Trei avioane de vânătoare rusești MIG-31 au pătruns neautorizat în spațiul aerian al Estoniei
Trei avioane de vânătoare rusești MIG-31 au încălcat vineri spațiul aerian al Estoniei, unde au zburat timp de circa 12 minute în zona insulei Vaindloo, în timp ce avioane F-35 din misiunea NATO de poliție aeriană desfășurată în această țară baltică 'au răspuns incidentului', potrivit autorităților estone, relatează agențiile Reuters și EFE.
'Vineri dimineață (...), trei avioane rusești MIG-31 au pătruns neautorizat în spațiul aerian al Estoniei, în zona insulei Vaindloo, rămânând în spațiul aerian eston circa 12 minute', potrivit unui comunicat al Ministerului eston al Apărării.
Trei avioane de vânătoare F-35 ale Forțelor Aeriene italiene desfășurate în Estonia 'au răspuns incidentului', adaugă ministerul citat.
'NATO a reacționat imediat și a interceptat avioanele rusești', a confirmat Alianța, conform căreia acesta este un 'nou exemplu de comportament rusesc periculos'.
'Rusia a încălcat spațiul aerian al Estoniei de patru ori anul acesta, lucru în sine inacceptabil, dar încălcarea de astăzi, când trei avioane de vânătoare au intrat în spațiul nostru aerian, este de o îndrăzneală fără precedent', a comentat ministrul eston de externe Margus Tsahkna.
'Testarea tot mai extinsă a limitelor și agresivitatea crescândă a Rusiei trebuie să fie întâmpinate cu o presiune politică și economică tot mai mare', mai spune același ministru.
O notă de protest a fost deja transmisă însărcinatului cu afaceri rus, diplomatul care conduce ambasada rusă la Tallinn.
Șefa diplomației europene, estona Kaja Kallas, a reacționat afirmând că intrarea celor trei avioane rusești în spațiul aerian al țării sale este o 'provocare extrem de periculoasă'. Președintele rus Vladimir 'Putin testează determinarea Occidentului. Nu trebuie să dăm dovadă de slăbiciune', a adăugat Kallas, fostă șefă a guvernului eston și care se află pe o listă a autorităților ruse cu persoane date în urmărire, după ce în această funcție și în cea de șefă a diplomației UE a susținut măsuri radicale împotriva Rusiei.
La rândul ei, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a spus după incidentul de vineri că UE va răspunde 'cu hotărâre oricărei provocări' din partea Rusiei.
Una dintre țările cele mai îndârjite în susținerea Ucrainei în războiul cu Rusia, Estonia a încercat în luna mai să oprească un petrolier care se îndrepta spre un port rusesc, încercare abandonată după ce Rusia a trimis pentru scurt timp un avion de vânătoare deasupra Mării Baltice.
Noua pătrundere a unor avioane militare rusești în spațiul aerian al unei țări NATO survine acum în contextul tensiunii crescute pe flancul estic al Alianței după ce drone rusești au fost doborâte săptămâna trecută deasupra Poloniei.
În noaptea de 9 spre 10 septembrie, între 19 și 21 de drone rusești au încălcat spațiul aerian polonez, în ceea ce responsabili polonezi, ucraineni și occidentali au descris ca fiind o provocare deliberată. Polonia și aliați din NATO care au avioane de luptă desfășurate în această țară au interceptat dronele rusești cu avioane F-16 și F-35.
Cel puțin o parte din aceste drone erau aparate Gerbera, drone fabricate din lemn și spumă și folosite de armata rusă mai mult ca momeli pentru saturarea apărării antiaeriene ucrainene în timpul raidurilor cu drone de atac Shahed. Cu o rază de acțiune de circa 600-700 de kilometri, dronele Gerbera pot fi de asemenea echipate cu un mic dispozitiv exploziv sau cu echipamente de recunoaștere aeriană.
Ministerul rus al Apărării afirmă că în acea noapte a atacat cu drone instalații militare și industriale în partea de vest a Ucrainei și afirmă că raza de acțiune a respectivelor drone nu le-ar fi permis să ajungă deasupra Poloniei, negând orice intenție de a lovi vreo țintă pe teritoriul polonez.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor: Irina Cristea, editor online: Simona Aruştei)
Citiţi şi:
* Avioane rusești în Estonia: Șeful NATO salută un răspuns 'rapid și decisiv' din partea Alianței
* Avioane rusești în Estonia: #Ucraina denunță o 'escaladare' a Moscovei
*Avioane rusești în Estonia: Parisul denunță o 'incursiune periculoasă și iresponsabilă'
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Armata americană anunță că a lovit baze de lansare a rachetelor în Iran
Armata americană a anunțat luni că a efectuat lovituri în sudul Iranului, vizând baze de lansare a rachetelor și nave care încercau să plaseze mine, în ciuda armistițiului în vigoare în războiul dintre cele două țări, notează AFP. 'Forțele americane au efectuat astăzi lovituri de autoapărare în sud
Canada: Mark Carney consideră 'inacceptabil' tratamentul aplicat militanților din Flotila pentru Gaza
Premierul canadian, Mark Carney, a calificat luni, în cursul unei convorbiri telefonice cu președintele Israelului, Isaac Herzog, drept 'inacceptabil' 'tratamentul scandalos' aplicat activiștilor din Flotila pentru Gaza, printre care 12 cetățeni canadieni, notează AFP. Cerând desfășurarea unei anchete independente,
VIDEO Iran: Explozii auzite în Bandar Abbas, situația sub control (presă)
Mai multe explozii au fost auzite în orașul iranian Bandar Abbas și în zonele de coastă din apropierea Strâmtorii Ormuz, a raportat luni presa iraniană, adăugând că deocamdată cauza lor este necunoscută, notează Reuters. Agenția de presă iraniană Mehr a anunțat că situația din Bandar Abbas este sub control și că nu exis
VIDEO Violențe în La Paz, în ciuda concesiilor președintelui bolivian
Ciocniri violente au avut loc luni între manifestanți și polițiști în La Paz, în timpul unui marș la care au participat mii de oameni cerând demisia președintelui Boliviei, Rodrigo Paz, care a anunțat că își reduce salariul în încercarea de a potoli contestarea socială, relatează AFP. Președintele de c
VIDEO Canada: Premierul Carney critică proiectul de referendum separatist din Alberta
Premierul canadian Mark Carney a calificat luni la Ottawa drept un 'bluf foarte periculos' proiectul de referendum privind independența provinciei petroliere Alberta, asupra căruia alegătorii vor trebui să se pronunțe în luna octombrie, notează AFP. Susținător al unității Canadei, Mark Carney a comparat această consultare cu refe
Lavrov i-a comunicat lui Rubio decizia Rusiei de a ataca situri de la Kiev legate de armată (MAE rus)
Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, l-a informat luni pe secretarul de stat american Marco Rubio despre decizia Moscovei de a lansa atacuri asupra unor situri din Kiev legate de armata ucraineană, a anunțat Ministerul rus de Externe, consemnează Reuters și AFP. Potrivit unui comunicat de pe site-ul ministerului, Lavrov i-a spus lui Rubio
Iran: Președintele a ordonat redeschiderea accesului la internetul internațional
Președintele iranian, Masoud Pezeshkian, a emis un ordin de redeschidere a accesului la internet internațional, a relatat luni presa de stat iraniană, citând un oficial, consemnează Reuters. Reautorizarea accesului la net vine după o întrerupere de aproape 90 de zile, pe fondul războiului cu SUA și Israel. Anunțul a fost făcut de ș
Un plan prevede ca Iranul să redeschidă strâmtoarea Ormuz la 30 de zile după un acord cu SUA de încetare a ostilităților (media)
SUA și Iranul discută un plan de deschidere a strâmtorii Ormuz la circa 30 de zile după ce vor ajunge la un acord pentru a pune capăt ostilităților, a relatat luni ziarul Nikkei, citând o sursă diplomatică din Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Iranul va proceda la eliminarea minelor din strâmtoare într-o perioadă de
Italia: Un tânăr de 22 de ani a fost arestat sub bănuiala că pregătea un atac în numele organizației Stat Islamic
Poliția din Reggio Emilia și Bologna a arestat un bărbat italian în vârstă de 22 de ani de origine marocană, acuzat că a încercat să facă recrutări în scop terorist, inclusiv terorism internațional, au indicat luni surse judiciare citate de ANSA. Potrivit anchetatorilor, săptămâna trecută tânărul și-ar fi ex
Spania: Felipe Gonzalez, figură istorică a stângii, cere organizarea de alegeri anticipate
Fostul premier socialist spaniol Felipe Gonzalez a făcut apel luni la organizarea de alegeri legislative anticipate, la câteva zile după ce justiția a anunțat că unul dintre succesorii săi, José Luis Rodriguez Zapatero, este urmărit penal pentru trafic de influență, o premieră în Spania, relatează AFP. Următoarele alegeri su
Poliția cehă reține un înalt ierarh rus care avea în automobil o substanță suspectă
Poliția cehă l-a reținut duminică pe mitropolitul ortodox rus Hilarion, în automobilul căruia s-au găsit la un control patru recipiente cu o substanță albă, au anunțat luni reprezentanții fostului ierarh, conform AFP. Pe contul de Telegram al lui Hilarion a apărut un comunicat în care se precizează că polițiștii din Cehia au găsit
Bolivia: Pe fondul crizei politico-economice în creștere, șeful statului își reduce la jumătate salariul
Președintele bolivian Rodrigo Paz a declarat luni că își va reduce la jumătate salariul și la fel pe cel al miniștrilor din cabinet, pe fondul crizei politice în creștere, marcată de proteste și apeluri la demisia șefului statului, relatează Reuters. Vorbind la un eveniment din Sucre, capitala constituțională a țării, Rodrigo Paz a
Xi Jinping se pronunță pentru întărirea cooperării cu Serbia, cu prilejul unei vizite a lui Aleksandar Vucic la Beijing
Președintele chinez Xi Jinping a făcut apel luni la o întărire a cooperării cu Serbia în domeniile inteligenței artificiale, energiei și infrastructurilor, pe marginea vizitei în China a omologului său sârb, Aleksandar Vucic, relatează AFP. ''Cele două părți ar trebui să-și sporească cooperarea în noile se
Guvernul Cehiei încearcă să impună reguli mai stricte pentru refugiații ucraineni
Guvernul de la Praga a aprobat luni o modificare legislativă care ar impune reguli mai stricte pentru refugiații ucraineni din Cehia, afirmând că reacționează astfel la abuzul unor refugiați de ajutoarele primite și la impresia cetățenilor cehi că sunt dezavantajați față de ucraineni, transmite Reuters. Propunerile guvernului trebuie &ic
Finlanda: Reuniune a autorităților pentru discutarea amenințării în creștere a dronelor
Prim-ministrul finlandez Petteri Orpo a convocat luni o reuniune pentru a discuta despre modul de a gestiona incursiunile dronelor străine, într-un context de îngrijorare privind o eventuală intruziune în spațiul aerian al țării sale, relatează AFP. Mai multe drone ucrainene rătăcite s-au prăbușit în Finlanda din luna m














