Trump și Starmer fac schimb de complimente, dar diferențele se mențin (Reuters)

Președintele american Donald Trump a vorbit luni călduros despre 'relația specială' cu Marea Britanie, având cuvinte de laudă la adresa prim-ministrului Keir Starmer, a regelui Charles și a Scoției, țara de origine a liderului de la Casa Albă, relatează Reuters.
Într-o conferință de presă la alături de premierul britanic Keir Starmer la clubul de golf Turnberry al miliardarului american, pe coasta de vest a Scoției, cei doi au răspuns timp de peste o oră de întrebări din partea presei, făcând un tur rapid al afacerilor globale, de la stabilirea unui nou termen limită pentru Rusia pentru a conveni asupra unui armistițiu în Ucraina până la anunțarea de centre alimentare pentru a atenua foametea din Gaza.
Printre complimente, Trump nu a ratat ocazia să lanseze și avertismente la adresa lui Starmer privind politica energetică, imigrația și impozitele, precum și un atac direct la adresa primarului Londrei, Sadiq Khan, aliatul politic al lui Starmer.
'Prim-ministrul ne-a susținut atât de mult, a fost atât de puternic și respectat, iar eu îl respect mult mai mult astăzi decât înainte, pentru că tocmai i-am întâlnit soția și familia. Are o soție perfectă, iar asta nu este niciodată ușor de obținut', a spus Trump.
Starmer, care a vorbit doar o mică parte din cele 72 de minute pe care cei doi le-au petrecut în fața presei mondiale, a răspuns cu generozitate complimentelor în acest nou capitol al prieteniei ce pare pe care să înflorească între cei doi lideri, proveniți din tabere opuse ale spectrului politic.
'Este fantastic să fiu aici - vă mulțumesc pentru ospitalitate - și să văd acest teren de golf uimitor. Vă voi invita la un teren de fotbal la un moment dat și putem face schimb de experiențe sportive', a glumit Starmer.
Totuși, acesta a intervenit când Trump - care s-a certat public cu primarul Londrei, Sadiq Khan, în timpul primului său mandat de președinte - a spus că acesta face o 'treabă proastă' la conducerea capitalei britanice. 'E un prieten de-al meu, ar trebui să adaug', a intervenit Starmer, înainte ca Trump să continue: 'Cred că a făcut o treabă groaznică'.
Keir Starmer l-a ascultat pe Donald Trump vorbind despre reducerea imigrației, un domeniu în care, conform percepției publice, liderul britanic eșuează, notează Reuters. Trump a subliniat că această politică a fost esențială pentru victoria sa în alegerile americane din 2024, alături de promisiunile sale de a reduce taxele și de a stimula economia.
Guvernul lui Starmer, la doar un an după ce a obținut o victorie zdrobitoare, se confruntă cu o criză fiscală cauzată de o economie stagnantă, iar mulți analiști se așteaptă la creșterile de taxe la sfârșitul acestui an pentru a acoperi deficitul.
În ce privește energia, cei doi au vorbit despre potențialul reactoarelor nucleare mici, dar au expus poziții opuse cu privire la alte surse de energie.
Trump l-a îndemnat cu blândețe pe Starmer să exploateze mai mult de resursele de petrol și gaze ale Marii Britanii și și-a reluat criticile la adresa turbinelor eoliene offshore care împânzesc coasta din apropierea terenului său de golf și care constituie o parte-cheie a planurilor lui Starmer pentru un sistem energetic fără emisii de carbon.
'Vântul e un dezastru', a afirmat Trump. 'Este o energie foarte scumpă, este o energie foarte urâtă și nu o vom permite în Statele Unite', a asigurat el.
Împingând în plan secund diferențele de opinie, cei doi și-au exprimat entuziasmul față de următoarea vizită a lui Trump din septembrie, când liderul de la Casa Albă va fi găzduit de regele Charles pentru o vizită de stat.
'Nu-mi place să mărturisesc asta, dar nimeni nu se pricepe mai bine ca voi în materie de fast și ceremonie', a spus Trump. 'Sunt un mare fan al regelui Charles. Îl cunosc de ceva vreme. Un tip grozav, o persoană grozavă', a insistat el.
Trump, care a acceptat o invitație făcută în timpul vizitei lui Starmer la Casa Albă în februarie, va deveni primul lider mondial din vremurile moderne care întreprinde două vizite de stat în Marea Britanie.
'Va fi o ocazie istorică și o așteptăm cu toții cu nerăbdare', a subliniat Starmer.
Actuala vizită a lui Trump se încheie marți, după inaugurarea unui nou teren de golf lângă Aberdeen, numit după mama sa, Mary Anne MacLeod, care s-a născut și a crescut pe o insulă scoțiană înainte de a emigra în Statele Unite. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Toth, editor: Florin Ștefan, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Dacă Rusia nu va înceta în zece zile războiul în #Ucraina, vom impune sancțiuni, spune Trump
Președintele american Donald Trump a prevenit marți că ultimatul dat omologului său rus Vladimir Putin pentru a pune capăt războiului în Ucraina va ajunge la scadență în zece zile, transmite AFP. La revenirea din Scoția, Trump le-a spus jurnaliștilor aflați în avionul prezidențial Air Force One că termenul dat Moscovei este de 'ze
Gaza: Marea Britanie va recunoaște statul Palestina în septembrie dacă Israelul nu va lua măsuri 'substanțiale', declară Starmer
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a declarat marți că Marea Britanie va recunoaște statul Palestina în septembrie dacă Israelul nu va face 'pași substanțiali' pentru a pune capăt 'situației îngrozitoare din Gaza', transmite dpa. 'Pot să confirm că Regatul Unit va recunoaște statul Palestina în septembrie, în fața
Un tribunal ONU a respins cererea fostului general sârb bosniac Mladic de a fi eliberat din motive de sănătate
Un tribunal ONU a respins marți cererea fostului general sârb bosniac Ratko Mladic, care execută o pedeapsă cu închisoare pe viață pentru rolul său în războiul din 1992-1995 din Bosnia, de a fi pus în libertate urgent din motive de sănătate, transmite Reuters. Într-o decizie publicată pe site-ul tribunalului, acesta arată că, chia
Fico: Marea Britanie a plătit activiști pentru a influența alegerile din Slovacia în 2023; vom solicita explicații
Prim-ministrul slovac Robert Fico (Smer-SD) a declarat marți că Ministerul de Externe britanic (Foreign Office) a plătit influenceri prin intermediul unei agenții media pentru a influența alegerile legislative din Slovacia în 2023 în detrimentul partidului său Smer-SD și în favoarea formațiunii Slovacia Progresistă (PS), premierul făcând trimitere la
Ministrul israelian de finanțe, Bezalel Smotrich, afirmă că Israelul trebuie să reocupe Fâșia Gaza
Ministrul israelian al finanțelor, Bezalel Smotrich, o figură importantă a extremei drepte israeliene, a afirmat marți că Israelul trebuie să se întoarcă în Fâșia Gaza, în timpul unui congres care a marcat 20 de ani de la retragerea unilaterală a Israelului din teritoriul palestinian, relatează AFP. 'Gaza este o parte integrantă a I
R.Moldova: Igor Dodon spune că e în discuții cu Ion Ceban în vederea pregătirii unei strategii comune la alegerile parlamentare
Liderul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Igor Dodon, a declarat marți că poartă discuții cu președintele Partidului Mișcarea Alternativa Națională (MAN), Ion Ceban, în vederea unei strategii comune pentru alegerile parlamentare din septembrie, relatează portalul NewsMaker. Dodon a făcut această declarație după ce, a
#Ucraina: Zelenski a promulgat o lege care le permite bărbaților cu vârste de peste 60 de ani să se înroleze în armată
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a promulgat o lege adoptată luna aceasta de parlamentul de la Kiev și care permite înrolarea în armată a persoanelor cu vârste de peste 60 de ani, o măsură menită să mobilizeze toate resursele umane posibile pentru efortul de război, relatează marți agenția EFE. Legislația ucraineană
#Ucraina: Cel puțin 25 de morți în urma atacurilor Rusiei, la o zi după noul ultimatum dat de Trump lui Putin
Cel puțin 25 de civili, între care o femeie însărcinată și peste 15 deținuți dintr-o colonie penitenciară, au fost uciși în noaptea de luni spre marți în Ucraina în urma atacurilor rusești, au declarat autoritățile de la Kiev, la o zi după noul ultimatum dat de președintele american Donald Trump omologului său rus Vladimir Putin pentru a pune ca
Comisia Europeană a autorizat instalarea pe aeroporturi a scannerelor ce permit transportul a peste 100 de ml de lichide în bagajele de mână
Comisia Europeană a autorizat instalarea pe aeroporturile din UE a scannerelor care le permit pasagerilor să transporte în bagajele de mână recipiente cu lichide cu un volum mai mare de 100 de mililitri și elimină obligația scoaterii dispozitivelor electronice din bagaje la controlul de securitate, a anunțat marți executivul comunitar, relatează agenția EFE.
Gaza: Miniștrii de externe din Germania, Franța și Marea Britanie vor merge probabil împreună în Israel (Merz)
Germania, Franța și Marea Britanie le vor cere 'probabil' joia viitoare miniștrilor lor de externe să meargă împreună în Israel pentru a solicita mai mult ajutor umanitar pentru Fâșia Gaza, a declarat marți cancelarul german Friedrich Merz, relatează AFP. 'Presupunem că guvernul israelian este pe deplin pregătit să recunoască fapt
Trump afirmă că nu are în vedere un summit cu Xi Jinping, dar că ar putea merge în vizită în China
Președintele american Donald Trump a declarat marți că nu are în vedere un summit cu omologul său chinez Xi Jinping, dar a precizat că ar putea merge în vizită în China la invitația lui Xi, despre care Trump a spus că a fost prelungită, relatează Reuters. 'Aș putea merge în China, dar doar la invitația președintelui
#Ucraina: Kremlinul 'a luat notă' de declarația lui Trump privind scurtarea perioadei ultimatumului acordat Rusiei
Kremlinul a anunțat marți că ''a luat notă'' de declarația președintelui american Donald Trump potrivit căruia ultimatumul acordat Moscovei pentru a face progrese către o încetare a focului în Ucraina a fost scurtat, transmit Reuters și AFP. Trump a spus luni că noua dată limită este peste 10-12 zile, perioadă în care Rusia tr
Taxele vamale americane pot produce Poloniei pierderi de peste două miliarde de dolari (prim-ministru)
Noile taxe vamale aplicate de SUA produselor din Uniunea Europeană ar putea costa Polonia circa opt miliarde de zloți (2,16 miliarde de dolari), a afirmat marți premierul polonez Donald Tusk, citat de Reuters. 'Pierderile vor fi semnificative de ambele părți ale Atlanticului, dar un acord comercial dur este mai bun decât un război fără sens al taxelo
Ministrul israelian de externe despre crearea unui stat palestinian: 'Acest lucru nu se va întâmpla'
Ministrul israelian de externe, Gideon Saar, a afirmat marți, cu referire la crearea unui stat palestinian, că 'acest lucru nu se va întâmpla' și a subliniat că ofensiva din Gaza nu se va încheia atât timp cât Hamas rămâne la putere, indiferent de 'câtă presiune se pune asupra Israelului', relatează EFE, AFP ș
Gaza: Încă 260 de camioane cu ajutor umanitar au intrat în enclava palestiniană, anunță Israelul
Încă 260 de camioane încărcate cu ajutor umanitar au intrat în Fâșia Gaza marți, a anunțat armata israeliană, la două zile după ce Națiunile Unite au distribuit ajutorul umanitar transportat de 120 de camioane în Fâșia Gaza, unde malnutriția atinge ''cote alarmante'', potrivit ONU, transmite DPA.