Taiwanul anunţă că a detectat 42 de incursiuni ale avioanelor militare chineze în zona sa de apărare aeriană
Taiwanul a transmis sâmbătă că a detectat 42 de incursiuni ale avioanelor militare chineze în zona sa de apărare aeriană de când China a anunţat lansarea exerciţiilor militare, sâmbătă dimineaţa devreme, informează AFP.
Ministerul Apărării taiwanez a informat într-un comunicat că a "detectat succesiv 42" de incursiuni "începând cu ora 09:00 (01:00 GMT)" sâmbătă.
Printre aceste incursiuni, 26 de avioane de război au traversat linia mediană a strâmtorii Taiwan, a menţionat ministerul în comunicatul său.
Potrivit aceluiaşi document, la manevre au participat şi opt nave chineze, despre care Beijingul a spus că vizează simularea "condiţii reale de luptă".
Ministerul taiwanez a transmis totodată că "armata naţională monitorizează şi foloseşte metode de recunoaştere pentru a controla strict" situaţia, adăugând că a trimis avioane şi nave.
China a anunţat sâmbătă dimineaţă că a lansat "patrule aeriene şi maritime comune şi exerciţii militare navale şi aeriene în jurul insulei Taiwan", potrivit agenţiei oficiale de ştiri Xinhua, care a citat un purtător de cuvânt al armatei.
Aceste manevre au loc după ce vicepreşedintele taiwanez William Lai a făcut escale la New York şi la San Francisco, înainte şi după o vizită a sa în Paraguay.
Ministerul Apărării din Taiwan: Manevrele militare ale Chinei, "o provocare iraţională"
Ministerul Apărării din Taiwan a exprimat "condamnarea fermă" a manevrelor militare comune aeriene şi maritime pe care China le-a început sâmbătă în jurul insulei, numindu-le o "provocare iraţională", potrivit unui comunicat postat pe site-ul său şi citat de EFE.
Ministerul a informat că "va trimite forţe adecvate pentru a face faţă situaţiei" şi că "va apăra libertatea, democraţia şi suveranitatea teritoriului prin acţiuni concrete".
Instituţia de forţă a mai subliniat că în ultimii ani China a "trimis în continuu avioane şi nave pentru a hărţui Taiwanul", "dăunând securităţii regionale".
De data aceasta, Beijingul "a profitat de un pretext pentru a începe un exerciţiu militar" care "dovedeşte mentalitatea militaristă şi natura hegemonică" a Chinei, a transmis ministerul de la Taipei.
Potrivit ministerului, Taipeiul a răspuns prin ''reglarea fină'' a sistemelor de rachete şi monitorizarea de către forţele armate a raidurilor efectuate de avioane şi nave chineze, care au devenit obişnuite în ultimele luni.
Partidul de guvernământ taiwanez: China încearcă să influenţeze alegerile din ianuarie cu aceste manevre
Partidul Democrat Progresist (PDP), la guvernare în Taiwan, a apreciat sâmbătă că, în afară că încearcă să pună presiune asupra insulei, manevrele militare ale Chinei au ca scop şi influenţarea alegerilor din Taiwan, care urmează să aibă loc în ianuarie, transmite Reuters.
Taiwanezii sunt hotărâţi să se apere şi nu vor ceda niciodată ameninţărilor cu forţa, a transmis la rândul său Consiliul pentru Afaceri Continentale însărcinat cu elaborarea politicilor guvernului taiwanez cu privire la China.
Beijingul ar trebui să înceteze să mai folosească forţa şi intimidarea şi să înceapă dialogul, a transmis consiliul într-un comunicat.
"Republica Chineză, Taiwanul, este o ţară suverană şi are dreptul legitim şi legal să poarte interacţiuni diplomatice normale cu ţările prietene", a adăugat Consiliul pentru Afaceri Continentale în comunicatul său, folosind numele oficial al insulei.
În fine, biroul prezidenţial taiwanez a transmis sâmbătă că armata şi echipa de securitate naţională ale Taiwanului "înţeleg în totalitate" activităţile armatei Chinei şi a adăugat că R.P. Chineză "îşi ignoră responsabilităţile internaţionale" cu astfel de ameninţări.
Manevrele militare lansate sâmbătă de China în jurul Taiwanului se doresc a fi un "avertisment sever", potrivit presei de stat de la Beijing, după ce autorităţile chineze au protestat împotriva celor două escale în Statele Unite ale vicepreşedintelui William Lai, considerat favorit la următoarele alegeri prezidenţiale taiwaneze care vor avea loc în luna ianuarie.
China nu-l agreează deloc pe Lai pentru unele comentarii făcute mai demult, când s-a autointitulat "lucrător pentru independenţa Taiwanului". Pe parcursul campaniei, însă, el s-a angajat să păstreze statu quo-ul şi s-a oferit în mod repetat să poarte discuţii cu Beijingul.
Confirmarea manevrelor militare ale Beijingului a fost însoţită de o "salvă" de articole publicate de presa de stat care îl condamnă pe Lai, remarcă Reuters.
Agenţia de presă chineză Xinhua a publicat sâmbătă un material de presă de peste 400 de cuvinte, pe care l-a numit "material explicativ", cu titlul "Lai mincinosul, scandalagiu înveterat care acţionează pentru 'independenţa Taiwanului''' şi în care atrage atenţia că "'independenţa Taiwanului' înseamnă război, cea mai puţin dorită opţiune de către taiwanezi".
''Detaliile istorice ale chestiunii Taiwanului sunt clare, la fel şi faptul legal că Taiwanul face parte din China. Deşi China continentală şi Taiwan încă nu au fost reunificate, teritoriul şi suveranitatea Chinei au fost întotdeauna indivizibile şi nicio divizare nu va fi tolerată'', scrie Xinhua.
În prezent, relaţiile între cele două maluri ale strâmtorii se confruntă cu o alegere majoră între pace şi război, între prosperitate şi recesiune, scrie Xinhua, care adaugă: "'Independenţa Taiwanului' contravine păcii şi stabilităţii între cele două maluri ale strâmtorii (între China continentală şi Taiwan - n.r.). Afectează interesele populaţiei Taiwanului (...)".
Beijingul consideră Taiwanul - autoguvernat democratic - drept teritoriu al său, revendicare respinsă cu fermitate de către guvernul de la Taipei, şi denunţă sistematic întâlnirile la nivel înalt dintre taiwanezi şi oficiali străini.
Din 1979, Washingtonul recunoaşte un singur guvern chinez, cel de la Beijing, continuând în acelaşi timp sa sprijine autorităţile taiwaneze, în special prin importante vânzări de arme. AGERPRES/(AS - autor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gruparea yemenită Houthi susține că nu blochează Strâmtoarea Bab-el-Mandeb, ci doar navele saudite
Gruparea yemenită Houthi a afirmat vineri că blocada sa maritimă împotriva Arabiei Saudite nu urmărește să închidă complet Strâmtoarea Bab-el-Mandeb, informează AFP. ''Nu e nicio închidere a (strâmtorii) Bab-el-Mandeb, așa cum sugerează unii'', iar rebelii aplică doar ''o blocadă care nu af
Orientul Mijlociu: UE întârzie difuzarea imaginilor prin satelit la cererea SUA
Uniunea Europeană a decis să amâne cu 24 de ore difuzarea imaginilor satelitare din programul spațial Copernicus care acoperă o parte din Golful Oman, la solicitarea SUA, care au reluat ostilitățile cu Iranul de pe 7 iulie, potrivit unei decizii publicate în jurnalul oficial, relatează AFP. Pe 26 mai 2026, autoritățile americane au
Trump avertizează China și Rusia să nu se amestece în războiul cu Iranul
Președintele american Donald Trump a declarat vineri că nu crede că Rusia și China ''participă'' la conflictul în desfășurare cu Iranul, dar a avertizat că acestea s-ar implica ''ar fi foarte rău pentru ele'', relatează Reuters. ''Președintele Xi mi-a spus, la recenta noastră întâlnire
Partidul polonez Lege și Justiție pierde peste 30 de deputați care refuză apropierea de extrema dreaptă
Partidul naționalist polonez Lege și Justiție (PiS) a pierdut vineri peste 30 de deputați care au refuzat să se alinieze reorientării principalei formațiuni de opoziție către extrema dreaptă, transmite AFP. Liderul partidului și promotorul poziției radicale, Jaroslaw Kaczynski, le acordase celor dispuși să îi urmeze direcția termen p&aci
Grecia: Premierul Mitsotakis susține că nu vor avea loc alegeri anticipate, în pofida scandalului legat de subvențiile UE
Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis, al cărui guvern este sub presiune din cauza unui scandal de amploare legat de deturnarea de subvenții agricole ale Uniunii Europene, a afirmat vineri că nu vor avea loc alegeri legislative anticipate, contrar celor lăsate să se înțeleagă de speculațiile transmise de anumite media locale, relatează AFP.
Netanyahu va fi primit marți de Trump la Casa Albă, anunță biroul său
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu se va deplasa luni la Washington la invitația președintelui american Donald Trump, cu care se va întâlni marți la Casa Albă, a anunțat vineri biroul său, relatează AFP și Reuters. În cursul acestei vizite, în plină reluare a ostilităților între SUA și Iran, el va asista
Curtea Constituțională din Germania impune examinarea individuală a cererilor de viză ale afganilor
Guvernul Germaniei trebuie să examineze individual cererile de viză ale afganilor, deși a sistat un program special de primire a imigranților din Afganistan, a stabilit vineri Curtea Constituțională, conform dpa. Instanța cu sediul la Karlsruhe a arătat că trebuie luate în considerare problemele individuale ale fiecărui cetățean străin c
#Ucraina: Cel puțin 10 morți și aproape 100 de răniți într-un atac cu o rachetă rusească în apropiere de Kiev
Un atac cu o rachetă rusească a provocat vineri moartea a zece persoane și a rănit aproape o sută în regiunea Kiev, mai mulți actori din sectorul apărării afirmând că aceasta a vizat o expoziție anunțată pe rețelele sociale care reunea profesioniști din domeniu, relatează AFP. ''Rusia a lansat încă o dată o lovitură c
Marea Britanie: Premierul Andy Burnham și-a inaugurat noul ''Downing Street din Nord'', la Manchester
Premierul britanic Andy Burnham și-a inaugurat vineri dimineață noul birou din Manchester, unde va lucra cel puțin o dată pe săptămână, ilustrându-și angajamentul, deși încă vag conturat, de a stimula descentralizarea în Anglia, relatează AFP. Liderul laburist în vârstă de 56 de ani, care și-a preluat funcți
Franța: O operațiune de dezinformare rusească l-a vizat pe candidatul la prezidențiale Edouard Philippe
O operațiune de dezinformare desfășurată de o rețea prorusă l-a vizat pe Edouard Philippe, candidat declarat în alegerile prezidențiale din Franța, fiind prima astfel de acțiune care vizează un candidat în acest scrutin în cazul căruia autoritățile se tem de un risc puternic de ingerințe, relatează AFP citând o sursă din domeniul securității,
VIDEO Ungaria anunță o anchetă asupra sorții unei turme de zebre ce îi aparține unui apropiat al lui Orban
Ministrul ungar al mediului a anunțat vineri lansarea unei ''anchete aprofundate'' asupra sorții unei turme de zebre care a devenit un simbol al acuzațiilor de corupție și de derive împotriva regimului fostului lider naționalist Viktor Orban, relatează AFP. Referirile la aceste animale exotice au devenit un laitmotiv al m
Forțele navale ucrainene au primit certificarea NATO pentru a conduce forțe multinaționale pentru contramăsuri anti-mine
Forțele navale ucrainene au anunțat vineri că au primit pentru prima dată certificarea NATO pentru a conduce forțe multinaționale de aplicare a unor contramăsuri împotriva minelor, după ce au încheiat Evaluarea NATO Nivel 2 (NEL-2) în timpul exercițiului Sea Breeze 2026, relatează agenția de știri turcă Anadolu. Certificarea
Slovacia nu a fost, nu este și nu va fi membră a ''Coaliției Voinței'', care susține războiul din Ucraina, subliniază premierul Fico
Slovacia nu a fost, nu este și nu va fi membră a ''Coaliției Voinței'' (Coalition of the Willing), care susține războiul din Ucraina, a declarat vineri premierul slovac Robert Fico (Smer-SD) într-o postare pe rețelele de socializare, adăugând că nu a participat la nicio reuniune a acestui grup în calitate de prim-ministru, a consemna
Volodimir Zelenski se va întâlni cu Donald Trump în cadrul vizitei sale în SUA cu ocazia funeraliilor lui Graham
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, se va întâlni săptămâna viitoare cu președintele american, Donald Trump, în cadrul vizitei liderului de la Kiev la Washington pentru a participa la funeraliile senatorului republican Lindsey Graham, care
UE a trimis patru avioane pentru stingerea incendiilor în Spania, care se adaugă celor trimise joi în Franța
Uniunea Europeană a trimis patru avioane cu apă pentru a lupta împotriva incendiilor în Spania, a anunțat Bruxellesul vineri, un dispozitiv care se adaugă celor trei avioane anunțate deja joi pentru Franța, relatează AFP. ''Ne pregătim de o situație dificilă'', a declarat Anna-Kaisa Itkonen, o purtătoare de cuv&acir














