logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE Trump ordonă poziționarea a două submarine nucleare americane în apropierea Rusiei

Image

Președintele american Donald Trump a anunțat vineri că a ordonat armatei SUA să poziționeze două submarine nucleare în apropierea Rusiei, ca răspuns al Washingtonului față de amenințările fostului președinte rus Dmitri Medvedev, cu care Trump a avut joi un schimb violent de replici pe rețelele de socializare, relatează Reuters.

'Am ordonat ca două submarine nucleare să fie poziționate în regiunile corespunzătoare, aceasta doar în caz că aceste declarații prostești și inflamatorii sunt mai mult decât atât', a scris Trump pe rețeaua Truth Social, în urma comentariilor lui Medvedev, pe care le-a descris drept 'provocatoare'.

'Cuvintele sunt foarte importante și adesea pot conduce la consecințe nedorite, sper că acesta nu va fi un astfel de caz', a adăugat liderul de la Casa Albă.

Fostul președinte rus i-a transmis joi președintelui american să-și amintească faptul că Rusia deține capabilități de atac nuclear din epoca sovietică pe care le-ar putea folosi ca ultimă soluție, după ce Trump i-a spus lui Medvedev să-și 'măsoare cuvintele', într-un schimb de replici ce survine în timp ce se scurge ultimatumul de zece zile pe care președintele american i l-a dat marți omologului său rus Vladimir Putin pentru a opri războiul în Ucraina.

Într-o postare pe rețeaua sa de socializare Truth Social joi dimineață, Trump l-a atacat dur pe fostul președinte rus Medvedev, în prezent vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei, după ce acesta a afirmat că amenințarea președintelui american de a lovi Rusia și cumpărătorii de petrol ai acesteia cu sancțiuni și taxe vamale punitive este 'un joc al ultimatumurilor' și un pas mai aproape de un război direct între Rusia și SUA. De asemenea, fostul președinte rus i-a transmis președintelui american să țină cont de faptul că 'Rusia nu este Israelul și nici măcar Iranul'.

'Spuneți-i lui Medvedev, fostul președinte eșuat al Rusiei, care crede că este încă președinte, să-și măsoare cuvintele. El intră pe un teritoriu foarte periculos!', a reacționat Trump pe rețeaua de socializare Truth Social..

Potrivit lui Dmitri Medvedev, afirmațiile lui Trump arată că Rusia trebuie să-și continue direcția politică actuală. 'Dacă unele cuvinte ale fostului președinte al Rusiei declanșează o reacție atât de nervoasă din partea puternicului președinte al SUA, atunci înseamnă că Rusia face ceea ce trebuie și va continua să meargă pe propriul drum', a scris fostul președinte rus într-o postare pe Telegram.

Pe de altă parte, a indicat Medvedev, Trump ar trebui să nu uite 'cât de periculoasă poate fi legendara 'Mână Moartă'', o referire la un sistem secret de comandă semi-automat al Rusiei conceput de pe vremea Războiului Rece pentru a lansa imediat rachete nucleare dacă conducerea țării este eliminată într-un atac inamic surpriză.

Donald Trump a declarat marți că îi dă lui Putin un termen de zece zile pentru a opri războiul în Ucraina, scurtând astfel ultimatumul de 50 de zile anunțat pe 14 iulie, și a amenințat Rusia că, dacă nu încheie până pe 8 august un acord de încetare a focului cu Ucraina, va fi supusă unor noi sancțiuni americane și în plus SUA vor impune taxe vamale secundare asupra importurilor de petrol rusesc.

Acest ultimatum al președintelui american a venit la două zile după întâlnirea pe care el a avut-o în Scoția cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, întâlnire concretizată într-o înțelegere privind cadrul unui acord comercial între SUA și UE, avantajos mai degrabă pentru SUA. În urma acestei înțelegeri vor fi aplicate taxe vamale de 15% pentru majoritatea produselor europene importate în SUA, în timp ce UE nu va percepe taxe vamale pentru produsele americane și se angajează în plus să cumpere din SUA produse energetice în valoare de 750 de miliarde de dolari, în special gaze naturale lichefiate (GNL), să realizeze în SUA investiții suplimentare de 600 de miliarde de dolari și să cumpere mai multe arme americane.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 1716

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 19-05-2026 23:15

VIDEO Vance dă asigurări că desfășurarea de trupe americane în Polonia este 'întârziată', nu 'anulată'

Vicepreședintele JD Vance a afirmat marți că desfășurarea planificată a 4.000 de militari americani în Polonia este deocamdată 'amânată' și nu anulată, cerând totodată Europei să fie mai autonomă în probleme de apărare, notează AFP. Oficiali americani au indicat săptămâna trecută că desfășurarea a fost &ic

Politic Ex 19-05-2026 21:48

VIDEO Trump spune că SUA ar putea ataca din nou Iranul, dar că Teheranul vrea un acord

Președintele american Donald Trump a declarat marți că SUA ar putea fi nevoite să atace din nou Iranul și că a fost la o oră distanță de a ordona un atac, pe care însă l-a amânat, relatează Reuters. Trump a vorbit cu reporterii de la Casa Albă la o zi după ce a declarat că a întrerupt reluarea planificată a ostilităților &ici

Politic Ex 19-05-2026 21:18

Administrația SUA consideră că Anthropic risca să 'pună în pericol viața soldaților'

Presată de judecătorii federali, administrația SUA și-a apărat marți decizia de a desemna startup-ul de inteligență artificială Anthropic drept un 'risc', care putea 'pune în pericol viața soldaților', relatează AFP. Compania de AI cu sediul în San Francisco a contestat în instanță includerea sa, la începutul lunii marti

Politic Ex 19-05-2026 20:44

Școală bombardată în Iran: O 'anchetă complexă' care 'se apropie de sfârșit' (armata americană)

 Ancheta armatei americane privind atentatul mortal cu bombă asupra unei școli din Minab, în sudul Iranului, desfășurat în prima zi a războiului din Orientul Mijlociu, la sfârșitul lunii februarie, este 'complexă', dar 'se apropie de sfârșit', a declarat marți șeful comandamentului american pentru regiune, relatează AFP.

Politic Ex 19-05-2026 20:19

Rubio spune că OMS a fost 'cam lentă' în identificarea epidemiei de Ebola

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat marți că Organizația Mondială a Sănătății (OMS), din care președintele Donald Trump a retras Statele Unite, a fost 'cam lentă' în identificarea epidemiei de Ebola din Republica Democrată Congo (RDC), informează France Presse. Întrebat de reporteri cum intenționează Statele Unite să reacțion

Politic Ex 19-05-2026 19:55

Ministrul polonez al apărării dă asigurări că Statele Unite își mențin angajamentul față de Varșovia

Statele Unite își mențin angajamentul față de prezența lor militară în Polonia, a declarat marți ministrul polonez al apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, după o convorbire telefonică cu omologul său american, Pete Hegseth, în încercarea de a minimiza impactul informațiilor privind suspendarea desfășurării de trupe americane pe teritoriul Poloniei, re

Politic Ex 19-05-2026 19:30

ONU avertizează asupra intensificării atacurilor rusești în #Ucraina: Războiul devine cu fiecare zi tot mai sângeros

Națiunile Unite au denunțat marți - într-o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU - intensificarea atacurilor rusești în ultimele săptămâni în Ucraina, chiar imediat după armistițiul de trei zile, avertizând că, deși durează de peste patru ani, 'războiul devine cu fiecare zi tot mai sângeros', relatează EFE. Con

Politic Ex 19-05-2026 18:55

Premierul Jens-Frederik Nielsen afirmă că Groenlanda are 'obligația' să găsească o soluție împreună cu Statele Unite

Liderii Groenlandei 'au obligația să găsească o soluție' cu Statele Unite în cadrul grupului de lucru înființat la începutul acestui an, a declarat marți premierul groenlandez Jens-Frederik Nielsen, subliniind ca teritoriul autonom danez este deschis investițiilor americane, relatează AFP. 'Deși dorința unui 'stăpân'

Politic Ex 19-05-2026 18:50

Peter Magyar, în Polonia pentru a marca revenirea simbolică a Ungariei în UE

Prim-ministrul ungar Peter Magyar a ajuns marți în Polonia pentru prima sa vizită oficială în străinătate, o alegere menită să marcheze revenirea simbolică a Budapestei în Uniunea Europeană după regimul lung al lui Viktor Orban, aflat în conflict deschis cu Bruxellesul pe tema statului de drept și a legăturilor sale strânse cu Moscova în r

Politic Ex 19-05-2026 18:45

Retragerea trupelor americane nu va afecta capacitatea de apărare a NATO în Europa, afirmă comandantul SACEUR

Generalul american Alexus G. Grynkewich, comandantul suprem al Forțelor aliate din Europa (SACEUR), a declarat marți după reuniunea Comitetului Militar al NATO că decizia SUA privind retragerea unei brigăzi de blindate, adică a unui total de 5.000 de soldați, din Europa nu va afecta planurile de apărare ale Alianței Nord-Atlantice în regiune, relatează Reuters, AFP și

Politic Ex 19-05-2026 18:21

Iran: Sute de cupluri gata să se sacrifice în timpul războiului s-au căsătorit în cadrul unor ceremonii colective

Autoritățile iraniene au organizat luni la Teheran ceremonii publice de căsătorii colective pentru cupluri care au declarat că sunt pregătite să își sacrifice viața în războiul împotriva Statelor Unite și Israelului și care beneficiază de un program susținut de stat, transmite marți AFP. Organizate în mai multe piețe mari ale capitalei,

Politic Ex 19-05-2026 17:54

Jordan Bardella vorbește despre 'convergențe ideologice' cu Friedrich Merz

Liderul partidului francez de opoziție Rassemblement National (RN), Jordan Bardella, a vorbit despre 'convergențele' sale 'ideologice' cu cancelarul german Friedrich Merz, în special în ceea ce privește controlul frontierelor și imigrația, în timpul unei conferințe de presă, marți, la sediul Parlamentului European de la Strasbourg, relatează

Politic Ex 19-05-2026 16:40

Merz speră că Xi Jinping îi va cere lui Putin să pună capăt războiului Rusiei în #Ucraina

Cancelarul german Friedrich Merz a declarat marți că speră că președintele chinez Xi Jinping îi va cere omologului său rus Vladimir Putin să pună capăt războiului din Ucraina, în timpul întâlnirii celor doi lideri de la Beijing, relatează dpa. 'Nu ne așteptăm la o schimbare fundamentală în relațiile strategice dintre Rusia și

Politic Ex 19-05-2026 16:37

Un oficial al administrației Trump a ajutat la obținerea vizei americane pentru un fost ministru polonez fugar

Secretarul de stat adjunct al SUA, Christopher Landau, a instruit înalți oficiali ai Departamentului de Stat să faciliteze și să aprobe o viză pentru un fost ministru polonez fugar, permițându-i acestuia să fugă în Statele Unite din Ungaria, au declarat trei persoane familiarizate cu situația, relatează Reuters. Polonia încearcă să-l ur

Politic Ex 19-05-2026 15:51

Thailanda reduce durata sejururilor turistice fără viză la cel mult 30 de zile

Guvernul thailandez a decis marți să reducă de la 60 la 30 de zile în majoritatea cazurilor durata sejururilor fără viză pentru turiștii din peste 90 de țări, într-un efort de combatere a criminalității, transmite AFP. 'Sistemul actual are avantaje, mai ales pentru economie, dar a permis anumitor persoane să abuzeze de el', a explicat &icir