord de pace' în Ucraina, cu misiuni civile și militare pe teren.

'Vom oferi asistență prin misiunile noastre civile și militare ale UE pe teren. Ucraina trebuie să se afle în cea mai puternică poziție posibilă înainte, în timpul și după orice armistițiu', a declarat el după întâlnirea de la Paris.

Spania va propune ca armata sa să ajute la consolidarea 'păcii în Ucraina' odată ce va fi negociat un armistițiu, a declarat prim-ministrul Pedro Sanchez într-o conferință de presă marți după summit.

'Guvernul spaniol va propune să deschidem ușa participării militare în Ucraina', a afirmat el, adăugând că va discuta o astfel de implicare cu principalele partide politice din țara sa.

În ce-l privește, prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat marți că partenerii care discută garanțiile de securitate pentru Ucraina nu au așteptări privind o prezență a trupelor poloneze în această țară.

El a afirmat totodată că Kievul vorbește serios despre un compromis în războiul cu Rusia și că trebuie menținută solidaritatea în presiunea transatlantică asupra Moscovei, adăugând că unitatea dintre Europa și 'Statele Unite' în conflictul din Ucraina, declanșat de invazia rusă din 2022, pare a fi asigurată.

Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, a exclus trimiterea de trupe italiene în cadrul unei astfel de inițiative. Meloni i-a informat pe aliații europeni ai Ucrainei și pe trimișii SUA că exclude trimiterea de trupe terestre italiene la fața locului, ca parte a garanțiilor de securitate, odată ce se va ajunge la un armistițiu cu Rusia, reafirmând sprijinul Italiei pentru securitatea Ucrainei, potrivit unui comunicat al biroului său.

Trupele germane ar putea participa la forța multinațională odată ce se va ajunge la un armistițiu cu Rusia, dar într-o țară membră NATO la granița cu Ucraina, a indicat cancelarul Friedrich Merz după reuniunea de marți.

Odată ce se va ajunge la un acord privind înființarea unei forțe internaționale 'susținute' de resurse militare americane, guvernul și parlamentul 'vor decide asupra naturii și amplorii contribuției germane', a spus el, adăugând că, deocamdată, Berlinul 'nu exclude nicio opțiune'.

Emisarul american Steve Witkoff a asigurat că la summit s-au înregistrat progrese semnificative în ce privește mai multe probleme critice privind Ucraina, inclusiv garanțiile de securitate și un 'plan de prosperitate'.

'Suntem de acord cu Coaliția că garanțiile de securitate durabile și angajamentele solide privind prosperitatea sunt esențiale pentru o pace durabilă în Ucraina și vom continua să lucrăm împreună la acest efort', a declarat Witkoff într-o postare pe X după discuțiile de la Paris.

În fine, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a salutat elaborarea de 'documente substanțiale' privind garanțiile de securitate occidentale pentru țara sa, în urma întâlnirii de la Paris.

'Este important că astăzi coaliția are documente substanțiale, nu doar vorbe', a declarat Zelenski într-o conferință de presă, salutând 'conținutul concret' care demonstrează hotărârea de a 'lucra pentru o securitate reală'.AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Toth, editor online: Andreea Preda)

 

 

Afisari: 1398

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 28-06-2026 12:00

UE condamnă atacurile iraniene împotriva Bahrainului și cere Iranului să respecte acordul convenit cu SUA

Uniunea Europeană a condamnat sâmbătă seara ultimele atacuri iraniene împotriva Bahrainului și a cerut Iranului să 'respecte pe deplin' memorandumul de înțelegere pentru a pune capăt războiului semnat săptămâna trecută cu Statele Unite, informează duminică EFE. 'Uniunea Europeană condamnă cu fermitate ultimele atacuri cu dro

Politic Ex 28-06-2026 11:25

Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere 'acțiune internațională'

Bahrain și Kuweit au afirmat duminică că au interceptat noi rachete și drone lansate de Iran în noaptea precedentă împotriva teritoriului lor, după noile atacuri ale Statelor Unite sâmbătă împotriva Iranului, motiv pentru care guvernul din Bahrain a cerut o 'acțiune internațională' pentru a opri 'agresiunile iraniene', informează EFE.

Politic Ex 28-06-2026 11:07

Cel puțin doi răniți la Kiev după un atac nocturn rusesc cu rachete și drone

Forțele aeriene ucrainene au raportat un atac rusesc lansat în noaptea de sâmbătă spre duminică cu opt rachete de diferite tipuri și 142 de drone diferite, un bombardament soldat cu cel puțin doi răniți în capitala Ucrainei, transmite EFE. Conform unui raport al forțelor aeriene ale Ucrainei pe canalul lor de Telegram, 132 dintre ținte - 125

Politic Ex 28-06-2026 10:04

Rusia: Un mort și un incendiu la o rafinărie în atacuri ucrainene în regiunea Krasnodar

O persoană a fost ucisă și alta rănită duminică, într-un atac 'masiv' cu drone ucrainene în regiunea Krasnodar din sudul Rusiei, unde a izbucnit un incendiu la o rafinărie, a anunțat guvernatorul regional Veniamin Kondratiev, transmite AFP. 'Regiunea Krasnodar a fost ținta unui atac masiv efectuat de dronele inamice. La Slaviansk-pe-Kub

Politic Ex 28-06-2026 08:51

Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului și amenință că SUA își vor intensifica atacurile

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat din nou sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului și a avertizat că Washingtonul ar putea să își intensifice ofensiva militară dacă Teheranul continuă atacurile până la punctul în care Republica Islamică 'va înceta să existe', transmite duminică EFE.

Politic Ex 27-06-2026 21:50

Italia: Soțul Eugeniei Roccella, ministrul familiei, dat dispărut într-un lac

Soțul Eugeniei Roccella, ministrul italian al familiei, este dat dispărut în lacul Vico, situat la circa 80 km nord-vest de Roma, au relatat sâmbătă seara mass-media italiene, notează AFP. Luigi Cavallari se afla la bordul unei ambarcațiuni împreună cu soția sa când a dispărut în apă fără să reapară.

Politic Ex 27-06-2026 20:56

Serbia: Președintele Vucic anunță că va demisiona în curând și că vor urma alegeri generale anticipate

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona peste câteva săptămâni, și a anunțat alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate, transmite Reuters. 'Voi mai fi președinte doar vreo două săptămâni și apoi voi demisiona',

Politic Ex 27-06-2026 20:09

Ministrul israelian al apărării spune că armata a primit ordin să se pregătească pentru o 'ședere prelungită' în Liban

Ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a declarat sâmbătă că armata a primit ordin să se pregătească pentru o 'ședere prelungită' în zona pe care o ocupă în sudul Libanului, la o zi după acordul-cadru încheiat între Liban și Israel pentru încetarea ostilităților, transmite AFP. 'Prim-minis

Politic Ex 27-06-2026 17:02

Liderul Hezbollah califică acordul-cadru Israel-Liban drept o 'gravă eroare'

Liderul mișcării șiite libaneze Hezbollah, Naim Qassem, a calificat sâmbătă drept o 'gravă eroare' acordul semnat vineri de Liban și Israel sub auspiciile Statelor Unite, considerându-l 'nul și neavenit', transmite AFP. 'Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă un abandon de suveranitate', a declar

Politic Ex 27-06-2026 16:27

#Ucraina: Un avion ucrainean MiG-29 s-a prăbușit în regiunea Poltava; pilotul s-a catapultat în siguranță

Un avion de luptă MiG-29 al forțelor aeriene ucrainene s-a prăbușit în timpul nopții în regiunea Poltava din centrul Ucrainei, transmite dpa, citând un anunț oficial. Pilotul s-a catapultat în siguranță și în prezent primește îngrijiri medicale, au precizat forțele aeriene ucrainene. Incidentul a avut loc &ici

Politic Ex 27-06-2026 14:59

Atac israelian asupra sudului Libanului, în pofida acordului-cadru

O dronă israeliană a lovit sâmbătă un obiectiv situat la o intersecție în orașul Nabatieh al-Fawqa din sudul Libanului, potrivit agenției naționale de presă libaneze (NNA), citată de Xinhua. Incidentul intervine la o zi după ce Libanul și Israelul au semnat la Washington un acord-cadru, mediat de SUA, menit să promoveze o înțelegere de securi

Politic Ex 27-06-2026 14:22

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru minoritățile naționale despre alegerile din Găgăuzia

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru minoritățile naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia, regiune autonomă (din 1995) din sud-estul R. Moldova, informează NewsMaker.md. Potrivit unui com

Politic Ex 27-06-2026 13:59

Kiev: Nou atac cu drone asupra infrastructurii energetice din apropierea Moscovei

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a raportat sâmbătă despre un nou atac asupra unei stații de pompare a petrolului în localitatea rusă Vtorovo, infrastructură 'care alimentează cu combustibil Moscova', relatează EFE. 'Combatanții unității 'Alfa' a SBU au dat lovituri precise asupra stației de producție și control de la V

Politic Ex 27-06-2026 12:31

Doi morți în urma loviturilor rusești în #Ucraina, zeci de răniți de partea ucraineană și rusă

Loviturile nocturne ale rușilor au făcut doi morți și peste 20 de răniți în Ucraina, au anunțat sâmbătă autoritățile ucrainene, în timp ce loviturile Kievului asupra teritoriilor ocupate și a Rusiei au făcut un mort și zece răniți, potrivit Moscovei, relatează AFP. O persoană a murit și două au fost rănite în regiunea ucraineană Dniprop

Politic Ex 27-06-2026 12:10

Republica Moldova are nevoie de un guvern stabil la București, declară președintele parlamentului de la Chișinău

Republica Moldova are nevoie cât mai curând de un guvern stabil și proeuropean la București, care să continue proiectele comune și să sprijine parcursul european al Chișinăului, a declarat președintele parlamentului moldovean, Igor Grosu, solicitat de jurnaliști să spună ce așteptări are de la formarea noului guvern în România, informează sâmbăt