logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Cancelarul german propune desfășurarea summitului Trump-Putin-Zelenski în Europa și îl va pregăti pe Zelenski pentru a nu repeta cearta cu Trump

Imagine din galeria Agerpres

Summitul tripartit pe care președintele american Donald Trump dorește să-l organizeze împreună cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski și cu cel rus Vladimir Putin s-ar putea desfășura în Europa, a sugerat sâmbătă cancelarul german Friedrich Merz, în pofida mandatului de arestare emis de Curtea Penală Internațională (CPI) împotriva președintelui rus, relatează AFP.

După summitul avut vineri cu Putin în Alaska, președintele american a anunțat că, în urma progreselor obținute la această întâlnire, îl va primi luni pe Zelenski la Casa Albă, iar în funcție de cum va decurge discuția cu acesta despre o soluționare negociată a războiului din Ucraina va fi apoi organizat un summit tripartit Trump-Putin-Zelenski.

'Eu cred (...) că o astfel de întâlnire tripartită va avea loc', a declarat cancelarul Friedrich Merz într-un interviu acordat sâmbătă posturilor germane NTV și RTL. 'Data și locul de desfășurare urmează să fie stabilite (...) Am propus ca un astfel de loc să fie în Europa. Poate că aceasta ar trebui să fie locația în care aceste discuții să se desfășoare permanent', a adăugat Merz, fără a sugera vreun oraș sau țară anume. 'Acestea sunt chestiuni de detaliu. Vor fi clarificate abia în zilele sau chiar săptămânile următoare', a adăugat el.

Curtea Penală Internațională (CPI) a emis un mandat de arestare pe numele lui Vladimir Putin în martie 2023 pentru transferul 'ilegal' al unor copii ucraineni în Rusia. Dintre țările europene, Ungaria s-a retras din CPI în aprilie 2025, în prima zi a vizitei la Budapesta a premierului israelian Benjamin Netanyahu, pe numele căruia respectiva instanță internațională a emis de asemenea un mandat de arestare, pentru crime de război și crime împotriva umanității în Fâșia Gaza.

Cancelarul german a confirmat că Statele Unite ar fi acum dispuse să se alăture țărilor europene în demersul de oferire a unor garanții de securitate Ucrainei, în cazul unui acord de pace cu Rusia. 'Vestea bună este că America este pregătită să participe la astfel de garanții de securitate și nu le lasă doar pe seama europenilor', a apreciat Friedrich Merz.

Referindu-se la criticile la adresa lui Trump după ce acesta a insistat înaintea summitului cu Putin pentru un armistițiu imediat în Ucraina, iar după summit a estimat că simpla încetare a focului nu mai este o cale viabilă de oprire a războiului și că este nevoie direct de un acord de pace, cancelarul german a apreciat că dacă se va reuși desfășurarea acelui summit trilateral și acesta va conduce la un acord de pace, aceasta 'valorează mai mult decât un armistițiu'.

De asemenea, cancelarul german, care a participat împreună cu alți lideri europeni la o discuție telefonică cu Trump după summitul din Alaska, a anunțat că președintele american le-a transmis în această discuție că Rusia pare pregătită să negocieze mai degrabă pe baza actualei linii a frontului din Ucraina decât pe baza granițelor regiunilor ucrainene pe care le revendică. 'Aceasta este o diferență uriașă, întrucât Rusia revendică teritorii pe care nu le-a ocupat încă', a remarcat Merz.

Pe de altă parte, cancelarul german a susținut că întâlnirea pe care Zelenski o va avea luni la Casa Albă nu va fi pentru președintele ucrainean la fel de dificilă cum a fost cea din februarie, când cei doi s-au certat în văzul lumii în Biroul Oval.

Pentru ca o asemenea situație să nu se repete, Merz a spus că el și alți lideri europeni vor avea duminică o discuție cu Zelenski pentru a-l ajuta să se pregătească pentru întâlnirea cu Trump. 'Vom oferi câteva sfaturi bune', a asigurat cancelarul german.

În scurte declarații date presei la finalul summitului din Alaska, încheiat fără rezultate concrete, Trump și Putin au vorbit vag despre anumite înțelegeri, fără a oferi vreun detaliu. Dar, într-un interviu acordat apoi postului Fox News, Trump a spus că discutat cu Putin despre schimburi de teritorii, referindu-se de fapt la cedarea către Rusia a unor teritorii ale Ucrainei ocupate în prezent de armata rusă, și despre garanții de securitate pentru Ucraina, adăugând că 'în mare parte sunt de acord'.

'Cred că suntem foarte aproape de un acord', a susținut Trump. 'Mai trebuie ca și Ucraina să-l accepte. Poate că ei vor spune 'nu'', a adăugat președintele american, ce l-a sfătuit însă pe Zelenski 'să încheie un acord'.

Potrivit unor surse citate de Reuters, președintele Putin a cerut la summitul cu Trump ca Ucraina să se retragă complet din regiunea Donbas (formată din provinciile Donețk și Lugansk) și în schimb Rusia să înghețe restul liniei frontului. Surse apropiate președinției ucrainene afirmă însă că Zelenski respinge în continuare cedarea oricărui teritoriu și insistă pe un armistițiu, așadar rămâne de văzut dacă își va menține aceste poziții la întâlnirea cu Trump.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Citeşte şi:

Trump i-a propus lui Zelenski garanții de securitate pentru #Ucraina echivalente cu articolul 5 al Tratatului NATO (surse) 

Liderii UE susțin #Ucraina și încurajează un summit Trump-Zelenski-Putin

#Ucraina: Trump confirmă că va discuta cu Zelenski luni la Casa Albă 

#Ucraina: Președintele Zelenski anunță că luni se deplasează la Washington

VIDEO LIVE UPDATE Summitul SUA-Rusia din Alaska pe tema războiului din Ucraina

*Țările ''coaliției voluntarilor'' ce susțin #Ucraina se reunesc duminică, înaintea vizitei lui Zelenski în SUA   

*Putin și-a demonstrat încă o dată viclenia la summitul cu Trump, constată premierul polonez Tusk

*Putin spune că a discutat cu Trump despre pacea în #Ucraina pe o 'bază echitabilă'

Afisari: 739

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 14-06-2026 18:21

Un general italian lansează un partid de extrema dreaptă, punând în pericol șansele electorale ale lui Meloni

Generalul Roberto Vannacci și-a lansat duminică noul partid de extrema dreaptă, ceea ce constituie o provocare directă la adresa controlului puterii din partea premierului Giorgia Meloni, în contextul în care acesta încearcă să ducă Italia pe o traiectorie mai radicală și naționalistă în perspectiva alegerilor de anul viitor, relatează Reuters

Politic Ex 14-06-2026 17:49

Kosovo: Cinci sârbi, arestați într-o anchetă pentru crime de război

Poliția din Kosovo a arestat duminică cinci sârbi , între care patru foști polițiști, suspectați că ar fi participat la o crimă de război în 1999, informează AFP, citând o sursă judiciară. Acestea sunt primele arestări într-o anchetă asupra masacrării a peste 40 de civili kosovari, comisă de forțe sârbe &ici

Politic Ex 14-06-2026 17:25

Netanyahu îl felicită pe Trump cu ocazia împlinirii vârstei de 80 de ani, în timp ce SUA poartă negocieri de pace cu Iranul

Prim-ministrul Israelului, Benjamin Netanyahu, l-a felicitat duminică pe președintele SUA, Donald Trump, cu ocazia împlinirii vârstei de 80 de ani, în plină desfășurare a negocierilor privind un acord de pace între Washington și Iran, relatează EFE. 'La mulți ani, domnule președinte; la mulți ani, Donald', a scris Netanyahu pe c

Politic Ex 14-06-2026 16:30

Iranul acuză SUA că nu-și respectă angajamentele

Principalul negociator iranian a acuzat duminică SUA că nu își respectă angajamentele, în urma atacurilor israeliene asupra sudului Beirutului, care, în opinia sa, riscă să compromită negocierile între Teheran și Washington, potrivit AFP. 'Agresiunea' israeliană împotriva suburbiilor sudice ale capitalei libaneze 'demo

Politic Ex 14-06-2026 15:33

Fără #Ucraina, Europa va avea dificultăți să răspundă amenințărilor Rusiei, afirmă Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a subliniat importanța Ucrainei pentru securitatea Europei și a asigurat că fără capacitățile și experiența ucrainene țările europene vor întâmpina dificultăți în a răspunde amenințărilor pe termen lung din partea Rusiei, relatează duminică EFE. 'Având în vedere intențiile Rusiei pe te

Politic Ex 14-06-2026 14:51

Armata israeliană anunță că a lovit periferia sudică a Beirutului; cel puțin un mort, potrivit presei libaneze

Israelul a anunțat că a executat duminică lovituri împotriva periferiei sudice a Beirutului, considerată un bastion al Hezbollah, atacuri în urma cărora, conform presei libaneze, cel puțin o persoană a murit, transmite AFP. Armata a întreprins lovituri 'în cartierul Dahiyeh, la Beirut (...) ca răspuns la tirurile Hezbollah în

Politic Ex 14-06-2026 13:38

Reuters: Proiectul de acord cu SUA include o derogare de la sancțiunile petroliere, limite la programul nuclear, eliberare de active (oficial iranian)

Un oficial iranian de rang înalt a declarat, duminică, pentru Reuters că o versiune finală a memorandumului de înțelegere cu Statele Unite acoperă o serie de subiecte, de la activitatea nucleară a Teheranului până la redeschiderea Strâmtorii Ormuz și derogări din partea SUA de la sancțiunile petroliere, un acord final urmând sa fie discu

Politic Ex 14-06-2026 12:26

Armata israeliană a emis ordine de evacuare pentru 30 de sate din sudul Libanului

Armata israeliană a emis duminică două ordine de evacuare care vizează 30 de sate din sudul Libanului, înaintea unor atacuri planificate împotriva Hezbollah, în pofida armistițiului în vigoare, transmite AFP. Purtătorul de cuvânt al armatei pentru limba arabă, colonelul Avichay Adraee, a postat două mesaje succesive pe X, al doile

Politic Ex 14-06-2026 11:03

Negocieri SUA-Iran: O delegație din Qatar a ajuns la Teheran

O delegație din Qatar, stat mediator împreună cu Pakistanul între Iran și SUA, a sosit duminică la Teheran în cadrul negocierilor vizând o încetare durabilă a războiului din Orientul Mijlociu, au relatat mass-media iraniene, potrivit AFP. Conform agenției ISNA, un consilier al ministrului de externe al Qatarului a fost trimis &ici

Politic Ex 14-06-2026 08:48

Elvețienii, chemați la urne să se pronunțe cu privire la limitarea populației și la serviciul civil

Elvețienii sunt chemați duminică să se pronunțe cu privire la o inițiativă antiimigrație care propune limitarea populației țării, și cu privire la o propunere guvernamentala de înăsprire a criteriilor de acces la serviciul civil pentru a păstra prioritatea serviciului militar, transmite AFP. În Elveția, marea majoritate a alegătorilor își exp

Politic Ex 13-06-2026 21:58

ONU: Mai a fost luna cu cele mai multe victime civile înregistrate în Ucraina de la începutul războiului

În luna mai, în Ucraina s-a înregistrat cel mai mare număr de victime civile, răniți și morți, de la începutul războiului de agresiune al Rusiei în februarie 2022, conform datelor colectate de observatorii pentru drepturile omului ai ONU, transmite sâmbătă EFE. Astfel, Misiunea ONU de Observare a Drepturilor

Politic Ex 13-06-2026 20:59

SUA și Iran vor avea duminică o întâlnire virtuală pentru a semna acordul (Axios)

Reprezentanți ai Statelor Unite și ai Iranului vor avea duminică o întâlnire virtuală împreună cu mediatorii pakistanezi și qatarezi pentru a semna electronic un acord care să pună capăt războiului și să permită deblocarea Strâmtorii Ormuz, a relatat sâmbătă publicația digitală americană Axios. Acest memorandum de

Politic Ex 13-06-2026 20:33

Trump anunță că acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului va fi semnat duminică

Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE. 'Acordul va fi semnat mâine, iar imediat după semnarea lui, Strâmtoarea Ormuz va fi deschisă pentru toți',

Politic Ex 13-06-2026 19:36

#Ucraina: Centrala nucleară de la Zaporojie a fost reconectată la rețeaua electrică

Centrala nucleară ucraineană de la Zaporojie, aflată sub control rus, a fost reconectată sâmbătă la rețea, la aproape trei zile după ce și-a pierdut în întregime alimentarea electrică externă în urma unui atac asupra unui post electric, a anunțat Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează AFP.

Politic Ex 13-06-2026 18:49

Premierii Pakistanului și Qatarului au discutat după anunțul Islamabadului privind iminența unui acord SUA - Iran

Prim-ministrul Pakistanului, Shehbaz Sharif, și omologul său din Qatar, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, au discutat la telefon sâmbătă despre recentele evoluții din Orientul Mijlociu, imediat după ce Islamabadul a anunțat că SUA și Iranul sunt pe punctul de a semna un acord de pace ce ar putea fi parafat în 24 de ore, informează EFE.