logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO #Ucraina: Washingtonul îi sugerează lui Zelenski că ar trebui să demisioneze

Image

Statele Unite au crescut duminică presiunea asupra președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, oficiali americani transmițând mesaje ce par să-i sugereze acestuia că ar fi cazul să demisioneze pentru a relansa relațiile cu Washingtonul, după confruntarea pe care a avut-o vineri la Casa Albă cu președintele american Donald Trump, consemnează agențiile AFP și Reuters.

'Avem nevoie de un lider care să poată discuta cu noi, să poată discuta cu rușii la un moment dat și să pună capăt acestui război', a declarat Mike Waltz, consilierul pentru securitate națională al președintelui Trump.

'Dacă devine clar că președintele Zelenski, fie din motive personale, fie politice, nu are voința de a pune capăt luptelor din țara sa, atunci cred că avem o problemă reală', a subliniat Waltz, într-o declarație acordată postului CNN.

În opinia sa, dată fiind atitudinea radicală și inflexibilă a lui Zelenski la summitul eșuat de la Casa Albă, există serioase îndoieli cu privire la disponibilitatea președintelui ucrainean 'de a fi vreodată în măsură să negocieze cu (președintele rus) Vladimir Putin' sau 'de a pune capăt acestui război'.

Consilierul lui Trump a respins teoriile conform cărora acesta ar fi aranjat o 'ambuscadă' împotriva lui Zelenski la întâlnirea de vineri și a subliniat că, pentru încheierea războiului, Ucraina va trebui să accepte 'concesii teritoriale'.

Cât despre garanțiile de securitate cerute insistent de Zelenski pentru Ucraina, acestea vor trebui oferite de țările europene, nu de SUA, a mai indicat Mike Waltz.

Și președintele Camerei Reprezentanților, republicanul Mike Johnson, a estimat că 'ceva trebuie să se schimbe' în leadership-ul ucrainean. 'Fie își revine în fire și se întoarce la masa negocierilor cu recunoștință, fie altcineva trebuie să conducă țara pentru a face acest lucru', a spus Johnson, referindu-se la Zelenski, într-o declarație acordată postului NBC.

Anterior, primul care a sugerat demisia președintelui ucrainean a fost senatorul republican Lindsey Graham, care, imediat după altercația de la Casa Albă, a estimat că 'Zelenski trebuie să-și schimbe profund atitudinea, sau să plece'.

Tot duminică, secretarul american de stat Marco Rubio a declarat că nu a mai avut niciun contact cu omologul său ucrainean Andrii Sîbiga după altercația de vineri dintre Trump și Zelenski. 'Vom fi pregătiți să reluăm discuțiile când ei (ucrainenii) vor fi pregătiți să facă pace', a spus Rubio la postul ABC.

Președintele Zelenski a insistat pentru o întâlnire în tete-a-tete cu Trump pentru a încerca să-l convingă pe acesta să sprijine abordarea Kievului, întâlnire pe care a obținut-o, dar care s-a încheiat dezastruos, diferența lor de viziune conducând la o ceartă între ei în fața camerelor de luat vederi.

Trump și vicepreședintele său, JD Vance, i-au spus lui Zelenski să încheie un acord de pace cu Rusia, altfel nu va mai putea conta pe sprijinul SUA, atenționându-l că se află într-o poziție slabă de negociere, că armata ucraineană duce lipsă de soldați și că se 'joacă cu al Treilea Război Mondial'. De partea sa, Zelenski a spus că refuză concesiile față de președintele rus Vladimir Putin și a cerut garanții de securitate pentru a accepta un acord de pace.

Zelenski a dat de înțeles că preferă să continue războiul cu Rusia decât să încheie cu aceasta o pace fără garanții de securitate, în timp ce Trump și Vance au apreciat că acest război trebuie să se încheie prin diplomație și i-au reproșat lui Zelenski lipsa de recunoștință pentru ajutorul oferit de SUA în acest conflict.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Andreea Preda)
 

Afisari: 1779

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 30-04-2026 07:50

Viitorul premier maghiar Peter Magyar a avut o întâlnire 'extrem de constructivă' cu UE

Viitorul prim-ministru al Ungariei, Peter Magyar, a purtat miercuri la Bruxelles discuții despre reformele necesare pentru ca UE să elibereze fondurile înghețate pentru țara sa, relatează dpa. Succesorul ales al populistului de dreapta Viktor Orban, care a fost înlăturat la alegerile parlamentare din 12 aprilie, s-a întâlnit cu președin

Politic Ex 30-04-2026 05:43

Flotila pentru Gaza este încercuită de armata israeliană, potrivit organizatorilor săi

Organizatorii unei noi flotile de activiști pro-palestinieni care doresc să spargă blocada din Gaza au afirmat joi că navele lor au fost încercuite de Marina israeliană în apele internaționale și că s-a pierdut contactul cu unele dintre ele, notează AFP. 'Navele de război israeliene au înconjurat ilegal flotila în a

Politic Ex 30-04-2026 04:57

VIDEO Fostul director al FBI Comey s-a prezentat în fața instanței după noua sa punere sub acuzare

Fostul director al FBI James Comey, țintă declarată a lui Donald Trump, s-a prezentat miercuri în fața autorităților federale, care l-au pus sub acuzare în ajun pentru că ar fi amenințat 'viața și integritatea fizică' a președintelui american, transmite AFP. James Comey, 65 de ani, este vizat acum de două capete de acuzare

Politic Ex 30-04-2026 04:17

Mexicul deschide o anchetă cu privire la guvernatorul statului Sinaloa, acuzat de trafic de droguri de către SUA (Parchet)

Parchetul mexican a anunțat miercuri deschiderea unei anchete care îl vizează pe guvernatorul statului Sinaloa, la câteva ore după ce acesta a fost inculpat de către procuratura federală americană pentru trafic de droguri, notează AFP. Ruben Rocha Moya, care guvernează statul Sinaloa (nord-vest) din 2021, este acuzat de procuratura

Politic Ex 30-04-2026 04:05

Atac pe plaja Bondi: Australia trebuie să revizuiască funcționarea unităților sale antiteroriste (raport)

Australia trebuie să își revizuiască funcționarea unităților antiteroriste și să consolideze securitatea la evenimentele comunității evreiești, a recomandat joi comisia de anchetă formată după atacul antisemit din decembrie de pe plaja Bondi, notează AFP. Reforma unităților de luptă împotriva terorismului 'ar urma să concentrez

Politic Ex 30-04-2026 02:35

VIDEO Brazilia: Candidatul președintelui Lula la Curtea Supremă a fost respins de Senat, o premieră

Senatul brazilian a respins miercuri candidatul președintelui de stânga Luiz Inacio Lula da Silva pentru un loc la Curtea Supremă, o premieră istorică și o înfrângere pentru șeful statului cu câteva luni înainte de alegerile prezidențiale, notează AFP. Camera superioară a votat cu 42 de voturi împotriva nomi

Politic Ex 30-04-2026 01:45

Trump spune că are în vedere o reducere a forțelor armate americane staționate în Germania

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că ia în considerare reducerea numărului de trupe americane staționate în Germania, după o serie de critici dure la adresa cancelarului german, Friedrich Merz, cu privire la războiul din Iran, transmit AFP și Reuters. 'Statele Unite studiază și ia în considera

Politic Ex 30-04-2026 00:43

Wadephul discută despre Iran cu Rubio, vede șanse de progres

Ministrul german de externe, Johann Wadephul, a discutat miercuri la telefon cu secretarul de stat american, Marco Rubio, despre războiul din Iran, scrie dpa. Surse apropiate ministrului german de externe, care se află într-o vizită oficială în Maroc, au afirmat că ambele părți au convenit asupra necesității unei soluții negociate

Politic Ex 29-04-2026 23:46

Dineul Corespondenților la Washington: Suspectul s-a fotografiat chiar înainte de atac

Îmbrăcat în ținută de seară, dar înarmat până în dinți, suspectul care a deschis focul în timpul Dineului Corespondenților la Washington în prezența președintelui Donald Trump s-a fotografiat chiar înainte de a trece la fapte, conform unei imagini transmise miercuri de către justiție, notează AFP.

Politic Ex 29-04-2026 22:34

Putin propune un armistițiu în #Ucraina pe 9 mai, sărbătoarea victoriei din 1945 în Rusia (Kremlin)

Președintele rus Vladimir Putin a propus un armistițiu în Ucraina pe 9 mai, ziua în care Rusia sărbătorește victoria sovietică asupra Germaniei naziste în 1945, a anunțat Kremlinul, adăugând că Donald Trump susține inițiativa, notează AFP. În timpul unei conversații telefonice cu omologul său american, Donald Trum

Politic Ex 29-04-2026 21:58

VIDEO Trump crede în revenirea americanilor pe Lună înainte de încheierea mandatului său la Casa Albă

Președintele american Donald Trump a apreciat miercuri că este posibilă trimiterea unei noi misiuni cu echipaj uman pe Lună înainte de sfârșitul mandatului său, în timpul unui eveniment organizat la Casa Albă la care au participat și astronauți din misiunea Artemis II, care a orbitat satelitul natural al Pământului la începutul lunii apr

Politic Ex 29-04-2026 21:09

Putin și Trump au discutat la telefon despre Iran și Ucraina

Președintele rus Vladimir Putin a discutat la telefon cu omologul său american, Donald Trump, a declarat miercuri presei consilierul diplomatic al președintelui rus, Iuri Ușakov, adăugând că cei doi lideri au discutat în principal despre războiul din Orientul Mijlociu. Putin a propus de asemenea un nou armistițiu în Ucraina, au consemnat Reuters și

Politic Ex 29-04-2026 20:30

Pentagonul estimează costul războiului din Iran la 25 de miliarde de dolari până în prezent

Pentagonul estimează costul războiului din Iran la 25 de miliarde de dolari până în prezent, a declarat miercuri responsabilul său financiar în cadrul unei audieri în Congres, la care s-a aflat alături de secretarul apărării, Pete Hegseth, informează AFP și Reuters. 'Cheltuim în jur de 25 de miliarde de dolari

Politic Ex 29-04-2026 20:07

Hegseth în fața Congresului: SUA nu s-au împotmolit în Iran și să le fie ''rușine'' celor care spun asta

Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, a încercat să găsească argumente favorabile războiului împotriva Iranului, în timpul unei audieri tensionate miercuri în Congres, unde a susținut că Statele Unite nu s-au împotmolit în acest conflict și i-a atacat verbal pe congresmenii opoziției democrate pe care i-a catalogat drept &

Politic Ex 29-04-2026 19:22

Comisarul european Glenn Micallef: Trebuie să fie mai ușor să raportezi, decât să hărțuiești oameni online

Strasbourg - Trimisul special al AGERPERS, Florin Ștefan, transmite: Trebuie să fie mai ușor să raportezi, decât să hărțuiești oameni online și această raportare trebuie să aibă un impact, a declarat miercuri comisarul european pentru Echitate între generații, Tineret, Cultură și Sport, Glenn Micallef, în cadrul unei dezbateri din Parlamentul E