Trump, despre Zelenski: Este un 'dictator' care riscă să rămână fără țară
Președintele american Donald Trump l-a catalogat miercuri pe omologul său ucrainean Volodimir Zelenski drept un 'dictator' și l-a avertizat pe acesta 'să se miște repede', pentru că altfel riscă să rămână fără țară, consemnează agențiile internaționale de presă.
'Un dictator fără alegeri, Zelenski ar face bine să se miște repede sau va rămâne fără țară', a scris Trump pe rețeaua sa de socializare Truth Social.
'Ador Ucraina, dar Zelenski a făcut o treabă groaznică', a adăugat președintele american.
Mai devreme, Zelenski l-a acuzat pe Trump că trăiește într-o 'bulă de dezinformare rusă', reacție venită după ce președintele american i-a reproșat omologului său ucrainean că a preferat să poarte un război cu Rusia în loc să încerce să ajungă la o înțelegere cu aceasta.
De asemenea, Zelenski și-a manifestat nemulțumirea că Trump a inițiat cu președintele rus Vladimir Putin discuții pentru soluționare războiului provocat de invazia rusă, fără a implica în aceste discuții Kievul și aliații europeni.
'Astăzi am auzit 'oh, nu am fost invitați'. Ei bine, ați fost acolo trei ani. Ar fi trebuit să-i puneți capăt acum trei ani. Nu ar fi trebuit niciodată să-l începeți', i-a replicat Trump.
'Un actor de comedie cu succes modest, Volodimir Zelenski a convins SUA să cheltuie 350 de miliarde de dolari pentru a se angaja într-un război care nu putea fi câștigat, care niciodată nu ar fi trebuit să înceapă, dar un război pe care el, fără Statele Unite și TRUMP, nu va putea niciodată să-l soluționeze', a mai acuzat președintele american, exagerând valoarea ajutorului oferit Ucrainei de SUA în acest război.
Trump a criticat și lipsa alegerilor în Ucraina, interzise în virtutea legii marțiale decretate de Zelenski după invazia rusă. Trump a susținut că Zelenski ar fi ajuns la o popularitate de numai 4%, procent contrazis de un sondaj publicat imediat apoi de Institutul Internațional de Sociologie de la Kiev (KIIS), care indică o cotă de încredere de 57% pentru președintele ucrainean.
Acesta din urmă a mai declarat miercuri că omologul său american încearcă să-l determine să cedeze Statelor Unite jumătate din resursele naturale ale Ucrainei. Această împărțire a resurselor, considerată de Trump o compensație pentru ajutorul economic și militar oferit până în prezent Ucrainei de către SUA în războiul cu Rusia, a fost de asemenea discutată de Zelenski cu vicepreședintele american J.D. Vance la Conferința de Securitate de la Munchen, dar președintele ucrainean a refuzat să semneze proiectul de acord propus acolo de Washington.
''Nu pot să-mi vând țara'', a spus miercuri mai devreme Zelenski în fața presei, precizând că propunerea americană pentru împărțirea resurselor ucrainene de metale rare (pământuri rare), petrol și gaze nu cuprindea nicio mențiune cu privire la solicitările Kievului privind garanțiile de securitate și continuarea asistenței militare americane.
'Documentul nu era clar, era clar un singur lucru, că trebuie să dăm 50% din tot ce era specificat în document', a explicat Zelenski la o conferință de presă.
El a respins de asemenea cifrele avansate de Trump asupra ajutorului american. Potrivit lui Zelenski, asistența militară directă oferită Ucrainei de SUA de la începutul războiului cu Rusia este estimată la circa 67 de miliarde de dolari, la care se adaugă o asistență financiară de circa 31,5 miliarde de dolari.
Congresul SUA a aprobat în mandatul fostului președinte american Joe Biden în total circa 174 miliarde de dolari ca ajutor militar și economic pentru Ucraina, dar o parte din această sumă acoperă costurile înlocuirii armelor și munițiilor furnizate Ucrainei direct din stocurile armatei americane. AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor: Florin Ștefan, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Zelenski: Drone lansate de armata ucraineană au lovit un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar
Drone lansate de armata ucraineană au lovit vineri noaptea un depozit petrolier din regiunea rusă Krasnodar și o bază militară situată în apropiere de metropola Sankt Petersburg, a anunțat sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, citat de Reuters. ''Rusia trebuie să pună capăt războiului și atacurilor sale î
Trump afirmă că Iranului i-au mai rămas doar ''21-22%'' dintre rachetele sale
Președintele american Donald Trump a afirmat că Iranului ''i-au mai rămas doar 21-22%'' dintre rachetele sale, într-un interviu acordat postului de televiziune NBC, după peste trei luni de război în Orientul Mijlociu, transmit AFP și Reuters. ''Ei au câteva rachete și câteva drone. Aș spune, ca p
Liban: Mai mulți militari, uciși de o lovitură israeliană în sudul țării
Mai mulți militari libanezi, printre care un ofițer, au fost uciși de o lovitură israeliană contra vehiculului în care se aflau, pe o șosea din sudul Libanului, a anunțat sâmbătă armata libaneză, potrivit Reuters și AFP. ''Mai mulți militari, printre care un ofițer'', au fost uciși ''într-un atac israe
#Ucraina prezintă scuze Greciei după găsirea unei drone navale în apropierea insulei Lefkada
Ucraina a prezentat vineri scuze Greciei după ce o dronă navală plină cu explozibil fusese găsită în luna mai în apropierea insulei Lefkada, din Marea Ionică, transmite dpa. În urmă cu câteva zile, Grecia a protestat în mod oficial față de Kiev în legătură cu acest incident. ''Partea u
SUA autorizează vânzarea către Kuweit a unor sisteme antidronă de două miliarde de dolari
Washingtonul a anunțat vineri seară vânzarea către Kuweit a unor sisteme de luptă antidronă în valoare de două miliarde de dolari, într-o perioadă când această țară din regiunea Golfului Persic este supusă unor atacuri aeriene, relatează agenția France Presse. Contractul vizează în special la livrarea a diferite m
Iranul a lansat șapte rachete asupra Kuweitului și Bahreinului, dintre care șase au fost interceptate
Iranul a lansat șapte rachete contra Kuweitului și Bahreinului, a anunțat sâmbătă armata americană, care a precizat că șase dintre aceste rachete au fost interceptate și că ultima și-a ratat ținta, transmit AFP și Reuters. ''Iranul a tras șapte rachete către Kuweit și Bahrein; potrivit primelor evaluări, șase au fost interceptate
Rusia: 86 de drone, interceptate în apropiere de Sankt Petersburg
Forțele ruse au interceptat 86 de drone în regiunea din jurul orașului Sankt Petersburg, unde are loc un important forum de investiții, a anunțat sâmbătă guvernatorul regional, citat de AFP. ''Optzeci și șase de drone au fost doborâte deasupra regiunii Leningrad. Operațiunile de luptă continuă'', a scris pe Te
VIDEO Un mort și patru răniți după ce o barcă de pescuit turcească a fost atacată în Marea Neagră
O persoană a murit și alte patru au fost rănite după ce o navă de pescuit turcească a fost atacată vineri în Marea Neagră, în apropierea peninsulei Crimeea, a anunțat Garda de Coastă turcă, relatează AFP.
Zelenski afirmă că răspunsul lui Putin de a respinge o întâlnire arată că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că respingerea de către omologul său rus Vladimir Putin a propunerii sale de a organiza o întâlnire pentru a pune capăt conflictului de peste patru ani din Ucraina demonstrează că liderul de la Kremlin 'alege încă războiul', relatează AFP și Reuters. 'Din păcate, partea r
Vicepreședintele american JD Vance condamnă uciderea 'inacceptabilă' a unui student alb în Regatul Unit
Vicepreședintele american JD Vance a condamnat vineri 'uciderea tragică și inacceptabilă' a unui student alb, încătușat de poliție în timp ce agoniza, după ce a fost acuzat pe nedrept de injurii rasiste de către ucigașul său, un tânăr sikh, relatează AFP. Henry Nowak, în vârstă de 18 ani, 'ar trebui să fie încă &
Premierul britanic Keir Starmer avertizează că Rusia ar putea ataca NATO până în 2030
Rusia ar putea ataca NATO 'până în 2030', a avertizat vineri premierul britanic Keir Starmer, dând asigurări în legătură cu determinarea Regatului Unit de a-și dezvolta capacitățile militare pentru a fi pregătită pentru o astfel de situație, relatează AFP. 'Conform evaluării serviciilor noastre de informații, precum și a alt
Bulgaria a intensificat supravegherea maritimă a litoralului său după explozia dronei ucrainene în portul Constanța
Forțele Navale bulgare au luat măsuri de consolidare a supravegherii coastei bulgare a Mării Negre, în urma exploziei de vineri a unei drone maritime ucrainene în portul Constanța, a anunțat Ministerul Apărării de la Sofia, transmite agenția EFE. În acest scop sunt folosite radare de coastă, patrule navale și elicoptere militare deja desfășur
Putin spune că nu are niciun motiv să accepte o întâlnire cu Zelenski
Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că nu vede în acest moment niciun motiv pentru a se întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski atât timp cât un acord de pace nu este schițat, după ce acesta din urmă i-a adresat în ziua precedentă o scrisoare deschisă în care-i cere o întâlnire față în față
UE: Cancelarul Friedrich Merz avertizează Serbia că 'trebuie să decidă unde își vede viitorul'
Serbia 'trebuie să decidă unde își vede viitorul', a declarat vineri cancelarul german Friedrich Merz, cerând Belgradului să înceteze să oscileze între Rusia, China și Europa, relatează AFP. 'Serbia are calea deschisă către Uniunea Europeană. Cu toate acestea, Serbia trebuie să decidă și unde se află. O politică de ezitare &
Macron, Starmer și Merz se întâlnesc cu Zelenski duminică, la Londra, anunță președinția franceză
Președintele francez Emmanuel Macron se va deplasa la Londra duminică, 7 iunie, pentru discuții cu prim-ministrul britanic Keir Starmer, cancelarul german Friedrich Merz și președintele ucrainean Volodimir Zelenski, a anunțat vineri Palatul Elysee, într-un comunicat, potrivit Reuters și AFP. Macron, Starmer și Merz vor discuta mai întâi &icir










