logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Washingtonul nu va anunţa o schimbare a politicii privind utilizarea rachetelor de către #Ucraina, în timp ce Moscova ameninţă cu consecinţe

Imagine din galeria Agerpres

Statele Unite nu au în vedere să anunţe vineri o nouă politică legată de Ucraina şi de folosirea de către aceasta a rachetelor occidentale în atacuri asupra unor ţinte în Rusia, a declarat purtătorul de cuvânt al Casei Albe, în timp ce ambasadorul Rusiei la ONU a avertizat ţările occidentale să nu autorizeze astfel de acţiuni despre care a spus că ar angaja NATO într-un război direct contra unei puteri nucleare, transmit agenţiile Reuters şi AFP.

"Nu există nicio schimbare în poziţia noastră asupra furnizării către Ucraina a unor capabilităţi de lovire cu rază lungă de acţiune pentru a le utiliza în interiorul Rusiei", a afirmat în faţa presei purtătorul de cuvânt pentru securitate naţională al Casei Albe, John Kirby.

Declaraţia acestuia vine înaintea întâlnirii pe care o au vineri la Casa Albă preşedintele american Joe Biden şi premierul britanic Keir Starmer, la finalul căreia era aşteptată o decizie care să dea curs solicitărilor preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski de a fi ridicate restricţiile asupra folosirii de către Ucraina a rachetelor occidentale cu rază lungă de acţiune pentru lovituri asupra unor ţinte în interiorul Rusiei, ca soluţie tactică în încercarea de a opri înaintarea armatei ruse pe frontul din estul Ucrainei. "Nu mă aştept la niciun anunţ major în această chestiune" după întrevederea Biden-Starmer, a indicat John Kirby.

Vorbind de asemenea înaintea acestei întâlniri, ambasadorul Rusiei la ONU, Vassili Nebenzia, a amintit în timpul unei reuniuni a Consiliului de Securitate al ONU avertismentul transmis joi de preşedintele rus Vladimir Putin cu privire la ridicarea de către statele occidentale a restricţiilor ce împiedică Ucraina să lovească teritoriul rus cu rachete primite de Kiev ca ajutor militar în războiul cu Rusia.

"Această evoluţie potenţială schimbă fundamental relaţiile noastre cu Occidentul", a remarcat ambasadorul rus. "Dacă decizia de a ridica restricţiile este într-adevăr luată, aceasta va însemna că din acel moment statele NATO vor desfăşura un război direct împotriva Rusiei. În acest caz noi vom trebui, cum bine înţelegeţi, să luăm deciziile adecvate cu toate consecinţele pe care agresorii occidentali vor trebui să le suporte", a explicat ambasadorul Nebenzia.

"Faptul că NATO va fi o parte directă în ostilităţi împotriva unei puteri nucleare, cred că trebuie să nu uitaţi asta şi să vă gândiţi la consecinţe", a încheiat diplomatul rus.

Preşedintele rus Vladimir Putin a avertizat joi seară că o decizie favorabilă solicitării Kievului de a lovi teritoriul rus cu rachete occidentale ar însemna implicarea directă a ţărilor NATO în conflictul din Ucraina.

El a sesizat faptul că în această chestiune nu este vorba despre autorizarea Ucrainei să folosească rachete cu rază lungă de acţiune, Putin afirmând că armata ucraineană nu are capacitatea tehnică de a folosi singură aceste rachete ce pot fi lansate asupra teritoriului rus numai pe baza datelor transmise de sateliţii americani sau europeni şi pot fi programate către ţintă numai cu ajutorul militarilor din ţările care furnizează aceste sisteme.

Aşadar, a concluzionat Putin, "nu este vorba despre a permite sau nu regimului ucrainean să lovească Rusia cu aceste arme, ci despre a decide dacă statele NATO sunt sau nu direct implicate în conflictul militar", iar o asemenea decizie de implicare ar schimba "însăşi natura conflictului", caz în care "vom lua deciziile corespunzătoare plecând de la ameninţările pe care ni le creează".

Întrebat despre aceste declaraţii, purtătorul de cuvânt al Casei Albe a spus că Washingtonul le ia în serios. "Acesta nu este o retorică pe care să nu o fi auzit înainte", a remarcat John Kirby. Putin "s-a dovedit în mod evident capabil de o agresiune (...), deci, da, luăm acest comentarii în serios", a completat el.

Statele Unite au furnizat Ucrainei rachete ATACMS cu lansare terestră cu o rază de acţiune de 300 de km, iar Marea Britanie, rachete Storm Shadow cu lansare aeriană cu o rază de acţiune de 550 de kilometri, dar au autorizat Kievul să le utilizeze numai pentru o lovi armata rusă în teritoriile ocupate din interiorul graniţelor ucrainene recunoscute internaţional. AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 98

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-07-2026 16:50

Vechea Europă în lumea nouă: Totul a explodat cu Trump și UE trebuie să acționeze rapid (interlocutori EFE)

Uniunea Europeană (UE) are reputația de a fi o mașinărie lentă și greoaie care se chinuie să ajungă la acorduri, dar există un lucru asupra căruia toată lumea de la Bruxelles este de acord: Europa își pierde competitivitatea și trebuie să accelereze și să se adapteze dacă nu vrea să piardă trenul într-o lume nouă în care vechile reguli nu mai sunt r

Politic Ex 04-07-2026 15:52

Zelenski a discutat telefonic cu Merz despre nevoile de apărare aeriană ale Ucrainei

La două zile după un atac masiv rusesc cu rachete asupra Kievului care s-a soldat cu 30 de morți, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a discutat cu cancelarul german Friedrich Merz despre nevoile de apărare aeriană ale Ucrainei, relatează dpa. 'Rachetele pentru sistemele Patriot sunt în prezent principala prioritate', a pos

Politic Ex 04-07-2026 15:39

Iran: Lacrimi, pumni în piept și îndemnuri la răzbunare, la funeraliile publice din Teheran ale ayatollahului Ali Khamenei

Cu lacrimi, pumni în piept și îndemnuri la răzbunare, mii de iranieni au început să-și ia rămas bun de la fostul lider suprem al țării, Ali Khamenei, sâmbătă, la Teheran, în prima zi a unei procesiuni funerare publice de șase zile care va avea loc în cinci orașe și două țări, informează EFE. În enorma

Politic Ex 04-07-2026 15:23

SUA250/Londra și Washingtonul vor continua să-și apere 'valorile comune', afirmă regele Charles al III-lea

Regele Charles al III-lea a declarat sâmbătă că nu are 'nicio îndoială' asupra faptului că Londra și Washington vor continua să-și apere 'valorile comune', într-un mesaj publicat cu ocazia împlinirii a 250 de ani de la obținerea independenței SUA, relatează AFP. 'De-a lungul a secole de provocări și

Politic Ex 04-07-2026 14:06

SUA250/Președintele Aoun îl felicită pe Trump și îi cere să sprijine în continuare guvernul și armata Libanului

Președintele Libanului, Joseph Aoun, l-a felicitat sâmbătă pe președintele SUA, Donald Trump, cu ocazia aniversării a 250 de ani de la independența țării sale, și a profitat de ocazie pentru a-i cere 'să continue să sprijine ferm' guvernul și armata țării mediteraneene după acordul-cadru semnat de Israel și mediat de Washington, informează EFE.

Politic Ex 04-07-2026 13:58

SUA250/Focuri de artificii și 250 de cireși: Cadoul Japoniei pentru SUA de Ziua Independenței

Prim-ministrul japonez Sanae Takaichi a felicitat sâmbătă SUA pentru cea de-a 250-a aniversare a independenței lor și a anunțat o donație de 250 de cireși către orașul Washington, D.C., informează EFE. 'Pentru a sărbători acest an memorabil, Japonia a dăruit 250 de cireși. În plus, focuri de artificii japoneze vor fi lansate &i

Politic Ex 04-07-2026 13:53

SUA250/Putin îl felicită pe Trump cu ocazia celei de-a 250-a aniversări a Zilei Independenței SUA

Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat sâmbătă pe omologul său american, Donald Trump, cu ocazia celei de-a 250-a aniversări a Zilei Independenței Statelor Unite, informează EFE. 'Semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite nu numai că a marcat începutul națiunii (americane - n.r.), dar a devenit și o piatră de

Politic Ex 04-07-2026 10:23

Mii de germani încearcă să blocheze conferința AfD de la Erfurt

În ciuda interdicțiilor poliției, mii de germani au ieșit sâmbătă în stradă la Erfurt, orașul din est unde partidul de extremă dreapta AfD (Alternativa pentru Germania) are programată timp de două zile conferința anuală, relatează Reuters și dpa. Forțele de ordine au anunțat că demonstrațiile rămân interzise pe mai mult

Politic Ex 04-07-2026 10:03

Drone ucrainene lovesc regiunea Leningrad și orașul Sankt Petersburg

Metropola rusă Sankt Petersburg, inclusiv portul de la Marea Baltică pe unde Rusia exportă petrol, și regiunea Leningrad din jur au fost lovite vineri noaptea de un atac masiv cu drone ucrainene, informează sâmbătă autoritățile locale, conform agenției Reuters. Guvernatorul din Sankt Petersburg, Alexandr Beglov, a comunicat doar despre u

Politic Ex 04-07-2026 08:30

Mii de iranieni se adună din zori la funeraliile ayatollahului Khamenei

Mii de iranieni începuseră să se adune sâmbătă în zori la Marea Mosalla din Teheran, marele sit islamic unde încep ceremoniile funerare pentru ayatollahul Ali Khamenei, fostul lider suprem ucis de loviturile aeriene în primele ore ale războiului declanșat în 28 februarie de SUA și Israel împotriva Iranului, relatează AFP.

Politic Ex 04-07-2026 08:12

UPDATE Rusia susține că a ocupat orașul Kostiantinivka din #Ucraina, Kievul dezminte

Președintele rus Vladimir Putin a sărbătorit ocuparea orașului Kostiantinivka din regiunea Donețk din estul Ucrainei, a declarat vineri seara purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de dpa. Potrivit reprezentantului său, șeful statului a afirmat că trupele rusești le-au provocat pierderi mari apărătorilor ucraineni.

Politic Ex 04-07-2026 07:36

SUA250/Donald Trump dă startul festivităților de Ziua Independenței, cu un discurs pe Muntele Rushmore

Președintele american Donald Trump a dat vineri seară startul unui weekend aniversar dedicat celor 250 de ani de independență a SUA, a lăudat America, pe care a descris-o drept o națiune unică și puternică, ale cărei zile cele mai bune abia urmează, într-un discurs susținut vineri seară pe Muntele Rushmore, înainte de celebrarea de sâmbătă de la Was

Politic Ex 03-07-2026 21:37

Trump și Netanyahu au convenit să se întâlnească în curând în SUA

Premierul israelian Benjamin Netanyahu și președintele american Donald Trump au convenit să se întâlnească în curând în SUA, în urma unei discuții telefonice avute vineri, a anunțat biroul lui Netanyahu, potrivit AFP. Această discuție are loc pe fondul unor relatări privind tensiunile dintre cei doi lideri cu privire la efor

Politic Ex 03-07-2026 20:47

Olanda oferă găzduirea 'tribunalului special' pentru agresiunea rusă împotriva Ucrainei

Olanda și-a anunțat vineri disponibilitatea oficială de a găzdui viitorul 'tribunal special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei', impulsionat de Kiev și susținătorii săi cu intenția a-i judeca pe liderii politici și militari ruși de rang înalt, relatează agenția EFE. Într-o scrisoare adresată parlamentului olandez, guvernul d

Politic Ex 03-07-2026 20:01

Republica Moldova: Demisia premierului legată de efectele scandalului privind salariile exagerate la stat asupra imaginii guvernării (analiști)

Demisia premierului Alexandru Munteanu este o decizie care reflectă efectele scandalului privind salariile exagerate la întreprinderi de stat asupra imaginii guvernării, susțin analiști politici de la Chișinău, avertizând că o instabilitate prelungită ar putea influența negocierile de aderare la UE, dar ei totodată subliniază că formarea rapidă a unui nou guvern