logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#Ucraina: Șefa diplomației UE vrea ca Washingtonul să pună o presiune mai mare asupra lui Vladimir Putin

Imagine din galeria Agerpres

Șefa diplomației Uniunii Europene, Kaja Kallas, dorește ca președintele american Donald Trump să exercite o influență sporită asupra omologului său rus Vladimir Putin, relatează luni DPA.

''Cred că Statele Unite au de asemenea rolul de a pune o presiune mai mare asupra Rusiei pentru a opri acest război'', a afirmat fosta șefă a guvernului estonian la o reuniune cu mai mulți miniștri de externe europeni, la Madrid, consacrată războiului dintre Rusia și Ucraina și eforturilor președintelui SUA în vederea instaurării păcii.

Rusia trebuie să accepte o încetare a focului în războiul din Ucraina și să facă un pas înainte, care ar putea consta, de exemplu, în repatrierea copiilor ucraineni sau în eliberarea prizonierilor de război, a spus Kallas.

La reuniunea de la Madrid au mai participat miniștrii de externe din Polonia, Franța și Spania și comisarul european pentru apărare și spațiu Andrius Kubilius. Acesta din urmă s-a pronunțat pentru implementarea imediată a strategiei ReArm Europe, prezentată recent de Comisia Europeană. La finalul întâlnirii este prevăzută semnarea unei declarații comune a participanților.

Uniunea Europeană și-a afirmat constant sprijinul continuu și de neclintit pentru independența, suveranitatea și integritatea teritorială ale Ucrainei în cadrul frontierelor sale recunoscute la nivel internațional.

Realizarea 'păcii prin forță' necesită ca Ucraina să se afle în cea mai puternică poziție posibilă, o componentă esențială a acesteia fiind deținerea de către Ucraina a unor capabilități militare și de apărare proprii robuste. UE este pregătită să contribuie la garanțiile de securitate, în special prin sprijinirea capacității Ucrainei de a se apăra în mod eficace.

UE a impus Moscovei 16 seturi de sancțiuni individuale și economice, precum și măsuri diplomatice și restricții în materie de vize. Măsurile sunt concepute astfel încât să slăbească baza economică a Rusiei, lipsind această țară de tehnologii și piețe critice și reducând în mod semnificativ capacitatea sa de a purta războaie.

Cel mai recent pachet de sancțiuni, adoptat în 24 februarie, la exact 3 ani de la începerea invaziei ruse în Ucraina, vizează 48 de persoane fizice și 35 de entități și cuprinde măsuri de combatere a eludării, interdicții suplimentare la export, restricții asupra băncilor și suspendări ale licențelor de emisie.AGERPRES/(AS - redactor: Tudor Martalogu, editor: Florin Ștefan, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 331

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-04-2026 14:08

Iranul autorizează trecerea navelor cu bunuri esențiale către porturile sale prin strâmtoarea Ormuz

Iranul a autorizat trecerea vaselor cu bunuri esențiale către porturile sale prin strâmtoarea Ormuz, potrivit unei scrisori citate de agenția de presă iraniană Tasnim, transmite sâmbătă DPA. Scrisoarea indică faptul că navele care se îndreaptă spre porturile iraniene, inclusiv cele aflate în prezent în Golful Oman

Politic Ex 04-04-2026 13:42

#Ucraina: Președintele Zelenski a sosit la Istanbul pentru o întrevedere cu omologul său turc Recep Tayyip Erdogan

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a sosit sâmbătă la Istanbul pentru o întâlnire cu omologul său turc Recep Tayyip Erdogan, a anunțat administrația prezidențială de la Kiev, potrivit AFP și Reuters. ''Președintele Zelenski a sosit la Istanbul pentru discuții cu președintele turc Recep Tayyip Erdogan'',

Politic Ex 04-04-2026 12:44

#Ucraina: Cinci morți și 19 răniți în urma unei lovituri ruse asupra unei piețe în regiunea Dnipropetrovsk

Cinci persoane au murit și 19 au fost rănite sâmbătă dimineață în urma unui atac rus cu dronă asupra unei piețe din orașul Nikopol, situat în regiunea Dnipropetrovsk din centrul Ucrainei, au anunțat autoritățile locale, citate de France Presse. ''Cinci persoane - trei femei și doi bărbați - au fost ucise'' și

Politic Ex 04-04-2026 11:57

UE ar trebui să renunțe la regula unanimității în luarea deciziilor sale, afirmă șeful diplomației germane

Uniunea Europeană ar trebui să renunțe la principiul unanimității ce guvernează majoritatea deciziilor sale, a declarat sâmbătă ministrul de externe german Johann Wadephul pentru publicațiile din grupul media Funke, relatează DPA. Wadephul s-a referit în special la disputa cu Ungaria privind un credit important pentru Kiev susținut

Politic Ex 04-04-2026 10:30

Olanda: Anchetă a poliției după o explozie la sediul unei asociații pro-israeliene din centrul țării

O explozie s-a produs la sediul unei asociații pro-israeliene din Nijkerk, oraș din centrul Olandei situat la est de Amsterdam, au anunțat media olandeze, transmit sâmbătă DPA și Reuters. Nicio persoană nu a fost rănită în explozie, care a avut loc vineri. Pagubele materiale sunt limitate, a relatat agenția de presă ANP.

Politic Ex 04-04-2026 09:09

Regatul Unit: Trei tineri, inculpați după incendierea mai multor ambulanțe ale unei organizații evreiești

Trei tineri au fost puși sub acuzare în ancheta desfășurată de poliția antiteroristă britanică în legătură cu incendierea pe 23 martie a patru ambulanțe aparținând unei organizații evreiești în nord-vestul Londrei, informează sâmbătă Reuters și DPA. Hamza Iqbal (20 de ani) și Rehan Khan (19 ani), ambii cetățeni br

Politic Ex 04-04-2026 08:47

Liban: Noi lovituri israeliene au vizat infrastructura Hezbollah din sudul orașului Beirut

Armata israeliană a bombardat sâmbătă în zori periferiile sudice ale capitalei libaneze, Beirut, afirmând că a lovit infrastructura organizației șiite Hezbollah, transmit AFP și DPA. Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au anunțat pe Telegram că au început ''lovirea infrastructurii Hezbollah din Beirut''.

Politic Ex 03-04-2026 21:59

Iranul ar fi respins o propunere americană de armistițiu pentru 48 de ore (presa iraniană)

Iranul a respins o propunere de armistițiu pentru o durată de 48 de ore venită din partea SUA, a declarat vineri agenției iraniene Fars o sursă iraniană neprecizată, relatează Reuters. Conform aceleiași surse, propunerea a fost transmisă de SUA miercuri Iranului prin intermediul unei țări terțe. Tot vineri, ziarul american Wall

Politic Ex 03-04-2026 21:02

Eforturile de mediere între SUA și Iran nu dau rezultate (WSJ)

Actualele eforturi de mediere conduse de mai multe țări, în special de Pakistan, pentru o încetare a focului între SUA și Israel, de o parte, și Iran de cealaltă parte, sunt în impas, scrie vineri ziarul Wall Street Journal (WSJ), preluat de Reuters. Iranul le-a transmis oficial mediatorilor că nu dorește înt&acir

Politic Ex 03-04-2026 19:53

Panama Papers: O diferență de 271 de milioane de euro trebuie să fie recuperată, anunță Fiscul francez

Fiscul francez a anunțat vineri că o diferență de 271 de milioane de euro trebuie să fie recuperată în procedurile referitoare la dosarul 'Panama Papers', la aproape zece ani după dezvăluirile care au provocat un scandal la nivel mondial, a relatat vineri AFP, confirmând o informație publicată inițial de cotidianul Le Monde.

Politic Ex 03-04-2026 19:47

Șeful diplomației ungare contestă propunerile UE de reducere a consumului de combustibil și susține reautorizarea petrolului rus

Comisarul pentru energie al Uniunii Europene le cere europenilor să lucreze de acasă, să conducă mai puțin, să folosească carpooling-ul și să reducă viteza maximă pe autostrăzi, când singurul pas acceptabil pentru Comisia Europeană ar fi să permită petrolului și gazelor rusești ieftine să revină pe piața europeană, afirmă ministrul de externe ungar Peter Szijja

Politic Ex 03-04-2026 19:38

Unul dintre cei doi piloți ai avionului de vânătoare american F-15E doborât în Iran a fost salvat

Unul dintre cei doi piloți ai avionului de vânătoare american F-15E doborât vineri deasupra Iranului a fost salvat, au declarat presei oficiali americani și israelieni, transmite Reuters. Iranul anunțase mai devreme doborârea unui avion de luptă american, susținând că acesta ar fi un aparat F-35 și a publicat imagini cu

Politic Ex 03-04-2026 19:14

Putin și Erdogan cer încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu

Președintele rus Vladimir Putin și omologul său turc Recep Tayyip Erdogan au cerut vineri, într-o convorbire telefonică, încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu, în special pe fondul crizei energetice aflate în desfășurare, a anunțat Kremlinul, transmit agențiile AFP, Reuters și Xinhua. ''Liderii

Politic Ex 03-04-2026 19:08

Israelul bombardează simultan Beirutul și Teheranul

Armata israeliană a anunțat vineri atacuri aeriene simultane atât asupra capitalei libaneze Beirut, cât și a celei iraniene Teheran, în a 35-a zi a războiului lansat împreună cu SUA, relatează agenția EFE. Pe lângă atacurile asupra Beirutului, forțele aeriene israeliene au inițiat un 'val de atacuri la scară e

Politic Ex 03-04-2026 18:43

Secretarul general al NATO merge la Washington pentru a se întâlni cu președintele SUA

Secretarul general al NATO Mark Rutte se va deplasa la Washington între 8 și 12 aprilie pentru a se întâlni cu președintele american Donald Trump, după criticile dure ale liderului de la Casa Albă la adresa aliaților europeni, relatează AFP. Șeful NATO va avea miercuri o întrevedere cu Donald Trump, secretarul de stat a