logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Iranul semnalează deschidere față de transferul în străinătate de uraniu îmbogățit

Image

Iranul și-ar putea transfera stocurile de uraniu îmbogățit către o altă țară dacă se va ajunge la un acord cu SUA cu privire la programul său nuclear, a indicat sâmbătă ambasadorul iranian la ONU, Amir-Saeid Iravani, potrivit site-ului de știri Al-Monitor, citat de dpa.

Un transfer de uraniu îmbogățit la 20% și 60% nu ar constitui o linie roșie pentru Teheran, a spus Iravani, adăugând că, alternativ, materialul ar putea rămâne în Iran sub supravegherea Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA).

Ambasadorul a subliniat însă că Iranul nu va renunța la dreptul său de a produce uraniu îmbogățit pe plan intern, o condiție pe care SUA o resping cu fermitate.

Iravani a exclus de asemenea orice restricții asupra programului iranian de rachete balistice, și a reiterat că un nou acord va depinde, printre alte condiții, de ridicarea sancțiunilor internaționale.

Declarațiile sale vin la câteva ore după ce ministrul de externe Abbas Araghchi a afirmat, într-o postare pe X, că Iranul este în principiu dispus să reia negocierile nucleare cu SUA, îndemnându-l însă pe președintele Donald Trump să își modereze tonul.

'Dacă Președintele Trump este sincer că vrea un acord, ar trebui să lase deoparte tonul lipsit de respect și inacceptabil față de Liderul Suprem al Iranului, Marele Ayatollah Khamenei, și să înceteze să-i jignească pe milioanele lui de adepți sinceri', a scris Araghchi. 'Bună-voința primește bună-voință, iar respectul primește respect', a subliniat el.

Trump a spus recent că noi negocieri cu Iranul vor avea loc 'săptămâna viitoare', fără însă a oferi detalii. Câteva runde anterioare s-au soldat cu eșecuri.

Tensiunile s-au intensificat puternic când Israelul, acuzând Iranul că se apropie rapid de punctul critic în obiectivul de a obține arma atomică, a lansat pe 13 iunie atacuri împotriva unor situri nucleare, poziții defensive, orașe și infrastructuri energetice iraniene, într-un război care a durat 12 zile și în care SUA au intervenit bombardând instalații nucleare.

Trump a declarat ulterior că aceste atacuri au dat înapoi programul nuclear iranian cu mai mulți ani, și, întrebat dacă va bombarda din nou dacă îmbogățirea uraniului va continua, a răspuns afirmativ.

Ca răspuns la aceste atacuri, parlamentul iranian a votat săptămâna aceasta o lege care suspendă cooperarea cu AIEA. Totuși, Teheranul nu a notificat în mod oficial agenția, iar experții atrag atenția că negocierile nu pot continua fără supervizarea tehnică din partea AIEA.

Iranul insistă că programul său nuclear are exclusiv scopuri civile.

AIEA crede că Iranul a reușit să producă 400 kg de uraniu la un nivel de puritate de 60%.

Experții spun că, dacă acest material ar fi îmbogățit în continuare până la 90%, ar putea fi folosit pentru producerea câtorva arme nucleare.

Nu este clar ce anume s-a întâmplat cu acest stoc în urma atacurilor israeliene și americane.AGERPRES/(AS - redactor: Irina Cristea, editor online: Andreea Preda)

Afisari: 832

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 18-06-2026 23:47

SUA: La Chicago, Obama, înconjurat de trei foști președinți la inaugurarea muzeului său

Trei foști președinți americani, republicanul George W. Bush și democrații Bill Clinton și Joe Biden, au răspuns invitației lui Barack Obama de a participa, joi, la inaugurarea muzeului său prezidențial din Chicago (nord), orașul său de adopție, notează AFP. Ei s-au așezat,

Politic Ex 18-06-2026 22:53

Macron subliniază 'uimitoarea' capacitate de producție de drone a Ucrainei

Președintele francez Emmanuel Macron a evidențiat joi 'uimitoarea' capacitatea de producție de drone a Ucrainei care rezistă în fața Rusiei cu 'un curaj care uimește', la câteva ore după un atac ucrainean de amploare asupra Moscovei, scrie AFP. 'Avem astăzi un război al dronelor și în acest război capacita

Politic Ex 18-06-2026 21:50

Iran: Liderul suprem Mojtaba Khamenei anunță că a autorizat memorandumul de înțelegere cu SUA, dorit de Trump cu 'disperare'

Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei, a declarat joi că a autorizat memorandumul de înțelegere semnat de președinții iranian și american, în pofida faptului că are o opinie diferită, după ce a primit asigurări din partea președintelui Masud Pezeshkian și a altor înalți oficiali că drepturile Iranului și interesele frontului rezistenței vor f

Politic Ex 18-06-2026 20:13

SUA: JD Vance afirmă că perioada de 60 de zile pentru începerea negocierilor cu Iranul a început joi

Vicepreședintele american JD Vance a declarat că perioada de 60 de zile convenită cu Teheranul pentru a negocia un acord final de pace, viitorul programului nuclear iranian sau ridicarea sancțiunilor împotriva Republicii Islamice a început oficial joi, memorandumul de înțelegere fiind semnat, informează EFE. 'Aș spune că perioada de 60 de

Politic Ex 18-06-2026 19:59

Rusia acuză #Ucraina că a ucis un angajat al centralei nucleare Zaporojie într-un atac cu drone

Rusia a acuzat joi Ucraina că, în urma unui atac cu drone, a ucis un angajat al centralei nucleare Zaporojie, aflată sub control rusesc pe teritoriul ucrainean, în timp ce un alt angajat al centralei a fost grav rănit, transmite Reuters. Ucraina nu a reacționat imediat și Reuters nu a putut verifica independent acuzația, formulată de directorul age

Politic Ex 18-06-2026 19:26

Germania va finanța pentru #Ucraina achiziția de noi rachete Patriot

Germania va oferi Ucrainei un nou pachet de ajutor militar, în valoare de 400 de milioane de dolari, o parte din această sumă urmând să fie destinată achiziției de rachete interceptoare pentru sistemele antiaeriene americane Patriot, iar în perspectivă cele două țări urmează să dezvolte în comun ceea ce descriu drept un sistem antiaerian împotri

Politic Ex 18-06-2026 19:03

Volodimir Zelenski cere țărilor aliate mai multe rachete antibalistice

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a solicitat joi, în fața țărilor NATO, mai multe rachete antibalistice, muniție de artilerie și drone terestre pentru ca armata ucraineană să poată contracara mai eficient atacurile Rusiei, relatează AFP. Ucraina este lovită aproape în fiecare noapte de sute de drone și de rachete rusești și are nevoie cruc

Politic Ex 18-06-2026 18:42

Rusia a amenințat #Ucraina cu noi 'lovituri masive' după atacul major asupra Moscovei

Rusia a amenințat joi Ucraina cu noi 'lovituri masive' asupra instalațiilor militare, după un atac ucrainean de amploare asupra regiunii Moscova, care a lovit în special o rafinărie importantă, relatează AFP. Întrebat despre acest atac, șeful diplomației ruse Serghei Lavrov a amintit că președintele Vladimir Putin a anunțat deja că Rusia va

Politic Ex 18-06-2026 17:55

Credința, speranța, Iranul: JD Vance ocupă spațiul mediatic în SUA

În timp ce președintele american Donald Trump călătorește și a participat săptămâna aceasta la summitul G7 din Franța, apoi a semnat acordul de încetare a focului cu Iranul, vicepreședintele său, JD Vance, are un program mai lejer, astfel că a luat cu asalt presa americană pentru a-și promova noua carte despre credința sa creștină, scrie joi AFP.

Politic Ex 18-06-2026 17:50

Israelul va continua să opereze în sudul Libanului (armata)

Armata israeliană a anunțat joi că își va continua operațiunile în sudul Libanului în fața 'amenințărilor', după semnarea de către SUA și Iran a unui acord vizând să pună capăt războiului în Orientul Mijlociu, inclusiv pe frontul libanez, relatează AFP. Armata a publicat o hartă a ceea ce declară a fi 'spațiul său de s

Politic Ex 18-06-2026 17:50

Țările riverane la Marea Baltică explorează măsuri comune pentru a combate amenințarea reprezentată de drone

Miniștrii de interne din țările europene riverane la Marea Baltică s-au întâlnit joi, la Helsinki, pentru a discuta despre amenințarea reprezentată de drone în regiune și pentru a explora adoptarea în comun a unor măsuri concrete pentru a contracara această amenințare, informează EFE. Miniștrii de interne ai așa-numitului Grup de Securi

Politic Ex 18-06-2026 17:14

R. Moldova: Nou mandat de arestare pe numele lui Șor; procuratura explică cum a delapidat 100 milioane dolari de la BEM

Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile, în lipsă, a oligarhului fugar Ilan Șor în dosarul privind delapidarea a 100 milioane de dolari de la Banca de Economii din Moldova (BEM), conform unei decizii luate cu o zi în urmă la solicitarea procurorilor, anunță joi Procuratura Anticorupție a Republicii Moldova, cita

Politic Ex 18-06-2026 17:06

Regatul Unit va furniza Ucrainei 150.000 de drone

Regatul Unit a anunțat joi cea mai substanțială livrare de drone în ajutorul militar oferit Ucrainei de la începutul războiului cu Rusia, relatează agenția DPA. Acest nou pachet de ajutor militar britanic cuprinde în principal 150.000 de drone, 250 de rachete antiaeriene și radare. Noile drone se adaugă unui alt ajutor militar britanic pentru

Politic Ex 18-06-2026 16:50

Pentagonul, deschis la oferta Poloniei de a găzdui o bază permanentă a SUA, declară ministrul polonez al apărării

Departamentul Apărării Statelor Unite ale Americii este deschis la oferta Poloniei de a găzdui o prezență militară permanentă a SUA în Polonia, a declarat joi ministrul polonez al apărării Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, după întâlnirea cu secretarul american al apărării, Pete Hegseth, la Bruxelles, relatează Reuters. Polonia a insistat pentru o p

Politic Ex 18-06-2026 16:36

Comisia Europeană și responsabilii instituțiilor UE și-au făcut cont pe rețeaua socială W, 'alternativa europeană' la X

Comisia Europeană a anunțat joi că și-a făcut cont pe noua rețea socială W, inaugurată în ziua precedentă și prezentată drept 'alternativa europeană' la rețeaua socială X deținută de Elon Musk, dar a subliniat că nu va părăsi niciuna dintre celelalte 15 astfel de platforme pe care este prezentă, relatează agenția EFE. 'Am decis că merită să f