Umbra Kursk planează asupra submarinului rusesc Novorossiisk, care s-ar afla în dificultate în Gibraltar (media)
Submarinul rusesc Novorossiisk ar fi suferit o avarie gravă în largul Gibraltar - una dintre cele mai strategice și mai frecventate strâmtori din lume - și ar prezenta riscuri de explozie, potrivit unui cont de Telegram anti-Kremlin, foarte bine informat de cele mai multe ori, a relatat marți France 24.
Acesta este submarin rusesc de război care a navigat recent în apropiere de coasta franceză. De această dată, Novorossiisk se află în regiunea strâmtorii Gibraltar sau în largul coastei Portugaliei și s-ar afla într-o situație delicată, a relatat sâmbătă contul de Telegram VChka-OGPU, despre care se știe ca are surse în cadrul serviciilor de securitate ruse.
Submersibilul, 'aflat în prezent într-o misiune de luptă în Marea Mediterană, se confruntă cu probleme tehnice grave', subliniază acest cont de Telegram, considerat de unii observatori drept unul foarte critic la adresa Kremlinului. Potrivit acestei media, o 'scurgere de carburant în urma unei avarii grave a provocat un risc semnificativ de explozie în cală'.
Nici autoritățile ruse, nici media oficiale nu au menționat prezența submarinului Novorossiisk în Marea Mediterană sau eventualele sale probleme și posibila evacuare a echipajului.
Un avion american de patrulare maritimă survolează de mai multe zile zona în care a fost observat submarinul rusesc, au indicat mai multe conturi specializate de analiză a datelor din surse deschise pe platforma X și Telegram.
Este un incident asupra căruia planează umbra tragediei Kursk, submarinul nuclear rusesc care s-a scufundat în anul 2000, provocând moartea a 118 membri ai echipajului.
Novorossiisk, care face parte dintr-o clasă relativ nouă de submersibile diesel Kilo, are o lungime de peste 70 de metri și poate transporta un echipaj de peste 50 de persoane.
Este o clasă ce a început să fie 'dezvoltată începând cu anii 1980 și, prin urmare, nu este același lucru cu familiile de submarine din anii 1940 și 1950, care au suferit numeroase avarii', subliniază Alexandre Vautravers, specialist în probleme de armament și redactor-șef al Revistei militare elvețiene ( Revue militaire suisse).
Totuși, submarinele din clasa Kilo nu sunt foarte perfecționate.'Acestea au fost concepute mai degrabă pentru a putea fi fabricate în număr mare decât pentru a dota flota rusă cu submarine de ultimă generație', afirmă expertul citat. 'Sunt modele pe care Rusia le-a exportat intens, întrucât nu conțin nicio tehnologie secretă', mai spune Alexander Vautravers.
Novorossiisk este unul dintre cele mai noi modele din această clasă, fiind pus în funcțiune în august 2014. A fost repartizat Flotei ruse din Marea Neagră în septembrie 2024.
La fel ca alte submarine din clasa sa, scopul său principal 'este să opereze de-a lungul coastelor unde adâncimea mării nu este prea mare', explică Alexandre Vautravers. Este echipat cu torpile și poate transporta rachete de croazieră de tip Kalibr, echivalentul rusesc al rachetelor americane Tomahawk. Submarinele din clasa Kilo 'pot, de asemenea, să amplaseze mine submarine', adaugă Alexandre Vautravers.
Înainte de a fi detectat în Gibraltar, submarinul Novorossiisk a fost observat în alte zone. Marina franceza l-a observat în 2022 în largul coastei Bretaniei și a trimis o navă militară să-l supravegheze. Mai recent, britanicii l-au urmărit îndeaproape în iulie 2025, când a traversat apele engleze din Canalul Mânecii.
Ce face însă submersibilul în Gibraltar? Novorossiisk se afla 'într-o misiune de luptă', susține contul Telegram VChKa-OGPU. Acest tip de misiune nu înseamnă neapărat că submarinul își îndreaptă rachete spre pozițiile britanice din Gibraltar, de exemplu.
'De cele mai multe ori, este vorba de misiuni discrete legate de spionaj sau de transportul confidențial de personal sau material', explică Alexandre Vautravers.
În această privință, strâmtoarea Gibraltar constituie o zonă ideală pentru acest tip de spionaj subacvatic. Este singurul punct de acces în Marea Mediterană dinspre Atlantic, iar toate navele care tranzitează această zonă sunt atent monitorizate. În plus, Novorossiisk este una dintre puținele nave ale marinei ruse care încă mai sunt prezente în Marea Mediterană și pot demonstra proiecția puterii Moscovei în această zonă, după ce marina rusă a pierdut baza Tartu din Siria.
În absența unei confirmări sau a unor declarații oficiale din partea Rusiei, este dificil să se evalueze amploarea pagubelor suferite (sau nu) de Novorossiisk, notează France 24.
Din cele relatate de VChKa-OGPU pe Telegram rezultă că echipajul s-ar afla într-o situație îngrijorătoare. Totul ar fi început cu o defecțiune la sistemul de alimentare cu carburant. Acesta s-a scurs apoi în cală. În așa măsură încât riscul de explozie ar fi acum ridicat.
Mai mult, Novorossiisk nu ar dispune 'de piesele necesare de schimb sau de personal competent' pentru a repara daunele. 'Navele de război rusești sunt cunoscute în prezent pentru faptul că sunt puține și prost întreținute, cu un echipaj care adeseori nu este pregătit să facă față acestui tip de situație', recunoaște Basil Germond, specialist în probleme de securitate internațională și maritimă la Universitatea Lancaster. Cauza este efortul de război al Rusiei în Ucraina, care a redus la minimum echipamentele disponibile și echipajele specializate, explică el.
Desigur, 'nu este un submarin nuclear, iar impactul unei explozii ar fi astfel mai limitat pentru mediu și securitate', subliniază Alexandre Vautravers, precizând totuși că riscurile depind și de armamentul de la bord. Minele sau rachetele care ar exploda ar face situația mult mai periculoasă.
Riscul deteriorării situației este cu atât mai mare cu cât Rusia nu dispune de niciun port în apropiere, iar Novorossiisk ar trebui transportat până la Sankt Petersburg pentru a fi reparat. Cu excepția cazului în care Moscova ar cere ajutor. 'Dacă Rusia nu reușește să rezolve problema singură, cu siguranță nu va solicita ajutorul unei țări NATO, având în vedere contextul actual', concluzionează Basil Germond. AGERPRES/(AS-editor: Lilia Traci, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bosnia și Herțegovina: Înaltul Reprezentant internațional, Christian Schmidt, a demisionat
Christian Schmidt și-a anunțat oficial luni demisia din funcția de Înalt Reprezentant internațional însărcinat cu supervizarea acordului de pace din Bosnia, punând capăt unui mandat de aproape cinci ani marcat de tensiuni recurente cu liderul entității sârbilor bosniaci, Milorad Dodik, relatează AFP. În ajunul prezentării raportul
Trump va fi supus controalelor medicale anuale pe 26 mai
Președintele american Donald Trump, care împlinește 80 de ani luna viitoare, va fi supus controlului medical anual pe 26 mai la spitalul militar Walter Reed de lângă Washington, a anunțat Casa Albă luni, relatează AFP. Conform unui comunicat, controlul va consta în examinări de rutină, în special stomatologice. Miliardaru
Columbia: Un tribunal ordonă divulgarea informațiilor referitoare la călătoriile lui Epstein în țară
Un tribunal din Columbia a ordonat autorităților de imigrare să publice informații despre călătoriile în țara sud-americană ale infractorului sexual american Jeffrey Epstein și ale complicei sale Ghislaine Maxwell, a aflat luni agenția France Presse (AFP). Fostul președinte columbian Andres Pastrana (1998-2002) este menționat de mai mult
#Ucraina: Atac aerian asupra Kievului după expirarea armistițiului
Un atac aerian este în desfășurare marți în zori asupra Kievului, după expirarea unui armistițiu de trei zile, a anunțat pe Telegram șeful administrației militare a orașului, Timur Tkacenko, relatează AFP. 'Drone inamice se află în prezent deasupra Kievului. Vă rugăm să rămâneți la adăpost până la ridicarea al
Emiratele Arabe Unite au lovit direct Iranul în aprilie, afirmă Wall Street Journal
The Wall Street Journal a raportat luni că Emiratele Arabe Unite (EAU) au desfășurat propriile operațiuni militare împotriva Iranului în aprilie, în timp ce doar Statele Unite și Israelul revendică participarea la atacurile împotriva Teheranului, notează AFP. Potrivit cotidianului american, care citează surse anonime, a
Venezuela: Fostul 'țar' al petrolului, în fața judecătorilor
Fostul 'țar' al petrolului venezuelean, Tareck El Aissami, fost vicepreședinte și, mai ales, fost influent ministru al hidrocarburilor, este acuzatul principal în procesul privind una dintre cele mai mari deturnări de fonduri din Venezuela, în cadrul căruia luni la Caracas a avut loc o audiere, notează AFP. Un dispozitiv im
Washingtonul adoptă noi sancțiuni pentru a împiedica vânzarea de petrol iranian către China
Statele Unite au sancționat luni 12 persoane și entități legate de Teheran pe care le acuză că 'facilitează' vânzarea de petrol iranian către China, cu doar câteva zile înainte de o întâlnire între președintele american Donald Trump și omologul său chinez Xi Jinping, relatează AFP. Mai mulți membri ai Gărzilor Revolu
Sancțiuni europene împotriva coloniștilor israelieni: Netanyahu denunță 'falimentul moral' al UE
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a denunțat luni 'falimentul moral' al Uniunii Europene după decizia acesteia de a sancționa coloniștii extremiști israelieni vinovați de violențe împotriva palestinienilor din Cisiordania ocupată, notează AFP. 'În timp ce Israelul și Statele Unite fac +treaba murdară a Europei+ lup
#Ucraina: Agenția Anticorupție afirmă că a descoperit o schemă implicându-l pe fostul șef de cabinet al lui Zelenski
Agenția Ucraineană Anticorupție (NABU) a anunțat luni că a descoperit un sistem de spălare de bani care, potrivit presei locale, îl implică pe fostul șef de cabinet al președintelui Volodimir Zelenski, Andrii Iermak, notează Reuters și AFP. NABU a declarat că 'a destructurat un grup organizat implicat în spălarea a 460 de milio
Iranul este pregătit să 'dea o lecție' în caz de agresiune, spune principalul negociator al Teheranului
Principalul negociator iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că Iranul este pregătit să 'dea o lecție' în caz de agresiune, reacționând la declarațiile președintele american Donald Trump privind marea fragilitate a armistițiului, notează AFP. 'Forțele noastre armate sunt pregătite să riposteze și să dea o le
Zelenski: 'Nu a existat tăcere' pe front în #Ucraina, în pofida armistițiului negociat de SUA
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat luni că ostilitățile cu armata rusă continuă în pofida unui armistițiu de trei zile negociat de SUA, acuzând Rusia că nu vrea să pună capăt războiului care durează de patru ani, relatează AFP. 'Astăzi nu a existat tăcere pe front, au fost lupte',
Donald Trump spune că va discuta cu Xi Jinping despre vânzarea de arme americane Taiwanului
Președintele american Donald Trump a declarat luni că va discuta cu omologul său Xi Jinping cu prilejul deplasării sale în China din această săptămână despre vânzarea de arme americane către Taiwan, pentru care există o puternică opoziție a Beijingului, relatează AFP. 'Voi avea această discuție cu președintele Xi. Președi
Venezuela nu a luat niciodată în calcul să devină al 51-lea stat american, dă asigurări președinta interimară
Președinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a declarat luni, la Haga, că niciodată nu s-a luat în calcul ca țara sa să devină cel de al 51-lea stat american, în contextul în care președintele american Donald Trump se laudă cu controlul asupra statului venezuelean, relatează AFP. 'Asta nu ar fi fost niciodată luat
Regatul Unit impune sancțiuni împotriva unor iranieni acuzați de 'activități ostile'
Guvernul britanic a impus luni sancțiuni împotriva a douăsprezece persoane și grupuri acuzate că sunt implicate în 'activități ostile' în Regatul Unit și în alte țări în beneficiul regimului iranian, relatează AFP. Aceste sancțiuni vor permite 'descurajarea atacurilor împotriva disidenților &icir
SUA: Președintele Trump anunță că va reduce taxa federală pe carburanții auto
Președintele american Donald Trump a anunțat luni că va reduce taxa federală pe carburanții auto, de 18 cenți pe galon la pompă, pe o perioadă încă neprecizată, 'până când e potrivit', informează Reuters. Modificarea taxei necesită aprobarea Congresului SUA, controlat în prezent de Partidul Republican al președi













