logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Alegeri parlamentare în Germania sub presiunea extremei drepte și a revenirii la putere a lui Trump

Image

Alegătorii germanii au început să voteze duminică dimineață în scrutinul pentru desemnarea membrilor parlamentului federal, în care opoziția conservatoare este creditată cu prima șansă, după o campanie electorală marcată de revenirea la putere a lui Donald Trump și dominată de ascensiunea extremei drepte, relatează AFP.

Peste 59 de milioane de alegători sunt așteptați să își exprime votul până la ora locală 18:00 (17:00 GMT) pentru a-și alege parlamentarii. Primele sondaje la ieșirea de la urne vor fi publicate la scurt timp după încheierea votului.

Recesiunea economică și amenințarea unui război comercial cu Washingtonul, punerea sub semnul întrebării a legăturii transatlantice și a 'umbrelei' americane pe care Berlinul conta pentru a-și asigura securitatea: 'destinul' Germaniei se află în joc, a declarat sâmbătă politicianul conservator Friedrich Merz, liderul Uniunii Creștin-Democrate (CDU), favorit să devină următorul cancelar al Germaniei după alegerile parlamentare.

Ultimele sondaje arată că blocul conservator format din Uniunea Creștin-Democrată (CDU) și aliatul său bavarez tradițional, uniunea creștin-Socială (CSU), ar obține îi jur de 30% din intențiile de vot.

Partidul de extremă dreapta 'Alternativa pentru Germania' (AfD) poate spera la cel puțin 20% din voturi, de două ori mai mult decât în 2021 și la un rezultat record.

Pe poziția a treia s-ar plasa Partidul Social-Democrat (SPD), al cancelarului în exercițiu Olaf Scholz, cu 15% din preferințele electoratului german.

Partidul anti-migrație și pro-rus AfD și-a impus temele de campanie, în urma mai multor atacuri sângeroase comise de străini pe teritoriul țării.

Ultimul astfel de atac a avut loc vineri seara. Un tânăr refugiat sirian este suspectat că a rănit grav un turist cu un cuțit la Memorialul Holocaustului din Berlin. El a vrut să 'ucidă evrei', potrivit justiției.

AfD a beneficiat, de asemenea, de sprijinul puternic al anturajului președintelui american Donald Trump.

Consilierul lui Trump, Elon Musk, cel mai bogat om din lume, nu a pregetat niciun efort pentru a o promova pe platforma sa X pe lidera AfD, Alice Weidel, candidata la funcția de cancelar din partea formațiunii de extremă dreapta.

'AfD!' a postat din nou Musk în noaptea de sâmbătă spre duminică, într-un mesaj însoțit de steaguri germane.

Alegerile parlamentare anticipate au loc în ajunul împlinirii a trei ani de la invazia Rusiei în Ucraina, primită ca o undă de șoc în Germania. Conflictul a întrerupt aprovizionarea țării cu gaze rusești, iar Germania a primit peste un milion de refugiați ucraineni.

Pe lângă perspectiva obținerii păcii în Ucraina fără participarea Kievului și a europenilor, Germania se teme de impactul asupra economiei sale al creșterii taxelor vamale anunțate de Donald Trump.

Întrebat despre alegerile din Germania, președintele american a răspuns cu dezinvoltură urându-i 'noroc' aliatului istoric al Statelor Unite, care are 'propriile probleme'.

Discursul de la Munchen al vicepreședintelui american JD Vance, care a îndemnat partidele tradiționale germane să pună capăt refuzului lor de a guverna alături de extrema dreaptă, a adâncit și mai mult ruptura dintre Washington și Berlin.

'Chiar și fără americani, locul nostru rămâne în centrul Europei', a declarat vineri Friedrich Merz.

Un 'mandat puternic din partea alegătorilor' va permite Germaniei 'să-și asume un rol de lider' în Europa, a promis el.AGERPRES/(AS - editor: Mihaela Moise, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 1288

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 19-06-2026 17:39

Rusia încă așteaptă mediatorii americani pentru soluționarea războiului cu #Ucraina și consideră UE parte a conflictului

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a declarat vineri că în continuare nu este stabilită nicio dată pentru o nouă vizită la Moscova a emisarilor președintelui american Donald Trump pentru soluționarea războiului ruso-ucrainean, Steve Witkoff și Jared Kushner, dar în același timp a respins orice mediere din partea europenilor atât timp cât aceștia

Politic Ex 19-06-2026 17:28

Israel și Hezbollah au convenit un armistițiu în Liban

Israel și gruparea șiită pro-iraniană libaneză Hezbollah au convenit vineri un armistițiu în Liban, a declarat un oficial american, după ce o escaladare a luptelor a pus în pericol șansele ca un acord provizoriu pentru încheierea războiului din Iran să se transforme într-un acord durabil pentru pacea din Orientul Mijlociu, informează Reuters.

Politic Ex 19-06-2026 16:49

Summit UE-Republica Moldova, luni, la Bruxelles, cu participarea Maiei Sandu

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, vor găzdui luni, la Bruxelles, cel de al doilea summit UE-Republica Moldova, cu participarea președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, informează vineri executivul european într-un comunicat de presă. Împreună cu Maia Sandu, liderii europeni v

Politic Ex 19-06-2026 16:35

Experți ONU regretă că acordul SUA-Iran nu evocă drepturile omului

Experți ai ONU și-au exprimat regretul vineri că acordul-cadru semnat în cursul săptămânii de SUA și Iran pentru a pune capăt războiului în Orientul Mijlociu nu evocă situația drepturilor omului în Iran, relatează AFP. Protocolul de acord semnat în această săptămână de președintele american Donald Trump și omologul său irani

Politic Ex 19-06-2026 16:30

Netanyahu insistă că armata israeliană va rămâne în Liban 'clar și fără echivoc'

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a insistat vineri că, 'în mod clar și fără echivoc', armata israeliană va continua să ocupe o parte din sudul Libanului și să se confrunte cu miliția șiită Hezbollah, la câteva ore după ce vicepreședintele Statelor Unite, JD Vance, a afirmat că Israelul trebuie să 'respecte' procesul de pace începu

Politic Ex 19-06-2026 16:16

Negociatorul-șef iranian condiționează orice discuție cu SUA de respectarea 'liniilor roșii' stabilite de Teheran

Șeful echipei iraniene de negociere, Mohammad Bagher Ghalibaf, a insistat vineri asupra necesității respectării 'liniilor roșii' ale Iranului în cadrul viitoarelor negocieri cu SUA, relatează AFP. 'Așa cum am demonstrat pe parcursul negocierilor precedente, rămânem fermi în respectarea condițiilor și a liniilor roșii stabilite și

Politic Ex 19-06-2026 15:53

Premierul ceh Andrej Babis deplânge indecizia UE în fața Rusiei și propune Germania și Franța ca țări mediatoare

Prim-ministrul ceh, populistul de dreapta Andrej Babis, și-a exprimat vineri, la Bruxelles, regretul față de indecizia UE de a stabili un format de negocieri cu Rusia pentru a pune capăt războiului din Ucraina și a propus în acest scop așa-numitul 'format Normandia', din care să facă parte Germania și Franța, relatează EFE. Potrivit lui Babis, &i

Politic Ex 19-06-2026 15:33

Șeful interimar al spionajului din SUA vrea să concedieze sute de angajați (CNN)

Șeful interimar al spionajului american, Bill Pulte, intenționează să taie sute de posturi din cadrul Biroului directorului serviciilor naționale de informații (Office of the Director of National Intelligence - ODNI), a relatat CNN vineri, în contextul în care acesta se pregătește să preia conducerea vastei comunități de informații a SUA, potrivit Reuters.

Politic Ex 19-06-2026 15:31

Danemarca: Un raport confirmă apariția dronelor de origine necunoscută toamna trecută, dar nu elucidează autorii

Ministerul danez al Apărării a confirmat vineri că a existat o activitate suspectă a dronelor toamna trecută în Danemarca, țară care a fost atunci nevoită să-și închidă temporar aeroportul din Copenhaga, dar investigațiile nu au elucidat cine este responsabil de provocarea acestor incidente pentru care a fost atunci acuzată Rusia, la care a făcut acum din nou alu

Politic Ex 19-06-2026 14:57

Sondaj: 65% dintre ucraineni și 58% dintre cetățenii moldoveni sprijină aderarea la UE

Un procent de 65% dintre ucraineni și de 58% dintre cetățenii moldoveni sprijină aderarea țărilor lor la Uniunea Europeană (UE), potrivit unui sondaj publicat vineri de Comisia Europeană, în urma deschiderii oficiale, luni, a primului bloc tematic (cluster) cu ambele țări, informează EFE. Sondajul, care include toate țările candidate (sau potențial candi

Politic Ex 19-06-2026 14:48

Cântăreața iraniană Parastoo Ahmadi, condamnată la mai multe lovituri de bici după un concert online

Cunoscuta cântăreață iraniană Parastoo Ahmadi a fost condamnată la o pedeapsă corporală (lovituri de bici) după ce a susținut un concert online fără să poarte vălul islamic, a relatat joi cotidianul Emtedad, citat de DPA. Parastoo Ahmadi și opt membri ai formației sale și ai echipei de producție au fost condamnați de un tribunal penal din provincia Quom

Politic Ex 19-06-2026 14:48

Kremlinul califică drept greșită percepția europenilor conform căreia cu Rusia trebuie să se negocieze de pe o poziție de forță

Kremlinul a respins vineri posibilitatea unor negocieri cu țările europene în care acestea să aibă o poziție de forță ca urmare a unei presupuse slăbiciuni a Rusiei în războiul din Ucraina, transmite EFE. 'Este o mare greșeală. Nu știm cu siguranță dacă aceasta provine din incompetența europenilor, din dezinformarea sau din prostia lor, dar est

Politic Ex 19-06-2026 14:23

Franța: Un bărbat care ar fi spionat pentru Rusia o fabrică ce furnizează drone Ucrainei a fost arestat

Un bărbat suspectat că ar fi spionat în favoarea Rusiei o fabrică franceză de drone a fost pus oficial sub acuzare și plasat în arest preventiv la începutul lunii iunie, a confirmat vineri Parchetul din Paris, confirmând astfel un articol al publicației Le Parisien, relatează AFP. Bărbatul, în vârstă de 48 de ani și născut &

Politic Ex 19-06-2026 13:59

Meloni către Trump: Eu nu implor niciodată, și nici Italia nu o face; Tajani își anulează vizita în SUA

Premierul italian Giorgia Meloni a declarat vineri că afirmația președintelui american Donald Trump, conform căreia l-a implorat să facă o fotografie cu ea în timpul summitului G7 din această săptămână, este falsă, relatează ANSA. 'Declarațiile lui Donald Trump sunt complet fabricate', a transmis Meloni într-o postare

Politic Ex 19-06-2026 13:58

Liderii europeni reacționează diferit la încercarea președintelui Antonio Costa de a contacta diplomatic Rusia

Șefii de state și guverne din Uniunea Europeană au întâmpinat cu reacții diferite încercarea președintelui Consiliului European, Antonio Costa, de a deschide canale diplomatice cu Rusia în perspectiva unor eventuale negocieri de pace, transmite vineri dpa. După dialogul la vârful UE de joi, de la Bruxelles, surse