logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO Primul cargou cu cereale din Ucraina a sosit la Istanbul în pofida blocadei ruseşti

Image

Primul cargou care a părăsit Ucraina după încetarea acordului privind transportul de cereale a sosit joi seară la Istanbul în pofida blocadei ruseşti, potrivit site-urilor de transport maritim, transmite AFP.

Portcontainerul "Joseph Schulte", sub pavilion Hong Kong, a plecat miercuri din portul ucrainean Odesa, ceea ce reprezintă o provocare lansată Rusiei, care a ameninţat că va ataca astfel de nave după ce a pus capăt, în iulie, acordului prin care Ucraina îşi putea exporta cerealele.

 


Nava a parcurs "un nou coridor umanitar" stabilit de Kiev, a afirmat preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, în condiţiile în care, la sfârşitul săptămânii, Rusia a tras focuri de avertizare asupra unui vas cargo care se îndrepta spre Izmail, port la Dunăre din sudul Ucrainei.

Preşedinţia turcă a rupt tăcerea, joi seară, asupra acestui caz ce vizează o navă care aparţine unei companii turceşti, deşi arborează pavilionul Palau."Interlocutorii din Rusia au fost avertizaţi să evite acest tip de iniţiativă care ar putea creşte tensiunea în Marea Neagră", a spus Ankara.

Moscova şi-a intensificat atacurile asupra infrastructurii portuare ucrainene la Marea Neagră şi Dunăre după retragerea sa din acordul privind cerealele, încheiat sub egida ONU şi a Turciei, intrat în vigoare în vara anului trecut.

Comunitatea internaţională încearcă să găsească o modalitate de a asigura rute pentru transportul cerealelor către restul lumii în timp util pentru recolta din această toamnă, Ucraina şi Rusia fiind principalii exportatori la nivel mondial.

Acordul de anul trecut a contribuit la scăderea preţurilor la alimente la nivel mondial şi le-a oferit ucrainenilor venituri semnificative. Kievul exportă acum o mare parte din produsele sale agricole pe Dunăre.

Potrivit Wall Street Journal, oficialii americani sunt în discuţii cu Turcia, Ucraina şi vecinii săi cu privire la creşterea traficului de-a lungul Dunării. Unul dintre aceşti oficiali a afirmat că Washingtonul va studia toate opţiunile, inclusiv aceea a însoţirii militare a navelor comerciale ucrainene. Însă un oficial al Ministerului turc al Apărării a părut să respingă joi această iniţiativă. "Eforturile noastre sunt concentrate pe reactivarea acordului privind cerealele", a declarat el pentru postul privat turc NTV.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan speră să se întâlnească luna aceasta cu omologul său rus, Vladimir Putin, fiind de aşteptat ca reluarea acordului privind exportul de cereale din Ucraina să se afle pe agenda discuţiilor. AGERPRES/(AS - autor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 19

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Politic Ex 15-06-2025 10:10

Israelul lovește noi infrastructuri energetice în Teheran

Israel a lovit cel puțin două instalații energetice în Teheran în zorii zilei de duminică, în timp ce Iranul a lansat două valuri de rachete și drone împotriva statului israelian, relatează EFE. În timpul acestui atac israelian a fost lovit depozitul de combustibil din Shahran, situat în vestul capitalei iraniene, ceea ce a

Politic Ex 15-06-2025 09:36

Donald Trump amenință Iranul cu o ripostă maximă în cazul în care ar ataca SUA, apreciind posibil un acord

Donald Trump a avertizat duminică Iranul că armata americană va riposta cu 'întreaga sa forță' dacă ar ataca SUA, reafirmând pe platforma sa Truth Social că Washingtonul 'nu are nimic de-a face' cu atacurile israeliene în curs de desfășurare împotriva Teheranului, relatează AFP. Israelul a efectuat duminică noi lovituri

Politic Ex 15-06-2025 01:26

VIDEO Donald Trump dă startul paradei militare de la Washington

Președintele american Donald Trump, însoțit de soția sa Melania, a dat startul uriașei parade militare pe care și-a dorit-o, sâmbătă la Washington, într-o zi marcată de manifestații ale opozanților în întreaga țară, scrie AFP.

Politic Ex 15-06-2025 00:56

Iranul 'nu va mai coopera' cu AIEA 'ca înainte'

Iranul a anunțat sâmbătă că încetează cooperarea 'ca înainte' cu Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), criticând 'tăcerea' acesteia după atacurile israeliene asupra unor situri nucleare iraniene, transmite AFP. 'Este o nebunie că aceste locuri pașnice sunt atacate, iar Agenția răm&aci

Politic Ex 15-06-2025 00:22

Iran: Două depozite de combustibil din Teheran, ținta atacurilor israeliene (Ministerul Petrolului)

Atacurile israeliene au vizat două depozite de combustibil din Teheran, a anunțat duminică dimineața Ministerul iranian al Petrolului, la scurt timp după ce Iranul a anunțat noi lovituri de rachete împotriva Israelului, notează AFP. 'Depozitul de petrol din Shahran (cartier în nord-vestul Teheranului) și un alt rezervor din sud

Politic Ex 15-06-2025 00:01

Israel: Nivel de alertă coborât, populația poate ieși de la adăpost

Autoritățile israeliene au coborât nivelul de alertă la nivel național sâmbătă noaptea, permițând populației să părăsească adăposturile, cu condiția să rămână 'în apropierea acestora', potrivit aplicației mobile a Comandamentului frontului intern (Apărare pasivă), care depinde de armată, scrie AFP. Servici

Politic Ex 14-06-2025 23:39

Trump afirmă că este de acord cu Putin, 'războiul Israel-Iran 'trebuie să se încheie

Președintele rus Vladimir Putin 'consideră, la fel ca mine, că acest război dintre Israel-Iran trebuie să se încheie', a scris sâmbătă Donald Trump pe platforma sa Truth Social, după o conversație telefonică cu omologul său de la Kremlin, transmite AFP. 'I-am răspuns că și războiul lui trebuie să se încheie',

Politic Ex 14-06-2025 23:23

Israel: Populația îndemnată să se adăpostească, tiruri de rachete dinspre Iran (armata)

Armata israeliană a cerut populației sâmbătă seara să meargă la adăposturi după ce a detectat 'lansări de rachete din Iran' spre Israel, notează AFP. În jurul orei 23:00 (20:00 GMT), jurnaliști ai AFP au primit pe telefoanele lor un mesaj de 'alertă maximă' de la Comandamentul frontului intern (Apărare pasivă).

Politic Ex 14-06-2025 23:08

Brazilia: Fostul ministru al lui Bolsonaro arestat pentru obstrucționarea justiției a fost eliberat

Un fost ministru din mandatul lui Jair Bolsonaro, arestat vineri sub suspiciunea de obstrucționare a procesului fostului președinte pentru presupusă tentativă de lovitură de stat în 2022, a fost eliberat câteva ore mai târziu prin ordin judecătoresc, notează AFP. Gilson Machado, fost ministru al turismului, este bănuit că a &

Politic Ex 14-06-2025 22:40

Trump afirmă că Putin l-a felicitat cu ocazia zilei sale de naștere

Donald Trump a făcut cunoscut că președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat sâmbătă cu ocazia zilei sale de naștere, într-un apel telefonic, a afirmat liderul de la Casa Albă pe platforma sa Truth Social, notează AFP. 'Președintele Putin m-a sunat în această dimineață pentru a-mi ura foarte amabil +La mulți ani!+',

Politic Ex 14-06-2025 22:20

Iran: Apărarea antiaeriană activată la Teheran și în alte șase provincii

Iranul a activat sâmbătă seară apărarea sa antiaeriană 'împotriva unor ținte ostile' la Teheran și în șase dintre cele 31 de provincii ale țării, au relatat media locale, în a doua zi de atacuri israeliene împotriva teritoriului iranian, scrie AFP. Apărarea antiaeriană 'a început activitățile sal

Politic Ex 14-06-2025 21:49

Londra trimite mai multe avioane de luptă în Orientul Mijlociu

Mai multe avioane de luptă ale forțelor aeriene regale britanice sunt trimise în Orientul Mijlociu, a declarat sâmbătă premierul Keir Starmer, după ce Iranul a amenințat că va viza baze ale Marii Britanii, Franței și SUA în cazul în care aceste țări ajută la stoparea atacurilor sale asupra Israelului, informează PA Media/dpa.

Politic Ex 14-06-2025 20:46

Cel puțin 31 de morți într-o provincie iraniană în urma unor atacuri israeliene

Cel puțin 31 de persoane au murit și alte 55 au fost rănite sâmbătă, în atacurile realizate de Israel în provincia iraniană Azerbaidjanul de Est, au raportat mass-media iraniene, citate de EFE. '30 de militari și un membru al Semilunii Roșii au murit în apărarea patriei islamice în provincia Azerbaidjanul de E

Politic Ex 14-06-2025 20:32

Putin i-a transmis lui Trump îngrijorarea sa cu privire la situația 'foarte alarmantă' din Orientul Mijlociu

Kremlinul a informat că președintele Rusiei, Vladimir Putin, a avut sâmbătă o conversație telefonică cu omologul său american, Donald Trump, despre pericolul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu în urma operațiunii militare a Israelului împotriva Iranului, informează EFE. Consilierul prezidențial, Iuri Ușakov, a pre

Politic Ex 14-06-2025 19:59

VIDEO Israelul spune că vrea să lovească 'toate siturile regimului', în a doua zi de atacuri asupra Iranului

Israelul a declarat sâmbătă că dorește să lovească 'toate siturile regimului' iranian, afirmând că are controlul asupra cerului din vestul Iranului, în a doua zi a unui atac fără precedent împotriva Republicii Islamice, care a promis o ripostă 'mai puternică', informează AFP. Armata aeriană israeliană a