logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina a obținut la reuniunea Grupului de la Ramstein noi ajutoare militare de circa 21 de miliarde de euro

Image

Aliații Ucrainei i-au promis vineri acesteia noi ajutoare militare ce însumează aproximativ 21 de miliarde de euro, a anunțat ministrul britanic al apărării, John Healey, potrivit agenției DPA.

Ministrul britanic a prezentat în declarația sa aceste ajutoare militare ca fiind angajamente noi, dar în realitate majoritatea acestora erau deja cunoscute sau fuseseră anunțate anterior și acum sunt doar reconfirmate, precizează AFP.

Pe de altă parte, aceste ajutoare nu vor fi toate oferite Kievului anul acesta. De pildă, Germania a confirmat un ajutor militar de 11 miliarde de euro pentru Ucraina, dar acesta va fi livrat eșalonat până în anul 2029.

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat săptămâna trecută că țările membre ale Alianței au promis Ucrainei în primele trei luni ale acestui an circa 20 de miliarde de euro ca asistență până la sfârșitul anului în curs.

Healey și omologul său german Boris Pistorius au co-prezidat la sediul NATO din Bruxelles o întâlnire a miniștrilor apărării din țările Grupului de contact pentru Ucraina, cunoscut și ca Grupul de la Ramstein, ce reunește circa 50 de țări care susțin militar Ucraina în războiul cu Rusia, dintre care aproximativ 40 au participat la întâlnirea de vineri.

'Sunt impresionat și recunoscător pentru anunțuri și angajamente, pentru pachetele de ajutor oferite (Ucrainei) de parteneri din întreaga lume', a declarat ministrul german.

Totuși, acesta din urmă a precizat că Germania nu poate oferi Ucrainei noi sisteme antiaeriene Patriot, întrucât ea însăși așteaptă să-i fie livrate astfel de sisteme de către producătorul american. În schimb, Germania intenționează să furnizeze Ucrainei peste 100 de radare de supraveghere terestră, patru sisteme antiaeriene suplimentare IRIS-T și peste 300 de rachete pentru aceste baterii.

Printre alte arme și muniții pe care le va oferi Berlinul armatei ucrainene în viitorul apropiat se regăsesc circa 100.000 de noi obuze de artilerie, 300 de drone de recunoaștere, 25 de vehicule de luptă ale infanteriei Marder, 15 tancuri Leopard 1A5, 120 de lansatoare portabile de rachete antiaeriene și 14 sisteme de artilerie, a detaliat ministrul Boris Pistorius.

El a amintit că Germania a livrat recent Ucrainei încă 30 de rachete antiaeriene Patriot, dar a insistat că nu poate oferi noi sisteme de acest tip.

Președintele american Donald Trump i-a promis luna trecută președintelui ucrainean Volodimir Zelenski că-l va ajuta să obțină noi sisteme antiaeriene americane Patriot, respectiv 'să colaboreze cu el pentru a vedea ce mai este disponibil, în special în Europa', în țările care dispun de astfel de sisteme.

Potrivit ministrului german al apărării, 'pacea în Ucraina pare să nu fie posibilă în viitorul apropiat'. 'Noi vom asigura că Ucraina continuă să beneficieze de susținerea noastră militară comună. Rusia trebuie să înțeleagă că Ucraina poate continua lupta și că noi o sprijinim', a indicat Boris Pistorius.

Regatul Unit a anunțat de asemenea un nou pachet de ajutor militar pentru Ucraina, în comun cu Norvegia și în valoare de circa 450 de milioane de lire sterline (peste 580 de milioane de dolari).

Analiștii militari avertizează că, în lipsa unor noi ajutoare militare externe, armata ucraineană riscă să se confrunte cu dificultăți și mai mari, în timp ce Rusia intensifică operațiunile ofensive.

Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a intervenit prin videoconferință la reuniunea formatului de la Ramstein. 'Lucrul cel mai important este că a participat', a răspuns Pistorius când a fost întrebat despre absența lui Hegseth de la reuniunea acestui grup într-un moment în care europenii se tem de o dezangajare a SUA din Europa și din Ucraina.

Pete Hegseth 's-a adresat audienței cu aprecieri pe care le-aș descrie drept interesante și corecte, având în vedere ce au făcut europenii de la începutul anului', a adăugat ministrul german.

Statele Unite nu au mai aprobat după revenirea lui Donald Trump la putere niciun pachet de ajutor militar pentru Ucraina, dar au continuat să-i livreze arme și muniții din fondurile aprobate de administrația fostului președinte Joe Biden.

Trump dorește încheierea acestui război, dar deocamdată nu a reușit să obțină decât un armistițiu temporar privind atacurile asupra infrastructurile energetice, armistițiu pe care Ucraina și Rusia se acuză reciproc că nu-l respectă.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor: Ionuț Mareș, editor online: Anda Badea)

Afisari: 646

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 03-08-2026 21:07

Zelenski o revocă pe ambasadoarea Ucrainei în SUA

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a revocat-o luni din funcție pe ambasadoarea sa în Statele Unite, Olha Stefanișina, o decizie așteptată încă de la remanierea guvernamentală din luna iulie și care survine în contextul în care Kievul insistă pe lângă Washington pentru obținerea unor noi rachete Patriot, necesare pentru a contraca

Politic Ex 03-08-2026 20:56

Reuniune, marți, la Casa Albă privind reglementarea în domeniul inteligenței artificiale

Reprezentanți ai companiilor din domeniul inteligenței artificiale sunt așteptați marți la Casa Albă pentru a discuta despre un mecanism de autoreglementare anunțat la începutul lunii iunie, a indicat un oficial guvernamental pentru AFP, fără a da alte detalii. Întâlnirea are loc în urma semnării, pe 2 iunie, de către președintele Donald Trump

Politic Ex 03-08-2026 20:26

Trump le cere companiilor petroliere să scadă prețurile la benzină și îl critică pe directorul Chevron

Președintele SUA, Donald Trump, le-a cerut din nou luni companiilor petroliere să reducă prețurile la benzină pentru consumatorii americani, criticându-l pe directorul executiv al Chevron, Mike Wirth, pentru că nu a recunoscut eforturile administrației sale de a sprijini industria petrolieră, relatează Reuters. Trump și-a exprimat nemulț

Politic Ex 03-08-2026 20:00

Spania își reafirmă suveranitatea asupra Ceuta după afluxul masiv de migranți în exclavă

Spania a subliniat luni că suveranitatea sa asupra exclavei Ceuta este ''incontestabilă'', după ce zeci de mii de migranți au pătruns ilegal pe acest teritoriu nord-african din Maroc, relatează AFP. Madridul s-a abținut să critice Rabatul în privința afluxului masiv de migranți de săptămâna trecută, interpretat de u

Politic Ex 03-08-2026 19:41

Trump: Iranul trebuie să aleagă între un ''acord'' și o ''capitulare totală''

Președintele american Donald Trump a avertizat luni că blocada navală impusă de SUA împotriva Iranului va fi ridicată numai în cazul unui ''acord'' sau al unei ''capitulări totale'' a Teheranului, relatează agențiile AFP și EFE. El a insistat că sunt în desfășurare negocieri între SUA și

Politic Ex 03-08-2026 19:26

Jay Clayton a depus jurământul în calitate de director al Comunității de informații a SUA

Jay Clayton a depus luni jurământul în calitate de director al Comunității naționale de informații a SUA, supervizând 18 agenții de informații americane, a anunțat Biroul directorului informațiilor naționale, relatează Reuters. El își asumă rolul care a rămas vacant după plecarea din post a lui Tulsi Gabbard, după un ma

Politic Ex 03-08-2026 18:30

Guvernul Ungariei reziliază un contract imobiliar de 300 de miliarde de forinți încheiat în mandatul lui Orban

Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul de la Budapesta reziliază un contract imobiliar în valoare de 300 de miliarde de forinți (circa 820 de milioane de euro) încheiat în timpul mandatului predecesorului său, fostul prim-ministru Viktor Orban, informează MTI. Magyar a arătat într-un

Politic Ex 03-08-2026 18:26

Frontul a rămas stabil în iulie în războiul Rusia-Ucraina (analiză AFP)

Linia frontului a evoluat puțin în iulie în Ucraina, cu avansuri rusești marginale, confirmând pierderea de elan a trupelor Moscovei în ultimele luni, potrivit unei analize a AFP plecând de la datele Institutului pentru studiul războiului (ISW). Armata rusă a avansat mai puțin de 40 km2 în total în iul

Politic Ex 03-08-2026 18:08

Rusia susține că a atacat în Marea Neagră alte patru nave comerciale cu transporturi pentru #Ucraina

Armata rusă a atacat luni două nave comerciale în portul ucrainean Nikolaiev și alte două în Marea Neagră, potrivit Ministerului rus al Apărării, relatează agenția EFE. ''Ca rezultat al atacurilor cu drone au fost lovite două nave care descărcau echipamente militare în portul Nikolaiev și alte două nave comerciale car

Politic Ex 03-08-2026 17:49

Ambasada rusă din Italia acuză #Ucraina că se află în spatele atacului de la un restaurant din Moscova de sâmbătă

Ambasada rusă din Italia a acuzat luni Ucraina de comiterea atacului cu bombă soldat cu cinci morți și 19 răniți de la un restaurant din Moscova de sâmbătă seară, ceea ce reprezintă prima acuzație publică din partea unor oficiali ruși că Kievul s-a aflat în spatele atacului, relatează dpa. ''Tentaculele sângeroase ale

Politic Ex 03-08-2026 17:38

Opozantul rus Boris Nadejdin a ajuns în Franța după ce a fost condamnat în Rusia

Opozantul rus Boris Nadejdin, unul din puținii critici ai Kremlinului rămași în libertate în Rusia, a anunțat luni că a plecat din țară, transmite AFP. Nadejdin a difuzat pe Telegram o înregistrare video în care poate fi văzut în fața Turnului Eiffel din Paris. ''Am vești bune: sunt în viață și liber

Politic Ex 03-08-2026 17:35

SUA: Pentagonul așteaptă sugestii cu idei ''creative și mai puțin convenționale'' pentru a lupta împotriva Iranului

Departamentul american al Apărării a solicitat idei ''creative și mai puțin convenționale'' pentru a lupta împotriva Iranului, relatează luni postul CNN, după ce președintele Donald Trump a anunțat reluarea dialogului dintre Washington și Teheran, negat totuși de acesta din urmă, relatează agenția EFE. ''Căutăm fo

Politic Ex 03-08-2026 17:17

Ceuta: Von der Leyen vrea un ''răspuns european comun'' și propune creșterea sprijinului pentru Maroc la frontieră

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a făcut apel luni la găsirea unui ''răspuns european comun'' pentru consolidarea frontierelor blocului comunitar după criza migranților din Ceuta și tensiunile diplomatice pe care le-a provocat, relatează AFP. ''Acest episod arată cu claritate că trebuie să mergem mai

Politic Ex 03-08-2026 16:41

Turcia: Un primar al opoziției și zeci de subalterni ai săi, arestați sub acuzații de corupție

Primarul districtului Etimesgut din capitala turcă Ankara, Erdal Besikcioglu, care este de asemenea un actor popular de televiziune și membru al formațiunii social-democrate CHP (Partidul Republican al Poporului), împreună cu alți 43 de membri ai echipei sale municipale au fost arestați luni sub acuzații de corupție, relatează agenția EFE.

Politic Ex 03-08-2026 16:28

Negociatorul șef al Ucrainei Rustem Umerov a fost numit la conducerea serviciului de informații externe

Președintele Volodimir Zelenski l-a desemnat luni pe negociatorul șef pentru pace al Ucrainei, Rustem Umerov, șef al serviciului de informații externe, ultima decizie dintr-o remaniere în curs care a inclus înlocuirea ministrului apărării în iulie, care a provocat nemulțumirea populației, relatează Reuters. Zelenski a spus că