logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Trinidad și Tobago autorizează SUA să îi utilizeze aeroporturile, în plină criză cu Venezuela

Image

Micul stat Trinidad și Tobago din Caraibe a autorizat SUA să îi utilizeze aeroporturile 'în săptămânile următoare' pentru 'mișcări de natură logistică', a anunțat luni, în plină criză între Caracas și Washington, Ministerul de Externe al arhipelagului situat la circa 10 km distanță de Venezuela, transmite AFP.

Din august, Washingtonul a desfășurat o prezență militară semnificativă în Caraibe, oficial pentru a combate traficul de droguri cu destinația Statelor Unite.

Caracas consideră că aceasta este o operațiune ce vizează înlăturarea președintelui Nicolás Maduro de la putere și preluarea vastelor rezerve de petrol ale țării.

Săptămână trecută, pentru prima dată a fost confiscat un petrolier care transporta țiței venezuelean.

'În conformitate cu cooperarea bilaterală stabilită, ministerul a acordat autorizații ce le permit aeronavelor militare ale Statelor Unite să tranziteze prin aeroporturile din Trinidad și Tobago în săptămânile următoare', se spune în textul Ministerului de Externe.

'Statele Unite au indicat faptul că aceste mișcări sunt de natură logistică, facilitând reaprovizionarea și rotațiile de personal de rutină', adaugă textul menționat.

Un aliat al lui Trump, prim-ministrul Kama Persad-Bissessar, care a venit la putere în luna mai, a făcut în repetate rânduri declarații ostile guvernului venezuelean, subliniind în același timp ca Washingtonul nu a cerut niciodată permisiunea de a utiliza arhipelagul pentru a lansa atacuri împotriva Venezuelei.

Arhipelagul a găzduit nava de război americană USS Gravely la sfârșitul lunii octombrie, iar un contingent de pușcași marini americani a efectuat exerciții acolo între 16 și 21 noiembrie; o parte dintre aceste trupe sunt încă prezente.

SUA au instalat de asemenea, la sfârșitul lui noiembrie, un radar pe noul aeroport din Tobago, care nu a fost încă inaugurat.AGERPRES/(AS - redactor: Irina Cristea, editor online: Anda Badea)

 

Sursa foto: andrea_de_silva_photography/Instagram

Afisari: 1161

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 13-06-2026 21:58

ONU: Mai a fost luna cu cele mai multe victime civile înregistrate în Ucraina de la începutul războiului

În luna mai, în Ucraina s-a înregistrat cel mai mare număr de victime civile, răniți și morți, de la începutul războiului de agresiune al Rusiei în februarie 2022, conform datelor colectate de observatorii pentru drepturile omului ai ONU, transmite sâmbătă EFE. Astfel, Misiunea ONU de Observare a Drepturilor

Politic Ex 13-06-2026 20:59

SUA și Iran vor avea duminică o întâlnire virtuală pentru a semna acordul (Axios)

Reprezentanți ai Statelor Unite și ai Iranului vor avea duminică o întâlnire virtuală împreună cu mediatorii pakistanezi și qatarezi pentru a semna electronic un acord care să pună capăt războiului și să permită deblocarea Strâmtorii Ormuz, a relatat sâmbătă publicația digitală americană Axios. Acest memorandum de

Politic Ex 13-06-2026 20:33

Trump anunță că acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului va fi semnat duminică

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE. 'Acordul va fi semnat mâine, iar imediat după semnarea lui, Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă pentru toți',

Politic Ex 13-06-2026 19:36

#Ucraina: Centrala nucleară de la Zaporojie a fost reconectată la rețeaua electrică

Centrala nucleară ucraineană de la Zaporojie, aflată sub control rus, a fost reconectată sâmbătă la rețea, la aproape trei zile după ce și-a pierdut în întregime alimentarea electrică externă în urma unui atac asupra unui post electric, a anunțat Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează AFP.

Politic Ex 13-06-2026 18:49

Premierii Pakistanului și Qatarului au discutat după anunțul Islamabadului privind iminența unui acord SUA - Iran

Prim-ministrul Pakistanului, Shehbaz Sharif, și omologul său din Qatar, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, au discutat la telefon sâmbătă despre recentele evoluții din Orientul Mijlociu, imediat după ce Islamabadul a anunțat că SUA și Iranul sunt pe punctul de a semna un acord de pace ce ar putea fi parafat în 24 de ore, informează EFE.

Politic Ex 13-06-2026 18:12

Coreea de Nord denunță o declarație UE-Coreea de Sud care condamnă legăturile militare ale Phenianului cu Moscova

Coreea de Nord a condamnat sâmbătă un comunicat comun al Coreei de Sud și al Uniunii Europene care denunță cooperarea militară a Phenianului cu Rusia în cadrul războiului din Ucraina, informează AFP. Această declarație, adoptată miercuri în timpul unei vizite a președintelui sud-coreean Lee Jae Myung la Bruxelles, critică 

Politic Ex 13-06-2026 17:34

Ungaria: Viktor Orban, reales în fruntea Fidesz, în pofida înfrângerii suferite de partid la alegerile din aprilie

Politicianul ungar ultranaționalist Viktor Orban, prim-ministrul Ungariei din 2010 până în mai 2026, a fost reales sâmbătă ca președinte al partidului Fidesz, în primul congres al acestei formațiuni politice după înfrângerea clară suferită la alegerile legislative din aprilie în fața partidului conservator Tisza, transmite EFE.

Politic Ex 13-06-2026 17:20

Trump distribuie pe rețele mesajul premierului pakistanez care afirma că un acord SUA-Iran poate fi semnat în 24 de ore

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a distribuit sâmbătă pe rețeaua sa Truth Social mesajul publicat anterior de prim-ministrul Pakistanului, Shehbaz Sharif, în care acesta afirma că în următoarele 24 de ore ar putea fi semnat un acord care să pună capăt războiului din Iran, informează EFE. Președintele Donald Trump a postat o captură

Politic Ex 13-06-2026 16:19

Iranul spune că semnarea memorandumului de la Islamabad cu SUA nu va avea loc duminică

Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmaeil Baghaei, a declarat sâmbătă, potrivit presei de stat, că momentul exact al semnării memorandumului de la Islamabad cu Statele Unite nu va fi duminică, informează Reuters. 'Trebuie să așteptăm să aflăm data exactă a semnării. Nu va fi mâine, duminică', a declarat pentru I

Politic Ex 13-06-2026 15:53

Rusia: Putin cere guvernului să promoveze dezvoltarea regiunilor ucrainene anexate

Președintele Vladimir Putin a avut sâmbătă o întâlnire prin videoconferință cu guvernul rus, reuniune dedicată integrării regiunilor ucrainene anexate de Rusia - Donețk, Lugansk, Zaporojie și Herson - în care a cerut miniștrilor să promoveze dezvoltarea acestor teritorii până la nivelul restului țării, informează EFE. 'Pâ

Politic Ex 13-06-2026 15:21

Avioane de vânătoare suedeze au interceptat în două ocazii avioane de luptă rusești deasupra Mării Baltice

Avioane de vânătoare ale forțelor aeriene suedeze au decolat vineri de două ori pentru a intercepta avioane de luptă rusești deasupra Mării Baltice, dar acestea nu au ajuns să încalce spațiul aerian al Suediei, informează sâmbătă EFE. 'Vineri, forța de reacție suedeză a efectuat două misiuni cu avioane JAS 39 Gripen pentru a face față avi

Politic Ex 13-06-2026 14:24

Premierul pakistanez Shehbaz Sharif afirmă că semnarea acordului de pace SUA-Iran este așteptată în 24 de ore

Prim-ministrul pakistanez Shehbaz Sharif a declarat sâmbătă că Statele Unite și Iranul au convenit asupra unui cadru pentru un acord de pace care ar pune capăt conflictului de luni de zile din Orientul Mijlociu, textul final al înțelegerii fiind încheiat, relatează Reuters și AFP. Pakistanul se pregătește acum pentru o semnare electronică, aș

Politic Ex 13-06-2026 14:19

Iran: Defunctul lider suprem Ali Khamenei va fi înmormântat pe 9 iulie

Ayatollahul Ali Khamenei, care a condus Iranul timp de aproape 37 de ani înainte de a fi ucis de atacuri aeriene israeliano-americane pe 28 februarie, va fi înmormântat pe 9 iulie la Mashhad (nord-est), a anunțat sâmbătă televiziunea de stat iraniană, conform AFP. Înmormântarea sa, programată inițial pentru martie, dar am&ac

Politic Ex 13-06-2026 09:05

Putin afirmă că peste 700.000 de soldați ruși luptă în #Ucraina

Rusia are peste 700.000 de soldați desfășurați în zona de război din Ucraina, a declarat vineri președintele rus Vladimir Putin, la o întâlnire cu militarii la Kremlin, cu ocazia sărbătorii naționale de 12 iunie, relatează dpa. Flancat de ministrul Apărării, Andrei Belousov, Putin a vorbit cu încredere despre victoria din 'operațiun

Politic Ex 13-06-2026 08:52

Zelenski revocă limbii ruse statutul de limbă protejată în #Ucraina

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a promulgat vineri o lege care revocă limbii ruse statutul de limbă protejată în Ucraina, unde aceasta rămâne limba principală a unei părți a populației, în ciuda unui declin de la invazia declanșată de Moscova, relatează AFP. 'Președintele Ucrainei a promulgat legea (...) O decizie importantă pen