logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Trump spune că a avut o discuție 'productivă' cu premierul canadian și că s-au pus de acord asupra 'multor lucruri'

Imagine din galeria Agerpres

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat vineri că a avut o convorbire 'extrem de productivă' cu premierul canadian Mark Carney, cu care a spus că a căzut de acord asupra mai 'multor lucruri', adăugând că se vor întâlni 'imediat după' alegerile parlamentare din Canada, programate pentru 28 aprilie, relatează EFE.

'A fost o discuție extrem de productivă, am fost de acord în privința multor lucruri și ne vom întâlni imediat după viitoarele alegeri din Canada pentru a lucra la politici, afaceri și alți factori care vor fi în beneficiul SUA și al Canadei', a scris Trump pe rețeaua sa de socializare Truth Social.

Trump nu a precizat dacă a ajuns la vreun acord cu Carney cu privire la tarifele de 25 % pe care Washingtonul intenționează să le impună de săptămâna viitoare tuturor automobilelor exportate în SUA, ceea ce ar putea afecta în special industria auto canadiană, care este strâns legată de SUA.

Este prima convorbire între cei doi lideri din 14 martie, când Mark Carney l-a înlocuit pe Justin Trudeau în funcția de prim-ministru.

Carney declarase deja într-o conferință de presă joi că intenționează să vorbească cu Trump 'în curând', în următoarele 24 sau 48 de ore.

Președintele american a semnat un ordin executiv de punere în aplicare a unui tarif de 25 % la importurile de automobile, care va intra în vigoare pe 3 aprilie.

Casa Albă susține că această măsură va încuraja producția internă, dar ar putea duce de asemenea la creșterea prețurilor pentru consumatorii americani și i-ar putea afecta pe marii producători auto americani care se bazează pe lanțuri de aprovizionare globale.

Într-o tentativă de a atenua impactul asupra industriei auto din SUA, Trump a decis ca piesele auto fabricate în Mexic și Canada să fie scutite temporar de taxele de 25 %.

Carney, care candidează la alegerile din Canada în 28 aprilie, a promis că țara sa va lua măsuri de retorsiune dacă Trump se va decide să aplice tarifele de săptămâna viitoare.

Canada traversează o criză fără precedent în istoria sa de când Donald Trump a lansat un război comercial împotriva sa și nu încetează să declare că vrea să o transforme în cel de-al '51-lea stat american'.

Această poziție a stârnit un val de indignare în Canada, cu inițiative de promovare a consumului de produse interne și de apărare a suveranității țării. AGERPRES/(AS-redactor: Lilia Traci, editor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 286

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 31-03-2025 13:51

#Ucraina: Vladimir Putin 'rămâne deschis oricărui contact' cu Donald Trump, după criticile acestuia (Kremlin)

Vladimir Putin 'rămâne deschis oricărui contact' cu omologul său american Donald Trump, a afirmat luni Kremlinul după criticile formulate de liderul de la Casa Albă la adresa președintelui rus, în pofida apropierii lor demarate de mai multe săptămâni, informează AFP. 'Președintele rămâne deschis oricărui con

Politic Ex 31-03-2025 13:40

Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen nu va mai putea candida în alegerile prezidențiale

Un tribunal francez a declarat-o luni ineligibilă cu efect imediat pe lidera extremei drepte Marine Le Pen, declarată de asemenea vinovată de deturnare de fonduri publice, ceea ce compromite candidatura sa pentru alegerile prezidențiale din 2027, informează AFP. 'Trebuie să veghem ca parlamentarii, la fel ca toți justițiabilii, să nu benef

Politic Ex 31-03-2025 13:37

Putin amenință să avanseze spre Odesa: Un expert militar expune un singur scenariu posibil (media ucrainene)

Președintele rus Vladimir Putin a invocat, din nou, săptămâna trecută posibilitatea ca armata sa 'să avanseze' în direcția Odesei, un astfel de scenariu fiind posibil numai dacă forțele ruse ar reuși să captureze regiunea Zaporojie, a apreciat cunoscutul expert militar independent rus Iuri Fiodorov, membru al Asociației de studii internaționale di

Politic Ex 31-03-2025 13:24

Gaza: Hamas îndeamnă pe 'oricine poate folosi o armă', indiferent unde, să combată planul lui Trump

Un responsabil al Hamas a îndemnat luni pe 'oricine poate să folosească o armă' să lupte, indiferent unde, împotriva planului președintelui american Donald Trump de a expulza locuitorii din Fâșia Gaza și de a prelua controlul asupra teritoriului palestinian, informează AFP. 'În fața acestui plan diabolic, ca

Politic Ex 31-03-2025 13:16

Trump afirmă că se va ajunge la un acord pentru vânzarea TikTok în SUA

Președintele american Donald Trump a declarat că se va ajunge la un acord pentru vânzarea activelor rețelei sociale chineze TikTok din Statele Unite, pe care liderul de la Casa Albă vrea să o vadă 'rămasă în viață' în țara sa, relatează AFP. 'Va fi un acord pentru TikTok', a spus Trump duminică, vorbind cu jur

Politic Ex 31-03-2025 12:40

Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen, declarată vinovată de deturnare de fonduri publice

Lidera extremei drepte franceze Marine Le Pen a fost declarată luni vinovată de deturnare de fonduri publice de către tribunalul corecțional de la Paris, ce urmează să se pronunțe asupra unei posibile pedepse de ineligibilitate pentru ea, cu doi ani înainte de alegerile prezidențiale, informează AFP. Citirea acestui verdict foarte aștept

Politic Ex 31-03-2025 11:37

#Ucraina: Trei răniți și clădiri avariate după ce Rusia a atacat orașul Harkov pentru a doua noapte consecutiv

Rusia a atacat pentru a doua noapte consecutiv orașul Harkov din nord-estul Ucrainei, rănind trei persoane, provocând incendii în clădiri industriale și avariind două grădinițe, au declarat luni dimineață oficiali ucraineni, relatează Reuters. Atacul de la Harkov, al doilea oraș ca mărime din Ucraina, a durat aproape toată noaptea

Politic Ex 31-03-2025 10:32

Iran: Ayatollahul Khamenei promite o 'ripostă fermă' în cazul în care țara sa este atacată

Liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat luni în legătură cu o 'ripostă fermă' a Teheranului în cazul unui atac asupra țării sale, în urma amenințărilor președintelui american Donald Trump cu bombardamente dacă Iranul nu va ajunge la un acord cu Washingtonul în privința programului nuclear, relatează AFP și Reuters

Politic Ex 31-03-2025 09:42

Macron îl îndeamnă pe Netanyahu să pună capăt atacurilor asupra Fâșiei Gaza și să revină la armistițiu

Președintele francez Emmanuel Macron l-a îndemnat pe premierul israelian Benjamin Netanyahu, într-o convorbire telefonică avută duminică, să 'pună capăt atacurilor asupra Fâșiei Gaza și să revină la armistițiu', într-un moment în care Israelul își continuă bombardamentele asupra teritoriului palestinian, informează AFP.

Politic Ex 31-03-2025 08:31

Israel: Netanyahu îl numește pe fostul comandant al marinei Eli Sharvit în funcția de director al Securității Interne

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu l-a numit pe fostul comandant al marinei Eli Sharvit în funcția de director al Serviciului de Securitate Internă (Shin Bet), potrivit unui comunicat al biroului său de presă dat publicității luni, informează AFP. 'După ce a purtat discuții aprofundate cu șapte candidați calificați, premieru

Politic Ex 31-03-2025 05:47

Trump îl avertizează pe Zelenski în legătură cu retragerea din acordul privind resursele minerale

Președintele american Donald Trump l-a avertizat duminică pe omologul său ucrainean, Volodimir Zelenski, că, dacă va respinge acordul în discuție asupra resurselor minerale, va avea 'mari probleme', notează AFP. 'Văd că încearcă să se retragă din acordul privind pământurile rare. Și dacă o face, va avea probleme.

Politic Ex 31-03-2025 05:08

SUA: O magnolie istorică de la Casa Albă va fi tăiată

Jackson Magnolia, un arbore gigantic care din secolul al XIX-lea umbrește porticul sudic al Casei Albe, va fi tăiat săptămâna aceasta, a anunțat duminică președintele american Donald Trump, notează AFP. Se spune că fostul președinte Andrew Jackson a plantat această magnolie cu flori mari în memoria soției sale care a murit chiar &i

Politic Ex 31-03-2025 02:50

Tiruri de rachete asupra Israelului: Arestarea unor suspecți în Liban

Serviciile de securitate libaneze au anunțat duminică arestarea unor 'suspecți' în cazul recentelor tiruri de rachete în direcția Israelului, care au dus la lovituri mortale israeliene în Liban, relatează AFP. Într-un comunicat, Securitatea generală libaneză a raportat reținerea unui număr neprecizat de 'sus

Politic Ex 31-03-2025 01:54

Mexic: Lansarea campaniei pentru alegerea judecătorilor, unică în lume

O campanie unică în lume prin amploarea sa a început duminică în Mexic cu pregătirea primelor alegeri prin vot universal ale judecătorilor și magistraților în numele reformării unei puteri judiciare larg criticate, notează AFP. Pe 1 iunie, aproape 100 de milioane de alegători vor fi chemați să aleagă 881 de judecători ș

Politic Ex 31-03-2025 00:42

Starmer și Trump au discutat despre negocierile 'productive' pentru un acord economic între cele două țări

Premierul britanic Keir Starmer și președintele american Donald Trump au discutat duminică, în cursul unui convorbiri telefonice, despre negocierile 'productive' pentru un acord economic între cele două țări, a făcut cunoscut Downing Street, notează AFP. 'Au discutat despre negocierile productive dintre echipele lor res