ONU declară oficial foamete în Gaza, prima din Orientul Mijlociu
ONU a declarat oficial vineri foamete în Fâșia Gaza, prima din Orientul Mijlociu, după ce experții săi au avertizat că 500.000 de persoane se află într-o stare 'catastrofală', relatează AFP.
Foametea din Gaza 'ar fi putut fi evitată' dacă nu ar fi fost 'obstrucționarea sistematică din partea Israelului', a acuzat la Geneva responsabilul cu coordonarea afacerilor umanitare al Națiunilor Unite, Tom Fletcher.
'Această foamete ne va bântui și trebuie să ne bântuie pe toți', a subliniat el.
ONU și-a atras imediat furia Israelului, care a denunțat un anunț părtinitor 'bazat pe minciunile Hamasului'. 'Nu există foamete în Gaza', a transmis Ministerul israelian de Externe.
După luni de avertismente cu privire la o foamete în acest teritoriu devastat de război, Cadrul integrat de clasificare a fazelor securității alimentare (IPC), o agenție a ONU cu sediul la Roma, a confirmat că este în desfășurare o foamete în guvernoratul Gaza (orașul Gaza) și că aceasta ar urma să se extindă și către guvernoratele Deir el-Balah și Khan Younis până la sfârșitul lunii septembrie.
Guvernoratul Gaza reprezintă aproximativ 20% din suprafața Fâșiei Gaza. Dacă se adaugă și cele din Khan Younis (29,5%) și Deir el-Balah (16%), se ajunge la 65,5%, adică aproximativ două treimi din suprafața totală a Fâșiei Gaza, un teritoriu sărac de 365 km pătrați unde se află mai mult de două milioane de palestinieni.
Potrivit experților ONU, peste o jumătate de milion de oameni din Gaza se confruntă cu condiții 'catastrofale', cel mai ridicat nivel de stres alimentar al IPC, caracterizat prin foamete și moarte.
Această cifră, bazată pe informații colectate până pe 15 august, ar urma să ajungă la aproape 641.000 până la sfârșitul lui septembrie.
Conform IPC, este cea mai gravă deteriorare a situației de la începutul analizelor sale în Fâșia Gaza.
Pentru IPC, o foamete este în curs atunci când sunt reunite trei condiții: cel puțin 20% din gospodării (una din cinci) se confruntă cu o lipsă extremă de alimente, cel puțin 30% dintre copiii sub cinci ani (unul din trei) suferă de malnutriție acută, iar cel puțin două persoane din 10.000 mor de foame în fiecare zi.
Această situație este rezultatul escaladării conflictului din ultimele luni, care a condus la mutări masive de populație combinate cu accesul restricționat la proviziile alimentare, cauzate de Israel.
La începutul lunii martie, Israelul a interzis complet intrarea ajutoarelor în Gaza, după care, la sfârșitul lunii mai, a permis livrarea unor cantități foarte limitate, provocând penurii grave de hrană, medicamente și combustibil.
Israelul, care controlează întregul acces către Gaza, acuză Hamas că fură ajutoarele, lucru pe care aceasta din urmă îl neagă, iar despre organizațiile umanitare spune că nu le distribuie. Însă acestea au afirmat că Israelul impune restricții excesive și că este foarte periculos să distribuie ajutoarele în plin război.
Atacul din 7 Octombrie a provocat de partea israeliană moartea a 1.219 de persoane, în majoritate civili, conform unui raport al AFP realizat pe baza datelor oficiale.
Ca răspuns, Israel a lansat o ofensivă de amploare care a dus la cel puțin 62.192 de morți în Gaza, în majoritate civili, conform datelor Ministerului Sănătății din Gaza, considerate de încredere de ONU.AGERPRES/(AS - redactor: Ionuț Mareș, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump și Netanyahu au examinat toate opțiunile privind Iranul, inclusiv un atac (oficial israelian)
Președintele SUA, Donald Trump, și prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, au examinat în cadrul întâlnirii lor de marți, la Washington, toate căile posibile pentru a frâna programul nuclear al Iranului, inclusiv diplomația, presiunea economică și forța, a declarat miercuri un oficial israelian de rang înalt, citat de Reuters.
Volodimir Zelenski a discutat cu primul ministru polonez despre călătoria sa la Washington
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, s-a întâlnit miercuri cu prim-ministrul polonez, Donald Tusk, în timpul unei escale în Polonia, pe drumul de întoarcere de la Washington, și a discutat cu acesta despre întrevederea sa cu președintele american, Donald Trump, precum și despre dificultățile din relațiile dintre Ucraina și P
Militant american, inculpat pentru suprimarea datelor din telefonul său în cursul unui interogatoriu
Un militant politic american este acuzat de justiția federală că ar fi suprimat în mod deliberat datele din telefonul său mobil, făcându-i pe agenții poliției de frontieră care îl interogau și voiau să aibă acces la aparatul său să tasteze un cod secret, relatează AFP. Samuel Tunick, care a luptat împotriva construirii unui vast c
Mali: Amnesty denunță 'crime de război' după execuția unor soldați 'în afara luptei'
Organizația neguvernamentală Amnesty International a cerut deschiderea unei anchete pentru 'crime de război' după ce a analizat imagini care arată execuția unor soldați ai armatei maliene în afara luptei, căzuți într-o ambuscadă asupra convoiului lor, potrivit unui comunicat emis miercuri și citat de AFP. În 18 iulie, cel puțin 50 de
Activiștii indonezieni din flotila din Gaza au depus o plângere împotriva lui Netanyahu
Nouă indonezieni care se numărau printre activiștii străini arestați în timp ce încercau să livreze ajutoare în Fâșia Gaza în luna mai au depus miercuri o plângere la Procurorul General al Indoneziei împotriva prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de crime împotriva umanității, a declarat avocatu
SUA: Trump pierde accelerat sprijin în rândul americanilor, inclusiv printre simpatizanții republicani (sondaj)
Un procent record de 73% dintre americani consideră că președintele Donald Trump nu a reușit să rezolve problemele cele mai urgente ale SUA, o nemulțumire larg răspândită inclusiv în rândul republicanilor, al căror sprijin pentru el a scăzut la un nou minim, potrivit unui sondaj CNN publicat miercuri, relatează agenția EFE. Sondajul, efectuat
Irakul a elaborat un plan pentru a-și proteja suveranitatea și a împiedica lansarea de atacuri de pe teritoriul său
Consiliul Național de Securitate al Irakului a anunțat miercuri elaborarea unui 'plan cuprinzător' pentru a proteja suveranitatea țării și a împiedica lansarea de atacuri de pe teritoriul său după
Noi sancțiuni americane vizând să limiteze resursele Iranului
SUA au anunțat miercuri noi sancțiuni vizând entități iraniene legate de Gardienii Revoluției, armata ideologică a Iranului, acuzate de impunerea unor 'taxe de asigurare' navelor care tranzitează Strâmtoarea Ormuz, relatează AFP. Anunțarea acestor sancțiuni intervine când președintele american Donald Trump a avertizat că SUA vor lovi
Rusia anunță că a atacat două nave care transportau armament către #Ucraina
Forțele ruse au atacat două nave care transportau arme și echipament militar către porturi ucrainene din apropierea orașului Odesa, a anunțat miercuri Ministerul rus al Apărării, relatează Reuters. Ministerul a declarat ulterior că forțele ruse au atacat, de asemenea, un depozit de combustibil în Odesa, alte două nave în portul Pivdeni, l&a
Anthony Fauci, fost consilier în timpul pandemiei de COVID-19, a refuzat să depună o nouă mărturie în fața Senatului american
Medicul Anthony Fauci, care a coordonat reacția Statelor Unite în timpul pandemiei de COVID-19, a refuzat miercuri să răspundă la noile întrebări ale unei comisii a Senatului american privind originile pandemiei și gestionarea acelei crize sanitare, informează AFP. Denunțând 'obsesia vădită' a președintelui conservator al comi
Argentina: Fosta președintă Cristina Kirchner anunță că va sesiza Comitetul ONU pentru Drepturile Omului
Fosta președintă argentiniană Cristina Kirchner (2007-2015), aflată în arest la domiciliu de peste un an în urma condamnării sale pentru corupție, a anunțat miercuri că va sesiza Comitetul ONU pentru Drepturile Omului în legătură cu cazul său, relatează AFP. Kirchner, în vârsta de 73 de ani, a declarat într-o scrisoare desch
Israelul lovește o moschee în orașul Gaza, afirmând că aceasta servea drept 'depozit de arme' pentru Hamas
Armata israeliană a declarat miercuri că a lovit o moschee în Fâșia Gaza, utilizată - potrivit ei - pentru stocarea armelor de către gruparea islamistă Hamas, relatează AFP. 'În cursul săptămânii trecute, armata israeliană a lovit și destructurat mai multe locuri de stocare a armelor de către Hamas în centrul și nordul Fâ
Președinția irakiană condamnă loviturile americano-saudite, vorbind despre o 'încălcare flagrantă' a teritoriului său
Președinția irakiană a condamnat miercuri loviturile americano-saudite care au vizat Hashd al-Shaabi, o alianță de grupări înarmate irakiene care includ facțiuni pro-iraniene, relatează France Presse. Președinția, care nu a citat explicit SUA și Arabia Saudită, a afirmat că denunță 'bombardamentele care au vizat bazele Hashd al-Shaabi, considerâ
Cipru: Secretarul general al ONU propune o reuniune a celor două părți cu 'garanții' insulei
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a propus miercuri Ciprului o reuniune a celor două părți rivale cu 'garanții' insulei divizate din 1974 cu scopul de a ieși din impas, atrăgându-și o ripostă prudentă din partea Ankarei, relatează AFP. Această propunere a fost primită favorabil de președinții celor două părți rivale ale Ciprului, care
UPDATE Trump afirmă că loviturile americano-saudite din Irak au fost 'coordonate' cu Bagdadul
Loviturile lansate de SUA și Arabia Saudită împotriva grupărilor armate pro-iraniene din Irak au fost coordonate cu guvernul de la Bagdad, a declarat miercuri președintele american Donald Trump într-un interviu pentru Fox News, adăugând totodată că SUA vor lovi dur Iranul ca represalii la atacurile care au vizat bazele americane din Iordania, relatează AFP.













