logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ungaria cere să îi fie deblocate fondurile europene pentru a debloca la rândul ei ajutorul financiar al UE pentru Ucraina

Imagine din galeria Agerpres

Ungaria nu va accepta ca Uniunea Europeană să ofere Ucrainei noi ajutoare financiare din bugetul comunitar atât timp cât Comisia Europeană îi menţine blocate fondurile europene, a declarat joi şeful de cabinet al premierului Viktor Orban, Gergely Gulyas, potrivit agenţiilor EFE şi MTI.

"În timp ce o ţară membră a UE nu primeşte fondurile alocate, nicio ţară ne-comunitară nu va putea primi fonduri din bugetul comun", a indicat oficialul ungar în faţa presei, răspunzând unei întrebări despre sprijinul financiar al UE pentru Ucraina.

Şeful de cabinet al lui Orban a amintit că "revizuirea bugetului comunitar necesită unanimitatea" statelor UE, dând astfel de înţeles că Budapesta va bloca prin veto noile ajutoare financiare pentru Ucraina. El a acuzat totodată Bruxellesul că abuzează de puterea sa prin blocarea fondurilor europene ce revin Ungariei.

Pe de altă parte, oficialul ungar a reafirmat că Ungaria "nu va susţine niciun progres pentru Ucraina" în forurile internaţionale atât timp cât nu sunt restabilite drepturile minorităţii maghiare din Transcarpatia.

Aflat de 13 ani în fruntea unui guvern de orientare conservatoare, Viktor Orban are o relaţie tensionată cu Comisia Europeană, care-l acuză de încălcarea statului de drept prin limitarea drepturilor comunităţii LGBT, respingerea migranţilor ilegali, controlul asupra presei, justiţiei şi achiziţiilor publice sau contestarea întâietăţii deciziilor Curţii de Justiţie a UE (CJUE) asupra dreptului naţional.

Pentru toate acestea, Comisia Europeană a blocat Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) al Ungariei, prin care această ţară are dreptul la granturi în valoare de 5,8 miliarde de euro din planul european de redresare post-pandemie. Mai mult, Bruxellesul a activat împotriva Budapestei noul mecanism de condiţionalitate ce permite Comisiei Europene să le suspende fondurile europene acelor state membre despre care consideră că încalcă statul de drept, blocând astfel 22 de miliarde de euro din fondurile de coeziune ce revin Ungariei.

Comisia Europeană le-a cerut deja vara aceasta statelor UE o contribuţie suplimentară de 65,8 de miliarde de euro la bugetul multianual al blocului comunitar până în anul 2027, în special pentru finanţarea ajutorului financiar destinat Ucrainei, dar şi pentru acoperirea dobânzilor pentru fondul de redresare post-pandemie, gestionarea migraţiei, investiţiile în energiile verzi şi acoperirea costurilor de funcţionare ale instituţiilor de la Bruxelles.

În privinţa ajutorului financiar pentru Ucraina există un consens între statele UE, cu excepţia Ungariei, dar pentru celelalte capitole mai multe state membre, precum Germania, Austria, Olanda şi ţările scandinave, s-au arătat reticente faţă de propunerea Comisiei Europene şi au sugerat ca soluţie reorientarea unor programe, precum cele din politica de coeziune.AGERPRES/(AS - autor: Sorin Popescu, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 62

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 22-07-2026 16:34

Noul premier moldovean Vasile Tofan: 'Trebuie să strângem puțin cureaua'

Noul premier al Republicii Moldova Vasile Tofan a anunțat miercuri că guvernul de la Chișinău va înăspri regulile privind deplasările de serviciu în străinătate, motivând că unele vizite au un caracter justificat, însă altele seamănă mai degrabă cu 'turismul de serviciu', transmite MOLDPRES, consultat de AGERPRES.

Politic Ex 22-07-2026 16:17

Marco Rubio spune că există posibilități de cooperare SUA-China înainte de vizita președintelui chinez la Washington

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat miercuri că vede posibilități de cooperare între Washington și Beijing în pofida tensiunilor, exprimându-și speranța pentru progrese concrete înainte de vizita așteptată a președintelui chinez Xi Jinping în SUA în septembrie, relatează dpa. 'Ar fi, since

Politic Ex 22-07-2026 16:17

Germania autorizează un proiect nuclear controversat, în care este implicată Rusia

Ministerul mediului din landul german Saxonia Inferioară a autorizat miercuri ANF, filială a companiei franceze Framatome, să producă combustibil nuclear în nord-vestul Germaniei, în colaborare cu grupul de stat rus Rosatom, informează AFP. Agenția menționează că proiectul este controversat din cauza implicării Rusiei, însă m

Politic Ex 22-07-2026 15:39

BTA: Parlamentul bulgar aprobă desfășurarea a până la 8 aeronave-cisternă americane KC-135 și a 250 de militari la baza aeriană Bezmer

Parlamentul a aprobat miercuri prezența în Bulgaria a până la opt avioane de realimentare KC-135 ale Forțelor aeriene americane și a echipajelor lor, până la 250 de militari înarmați și dotați cu muniție, la baza aeriană Bezmer între 24 iulie și 1 octombrie 2026, în sprijinul operațiunilor americane în Orientul Mijlociu. Prop

Politic Ex 22-07-2026 15:03

Militarii letoni resping cu gaze lacrimogene migranții care încearcă să treacă frontiera din Belarus

Militarii letoni au lansat în ultimele 24 de ore gaze lacrimogene și au tras un foc de avertisment pentru a-i opri pe migranții care încercau să treacă frontiera din Belarus, transmite miercuri Reuters. Letonia, Polonia și Lituania au acuzat Belarusul și Rusia că organizează fluxuri de migranți din Orientul Mijlociu și Africa spre

Politic Ex 22-07-2026 14:49

Guvernul francez propune o înăsprire a pedepselor pentru difuzarea de știri false în context electoral

Guvernul francez a prezentat miercuri un proiect de lege care prevede înăsprirea pedepselor pentru persoanele care difuzează știri false în context electoral, cu câteva luni înainte de alegerile prezidențiale în privința cărora autoritățile sunt îngrijorate că există un risc important de ingerințe externe, relatează AFP.

Politic Ex 22-07-2026 14:11

Premierul Vasile Tofan, după depunerea jurământului de către noul guvern al Republicii Moldova: 'Principala prioritate este să repornim economia'

Repornirea economiei, fortificarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului și continuarea reformelor importante sunt primele trei priorități asupra cărora se va concentra noul cabinet de miniștri al Republicii Moldova, a declarat pentru presă premierul Vasile Tofan, după ceremonia oficială de învestitură, transmite Radio Chișinău.

Politic Ex 22-07-2026 13:51

Turcia: Un jurnalist și mai mulți voluntari reținuți înainte de summitul NATO au fost eliberați

Zece voluntari de mediu, un jurnalist și un sindicalist, care au fost plasați în arest preventiv și acuzați de 'terorism' înainte de summitul NATO din Turcia, au fost eliberați miercuri, potrivit avocatului lor și organizațiilor pe care le reprezintă, relatează AFP. Summitul a avut loc pe 7 și 8 iulie la Ankara. '

Politic Ex 22-07-2026 13:50

Roma va găzui în perioada următoare o reuniune a Alianței pentru o soluție cu două state și noi discuții Israel-Liban

Roma va găzdui o reuniune a Alianței globale pentru o soluție cu două state la conflictul israeliano-palestinian, a declarat miercuri vicepremierul și ministru de externe al Italiei, Antonio Tajani, cu prilejul unui raport către parlament despre recentul summit NATO de la Ankara, informează ANSA. 'Pe 28 și 29 iulie voi prezida o reuniune la Roma a Alianței

Politic Ex 22-07-2026 13:28

Volodimir Zelenski îl numește pe Ihor Skibiuk în funcția de șef al Statului Major General al Ucrainei

Președintele Volodimir Zelenski a declarat miercuri că general-maiorul Ihor Skibiuk îl va înlocui pe Andrii Hnatov în funcția de șef al Statului Major General al Ucrainei, continuând astfel reorganizarea armatei, relatează Reuters. 'Este un ofițer cu o vastă experiență, care a apărat Ucraina alături de noul comandant-șef' a

Politic Ex 22-07-2026 13:11

SUA: Trump va asista la ceremonia de repatriere a patru militari americani morți în războiul cu Iran

Președintele american Donald Trump va asista miercuri la ceremonia de repatriere a patru militari americani uciși în atacuri iraniene în Orientul Mijlociu, militari care se vor întoarce pe sol american în sicrie acoperite cu steaguri, transmite Reuters. Ceremonia, cunoscută sub numele de 'transfer demn' al trupurilor, are loc pe

Politic Ex 22-07-2026 13:07

Șeful diplomației ruse anunță că se va întâlni joi cu omologul său american la Manila

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a anunțat miercuri că se va întâlni joi cu secretarul de stat american Marco Rubio în Filipine pentru discuții axate pe conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu, relatează AFP. 'Această întâlnire va fi utilă în orice caz. Este de preferat să pui întrebări și să obții răsp

Politic Ex 22-07-2026 12:21

Putin va conduce delegația Rusiei la summitul APEC de la Shenzhen din noiembrie (ambasador rus)

Președintele rus Vladimir Putin va conduce delegația țării sale la summitul Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC) în China în luna noiembrie, a declarat marți Marat Berdiev, ambasador cu însărcinări speciale din Ministerul de Externe, transmite Anadolu. Berdiev a declarat agenției de presă de stat ruse Tass că decizia subliniază angajament

Politic Ex 22-07-2026 11:55

Libanul depune eforturi pentru o 'retragere israeliană globală', declară premierul din sudul țării

Libanul depune eforturi pentru o 'retragere israeliană globală', a afirmat miercuri premierul Nawaf Salam, vorbind dintr-o localitate din sudul țării unde armata libaneză s-a desfășurat cu o zi în urmă, punând în aplicare un acord cu Israelul, relatează AFP. Această declarație intervine la o zi după întâlnirea președintelu

Politic Ex 22-07-2026 11:22

Franța: Ministrul tranziției ecologice demisionează după aprobarea legii care reintroduce două pesticide

Ministrul francez al tranziției ecologice, Monique Barbut, i-a prezentat miercuri demisia sa președintelui Emmanuel Macron, după ce parlamentul a adoptat în formă finală un proiect de lege controversat căruia ea i se opunea și care permite reintroducerea temporară a două pesticide acuzate ca dăunează albinelor, transmite Reuters 'I-am spus prim-minis