logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Abdicare și un nou Mare Duce în Luxemburg

Imagine din galeria Agerpres

Luxemburgul, o mică monarhie care se numără printre țările fondatoare ale Uniunii Europene, celebrează vineri urcarea pe tron a unui nou suveran, Marele Duce Guillaume, în vârstă de 43 de ani, care îi succede tatălui său, Henri, care a ales să abdice după o domnie de un sfert de secol, informează AFP.



Evenimentul deschide un nou capitol în istoria acestui stat cu o populație de aproximativ 670.000 de locuitori, cunoscut pentru locul important pe care îl ocupă în lumea finanțelor și care se va regăsi timp de câteva ore în centrul atenției marilor săi vecini.

Printre invitații la un dineu de gală ce va avea loc vineri seară sunt așteptați președintele francez Emmanuel Macron și omologul său german, Frank-Walter Steinmeier.

În prezența a zece lideri străini, inclusiv a cuplurilor regale din Belgia și Țările de Jos, evenimentul de vineri va debuta cu ceremonia de abdicare a marelui duce Henri, la ora locală 10:00 (08:00 GMT) la Marele Palat Ducal din Luxemburg.



Ea va fi urmată, o oră mai târziu, de depunerea jurământului, în fața Camerei Deputaților, de către cel care îi este moștenitor, fiind fiul cel mare al suveranului.

Noul cuplu princiar - Guillaume și soția lui, Stephanie - se va întâlni apoi cu populația locală într-o piață din centrul vechi al capitalei acestui ducat.



'Abordare mai latină'

Marele Duce Guillaume, în vârstă de 43 de ani, va fi cel de-al șaptelea suveran din dinastia Nassau-Weilburg, care domnește în Luxemburg din 1890 și are origini comune cu monarhia olandeză.

Deși va reprezenta o nouă generație în fruntea statului, el nu ar trebui să bulverseze practicile de exercitare a puterii, într-o democrație parlamentară considerată stabilă, unde monarhul își asumă în principal funcții de reprezentare, pe lângă promulgarea legilor.



În Luxemburg, 'Marele Duce întruchipează independența și stabilitatea statului', a declarat prim-ministrul luxemburghez, Luc Frieden.

În ceea ce îl privește pe Guillaume, 'el are cu 30 de ani mai puțin decât tatăl lui, a fost educat la școala luxemburgheză, spre deosebire de cel din urmă care a urmat cursuri private, așadar va avea un stil nou', a prezis premierul țării. 'Un stil mai deschis, probabil, dar în continuitatea celui al tatălui și al bunicului său', a nuanțat el.

Guillaume este cel mai mare dintre cei cinci copii ai cuplului format din Henri de Nassau și Maria Teresa Mestre, născută la Havana și al cărei tată, un om de afaceri cubanez, a fugit din țara lui, alături de familia sa, în 1959.

'Cu o mamă cubaneză, ne putem imagina că el va avea o abordare mai latină, poate puțin mai călduroasă', a declarat istoricul belgian Patrick Weber.

'Însă nu mă aștept cu adevărat la un vânt rapid de modernitate', a adăugat acest expert în istoria monarhiilor din Benelux.

'Să ridice piciorul de pe accelerație'

Marele Duce Guillaume este căsătorit din 2012 cu contesa Stephanie de Lannoy, provenită dintr-o familie nobiliară francofonă belgiană și cunoscută pentru faptul că este pasionată de artă și de literatură, vorbind fluent franceza, luxemburgheza, germana și engleza.

Cuplul are doi băieți: Charles, în vârstă de cinci ani, și Francois, în vârstă de trei ani.

Marele Duce Henri a lansat procesul de tranziție la tron în 2024, declarând atunci că dorea, odată cu apropierea sa de împlinirea vârstei de 70 de ani, 'să ridice piciorul de pe accelerație' și să regăsească 'o anumită libertate'. El a urcat pe tron în octombrie 2000 după abdicarea tatălui său, Jean.

Moștenitorul Guillaume a beneficiat de o școlarizare internațională, pentru că, după liceul absolvit în Marele Ducat al Luxemburgului, a studiat în Elveția, apoi la Academia Militară Regală Sandhurst din Regatul Unit.

A obținut apoi o dublă licență în litere și științe politice la Universitatea Angers din Franța.

Mai multe festivități sunt programate în întreaga țară până duminică, pentru a marca 'Trounwiessel' ('Schimbarea Tronului', în luxemburgheză). AGERPRES/(AS - redactor: Florin Bădescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Foto: (c) OLIVIER HOSLET / EPA

Afisari: 689

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 16-08-2026 22:01

VIDEO Amiralul Cooper a vizitat portavionul Abraham Lincoln și a trăit o experiență 'uluitoare'

Amiralul Brad Cooper, comandantul CENTCOM (Comandamentul Central al SUA, care răspunde de Orientul Mijlociu), a afirmat după o vizită pe portavionul american Abraham Lincoln că experiența a fost 'uluitoare', transmite duminică agenția Reuters. Într-un comunicat pe X, amiralul

Politic Ex 16-08-2026 20:15

VIDEO Emisarul american Jared Kushner s-a întâlnit cu lideri ai Hamas

Emisarul american Jared Kushner, ginerele președintelui Donald Trump, s-a întâlnit duminică în Egipt cu lideri ai grupării islamiste palestiniene Hamas, afirmă surse ale agenției France Presse, sub rezerva anonimatului. Informația a fost confirmată și de un diplomat, pentru Reuters. Conform acestuia, Kushner și Nikolai Mladen

Politic Ex 16-08-2026 16:22

Google închide sute de canale de YouTube sud-coreene pentru conținutul politic

Corporația Google a închis în trimestrul al doilea din acest an 449 de canale de YouTube sud-coreene pentru conținutul cu încărcătură politică, arată duminică un raport al Grupului Google de Analiză a Amenințărilor, citat de Reuters. Conform Buletinului privind Operațiunile de Influență realizat de Grup, au fost închise

Politic Ex 16-08-2026 15:11

Parlamentul iranian interzice interviurile pentru 'presa ostilă'

Parlamentul de la Teheran a adoptat duminică o lege care interzice interviurile și alte comunicări cu presa considerată ostilă Iranului, inclusiv mass-media din SUA și Israel sau finanțată de aceste țări, informează cotidianul iranian Shargh, preluat de Reuters. Înainte de a intra în vigoare, reglementarea mai trebuie avizată de Co

Politic Ex 16-08-2026 14:42

Ucraina afirmă că a scos din funcțiune 7 dintre cele mai mari 10 depozite aparținând Wildberries

Ucraina a susținut că atacurile sale împotriva gigantului de comerț electronic Wildberries, 'Amazonul' rusesc, au scos din funcțiune șapte dintre cele mai mari zece centre logistice ale companiei, informează duminică EFE. 'Ucraina a scos din funcțiune 7 dintre cele mai mari 10 centre logistice ale Wildberries', a declarat

Politic Ex 16-08-2026 14:26

Iranul oferă o recompensă de circa 30.000 de dolari pentru fiecare militar american capturat sau ucis (presă)

Armata iraniană oferă o recompensă de aproape 30.000 de dolari pentru fiecare soldat american ucis sau capturat, relatează portalul de știri Avash, citat duminică de dpa. Potrivit relatării, femeile care capturează sau ucid soldați americani vor primi dublul sumei. Recompensa ar fi oferită de Amir Hatami, comandantul șef al arma

Politic Ex 16-08-2026 13:26

SUA/Partidul Democrat alege Carolina de Sud ca punct de pornire pentru alegerile primare din 2028

Comitetul Național Democrat (DNC) a anunțat sâmbătă o reconfigurare a calendarului său pentru alegerile primare pentru nominalizarea prezidențială din 2028, plasând Carolina de Sud și Nevada pe primul, respectiv al doilea loc, și punând accent pe diversitate, informează EFE. DNC, reunit la Austin, în Texas, a aprobat of

Politic Ex 16-08-2026 13:05

Ucraina a atacat un sistem rusesc de lansare de rachete în Crimeea ocupată

Marina ucraineană a atacat sâmbătă seară pozițiile sistemului rusesc de rachete de coastă Bastion în peninsula Crimeea ocupată, bază de la care Rusia lansează rachete supersonice și hipersonice, informează duminică EFE. Marina ucraineană a relatat pe Telegram că, în urma atacului, Rusia 'a suferit pierderi semnificative d

Politic Ex 16-08-2026 12:09

Donald Tusk avertizează asupra adversarilor interni care caută inamicul în Europa, nu în Rusia

Prim-ministrul polonez Donald Tusk a declarat sâmbătă că țara sa dorește să evite războiul și, pentru a face acest lucru, trebuie să fie puternică, independentă și suverană, însă a avertizat totodată cu privire la adversarii interni care încearcă să găsească inamicul în Europa, mai degrabă decât în Rusia, relatează EFE.

Politic Ex 16-08-2026 11:30

Liderul nord-coreean Kim Jong Un reafirmă legăturile cu Rusia

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a reafirmat aprofundarea legăturilor cu Rusia într-un mesaj adresat președintelui rus Vladimir Putin, în contextul în care Phenianul a marcat aniversarea independenței față de dominația colonială a Japoniei, a anunțat duminică agenția de știri de stat KCNA, citată de Reuters. Kim a răspuns unu

Politic Ex 16-08-2026 10:53

Marocul a expulzat echipele de știri ale EFE și TVE din orașul Fnideq

Marocul a expulzat sâmbătă echipele de știri ale agenției de presă spaniole EFE și ale postului public de televiziune spaniol TVE care se aflau în orașul Fnideq (Castillejos) pentru a relata despre situația de la granița cu exclava spaniolă Ceuta, informează EFE. Hotelurile în care erau cazați jurnaliștii i-au informat pe ace

Politic Ex 16-08-2026 08:31

Atac major cu drone al Ucrainei asupra capitalei ruse, în timp ce Moscova a atacat Kievul cu o rachetă balistică

Rusia a anunțat duminica aceasta că Ucraina a lansat un atac cu drone la scară largă peste noapte, peste 600 de drone având ca țintă Moscova, în timp ce Kievul a fost atacat de armata rusă cu o rachetă balistică, informează dpa. Autoritățile din ambele țări au raportat un total de șase decese peste noapte: trei în regiunea ru

Politic Ex 15-08-2026 22:05

VIDEO Moscova este nemulțumită de acordul SUA-Turcia privind armele pentru #Ucraina

Moscova s-a arătat sâmbătă nemulțumită de acordul americano-turc privind armele pentru Ucraina, purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, afirmând că acordul doar ''va amâna încheierea regimului de la Kiev'', transmite dpa. Zaharova, citată de agenția de presă TASS, a spus că autoritățile di

Politic Ex 15-08-2026 21:13

Germania: Conservatorii, la cel mai scăzut nivel de încredere începând din octombrie 2021 (sondaj)

Blocul conservator din Germania reunește cele mai puține intenții de vot din ultimii cinci ani în rândul electoratului, indică un sondaj de opinie realizat săptămânal de INSA, transmite sâmbătă dpa. Sondajul, realizat pentru publicația Bild am Sonntag, arată că blocul conservator format din Uniunea Creștin-Democrată (CD

Politic Ex 15-08-2026 19:40

Israelul dorește discuții mai serioase cu Libanul, afirmă un reprezentant al premierului Netanyahu

Israelul dorește să poarte noi negocieri cu Libanul, mai ambițioase, sub mediere americană, a declarat sâmbătă seară un purtător de cuvânt al premierului israelian Benjamin Netanyahu, după atacuri ale armatei israeliene contra unor poziții ale Hezbollah în sudul teritoriului libanez, transmite AFP. ''Loviturile israel