Brazilia: Cota de popularitate a președintelui Lula de Silva, la cel mai scăzut nivel din cele trei mandate
Cota de popularitate a guvernului Lula a atins cel mai scăzut nivel din cele trei mandate ale președintelui de stânga, coborând la 24%, potrivit unui sondaj publicat vineri de institutul Datafolha, notează AFP.
Luiz Inacio Lula da Silva a fost criticat mai ales săptămâna trecută pentru comentariile sale despre inflația la alimente, după ce a declarat: 'dacă este prea scump, nu-l cumpăra'.
Guvernul se confruntă, de asemenea, cu probleme de comunicare după un val de dezinformări cu privire la o presupusă taxă asupra sistemului de transfer bancar instant Pix, foarte utilizat în cea mai mare țară din America Latină.
Potrivit sondajului realizat pe 10 și 11 februarie de Datafolha, principalul institut de sondaj din Brazilia, 24% dintre persoanele chestionate consideră că guvernul Lula este 'bun' sau 'foarte bun', față de 35% în decembrie.
Ponderea celor care îl apreciază drept 'prost' sau 'foarte prost' a crescut de la 34% la 41% în două luni.
Lula, 79 de ani, se află la jumătatea celui de-al treilea mandat, început în ianuarie 2023, după ce a condus Brazilia din 2003 până în 2010.
Cea mai scăzută rată de aprobare înainte de acest sondaj publicat vineri data din 2005 (28%), la apogeul scandalului de corupție Mensalao, sub primul său mandat, potrivit mai multor media.
Vineri, șeful statului a afirmat într-un interviu acordat unui post de radio local, Radio Clube do Para, că este 'prea devreme pentru a vorbi despre alegerile (prezidențiale) din 2026', în timp ce sunt îndoieli dacă va candida din nou.
'Dacă mă simt bine, dacă cred că pot fi candidat, mă pot prezenta. Dar asta nu este prioritatea mea în acest moment', a precizat el.
Dincolo de cota de popularitate, sănătatea este un alt aspect care aruncă o umbră asupra posibilei candidaturi a lui Lula la alegerile prezidențiale din 2026.
Victimă a unui accident domestic în octombrie, când a căzut în baie, Lula a fost operat la cap în decembrie pentru a elimina un hematom provocat de o hemoragie în apropierea creierului.
Într-un interviu acordat TV Globo, medicul său, Roberto Kalil, a spus că a existat 'riscul să se întâmple ce era mai rău'.
Însă echipa sa medicală a mai spus că accidentul nu i-a afectat abilitățile cognitive și că este 'apt să lucreze normal'.
În urmă cu trei săptămâni, președintele brazilian, care a fost supus unor investigații medicale după operație, a declarat că este 'complet recuperat'. AGERPRES/(AS - redactor: Alic Mîrza, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump și Netanyahu au examinat toate opțiunile privind Iranul, inclusiv un atac (oficial israelian)
Președintele SUA, Donald Trump, și prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, au examinat în cadrul întâlnirii lor de marți, la Washington, toate căile posibile pentru a frâna programul nuclear al Iranului, inclusiv diplomația, presiunea economică și forța, a declarat miercuri un oficial israelian de rang înalt, citat de Reuters.
Volodimir Zelenski a discutat cu primul ministru polonez despre călătoria sa la Washington
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, s-a întâlnit miercuri cu prim-ministrul polonez, Donald Tusk, în timpul unei escale în Polonia, pe drumul de întoarcere de la Washington, și a discutat cu acesta despre întrevederea sa cu președintele american, Donald Trump, precum și despre dificultățile din relațiile dintre Ucraina și P
Militant american, inculpat pentru suprimarea datelor din telefonul său în cursul unui interogatoriu
Un militant politic american este acuzat de justiția federală că ar fi suprimat în mod deliberat datele din telefonul său mobil, făcându-i pe agenții poliției de frontieră care îl interogau și voiau să aibă acces la aparatul său să tasteze un cod secret, relatează AFP. Samuel Tunick, care a luptat împotriva construirii unui vast c
Mali: Amnesty denunță 'crime de război' după execuția unor soldați 'în afara luptei'
Organizația neguvernamentală Amnesty International a cerut deschiderea unei anchete pentru 'crime de război' după ce a analizat imagini care arată execuția unor soldați ai armatei maliene în afara luptei, căzuți într-o ambuscadă asupra convoiului lor, potrivit unui comunicat emis miercuri și citat de AFP. În 18 iulie, cel puțin 50 de
Activiștii indonezieni din flotila din Gaza au depus o plângere împotriva lui Netanyahu
Nouă indonezieni care se numărau printre activiștii străini arestați în timp ce încercau să livreze ajutoare în Fâșia Gaza în luna mai au depus miercuri o plângere la Procurorul General al Indoneziei împotriva prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de crime împotriva umanității, a declarat avocatu
SUA: Trump pierde accelerat sprijin în rândul americanilor, inclusiv printre simpatizanții republicani (sondaj)
Un procent record de 73% dintre americani consideră că președintele Donald Trump nu a reușit să rezolve problemele cele mai urgente ale SUA, o nemulțumire larg răspândită inclusiv în rândul republicanilor, al căror sprijin pentru el a scăzut la un nou minim, potrivit unui sondaj CNN publicat miercuri, relatează agenția EFE. Sondajul, efectuat
Irakul a elaborat un plan pentru a-și proteja suveranitatea și a împiedica lansarea de atacuri de pe teritoriul său
Consiliul Național de Securitate al Irakului a anunțat miercuri elaborarea unui 'plan cuprinzător' pentru a proteja suveranitatea țării și a împiedica lansarea de atacuri de pe teritoriul său după
Noi sancțiuni americane vizând să limiteze resursele Iranului
SUA au anunțat miercuri noi sancțiuni vizând entități iraniene legate de Gardienii Revoluției, armata ideologică a Iranului, acuzate de impunerea unor 'taxe de asigurare' navelor care tranzitează Strâmtoarea Ormuz, relatează AFP. Anunțarea acestor sancțiuni intervine când președintele american Donald Trump a avertizat că SUA vor lovi
Rusia anunță că a atacat două nave care transportau armament către #Ucraina
Forțele ruse au atacat două nave care transportau arme și echipament militar către porturi ucrainene din apropierea orașului Odesa, a anunțat miercuri Ministerul rus al Apărării, relatează Reuters. Ministerul a declarat ulterior că forțele ruse au atacat, de asemenea, un depozit de combustibil în Odesa, alte două nave în portul Pivdeni, l&a
Anthony Fauci, fost consilier în timpul pandemiei de COVID-19, a refuzat să depună o nouă mărturie în fața Senatului american
Medicul Anthony Fauci, care a coordonat reacția Statelor Unite în timpul pandemiei de COVID-19, a refuzat miercuri să răspundă la noile întrebări ale unei comisii a Senatului american privind originile pandemiei și gestionarea acelei crize sanitare, informează AFP. Denunțând 'obsesia vădită' a președintelui conservator al comi
Argentina: Fosta președintă Cristina Kirchner anunță că va sesiza Comitetul ONU pentru Drepturile Omului
Fosta președintă argentiniană Cristina Kirchner (2007-2015), aflată în arest la domiciliu de peste un an în urma condamnării sale pentru corupție, a anunțat miercuri că va sesiza Comitetul ONU pentru Drepturile Omului în legătură cu cazul său, relatează AFP. Kirchner, în vârsta de 73 de ani, a declarat într-o scrisoare desch
Israelul lovește o moschee în orașul Gaza, afirmând că aceasta servea drept 'depozit de arme' pentru Hamas
Armata israeliană a declarat miercuri că a lovit o moschee în Fâșia Gaza, utilizată - potrivit ei - pentru stocarea armelor de către gruparea islamistă Hamas, relatează AFP. 'În cursul săptămânii trecute, armata israeliană a lovit și destructurat mai multe locuri de stocare a armelor de către Hamas în centrul și nordul Fâ
Președinția irakiană condamnă loviturile americano-saudite, vorbind despre o 'încălcare flagrantă' a teritoriului său
Președinția irakiană a condamnat miercuri loviturile americano-saudite care au vizat Hashd al-Shaabi, o alianță de grupări înarmate irakiene care includ facțiuni pro-iraniene, relatează France Presse. Președinția, care nu a citat explicit SUA și Arabia Saudită, a afirmat că denunță 'bombardamentele care au vizat bazele Hashd al-Shaabi, considerâ
Cipru: Secretarul general al ONU propune o reuniune a celor două părți cu 'garanții' insulei
Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a propus miercuri Ciprului o reuniune a celor două părți rivale cu 'garanții' insulei divizate din 1974 cu scopul de a ieși din impas, atrăgându-și o ripostă prudentă din partea Ankarei, relatează AFP. Această propunere a fost primită favorabil de președinții celor două părți rivale ale Ciprului, care
UPDATE Trump afirmă că loviturile americano-saudite din Irak au fost 'coordonate' cu Bagdadul
Loviturile lansate de SUA și Arabia Saudită împotriva grupărilor armate pro-iraniene din Irak au fost coordonate cu guvernul de la Bagdad, a declarat miercuri președintele american Donald Trump într-un interviu pentru Fox News, adăugând totodată că SUA vor lovi dur Iranul ca represalii la atacurile care au vizat bazele americane din Iordania, relatează AFP.













