China promite să răspundă noilor tarife vamale impuse de Trump
China a anunțat duminica aceasta că va lua 'contramăsuri corespunzătoare' pentru 'apărarea fermă' a drepturilor și intereselor sale, după ce Statele Unite au decis să impună tarife de 10% țării asiatice, și a reafirmat că războaiele comerciale 'nu au câștigători', informează EFE.
'China se opune ferm acestor tarife', a declarat duminică Ministerul Comerțului de la Beijing într-un comunicat în care anunță că va depune o plângere la Organizația Mondială a Comerțului (OMC) cu privire la 'practicile ilegale' ale Statelor Unite.
Beijingul afirmă, de asemenea, că speră ca Washingtonul 'să se uite în mod obiectiv și rațional la problemele sale, cum ar fi fentanilul', în loc să recurgă la 'amenințări împotriva altor țări' prin impunerea de tarife.
'China îndeamnă Statele Unite să-și corecteze practicile eronate, să întâlnească partea chineză la jumătatea drumului, să-și înfrunte direct problemele și să se angajeze într-un dialog sincer', a transmis Ministerul Comerțului chinez în comunicat.
La 23 ianuarie, purtătorul de cuvânt al Ministerului Comerțului, He Yadong, a declarat că 'tarifele vor dăuna atât Chinei, cât și Statelor Unite, precum și economiei globale', în timp ce experții din țara asiatică au apreciat că aceste tarife nu vor face decât să crească costurile pentru consumatorii și întreprinderile americane, și vor perturba funcționarea lanțurilor globale de aprovizionare.
Sâmbătă, președintele american Donald Trump și-a pus în practică amenințările, impunând tarife de 25% pentru mărfurile care provind de la vecinii săi imediați, Canada și Mexic, precum și un tarif de 10% pentru mărfurile din China.
În toate cazurile, argumentul invocat a fost implicarea într-un fel sau altul a celor trei țări în traficul de fentanil și alte droguri către Statele Unite 'unde pun în pericol țesutul social'.
Beijingul îndeamnă SUA să abordeze criza fentanilului în mod obiectiv și rațional
În ceea ce-l privește, Beijingul a susținut duminica aceasta că a ajutat guvernul SUA în această chestiune 'din bunăvoință' printr-o 'cooperare amplă și profundă împotriva narcoticelor'' și a subliniat că tarifele impuse de Washington 'vor submina viitoarea cooperare în domeniul controlului drogurilor'.
Ministerul Afacerilor Externe de la Beijing a comentat duminică, într-un comunicat de presă, că China a devenit în 2019 'prima țară' care a inclus oficial fentanilul și precursorii săi într-un regim de reglementare și că de atunci ambele țări au 'cooperat intens în această problemă, obținând rezultate notabile și recunoscute'.
'Statele Unite ar trebui să abordeze criza fentanilului în mod obiectiv și rațional, mai degrabă decât să folosească tarifele pentru a face presiuni asupra altor națiuni. Aceste tarife nu sunt constructive și vor submina viitoarea cooperare în domeniul controlului drogurilor', se arată în comunicatul MAE chinez, dat publicității la scurt timp după comunicatul difuzat de Ministerul Comerțului.
În 2023, în timpul administrației președintelui democrat Joe Biden, Beijingul s-a angajat să controleze ieșirea de pe teritoriul său a substanțelor chimice pe care cartelurile mexicane de droguri le folosesc pentru a produce fentanil și a-l vinde ilegal în Statele Unite.
La 17 ianuarie, Trump și Xi au avut o convorbire telefonică pe care președintele american a descris-o drept 'foarte bună' și în care 'au vorbit despre echilibrarea comerțului, fentanil, TikTok și multe alte probleme'.
Trump acuză China că 'susține activ și extinde afacerea de otrăvire a cetățenilor' americani
Totuși, sâmbătă, Casa Albă nu doar că a acuzat China de pasivitate în traficul de droguri către SUA, ba chiar a mers chiar mai departe și a afirmat că țara asiatică 'susține activ și extinde afacerea de otrăvire a cetățenilor noștri'.
Acuzația apare inclusiv în ordinul executiv semnat sâmbătă de Trump de impunere a unor tarife de 10% la toate produsele chineze începând din dimineața zilei de marți, 4 februarie.
Cu alte ocazii, Trump a făcut aluzie la deficitul comercial cu țara asiatică (367 de miliarde de dolari în 2022) pentru a justifica tarifele, dar ordinul executiv de sâmbătă se concentrează exclusiv pe responsabilitatea Chinei în traficul de fentanil și alte droguri ilicite.
În ordinul executiv, Trump acuză Partidul Comunist Chinez (partidul unic) că 'subvenționează și stimulează companiile chimice chineze să exporte fentanil și substanțe chimice precursoare folosite pentru a produce opioide sintetice vândute ilegal în Statele Unite'.
Potrivit ordinului executiv, China 'oferă sprijin și adăpost organizațiilor criminale transnaționale' de origine chineză care își spală în țara asiatică veniturile din producția, transportul și vânzarea acestor opioide.
Conform ordinului executiv al lui Trump, o țară care își permite 'libertăți extrateritoriale pentru a amenința, hărțui și suprima disidența politică' ar putea foarte bine să reducă foarte mult traficul de opioide, 'dar pur și simplu nu vrea să facă acest lucru'. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Burkina Faso rupe relațiile diplomatice cu Franța
Statul african Burkina Faso a anunțat vineri că rupe relațiile diplomatice cu Franța, acuzând-o pe aceasta de nerespectarea principiilor respectului reciproc și neamestecului în afacerile interne, relatează agențiile AFP și Reuters. 'Guvernul din Burkina Faso aduce la cunoștința opiniei publice naționale și internaționale că a
Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbolla
Ministerul de externe rus îl convoacă pe ambasadorul Republicii Moldova în legătură cu reținerea unor curieri diplomatici
Ministerul rus de externe l-a convocat vineri pe ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Lilian Darii, pentru a-i transmite un protest ferm în legătură cu 'reținerea ilegală' a unor curieri diplomatici ruși pe aeroportul din Chișinău, informează Xinhua. Incidentul a avut loc joi, iar ministerul a comunicat că reținerea curieri
Circa 2.500 de marinari și 115 nave au ieșit din Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz
Planul de evacuare elaborat de Organizația Maritimă Internațională (OMI) a permis ca 115 nave și circa 2.500 de marinari să părăsească Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz începând de marți, conform unui bilanț publicat vineri de această organizație din cadrul ONU responsabilă cu securitatea navigației maritime, relatează AFP.
Trump acuză Iranul că a lansat drone kamikaze împotriva navelor din Strâmtoarea Ormuz
Președintele american Donald Trump a acuzat vineri Iranul că a lansat cel puțin patru drone kamikaze împotriva unor nave care traversau Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. El a precizat că unul din aparatele fără pilot respective a lovit puntea superioară a unui cargou. 'S-au produs pagube, dar Nava a reușit să
Seisme în Venezuela: Washingtonul suspendă unele sancțiuni pentru a facilita operațiunile de salvare
Guvernul american a suspendat pentru o perioadă de patru luni unele sancțiuni economice impuse Venezuelei, pentru a nu împiedica operațiunile de salvare în această țară lovită de două seisme cu magnitudinea de peste 7 grade, transmite vineri AFP. 'Toate tranzacțiile legate de operațiunile de salvare (...), care altfel ar fi int
SUA:John Bolton, aliat al lui Trump și apoi adversar, pledează vinovat pentru păstrarea de documente secrete
Consilierul pentru securitate națională al președintelui american Donald Trump în primul său mandat, John Bolton, devenit între timp unul dintre cei mai înverșunați critici ai președintelui republican, a pledat vinovat vineri pentru păstrarea de documente secrete privind apărarea națională, transmit agențiile AFP și Reuters.
Rusia: A decedat Serghei Ivanov, aliat al lui Putin și fost ministru al apărării
Fostul ministru rus al apărării Serghei Ivanov, un apropiat al președintelui Vladimir Putin și considerat la un moment dat un posibil succesor al acestuia, a decedat la vârsta de 73 de ani, transmite vineri Reuters. Ivanov a fost un membru cheie al grupului cunoscut ca 'siloviki', oameni proveniți din instituțiile de forță, care,
Putin și Lukașenko se întâlnesc vineri, într-un moment tensionat al războiului din #Ucraina
Președintele rus Vladimir Putin și omologul său belarus Aleksandr Lukașenko se vor întâlni vineri mai târziu, au anunțat administrațiile lor, pentru discuții așteptate să se axeze pe războiul din Ucraina, transmite Reuters. Întâlnirea acestor doi lideri care sunt aliați, neanunțată anterior, survine pe fondul tens
Suedia discriminează migranții de origine romă, refuzându-le îngrijiri medicale, potrivit Consiliului Europei
Suedia a încălcat mai multe dispoziții ale Cartei Sociale Europene prin refuzul de a le acorda îngrijirile de sănătate necesare migranților de origine romă, a apreciat Consiliul Europei vineri, criticând de asemenea diferența de tratament aplicată acestora față de alte persoane fără documente, transmite AFP. În 2023, or
Donald Trump revine la hotelul din Washington unde a fost dejucată o posibilă tentativă de asasinat
Președintele american Donald Trump are vineri pe agendă un discurs la evenimentul anual Drumul către Majoritate al grupului evanghelic Coaliția pentru Credință și Libertate, la hotelul Hilton din Washington unde un atacator înarmat a forțat dispozitivul de securitate al Serviciului Secret în 25 aprilie, într-o presupusă tentativă de asasinat, inform
Lavrov îl contrazice pe Rubio și cere claritate din partea SUA asupra rolului de mediator în #Ucraina
Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a cerut vineri Statelor Unite să-și clarifice rolul de mediator în încercarea de a pune capăt războiului din Ucraina, în timp ce Moscova și Washingtonul au versiuni contradictorii asupra concluziilor summitului pe care președinții rus și american, Vladimir Putin și Donald Trump, l-au avut în august anul
Adepții liniei dure îl îndeamnă pe Putin să intensifice războiul și să renunțe la discuțiile cu SUA (analiză Reuters)
Înfuriați de atacurile cu drone ucrainene și iritați de ceea ce consideră a fi o promisiune eșuată a SUA de a intermedia sfârșitul războiului în condiții favorabile, adepții liniei dure din Rusia îl îndeamnă pe președintele Vladimir Putin să abandoneze diplomația și să escaladeze conflictul, scrie vineri Reuters într-o analiză.
Rusia și #Ucraina au schimbat vineri câte 160 de prizonieri de război de fiecare parte, anunță Moscova
Rusia și Ucraina au procedat vineri la un nou schimb de prizonieri, câte 160 de fiecare parte, a anunțat Ministerul rus al Apărării, transmit AFP și Reuters. 'O sută șaizeci de militari ruși au fost repatriați din teritoriul controlat de regimul de la Kiev. La schimb au fost predați 160 de prizonieri de război din Forțele armate ucra
Comisia Europeană ancheteaza compania farmaceutică Sanofi pentru obstrucționarea concurenței
Comisia Europeană a anunțat vineri că a declanșat o anchetă oficială împotriva companiei farmaceutice franceze Sanofi pentru obstrucționarea concurenței pe piața vaccinurilor antigripale, transmite AFP. Executivul european a efectuat anul trecut și percheziții în acest dosar. Gigantul farmaceutic este suspectat că a














